Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 09.01.2012, 18:46:32
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:34:32.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 18.01.2012, 12:15:22
copilpierdut copilpierdut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

M-am rugat Sfantului Nectarie atunci cand sufletul meu avea nevoie de alinare...si am gasit intotdeauna minunea aceea care sa ma lnisteasca. Acum ma rog pentru un loc de munca, ca sa nu mai fie nevoie sa mai plec in afara, departe de copilas. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #573  
Vechi 28.01.2012, 13:19:42
corirux corirux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Mesaje: 2
Implicit Minunile Sf. Nectarie

Sfantul Nectarie ajuta pe toti cei care ii cer ajutorul, precum cuvintele din rugaciune “suntem încredințați ca pre tot cela ce aleargă la tine, cerând cu credința ajutor, nu-l treci cu vederea “, “cine a năzuit la ajutorul tău si cu credința ti s’a rugat, nu a rămas neajutat”. Spun asta ptr. ca si ptr. cele mai marunte si nesemnificative probleme (comparative cu ale altora) te ajuta. Fetita mea a luat examenele cu nota maxima, desi notele preliminare din decembrie si ianuarie erau mai mici, iar in perioada examenelor a fost foarte racita; cu toate acestea Sf. Nectarie a ajutat-o sa se concentreze; mi-a spus ca in timpul examenelor simtea ca nu mai e racita si nu se manifesta in nici-un fel; imediat dupa examen raceala se manifesta; seara si in timpul noptii era atat de racita, aveai impresia ca a doua zi nici n-o sa se mai poata duce la examen; cu toate acestea nu mi-a fost teama ca o sa rateze examenele, eram foarte linistita, calma ca a doua zi va fi bine, desi, logic nu da dadea nici-un semn ca va fi asa; unii ar putea sa spuna ca din cauza concentrarii, organismul nu mai resimtea manifestare racelii, adica concentrarea era mai mare decat raceala; personal cred ca Sf. Nectarie a ajutat-o; sunt convinsa ca cel mai important lucru e sa crezi, fara sa-ti pui intrebari “cum”, “de ce”, “prin ce metoda” , sau sa te gandesti daca e logic sau nu si foarte important este sa nu ai nici-o clipa de indoiala “ , de genul nu prea cred, logic ar fi sa…” .
”Credinta bate logica”, ca sa ma exprim in termeni moderni, sfintii cu puterea si darurile lui Dumnezeu sunt la un nivel de cunoastere si perceptie a lumii si a lucrurilor atat de inalt incat, noi, doar prin credinta ne putem da seama si putem contientiza acest lucru; credinta e singura cale, deoarece mintea nostra este coplesita si imbuibata de tot felul lucruri negative, astfel incat nu putem gandi curat, ni se amesteca toate in minte. Credinta, sunt convinsa ca limpezeste creierul, gandurile si simtirea.

Last edited by corirux; 31.01.2012 at 11:10:48.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 28.01.2012, 15:05:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hm. Apropo de examene. Ieri a trebuit sa dau unul. Imi expirase un anumit card si a trebuit sa dau examen din nou. De pregatit, deh... mai mult pe forum am stat. Totusi, am reusit si mi-am aruncat o privire cam prin toata materia (in limba engleza atat materia cat si examenul). Cand am plecat de-acasa m-am rugat Mantuitorului si Sfintei Fecioare, apoi "am facut prezenta": Sf. Nicolaie, Sf. Nectarie, Sf. Siluan, Sf. Ioan-rusul, Cuvioasa Parascheva...
N-am avut pic de emotie. Aveam 45 de minute la dispozitie si 40 de intrebari. Dupa 20 de minute, eram deja afara, si imi priveam rezultatul: 100% raspunsuri exacte... Am privit in sus si am multumit recunoscator... "E numai mila Ta, Doamne!"

Last edited by OmuBun; 28.01.2012 at 15:10:18.
Reply With Quote
  #575  
Vechi 30.01.2012, 14:02:55
copilpierdut copilpierdut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Cand aveam necazuri foarte mari, greutati atat financiare cat si sufletesti, m-am rugat langa moastele Sfantului Nectarie si m-a ajutat intotdeauna, chiar daca la inceput credinta mea nu a fost atat de mare. Acum cred ca El ajuta pe cei aflati in nevoie. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #576  
Vechi 31.01.2012, 11:08:25
corirux corirux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Mesaje: 2
Implicit Minunile Sf. Nectarie

Sfantul Nectarie ajuta pe toti cei care ii cer ajutorul, precum cuvintele din rugaciune “suntem încredințați ca pre tot cela ce aleargă la tine, cerând cu credința ajutor, nu-l treci cu vederea “, “cine a năzuit la ajutorul tău si cu credința ti s’a rugat, nu a rămas neajutat”. Spun asta ptr. ca si ptr. cele mai marunte si nesemnificative probleme (comparative cu ale altora) te ajuta. Fetita mea a luat examenele cu nota maxima, desi notele preliminare din decembrie si ianuarie erau mai mici, iar in perioada examenelor a fost foarte racita; cu toate acestea Sf. Nectarie a ajutat-o sa se concentreze; mi-a spus ca in timpul examen simtea ca nu mai e racita si nu se manifesta in nici-un fel; imediat dupa examen raceala se manifesta; seara si in timpul noptii era atat de racita, aveai impresia ca a doua zi nici n-o sa se poata duce la examen; cu toate acestea nu mi-a fost teama ca o sa rateze examenele, eram foarte linistita, calma ca a doua zi va fi bine, desi, logic nu da dadea nici-un semn ca va fi asa; unii ar putea sa spuna ca din cauza concentrarii, organismul nu mai resimtea manifestare racelii, adica concentrarea era mai mare decat raceala; personal cred ca Sf. Nectarie a ajutat-o; sunt convinsa ca cel mai important lucru e sa crezi, fara sa-ti pui intrebari “cum”, “de ce”, “prin ce metoda” , sau sa te gandesti daca e logic sau nu si foarte important este sa nu ai nic-o clipa de indoiala “ , de genul nu prea cred, logic ar fi sa…” .
”Credinta bate logica”, ca sa ma exprim in termeni moderni, sfintii cu puterea si darurile lui Dumnezeu sunt la un nivel de cunoastere si perceptie a lumii si a lucrurilor atat de inalt incat, noi, doar prin credinta ne putem da seama si putem contientiza acest lucru; credinta e singura cale deoarece mintea nostra este coplesita si imbuibata de tot felul lucruri negative, astfel incat nu putem gandi curat, ni se amesteca toate in minte. Credinta, sunt convinsa ca limpezeste creierul, gandurile si simtirea.

Last edited by corirux; 31.01.2012 at 11:12:51.
Reply With Quote
  #577  
Vechi 20.02.2012, 15:05:09
copilpierdut copilpierdut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Sfinte Necatrie, mare facatorule de minuni, ajuta-ne pe noi, pacatosii! Astazi am fost la o bisericuta la noi in oras, unde sunt o parte din moastele Sfantuli Nectarie. M-am rugat cu lacrimi in ochi si cu inima deschisa. Sper din tot sufletul ca rugaciunile mele sa imi fie ascultate, asa cum m-a ascultat Sfantul Nectarie de nenumarate ori.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #578  
Vechi 22.02.2012, 17:20:27
Ioana80 Ioana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2012
Mesaje: 1
Implicit Iata si Minunea mea

Povestea mea si a mamei mele bolnava de ciroza,
Incepe anul trecut exact de Paste, 2011 cand asteptam sa vina parintii mei la noi acasa ca sa petrecem Pastele asa cum se cuvine.
Cand au sosit, exact in cu o zi inaintea Pastelui am constatat in primul moment al sosirii ca mama era foarte umflata in zona abdomenului. Ea are ciroza depistata in anul 2005 din cauza virusului B in asociere cu virusul D.
Prezenta unui abdomen umflat mi-a dat de inteles ca ceva grav se intampla.
Am sunat la doctora ei de la Bucuresti, am vorbit cu ea insa ne putea vedea dupa Paste.
Nu pot descrie ce Sarbatori Pascale am avut...
Am ajuns la Bucuresti,....tomograf, ........RMN.....asteptari....pronostic sumbru.
In cavitatea abdominala se acumulase foarte mult lichid, ascita cauzata de un tromb (cheag de sange) ce a aparut pe vena porta. Aceasta vena din ce am inteles este o vena foarte importanta ce transporta si iriga organele cu sange.In situatia data, prin obstructia venei nici un transplant nu poate fi eficient.
Am inceput sa tremur, sa plang, sa vorbesc cu doctora care mi-a explicat situatia si mi-a spus ca exista o foarte mica sansa , riscanta , aceea de a dilua trombul prin efectuarea unor injectii anticoagulare.In bolile de ficat nivelul trombocitelor din sange fiind foarte mic exista riscul unei hemoragii interne.
Am spus ca asta este, daca asta este singura solutie la indemana nu avem ce face. Opinia unui alt doctor care nu cunoaste istoricul poate sa agraveze situatia. Am acceptat efectuarea acestor injectii timp de5 zile, dupa care a fost facut un alt RMN pentru a verifica rezultatul, daca acel tromb s-a micsorat(diluat).SURPRIZA a venit in mod placut, in proportii foarte mici acel tromb s-a diluat dar nu suficient.
Am luat decizia de a continua tratamentul inca 30 de zile, acasa unde o cunostinta putea sa ii administreze injectiile.
Dupa 30 de zile de tratament cu anticoagulant am revenit la RMN si surpriza nu a mai fost la fel de placuta, trombul era in aceleasi dimensiuni ca la RMN-ul initial adica cel dinaintea celor 5 zile de tratament din spital.
Am crezut ca am inebunit, ca se rupe cerul si vad prin el durerea si lacrimile din sufletul meu. Nimeni nu intelegea nimic, doctorii nu isi puteau explica de ce a avut rezultat tratamentul in 5 zile si nu a avut in 30 de zile.
Am rugat-o insistent pe doctora sa o mai tina in spital inca 10 zile pentru a i se face din nou acel tratament sub stricta supraveghere.Reticenta, a acceptat.
In aceste zile nu am putut sa mananc, sa dorm, sa simt altceva decat o durere imensa.Plangeam intruna si nu stiam de unde sa ma adun.
Stand acasa si incerand sa gasesc rugaciuni care sa ma linisteasca am descoperit diverse marturi, trairi prin care au trecut persoane ce s-au rugat Sfantului NECTARIE.
Am gasit si marturiile de pe acest site.
Am cautat, am cautat pana cand am inceput sa ma rog si sa sper ca Sfantul acesta Mare, Nectarie va vedea durerea din sufletul meu si ma va ajuta.
Am mers la spital, am luat lucruri de la mama si am mers cu ele la Manastire unde sunt moaste ale Sfantului.
Stand in zona Unirii am mers si la Sfantul Spiridon si m-am rugat. Bateam strazile in ficecare zi, spital, Sf Spiridon, Sf Nectarie.
Dupa o sluja de la Sfantul Spiridon m-am spovedit si preotul mi-a dat canon sa citesc Acatistul Maicii Domnului si pe cel al Sfantului Spiridon.
Eu am respectat canonul insa am continuat sa ma rog si Sfantului Nectarie.
Era singurul mod in care puteam sa rezist sa mai treaca o zi pana la aflarea rezultatului. Incepeam sa simt ca ceva bun se va intampla, o MINUNE. Aceasta speranta nu era o creatie proprie ci chiar simteam, ma relaxam si eram convinsa ca se va intampla ceva.
Ii povesteam si mamei ce faceam, am cumparat ulei de la magazinul Manastirii Radu Voda si i l-am dus ca sa se dea cu el cat era in spital. Ii spuneam in permanenta ca simt ca ceva se va intampla, o Minune.
Au trecut cele 10 zile si intradevar, MINUNEA s-a intamplat.La RMN s-a constatat ca trombul s-a diluat in proportii semnificative, chiar si spre stupoarea doctorilor.
Am fost din nou la Biserica, la Manastirea Negru Voda impreuna cu mama si am cumparat de acolo cateva cutiute cu ulei , aghiasma si acatistul pe care le ofer tuturor celor aflati in dureri , carora le povestesc prin ce am trecut si ii sfatuiesc sa se roage cu putere Sfantului Nectarie, Sfantului Spiridon si Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #579  
Vechi 25.02.2012, 00:11:42
teostancu teostancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 7
Implicit minune

O minune facuta pentru mine si sotul meu de catre Maica Domnului, Sfantul Nectarie si ceilalti Sfinti dragi sufletului meu (Parintele Ilie Lacatusu,Sfantul Efrem cel nou, Sfantul Fanurie,Sfanta Parascheva,Sfantul Dimitrie cel Nou,Sfantul Ioan Rusul)in legatura cu angajarea sotului meu, care de 1 an si 4 luni nu avea un loc de munca si nu isi gasea decat paznic.Nu e nimic rau in a fi paznic dar el la 32 ani a lucrat 1 an de zile ca supraveghetor de noapte la un centru de plasament si lucra o noapte da,una nu.Ziua dormea,noapte chiar daca nu era tura lui nu putea dormi,era dat peste cap.Ajunsese de la 90 kg la 120 kg desi nu manca decat o data pe zi si nu foarte mult.Am luat hotararea sa nu mai lucreze pt ca ii era din ce in ce mai rau, nu te mai puteai baza pe el ziua cu nimic pt ca nu era in stare.Ne-am chinuit 1 an si 4 luni sa isi gaseasca un loc de munca ziua, si Sfintii mei dragi mi-au ascultat rugaciunile si ne-au ajutat.
Va multumesc din suflet dragii mei Sfinti.Va iubesc mult si va rog sa imi iertati pacatele mele zilnice pe care le fac.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #580  
Vechi 25.02.2012, 09:22:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit postez si aici

Despre Sf. Nectarie cum a intrat in viata mea. Recent, in vacanta de iarna (a scolarilor mai exact), fiica mea avea de facut ca tema de vacanta o pictura pe lemn ( o icoana mai exact). Ca s-o ajut am cauta pe internet un izvod si am listat la imprimimanta vreo 3 modele .
Asa s-a intamplat ca din cauza culorilor frumoase folosite la imbracamintea Sfantului in lucrarea originala , am ales sa fie Sf. Nectarie.
Se intampla ca, in ziua in care fiica mea a inceput sa-si faca lucrarea, eu aveam o branula in vena ptr un tratament medicamentos intravenos. Ma descurcam foarte greu cu ea ca seara o puneam iar dimineata o scoteam - greu o suporta organismul. Aceasta avea menirea sa stea in mana 3,4 sau mai multe zile . Deci seara imi facuse-m injectia, dimineata la fel, si am spus o mai las , daca nu rezist fug la cabinet pe la amiaz sa mi-o scoata.

In jur de ora 12 fiica mea a venit la mine sa-mi ceara ajutorul cu privire la niste detalii care trebuia sa le faca in lucrarea ei. Putin iritata de disconfortul ce mi-l dadea branula m-am asezat la masa ei si am inceput sa pictez impreuna cu ea. S-a facut ora doua si mi-am dat seama la un moment dat cand m-am ridicat de la masa ca atat timp cat pictam, nu simteam durerea din mana. Am pictat in ziua aceea 4-5 ore pana am terminat lucrarea si astfel am rezista pana seara cand a venit asistenta si mi-a scos branula definitiv. De la 17-la 19 pana a ajuns ea m-a durut in continuare , vreau sa spun.
Dupa experienta aceasta, eu de fapt nu mi-am dat seama in ziua aceea de cele petrecute, intamplator, am dat peste un sait cu minunile Sf. Nectarie si atunci am facut legatura. De atunci ii citesc acatistul ,deseori doar rugaciunea de la sfarsitul acatistului si il rog sa ma ajute in problema de sanate care o am si ptr care faceam si atunci tratament.

Foarte interesant, ca de o vreme ,inainte sa se petreaca acestea mi-a trecut prin gand ideea , nu odata ,de a avea un sfant la care sa ma rog.
Sfantul Nectarie a venit la mine cred, in putina mea credinta, el m-a ales pe mine si nu eu pe el.

.., daca cineva de pe forum are ulei sfant de la moastele lui il rog sa-mi dea si mie un strop sa-mi ating macar odata partile bolnave ale trupului, in necredinta si pacatosenia mea sper sa-mi foloseasca ...doar ptr.ca spun scrierile:

"Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi..."

completare: in ziua in care am postat am si primit un mesaj de la cineva de pe forum care s-a oferit sa-mi trimita ulei sfant de la cadela care arde la racla sfantului. sunt convinsa ca a fost Sfantul Nectarie cel care a raspuns dorintei mele si care i-a dat gand bun credincioasei care s-a oferit sa ma ajute.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 25.02.2012 at 09:50:37.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33