Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2011, 19:26:40
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Chiar acum am vazut un reportaj, la nu stiu ce vama au prins niste traficanti de tigari. A intrat frica in vamesi si in politistii de frontiera :)

In al doilea rand, daca vreti educatie crestina, educati-va copiii acasa si la biserica, nu asteptati sa faca statul asta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2011, 19:34:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Chiar acum am vazut un reportaj, la nu stiu ce vama au prins niste traficanti de tigari. A intrat frica in vamesi si in politistii de frontiera :)

In al doilea rand, daca vreti educatie crestina, educati-va copiii acasa si la biserica, nu asteptati sa faca statul asta.
Adevărata educație , are în componența ei , educația creștină, căci de educație cetățenească, politică , economică și alte cele ne-am cam săturat până în '90 ! Statul însă are o mare problemă din '90 și până acum :sunt cam aceași , "needucați " . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2011, 20:43:12
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Sa nu vorbim de societate in general... ca noi facem parte din aceasta societate corupta, fiecare cu partea sa de vina.
Tigari de contrabanda nu ar exista daca nu ar fi oameni care sa le cumpere. La fel, nici vamesi corupti daca cei care ajungem la granita am fi fara pata. E ca un cerc vicios...
De multe ori, cand ma intorc de la servici am "onoarea" sa despart copiii care ies de la scoala prinsi in flacara duritatii. Educatia in scoli este mai mult inexistenta.
Educatia crestina... e ca un mit.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2011, 20:53:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
De multe ori, cand ma intorc de la servici am "onoarea" sa despart copiii care ies de la scoala prinsi in flacara duritatii.
Mare grijă , par niște copii, dar sunt "voinici"tare ! Ultimul caz , o profesoară bătută ( pocnită-n față ) de un astfel de "voinic"de clasa a cincea ! Dar , când va fi a opta, a zecea , a . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2011, 20:55:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare grijă , par niște copii, dar sunt "voinici"tare ! Ultimul caz , o profesoară bătută ( pocnită-n față ) de un astfel de "voinic"de clasa a cincea ! Dar , când va fi a opta, a zecea , a . . . ?
Aaa, sunt cel mult in clasa a 3a.
Imi cunosc limitele, nu se implica barbati in toata firea la cei mai voinici, eu nici atat. Incerc sa fac ordine unde se poate, daca ma trezesc si pocnita, asta e... nu se termina viata aici.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2011, 21:00:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Sa nu vorbim de societate in general... ca noi facem parte din aceasta societate corupta, fiecare cu partea sa de vina.
De multe ori, omul e ingrozit si ingretosat de raul din sociatate, iar pe cel din sufletul propriu il ignora. Plange de mila societatii, in vreme ce moartea sufletului sau n-are cine s-o boceasca.

Daca noi am fi mai buni, lumea asta s-ar schimba. Schimbarea lumii pleaca de la schimbarea propriei vieti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2011, 21:01:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Aaa, sunt cel mult in clasa a 3a.
Imi cunosc limitele, nu se implica barbati in toata firea la cei mai voinici, eu nici atat. Incerc sa fac ordine unde se poate, daca ma trezesc si pocnita, asta e... nu se termina viata aici.
Așa este, Diana ! Uite , o veste și mai proaspătă , ca să vezi unde am ajuns: un tânăr foarte, și-a rugat părinții să-l lege cu lanțuri de piciore ca să nu se mai drogheze cu etnobotanice ! Măcar aici mai există"voință", dar. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2011, 21:13:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
De multe ori, omul e ingrozit si ingretosat de raul din sociatate, iar pe cel din sufletul propriu il ignora. Plange de mila societatii, in vreme ce moartea sufletului sau n-are cine s-o boceasca.

Daca noi am fi mai buni, lumea asta s-ar schimba. Schimbarea lumii pleaca de la schimbarea propriei vieti.
Aici sunt si eu de acord.
Cautam vina in altii, cand de fapt vina este in gradina noastra.
Daca am gandi asa, cate s-ar schimba...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2011, 21:21:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așa este, Diana ! Uite , o veste și mai proaspătă , ca să vezi unde am ajuns: un tânăr foarte, și-a rugat părinții să-l lege cu lanțuri de piciore ca să nu se mai drogheze cu etnobotanice ! Măcar aici mai există"voință", dar. . .
Ma uimeste dorinta unora de a-si face rau singuri, de a ajunge in situatia in care nu-si mai pot controla gesturile...
Cate concesii am incercat sa fac si eu cu cineva foarte drag sa se lase de fumat. Am amenintat, speriat, rugat, i-am propus ca daca se lasa sunt de acord sa incerc sa schimb orice nu-i place la mine. Dupa lungi tachinari, mi-a promis ca acest post nu va fuma deloc si va incerca sa se lase...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2011, 21:27:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Aici sunt si eu de acord.
Cautam vina in altii, cand de fapt vina este in gradina noastra.
Daca am gandi asa, cate s-ar schimba...
Suntem foarte individualiști, reci , și mai ales indiferenți, și asta o să ne coste foarte mult . Părintele Cleopa, amintea această meteahnă în a arunca vina tot timpul pe altcineva , pe oricine, dar nu pe noi înșine . Căutăm justificări , facem analize, filozofăm , dar mișcăm neputincioși din umeri . De, noi n-avem nici o vină !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58
Biserica si societate iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 63 24.12.2006 22:34:58