Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2014, 19:04:59
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit Crestinii Ortodocsi sunt "EVREII" dupa legea nou, dupa noul Testament?!

Oare este adevarat ca ORTODOCSII ar fi "EVREII" ( sub numele de evreu se defineste dupa cum stiu eu poporul lui Dumnezeu).

Dupa cum stim noi, Isus Cristos a spus ca a venit sa implineasca legea si nu sa o schimbe.

Inainte de elibererea crestinilor de sub cumplita teroare a latinilor (imparatului roman) principala acuzatie a latinilor erau adersata "EVREILOR" care nu se supuneau Imparatului ( se inchinau altui Dumnezeu decat cel pe pamant= Imparatul roman)

Last edited by ignatiu; 18.08.2014 at 21:51:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2014, 21:57:34
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Daca citim istoria poporului evreu aflam ca acest popor a fost de multe ori prigonit. Ei au fost facuti sclavi si in Babilon si in Egipt. Au fost decimati de mai multe ori in istorie.

La fel si istoria poporului crestin-ortodocs este o istorie a martirajului. Poporul crestin ortodocs de la 1204 a fost facut sclav pana la anul 1550. Dar martirajul lui a continuat. Poporul crestin-ortodocs a fost de mai multe ori in istorie decimat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2014, 22:16:44
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit Latinii au masacrat intregul popor evreu dupa lega veche?

Romanii au purtat un razboi cumplit impotriva evreilor. intre anii 60-75 ei au cucerit unul dupa altul toate orasele evreilor. Din date istorice stim ca unde cucereau latinii un oras nu mai lasau pe nimeni in viata, nici macar ca sclav. La fel si cu Jerusalimul care l-au distrus in asa fel incat nu a mai potut fi locuit timp de 60 de ani, la fel si locuitorii au fost omorati in modul de tratament al latinilor care era aplicat strainilor, crucificarea si alte torturi barbare.

Evreii dupa legea veche au suravietuit doar in numar restrans si mai mult cei care au anticipat pericolul si au emigart la timp in imperiul persan.

In zi de azi doar o minoritate din evrei au caracteristicele popoarelor din palestina, am citit ca numai ca 5%, restul sunt caucazieni. Poate ati citit de poporul cazar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2014, 22:25:48
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit Cezar a pus bazele caracteristice pentru un IMPARAT latin.

Daca ne uitam Cezar a fost cel care a intruchipat tot ce a fost pe urma un Imparat Roman.

Cezar era cel mai mare conducator de osti. Avea cea mai mare armata.

Cezar era cel mai mare preot din Imperiul Roman.

Cezar era cel mai crud conducator posibil.

Cezar cand cucerea un oras crucifica pe toti locuitorii. Odata s-a plictisit si a ordonat ca toti locuitorii unui important oras sa le fie taiate mainile, de la copil si pana la batran, femei si barbati.

Cezar este primul mare IMPARAT care a exterminat doua popoare. Toti membrii acestor popoare au fost masacrati, latinii au numarat peste 500 000 de morti. Au supravietuit poate alungati in paduri unde au murit de foame si frig 100 de oameni.

Imparatii Romei au vrut sa fie ca CEZAR.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2014, 10:53:53
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Oare este adevarat ca ORTODOCSII ar fi "EVREII"
Nu. Ortodocșii nu-s jidani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2014, 12:47:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu. Ortodocșii nu-s jidani.
Dalian ai report de la mine pt folosirea unui cuvant antisemit,cu sens peiorativ.Am vrut sa stii clar cine ti-a dat report.Pentru mai multe detalii citesti aici
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2014, 14:17:06
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Tocmai ce ai savarsit o prostioara.
1. Nu reactia ta era asteptata. Ci a pravoslavnicilor. Era atat de previzibil ca un protestant sa fie de partea evreilor.
2. Termenul „jidan” NU este interzis. In DEX el este definit „un alt nume dat evreului”. După cum scrie și in sursa ta, doar CMCAR a făcut valuri, Academia Romana nu s-a pronunțat încă. Așa că până a se ajunge unde-ai vrea tu, mai va.
3. Nu există nici un antecedent în care vreo persoană să fie pedepsită pentru folosirea unui termen peiorativ.
4. Ai fi putut folosi butonul „report” pentru cauze mai bune, respectiv când am zis ceva despre tine, în mod direct
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2014, 15:21:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dalian voi fi scurt.Imi mentin punctul de vedere.Cu privire la eventuale afirmatii pe care le-ai face strict cu privire la persoana mea nu vei avea niciodata report.Cu privire la folosirea unor expresii sau cuvinte,sau formulari,care,din punctul meu de vedere,s-ar incadra dincolo de anumite limite vei avea report.Daca cei care modereaza forumul considera ca nu ai incalcat nici o regula sau nu este nimic in neregula, fie si la modul general,atunci nu mai am alte comentarii de facut.Altceva nu am sa-ti mai spun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2014, 15:27:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Tin sa spun ca si mie mi-a displacut anti-semitismul pe care l-am identificat in cuvantul „jidan”.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2014, 21:53:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Era atat de previzibil ca un protestant sa fie de partea evreilor.
Ce fel de raspuns e asta?
Si ca o chestie un pic off-topic, nu prea am inteles-o p-asta cu antisemitismul crestin. Ca si cum ar fii un musulman arabofob. Doar daca nu a fost cucerit de sauditi in ultimul timp, sau ceva de genul, cultural nu prea are logica.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde