Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.01.2014, 19:28:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ca multi alti confrati, am incercat si de data aceasta ca la cumpana dintre ani sa fiu acolo, in Sfanta Biserica, drept multumire pentru anul ce-a trecut si sperante binecuvantate pentru cel ce urma sa vina. Dupa care, impreuna cu cativa prieteni vechi, ne-am retras si am sarbatorit discret, cu o friptura si un pahar de vin, fara staif si fast, asa... ca intre prieteni castigati in timp... Abia pe la ora 5 ne-am retras la casele noastre. Iar cand a inceput Sf Liturghie, cu o mica intrarziere, m-am prezentat, fiindca nu se cade sa lipsesti chiar din prima zi si cu atat mai putin sa lenevesti in pat. In acest timp ma intrebam daca sunt eu vrednic sa ascult molitvele Sf. Vasile cel Mare daca nici macar de sfanta anafura nu am voie sa ma ating... Mai tarziu am inteles ca nu se mai citesc.
Oare de ce ar trebui combatuta decizia Preafericitului Patriarh Daniel? Cine doreste astfel de "citiri", cred eu ca ar trebui sa se osteneasca mai mult si sa ajunga la o manastire apropiata unde ar risca mai putin sa-i sminteasca pe altii si ar avea si mai mult folos. Nu am facut nici o statistica, dar nici n-am auzit vreodata ca, pe 1 Ianuarie, dupa ce la o biserica de mir sau citit molitvele Sfantului Vasile, sa fi avut loc vreo exoscizare. Poate ca s-o fi intamplat vreodata pe vreundeva, fiindca mai sunt si preoti mireni cu har deosebit, dar de aici si pana a generaliza acesta la fiecare biserica de mir, mi se pare trist, mai ales ca noi, mirenii nu intelegem cat de nevrednici suntem cu adevarat! Fratilor, preotul poate sa ne citeasca si din Sandra Brown, daca avem destula credinta si smerenie, ajungem sa "primim" cele bune si de folos. Dar daca bietul preot isi face datoria, iar noua nu ni se intampla nimic, ajungem asa cum s-a mai intamplat, sa blamam preotul ca este un escroc fiindca slujba lui nu a avut efectul pentru care... l-am platit! Pe Dumnezeu nu-L putem mitui!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.01.2014, 19:31:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din pacate, am cunoscut preot exorcist dat in judecata de vrajitoare. Preotul a castigat procesul, dar imediat dupa aceea a aparut cazul Tanacu, urmat de reducerea drastica a exorcismelor...
1. L-au dat in judecata ca ce?
2. Ce legatura are cu topicul de fata sau cu ce am spus eu?
3. A avut cineva nevoie de Molitele Sf Vasile si nu i s-au facut? Daca nu, discutia este despre nimic. E ca si abuzul de Sf Impartasanie. Esti pregatit? Nu, dar am auzit ca este bine sa o faci cat mai des.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2014, 19:50:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Mosh-ule, nu patriarhul ci Sfântul Sinod.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2014, 19:57:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
1. L-au dat in judecata ca ce?
2. Ce legatura are cu topicul de fata sau cu ce am spus eu?
3. A avut cineva nevoie de Molitele Sf Vasile si nu i s-au facut? Daca nu, discutia este despre nimic. E ca si abuzul de Sf Impartasanie. Esti pregatit? Nu, dar am auzit ca este bine sa o faci cat mai des.
1. L-au dat in judecata pentru ca le-a incurcat planurile, a dezlegat vrajile facute de ele. Vrajitorii mai au si de suferit atunci cand un preot induhovnicit se roaga pentru salvarea unui suflet care sufera din cauza efectelor vrajilor.

2. Legatura exista, dar trebuie vazuta.

3. Este destul de jenant sa faci demersuri sa ti se faca o astfel de slujba. Unii oameni constientizeaza cate patimi au abia dupa ce participa la astfel de slujbe, nu inainte. Asa ca nu se apuca sa ceara Molifte, ci cauta o biserica in care se citesc pentru a participa pur si simplu. De pregatit putem sa fim si pregatiti. Nu-i asa mare lucru sa stai nemancat pana la terminarea slujbei.

Last edited by antoniap; 02.01.2014 at 20:11:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2014, 20:35:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1. L-au dat in judecata pentru ca le-a incurcat planurile, a dezlegat vrajile facute de ele. Vrajitorii mai au si de suferit atunci cand un preot induhovnicit se roaga pentru salvarea unui suflet care sufera din cauza efectelor vrajilor.
Exact la genul asta de raspuns ma asteptam. Ca exista si oameni prosti care cred ca pot sa dea in judecata pe oricine pentru orice e adevarat. Dar cred in proportie extrem de mare, in cazul asta, ca sunt doar fabulatii si "legende urbane". Chiar mi-o imaginez pe vrajitoarea care s-a dus la judecator sa ii spuna ca "popa" ii strica planurile pentru ca ii dezleaga vrajile. Iti dai seama cam cat de absurda este povestea ta, nu?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
2. Legatura exista, dar trebuie vazuta.
Pentru ca mi-am uitat ochelarii cu cip am sa incerc sa imi dau cu parerea.
Daca vorbim de postarea mea, unde eu reclamam incultura teologica de care se da dovada cand se spune ca Molitfele se citesc in cinstea Sf Vasile si nu pentru dezlegari povestea cu preotul dat in judecata de vrajitoare nu se potriveste.
Daca vorbim despre topicul de fata, adica despre oportunitatea acestor slujbe in data de 1 ianuarie (si nu despre oportunitatea citirii lor in cazul demonizatilor) si despre decizia Sf Sinod iar nu vad legatura cu preotul dat in judecata de vrajitoare.
Dar probabil scria undeva intre randuri.


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
3. Este destul de jenant sa faci demersuri sa ti se faca o astfel de slujba.
Dar sa te duci la Spovedanie este jenant? Dar la Sf Liturghie? Sa te cununi la biserica? Sa iti botezi copilul? Pe bune, asta este un argument?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unii oameni constientizeaza cate patimi au abia dupa ce participa la astfel de slujbe, nu inainte.
E ca si cum ai zice ca mai intai te impartasesti si abia apoi constientizezi nevoie impartasaniei. Adica asa cum daca te impartasesti nepregatititi agonisesti osanda si daca participi nepregatit te trezesti cu probleme carora nu stii daca le poti face fata.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De pregatit putem sa fim si pregatiti. Nu-i asa mare lucru sa stai nemancat pana la terminarea slujbei.
Cati oameni nu mananca si nu beau dupa 12 in noaptea de revelion? Daca se fac slujbele cei care au mancat pleaca?
Pregatirea de obicei inseamna post si spovedanie. Cine a postit dupa Craciun?
Serios, mai bine ne lasam de sportul asta. Ierarhii au mai dat pe la scolile de teologie, au mai citit o carte a Sfintilor Parinti, au si ceva experienta si am tentinta sa le dau mai mult credit cand iau o decizie decat unora care au invatat teologie de pe "apologeticum"-"razboi intru cuvant" sau din notele de subsol de la "libertatea" si "cancan".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2014, 20:38:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Mosh-ule, nu patriarhul ci Sfântul Sinod.
Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Am intrebat preotul paroh si mi-a spus ca e dispozitie de la Patriarhie de la preafericitul Ciubotea Daniel !
(...)
Este revoltator ceea ce se intampla in BOR de la inscaunarea acestui Ciubotea Daniel !
La aceasta pozitie, ma refeream!...


Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Daca noi romanii ne vom abate sau ne vom lepada de credinta noastra stramoseasca ortodoxa atunci vom dispare ca natiune ! Sa nu uitam ca inaintasii nostri au trecut prin veacuri cu credinta ortodoxa ne alterata ,iar Dumnezeu ne-a aparat de turci si alti cotropitori !
Fratilor sa nu lasam pe nimeni sa ne distruga credinta !
M-am asteptat ca macar unii preoti sa continue sa slujeasca asa cum au facut-o si pana acum ,dar ...sau conformat poruncii stapanului BOR ! Am crezut ca noi cei din biserica ne vom revolta ,vom protesta dar ...la fel liniste si mersul de turma.
Nici macar nu s-a explicat in biserici de ce nu se mai citesc aceste molifte ! Asta e lasitate !
Pr. Amfilohie Branza spunea:" Fricosii nu se mantuiesc " !
Cred ca poporul roman si chiar si unii buni crestini din Biserica Ortodoxa si-au abandonat crucea pe undeva pe drumul de la 1990 la 2014 ...pacat .Vom vrea sa ploua ,vom vrea sa nu avem cutremure care sa omoare ,vom vrea sa traim mai bine ...Intorcand fata de la Hristos ?
Sunt mahnit suparat si ma simt tradat !
Tradat de cine? De ce asteptam altceva, decat meritam? Meritam mai mult, mai mult vom primi. Revolta nu e de la Dumnezeu, iar asta ar trebui sa o stie fiecare, mai ales crestinul ortodox.
Parintele Amfilohie spunea multe, candva... Era tanar, entuziast si gata sa devina "mucenic", desi nu intelegea bine pe atunci... "mucenicul cui"... Acum sunt convins ca se cam rusineaza vazandu-si inregistrarile mai vechi, fiindca stiu bine ca s-a inteleptit mult in ultimul timp.
Lasati "revolta" si "curentul legionar", fiindca nu de ele avem nevoie, ci de smerenie si ascultare. Ca sa nu faci ascultare si sa te mai si mantuiesti, ar trebui sa fii recunoscut de toata lumea ca "induhovnicit", iar asta se demonstreaza prin fapte greu de combatut...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2014, 21:13:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Exact la genul asta de raspuns ma asteptam. Ca exista si oameni prosti care cred ca pot sa dea in judecata pe oricine pentru orice e adevarat. Dar cred in proportie extrem de mare, in cazul asta, ca sunt doar fabulatii si "legende urbane". Chiar mi-o imaginez pe vrajitoarea care s-a dus la judecator sa ii spuna ca "popa" ii strica planurile pentru ca ii dezleaga vrajile. Iti dai seama cam cat de absurda este povestea ta, nu?


Pentru ca mi-am uitat ochelarii cu cip am sa incerc sa imi dau cu parerea.
Daca vorbim de postarea mea, unde eu reclamam incultura teologica de care se da dovada cand se spune ca Molitfele se citesc in cinstea Sf Vasile si nu pentru dezlegari povestea cu preotul dat in judecata de vrajitoare nu se potriveste.
Daca vorbim despre topicul de fata, adica despre oportunitatea acestor slujbe in data de 1 ianuarie (si nu despre oportunitatea citirii lor in cazul demonizatilor) si despre decizia Sf Sinod iar nu vad legatura cu preotul dat in judecata de vrajitoare.
Dar probabil scria undeva intre randuri.



Dar sa te duci la Spovedanie este jenant? Dar la Sf Liturghie? Sa te cununi la biserica? Sa iti botezi copilul? Pe bune, asta este un argument?


E ca si cum ai zice ca mai intai te impartasesti si abia apoi constientizezi nevoie impartasaniei. Adica asa cum daca te impartasesti nepregatititi agonisesti osanda si daca participi nepregatit te trezesti cu probleme carora nu stii daca le poti face fata.


Cati oameni nu mananca si nu beau dupa 12 in noaptea de revelion? Daca se fac slujbele cei care au mancat pleaca?
Pregatirea de obicei inseamna post si spovedanie. Cine a postit dupa Craciun?
Serios, mai bine ne lasam de sportul asta. Ierarhii au mai dat pe la scolile de teologie, au mai citit o carte a Sfintilor Parinti, au si ceva experienta si am tentinta sa le dau mai mult credit cand iau o decizie decat unora care au invatat teologie de pe "apologeticum"-"razboi intru cuvant" sau din notele de subsol de la "libertatea" si "cancan".
Vai, vai, vai! Bietii Sfintii Parinti n-au citit ce ai scris tu si au pacatuit sute de ani, citind Moliftele! Roaga-te pentru ei! Roaga-te si pentru Sfantul Ioan Teologul care ne-a lasat Apocalipsa! Nu te lasa pana n-o modernizezi si pe aceea!

Last edited by antoniap; 02.01.2014 at 21:16:21.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2014, 21:48:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vai, vai, vai! Bietii Sfintii Parinti n-au citit ce ai scris tu si au pacatuit sute de ani, citind Moliftele! Roaga-te pentru ei! Roaga-te si pentru Sfantul Ioan Teologul care ne-a lasat Apocalipsa! Nu te lasa pana n-o modernizezi si pe aceea!
Ce simplu e, nu? Cand cineva iti demonteaza absolut toatae ineptiile pe care le sustii o bagi pe aia cu ironia (chiar daca nu iti iese) si te faci ca ai avut dreptate. Ca nu ai ce sa raspunzi.
E la mintea cocosului ca nici o vrajitoare nu a dat nici un preot in judecata, e la mintea cocosului ca nu ai ce sa raspunzi la partea unde ai aruncat-o pe asta cu vrajitoarea fara nici o legatura cu discutia de pana atunci si e la mintea cocosului ca nu ai cum sa argumentezi ca oamenii ar veni pregatiti pentru genul asta de slujba pe 1 ianuarie.
Incultura, ignoranta, ilogicitate, necunoastere...

Si sa raspund si la postarea ta.
In primul rand iar aberezi si dai dovada de reavointa. Si asta pentru ca eu am tot repetat ca discutia nu este despre oportunitatea citirii Molitfelor si despre oportunitatea citirii lor pe 1 ianuarie. Si tu insinuezi altceva, desi ma indoiesc de faptul ca nu ai fi inteles.
In al doilea rand cine a spus ceva despre pacatul de a fi citite molitfele chiar pe 1 ianuarie? Deci, iar, din reavointa scornesti neadevaruri si insinuezi ca ar fi fost spuse.
In al 3-lea rand, ce legatura are Apocalipsa cu ce s-a discutat? Dar inteleg, obsesia patologica si sectanta cum ca am trai vremurile din urma te duce mereu in zona asta.

Ps: Poate mai inveti ceva. De obicei prin Sfintii Parinti Biserica intelege teologii care au aparat invatatura in perioada Sfintelor Sinoade.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 02.01.2014 at 22:00:17.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2014, 22:14:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Hotărârea Sfântului Sinod privind slujba din noaptea de Anul Nou și citireaMolitfelor

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Lasati "revolta" si "curentul legionar", fiindca nu de ele avem nevoie, ci de smerenie si ascultare. Ca sa nu faci ascultare si sa te mai si mantuiesti, ar trebui sa fii recunoscut de toata lumea ca "induhovnicit", iar asta se demonstreaza prin fapte greu de combatut...
Ai pus pe I !
Poate multi nu cunosc hotararea Sfantului Sinod care dateaza din 2011 si argumentele aduse in aceasta hotarare si de aceea o voi posta aici pentru cei care se "revolta" precum dracii din adancuri . . . !
Iata hotararea :


Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române întrunit în ședința de lucru din 16-17 februarie 2011, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a luat următoarele hotărâri privind slujba din noaptea de Anul Nou și citirea molitfelor Sfântului Vasile cel Mare, după cum ne informează Cancelaria Sfântului Sinod:
Hotărârea nr. 630 din 17 februarie 2011 a Sfântului Sinod privind rânduiala liturgică unitară în Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani, precum și pentru respectarea rânduielii citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare:
Având în vedere îndreptățirea propunerii Preasfințitului Părinte Episcop Corneliu al Hușilor privind adoptarea de către Sfântul Sinod a unei hotărâri prin care să se reglementeze rânduiala liturgică unitară ce trebuie urmată în toată Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani și justețea considerațiilor cu caracter liturgic, pastoral și duhovnicesc, privind slujbele ce trebuie oficiate în această noapte, în scopul marcării după cuviință a bucuriei duhovnicești a sărbătorii bisericești din ziua de 1 ianuarie;
Apreciind că cea mai potrivită slujbă în noaptea trecerii dintre ani este cea a Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos, rânduială liturgică prin excelență doxologică, care trebuie urmată de rostirea rugăciunii de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum) și a rugăciunii de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) urmată de cântarea Apărătoare Doamnă..., precum și de cuvântul de învățătură în care să se sublinieze importanța sfințirii timpului în Hristos Mântuitorul, Împăratul veacurilor, și că slujba Tedeumului trebuie săvârșită după Sfânta Liturghie, așa cum se procedează la nivel panortodox și cum prevăd îndrumările tipiconale;
Întrucât în mănăstiri trebuie păstrată în întregime rânduiala săvârșirii celor șapte laude la vremea rostuită, urmând ca la slujba de la miezul nopții (Miezonoptică) să se adauge Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, rugăciunea de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum) și rugăciunea de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) urmată de cântarea Apărătoare Doamnă...;
Luând act că, pentru a evita excesele străine de duhul credinței și al bunei-cuviințe pastorale, precum și practicile dăunătoare unității liturgice, săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare, este necesar să se respecte rânduiala citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în zile de post, în cazuri individuale și, după caz, în legătură cu Taina Sfântului Maslu, atunci când bolnavul solicită, aceasta trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor;
Constatând, în cadrul discuțiilor care au avut loc, că citirea Molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în noaptea trecerii dintre ani este o practică regională (mai ales în sudul țării) neaprobată de Sfântul Sinod, inexistentă în alte zone ale țării și mai ales în practica altor Biserici Ortodoxe surori;
Ținând seama că, în conformitate cu prevederile art. 163 alin. (3) din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, este necesar ca Editura și Tipografia Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă să ia măsurile adecvate pentru tipărirea într-o broșură a rânduielii slujbei bisericești din noaptea trecerii dintre ani, cu conținutul aprobat de Sfântul Sinod, care să fie difuzată tuturor unităților de cult din eparhiile Patriarhiei Române;
În temeiul prevederilor art. 14 alin. (1) lit. a) din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române (modificat, completat și aprobat prin hotărârea Sfântului Sinod nr. 381/17 februarie 2011), potrivit cărora Sfântul Sinod ”păstrează unitatea dogmatică, liturgică și canonică, statutară și regulamentară în Biserica Ortodoxă Română, precum și comuniunea cu întreaga Biserică Ortodoxă”;
La propunerea Comisiei teologice, liturgice și didactice, precum și a votului unanim exprimat, Sfântul Sinod a hotărât:
1. Ia act de propunerea Preasfințitului Părinte Episcop Corneliu al Hușilor privind stabilirea unei rânduieli liturgice unitare în Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani, precum și de considerațiile și propunerile cu caracter liturgic, pastoral și duhovnicesc formulate, în vederea adoptării unei hotărâri adecvate.
2. Aprobă uniformizarea rânduielii liturgice ce urmează a se săvârși în toate catedralele și bisericile parohiale din Biserica Ortodoxă Română în noaptea trecerii dintre ani și care va consta în: citirea Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos - rânduială liturgică prin excelență doxologică, rostirea rugăciunii de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum), a rugăciunii de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) și a cântării ”Apărătoare Doamnă...”, urmate de un cuvânt de învățătură în care se va sublinia importanța sfințirii timpului în Hristos Mântuitorul, Împăratul veacurilor.
3. Întrucât mănăstirile au îndatorirea săvârșirii în întregime a celor șapte Laude, la vremea lor, aprobă ca, în noaptea trecerii dintre ani, acestea să urmeze rânduiala, întemeiată tipiconal, de săvârșire a Miezonopticii, a Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos, la sfârșitul căreia se vor adăuga rugăciunea de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum), rugăciunea de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) și cântarea ”Apărătoare Doamnă...”.
4. Întrucât sărbătoarea bisericească de la 1 ianuarie (Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului și Sf. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei), care este și începutul anului civil, trebuie primită cu bucurie duhovnicească, la sfârșitul Sfintei Liturghii se va oficia slujba Tedeumului, așa cum se procedează la nivel panortodox și cum prevăd îndrumările tipiconale.
5. Aprobă ca Editura și Tipografia Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă să supună aprobării Preafericitului Părinte Patriarh Daniel proiectul de broșură care va cuprinde rânduiala slujbei bisericești din noaptea trecerii dintre ani, cu conținutul aprobat de Sfântul Sinod și care, în scopul uniformizării acestei rânduieli liturgice, să fie difuzată tuturor unităților de cult din eparhiile Patriarhiei Române.
6. Înaltpreasfințiții și Preasfințiții Părinți chiriarhi vor da îndrumările necesare clerului privind respectarea acestor rânduieli liturgice la unitățile de cult din eparhie, precum și despre îndatorirea clerului de a face catehizarea credincioșilor privind rostul doxologic al rânduielii liturgice stabilite pentru slujba din noaptea trecerii dintre ani.
7. Pentru a se evita excesele străine de duhul credinței și al bunei-cuviințe pastorale, precum și practicile dăunătoare unității liturgice, săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare, Înaltpreasfințiții și Preasfințiții chiriarhi vor adresa clerului îndrumarea pastorală și duhovnicească de a respecta rânduiala citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în zile de post, în cazuri individuale și, după caz, în legătură cu Taina Sfântului Maslu, atunci când bolnavul solicită, această rânduială trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor. În cadrul îndrumărilor respective se va preciza cu limpezime că citirea Molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în noaptea trecerii dintre ani este o practică regională (mai ales în sudul țării) neaprobată de Sfântul Sinod, inexistentă în alte zone ale țării și mai ales în practica altor Biserici Ortodoxe surori.
În scopul îndrumării clerului din eparhie și a personalului monahal asupra necesității aducerii la îndeplinire și a respectării prevederilor de la punctele 6 și 7 din prezenta hotărâre sinodală, se va putea folosi prilejul conferințelor administrative lunare de la protopopiate și al sinaxelor stareților și egumenilor de mănăstiri și schituri din eparhie, precum și presa scrisă sau alte mijloace audio-vizuale bisericești centrale și eparhiale.
Pentru a veni în sprijinul eparhiilor și al unităților de cult din cuprinsul lor, prezenta hotărâre a Sfântului Sinod a fost comunicată Editurii și Tipografiei Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (punctul 5), precum și Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române (Radio TRINITAS, TRINITAS TV, publicațiile LUMINA, Agenția de știri BASILICA, Biroul de presă).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2014, 22:21:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai pus pe I !
Poate multi nu cunosc hotararea Sfantului Sinod care dateaza din 2011 si argumentele aduse in aceasta hotarare si de aceea o voi posta aici pentru cei care se "revolta" precum dracii din adancuri . . . !
Scrie asta si pe Apologeticum sau Razboi intru cuvant? Nu. Eeee, pai de acolo se informeaza "adevaratii crestini". Ce Sfantul Sinod? Aia sunt niste eretici, ecumenisti, inculti teologic. Si probabil au si acte cu cip.
Nu e mai simplu sa dai cu parul decat sa te informezi?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare