Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2010, 18:26:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Gerogeval si Iustin

Am deschis acest fir ca urmare a unor mesaje din alt fir:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=6750&page=22

unde Deja-Vu citeaza si denigreaza pe Maria Magdalena, pe care eu o dadusem de ex. in sprijinul afirmatiei mele ca femeia a fost dintotdeauna mai iubita de Iisus si a avut un rol f.important in biserica.

Iata si un citat clar in acest sens ( din mesajul lui Deja-Vu).

"Alte erori si sminteli respinse de ortodoxie: ca Maria Magdalena i-a spalat capul si picioarele cu mir lui Iisus, ca a fost prima care a inteles Invierea, in definitiv ca ea a fost deasupra apostolilor ba chiar si a Maicii Domnului, care nu s-au invrednicit sa vina primii la mormant si n-ar fi crezut in Inviere dupa vederea mormantului gol, a giulgiului si a naframei (Doamne fereste de asa hule!) Dovada ca nu asa stau lucrurile e ca Maica Domnului (si poate chiar apostolul Ioan) s-a ridicat cu trupul la cer, pe cand Maria Magdalena are sfinte moaste la Athos."

In rest nu stiu sigur. Adminul scrie insusi in articolul citat de mine in mesajul originar, ca exista diverse opinii care creeaza confuzie.
Se pare ca evanghelisti au scris lucruri diferite. Unele femei nu au nici nume si poate ca de aceea au fost confundate, altele sunt toate Maria si nu se mai stie.

Iustin - repet ideea mea. Pentru barbati probabil ca este ne-esential a discuta despre femeile din N.T. Sunt convinsa de asta.
Si ma deranjeaza contradictiile si confuziile de orice fel. Ingreuieaza si mai mult intelegerea credintei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.08.2010, 18:51:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Gerogeval si Iustin

Am deschis acest fir ca urmare a unor mesaje din alt fir:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=6750&page=22

unde Deja-Vu citeaza si denigreaza pe Maria Magdalena, pe care eu o dadusem de ex. in sprijinul afirmatiei mele ca femeia a fost dintotdeauna mai iubita de Iisus si a avut un rol f.important in biserica.

Iata si un citat clar in acest sens ( din mesajul lui Deja-Vu).

"Alte erori si sminteli respinse de ortodoxie: ca Maria Magdalena i-a spalat capul si picioarele cu mir lui Iisus, ca a fost prima care a inteles Invierea, in definitiv ca ea a fost deasupra apostolilor ba chiar si a Maicii Domnului, care nu s-au invrednicit sa vina primii la mormant si n-ar fi crezut in Inviere dupa vederea mormantului gol, a giulgiului si a naframei (Doamne fereste de asa hule!) Dovada ca nu asa stau lucrurile e ca Maica Domnului (si poate chiar apostolul Ioan) s-a ridicat cu trupul la cer, pe cand Maria Magdalena are sfinte moaste la Athos."

In rest nu stiu sigur. Adminul scrie insusi in articolul citat de mine in mesajul originar, ca exista diverse opinii care creeaza confuzie.
Se pare ca evanghelisti au scris lucruri diferite. Unele femei nu au nici nume si poate ca de aceea au fost confundate, altele sunt toate Maria si nu se mai stie.

Iustin - repet ideea mea. Pentru barbati probabil ca este ne-esential a discuta despre femeile din N.T. Sunt convinsa de asta.
Si ma deranjeaza contradictiile si confuziile de orice fel. Ingreuieaza si mai mult intelegerea credintei.
Sunt de acord cu a discuta despre acele femei.Dar din pacate nu avem date ,decat cele cunoscute si putine.Adunate cap la cap toate ,daca se umple o pagina.
Eu n-am inteles de la inceput ca tu de fapt vrei sa vorbim despre acele femei,si in acest context inteleg acum si importanta care o acorzi subiectului.
Putem vorbi despre importanta femeilor in NT,si locul aparte care l-au ocupat .Ele au fost ultimele depozitare ale dragostei,credintei si al slujirii catre ceilalti.Intotdeauna ele sunt cele care pregatesc masa ucenicilor si Mantuitorului,care participa la rastignire(mai mult decat apostolii poate) ,care pleaca de dimineata la mormant.Dupa parerea mea as merge mai departe:femeea a fost ultima sansa care a dat-o Dumnezeu omenirii pentru a se mantui prin puterile sale,prin fire.Caci ele efectiv stiu cum trebuie sa fie,cu smerenie si cu o intelegere adanca a unei realitati,care parca noua barbatilor ne scapa.
In acest context nu e de mirare,ca singurul om curat in fata lui Dumnezeu,a fost o femee,si doar asa a putut sa nasca pe Domnul.Ce mare responsabilitate sa stii ca esti aleasa sa nasti pe insusi Dumnezeu Fiul intrupat.Sa aduci la viata pe Cel fara ani !
Desi putine cuvinte despre credinta acestor femei,exemplul lor e cel care conteaza,si care ne tine in picioare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Femeile diaconite sophia Preotia (Hirotonia) 13 29.06.2009 08:27:00