Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.12.2011, 19:13:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sunt destule filmulete postate pe net despre venirea luminii la Ierusalim in ziua de Inviere. Doamne ajuta!
crede-am ca am studiat in detaliu tot ce mi-a fost dat.
nimic din ce am vazut eu nu este o dovada.
am vorbit in detaliu de nenumarate ori.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2011, 19:34:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
crede-am ca am studiat in detaliu tot ce mi-a fost dat.
nimic din ce am vazut eu nu este o dovada.
am vorbit in detaliu de nenumarate ori.
atunci cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa mergi la sursa, adica de Pasti la Ierusalim. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2011, 19:52:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
atunci cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa mergi la sursa, adica de Pasti la Ierusalim. Doamne ajuta!
am mai spus aici ca nu ma voi declara ateu, pana nu voi fi cercetat aceste locuri, cu proprii ochi.
pana atunci ma.bazez pe filmulete, la fel ca multi de aici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2011, 19:55:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am mai spus aici ca nu ma voi declara ateu, pana nu voi fi cercetat aceste locuri, cu proprii ochi.
pana atunci ma.bazez pe filmulete, la fel ca multi de aici.
o decizie inteleapta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2011, 20:17:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
o decizie inteleapta. Doamne ajuta!
s-ar putea sa nu fie chiar asa cum speri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2011, 22:34:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunile ortodoxiei pentru ora de religie
Minunile ortodoxiei

O religie nu este Universitate sa iti dea doar intelepciune nici spital sa iti dea doar sanatate ci scopul religiei este sa iti dea intrarea in rai si viata vesnica si pentru ca realizeaza legatura cu Dumnezeu, religia are si minuni. Prin iubirea lui Dumnezeu, iata ca viata vesnica si intrarea in rai sunt din nou la indemana oamenilor, dupa ce au fost pierdute de Adam si Eva.

1.Minunea Iordanului: “MINUNE ANUALA”
Unul din cele mai mari miracole ale crestinismului ortodox este botezul care te lasa sa intri in rai, si religiile care nu au botez adica toate inafara de crestinatate isi trimit oamenii in iad.
De botez este legat un miracol ce se intampla in raul Iordan. Cand Iisus a intrat in apa sa fie botezat de Sfantul Ioan Botezatorul, se spune ca apa Iordanului s-a miscat in sens invers, spre izvoare ca sa arate si natura ca Iisus este fiul lui Dumnezeu. Aproape anual, in locul in care Iisus a fost botezat, in ziua in care Iisus a fost botezat, in timpul Sfintirii apelor de catre crestinii ortodocsi, apa Iordanului se misca spre izvoare, atat timp cat crucea este in apa. Dumnezeu trimite aceasta minune la ortodocsi, nu la protestanti ca sa arate lumii unde este credinta adevarata.
Aici este un film cu aceasta minune si se vede cum crucea urca spre izvor: http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ
Nu toata lumea stie dar si crestinii ortodocsi botezati pot boteza in caz de forta majora, daca de exemplu se naste un copil si trece prin momente dificile, acesta poate fi botezat chiar de un crestin prezent prin o formula de genul Se boteaza robul lui Dumnezeu X in numele tatalui si fiului si Duhului Sfant amin sau spunand ceva asemanator. Este important ca botezul sa se faca in numele Sfintei Treimi. Daca copilul reuseste sa treaca peste problema, preotul continua botezul.

2.Minunea Sfintei Impartasanii
Omul este facut din lut si suflare Dumnezeiasca si prin pacatul din rai , moartea a intrat si omul s-a apropiat de lut. A venit Iisus si a dat Bisericii sale Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica , trupul si sangele lui Dumnezeu ca sa-l apropie pe om din nou de Dumnezeu.
Iata ca pe cand Italia era Ortodoxa, un preot servind sfanta Liturghie , s-a indoit ca in Sfanta Impartasanie este trupul si sangele lui Dumnezeu, si iata ca sfanta Impartasanie s-a transformat in fata lui in carne omeneasca si sange. Atat carnea si sangele au ramas in starea de atunci pentru mai mult de 1000 de ani si aceasta este o minune. In mod normal, carnea si sangele normal se descompun dar carnea si sangele lui Dumnezeu nu s-au descompus in 1000 de ani. S-au facut recent analize de laborator si s-a aratat ca este vorba de tesut din jurul inimii si sange ce se crede ca ar fi apartinut unui barbat de origine israeliteana. Aici este filmul: http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM

3.Minunea Luminii Sfinte: “MINUNE ANUALA”
Hristos a inviat! Adevarat a inviat! Trupul lui Iisus a fost ingropat intr-o pestera si in decursul anilor, s-ar parea ca pe timpul lui Constantin, deasupra acelei pesteri s-a construit o biserica in Ierusalim, Biserica Sfantului Mormant. Aici este poza http://en.wikipedia.org/wiki/File:Go...ss-section.svg care arata cum in aceasta mareata Biserica este atat pestera in care s-a produs invierea cat si Golgota. Sub piatra Golgota se crede de catre crestini ca este ingropat trupul lui Adam si ca urmare este centrul lumii. La fel exista o legenda frumoasa care arata ca lemnul crucii lui Iisus a fost din pomul vietii vesnice din rai.
Se spune ca atunci cand Apostolul Petru s-a dus la pestera sa vada trupul lui Iisus a vazut o lumina inauntru. De atunci se crede ca in acel loc care acum este Biserica Sfantului Mormant, a aparut Lumina Sfanta care apare si astazi. Acesta lumina Sfanta vine de la Dumnezeu sa arate minunea invierii. De fiecare data cand o alta denominatie crestina, precum armenii au intrat in Biserica si ortodocsii au fost lasati afara, lumina Sfanta fie nu a venit fie a venit la ortodocsi. Intr-un an , armenii au platit sultanului ca sa fie lasati in Biserica sa vina Lumina Sfanta la ei, insa intelegerea a fost ca daca Lumina Sfanta nu vine, cand ies din Biserica sa manance spurcaciuni. Lumina Sfanta nu a venit la armeni ci afara la Ortodocsi si acestia au fost nevoiti sa manance spurcaciuni . Pentru cine mai are neincredere ca Ortodoxia e credinta adevarata, iata ca aceasta minune nu lasa motive de indoiala. Din pacate aceasta intamplare a armenilor nu i-a adus acasa la ortodoxie.
Aici e un film cu Lumina Sfanta: http://www.youtube.com/watch?v=99xvNIydfvQ
Aici este un site Internet despre Lumina sfanta in istorie si siteul este in limba engleza: http://www.holyfire.org/eng/

4.Minunea Norului de pe Muntele Tabor: “MINUNE ANUALA”

Cand a fost Schimbarea la fata , Iisus a aratat ca este Dumnezeu si lumina care izvora din Iisus a fost insuportabila pentru Apostoli care au cazut cu fetele la pamant. Iata ca au aparut si Vechii profeti Ilie si Moise in subordonare fata de Iisus iar Dumnezeu tatal l-a recunoscut pe Iisus ca fiind fiul lui.

Marcu 9:7. Și s-a făcut un nor care îi umbrea, iar un glas din nor a venit zicând: Acesta este Fiul Meu cel iubit, pe Acesta să-L ascultați.

Vedeti in acest vers de deasupra cum un nor a venit si iata ca anual de atunci un nor vine in ziua in care crestinii ortodocsi celebreaza Schimbarea la fata, norul care se crede ca este Duhul sfant, vine in locul unde a fost Schimbarea la fata si unde acum exista o Manastire Ortodoxa. Vedeti cum aceste miracole anuale, vin la Crestinii ortodocsi aratand unde este credinta adevarata? Iata ca ortodoxia fiind credinta adevarata are cele mai multe si mai puternice miracole dintre toate religiile, cu cele mai puternice fiind botezul care lasa omul sa intre in rai si Sfanta Impartasanie care face omul imortal.
Aici este un film in limba rusa unde se vede norul de pe Muntele Tabor: http://www.youtube.com/watch?v=uVTwtSapS4I
Cine isi planifica excursie in Tara sfanta, Israel, e bine sa mearga cand au loc aceste minuni caci atunci Duhul Sfant este aproape. Iara in timpul minunii Iordanului lumea intra in apa si asta s-ar putea sa aiva o semnificatie aparte chiar pentru cei botezati.

5.Minunea scheletelor din Egipt : “MINUNE ANUALA”
De aceasta minune anuala am auzit dar nu am reusit sa o vad. Se spune ca in saptamana Luminata, de Joi pana Joi, cand Iisus a devenit invingatorul mortii, se spune ca langa piramidele din Egipt, schelete de oameni ies din mormant si stau o saptamana in pozitie verticala . Asta vrea sa arate ca mortii vor invia.
Aici este un film in care se arata un suflet luat si dus la cer. Acest film arata cum este un suflet si ca viata nu se termina dupa moarte. http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8
Nu stie toata lumea dar daca atunci cand sufletul se desparte de trup si esti Impartasit, se spune ca sufletul se duce direct la rai caci il are pe Iisus in el. De aceea trebuie chemat preotul inainte de operatii sau cand sunt clipe grele pentru Impartasirea bolnavului. In aceste conditii, chiar daca exista oprire de multi ani sau oprire cat de mare de la Sfanta Impartasire, oprirea se sterge si se poate lua Sfanta Impartasanie. Mai mult cand sufletul se desparte de trup este bine ca sa se roage la Iisus , la Sfanta Maria, la Sfantul protector sa vina si multi au fost luati in rai , chiar musulmani si oameni de alte credinte , pe calea talharului, rugandu-l pe Iisus sa-i ia ca pe talharul de pe cruce caci si-au irosit viata. Si aceste lucruri sunt minuni.

6. Apa sfintita
Atat la botez cat si la sfintirea casei se utilizeaza apa sfintita. Apa se sfinteste prin rugaciune si anume preotul roaga Duhul Sfanta sa vina sa sfinteasca apa. Daca sfintirea se face in casa, Dumnezeu vine in casa sa sfinteasca apa si raul pleaca. Deci iata ca s-a observat ca structura apei in timpul sfintirii se schimba in mod miraculos. Astfel structuira devine mult mai frumoasa si apa devine nestricacioasa. Aici sunt poze la microscop unde se vede minunea transformarii apei la sfintire. Sunt doua randuri de poze, una deasupra inainte de sfintire si una dedesubt dupa sfintire si se vede o diferenta enorma: http://stmaryofstamford.org/holywater.html

Sursa: Forum Crestin Ortodox, user ,,spre rasarit"
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie

Last edited by antoniap; 29.12.2011 at 22:37:18.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.12.2011, 00:35:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
s-ar putea sa nu fie chiar asa cum speri.
Nu e nevoie sa fie asa cum sper eu. Important este ca tu sa afli adevarul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.12.2011, 00:54:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
crede-am ca am studiat in detaliu tot ce mi-a fost dat.
nimic din ce am vazut eu nu este o dovada.
am vorbit in detaliu de nenumarate ori.
Ce ar reprezenta o dovada concludenta? Pana la urma nu toti pot merge la Ierusalim, deci ce v-ar putea convinge? In plus evidenta nu mai lasa loc de credinta, deci nu garantez ca asa ati putea crede.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2011, 00:55:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si mai sceptic ...
Ierusalimul e ceva mai departe dar moastele nu neaparat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2011, 17:07:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce ar reprezenta o dovada concludenta? Pana la urma nu toti pot merge la Ierusalim, deci ce v-ar putea convinge? In plus evidenta nu mai lasa loc de credinta, deci nu garantez ca asa ati putea crede.
credinta oarba nu prea este buna.

o filmare buna care sa surprinda tot ce se afirma, ar fi un argument.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41