Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2008, 14:13:07
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

In privinta puterii diavolului de a sti viitorul nostru mi se pare sugestiva propria mea experienta, in materie de superstitii. Ani de zile, daca ma intorceam din drum sau travesa vreo pisica drumul pe care eram, nu rezolvam niciodata ceea ce imi propusesem. Intr-o zi m-am hotarat sa nu mai tin cont de aceste superstitii, si din momentul acela, nici nu au mai avut vreun efect asupra mea. Atunci am inteles ce inseamna "fie tie dupa credinta ta". Am refuzat sa mai cred in puterea celui care mistifica lucrurile. Si am mai inteles ca are putere asupra noastra, atat cat il luam in seama. Ignorat, nu ne poate face nimic(ca avem protectia lui Dumnezeu in acest sens).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2009, 18:06:17
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

E amuzant cum toti credeti ca raul ce vi se intampla din cauza Deavolului...v-ati gandit vre-o data ca ar putea fi un test? sau ca ar trebui sa va platiti pacatele,sau pacatele unuia din neamul vostru?("Va veti plati pacatele pana in cel de-al 77-lea neam") Nimic nu e la voia intamplarii,credeti ca Dumnezeu nu poate sa opreasca sa vi se intample ceva rau?Poate nu vrea,la asta v-ati gandit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2009, 20:30:18
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Chiar asa! La ce sa foloseasca sa stim viitorul? Mai ales pe cel pe care nu il putem schimba. Ca daca am avut de facut vreo alegere in viata noastra, n-om fi vazut vreun clarvazator ca ne spune ce sa facem.
Adevar amestecat cu fals, asta este lucrul diavolului. Ca poate inghitim si ce e fals. Asta se poate intampla si cand mergem sa ne ghiceasca cineva.
Mi s-a intamplat si mie sa mi se ghiceasca fara sa fi cautat asta, sa mi se spuna ceva din viitor fara sa fi cerut, sa imi dea cineva in carti fara sa fi vrut. Chiar nu inteleg, de ce? Oricum, mi-e greu sa cred ca imi voiau binele.
Faptul ca simti sau ai acces la o informatie din viitor sau crezi ca ai ..sincer mai mult te poate incurca in aceasta viata ,pentru ca iti influenteaza viata vrei nu vrei asa este ...DAR pentru ca eu una cred ca exista un scop in asta si ca Domnul sigur are un plan ,ma lupt personal cu ceea ce vad si simt.Si da uneori simti o incurajare ,simti ca esti ajutat in unele situatii dar oamenii buni nu considerati ca e ghiceala ...pur si simplu nu cerem noi sa vina informatii ...
Iertati frati si surori
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2009, 07:04:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica Vezi mesajul
In privinta puterii diavolului de a sti viitorul nostru mi se pare sugestiva propria mea experienta, in materie de superstitii. Ani de zile, daca ma intorceam din drum sau travesa vreo pisica drumul pe care eram, nu rezolvam niciodata ceea ce imi propusesem. Intr-o zi m-am hotarat sa nu mai tin cont de aceste superstitii, si din momentul acela, nici nu au mai avut vreun efect asupra mea. Atunci am inteles ce inseamna "fie tie dupa credinta ta". Am refuzat sa mai cred in puterea celui care mistifica lucrurile. Si am mai inteles ca are putere asupra noastra, atat cat il luam in seama. Ignorat, nu ne poate face nimic(ca avem protectia lui Dumnezeu in acest sens).
Pentru ca superstitiile izvorasc din rational,in timp ce intuitia este vocea sufletului.Pacat ca prea putini aleg sa ii de ascultare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2009, 07:08:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Faptul ca simti sau ai acces la o informatie din viitor sau crezi ca ai ..sincer mai mult te poate incurca in aceasta viata ,pentru ca iti influenteaza viata vrei nu vrei asa este ...DAR pentru ca eu una cred ca exista un scop in asta si ca Domnul sigur are un plan ,ma lupt personal cu ceea ce vad si simt.Si da uneori simti o incurajare ,simti ca esti ajutat in unele situatii dar oamenii buni nu considerati ca e ghiceala ...pur si simplu nu cerem noi sa vina informatii ...
Iertati frati si surori
Cu siguranta nu degeaba primesti aceste informatii care se transmit prin tine.De tine,insa,depinde ce vei alege sa faci cu ele pentru ca destinul nu este tintuit in cuie,ci poate fi schimbat atata timp cat aceste lucruri sunt in voia Tatalui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Clarviziunea silverstar Generalitati 44 03.11.2006 23:25:45