Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2006, 10:16:33
Gabriel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul sa va binecuvanteze!

Incerc sa caut raspunsul la o intrebare care mi-a fost pusa si mie si m-a pus pe ganduri, si anume: de ce crestinii ortodocsi( si nu numai) se roaga si fac slujbe pt cei morti? Am cautat in Sfanta Scriptura o explicatie dar nu am gasit, ci dimpotriva " sa lasam mortii cu mortii" si altele asemanatoare.Daca cineva imi poate da o explicatie cu trimiteri biblice la aceasta intrebare v-as fi recunoscator.
Domnul sa va aiba in paza!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2006, 16:16:49
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel
Domnul sa va binecuvanteze!

Incerc sa caut raspunsul la o intrebare care mi-a fost pusa si mie si m-a pus pe ganduri, si anume: de ce crestinii ortodocsi( si nu numai) se roaga si fac slujbe pt cei morti? Am cautat in Sfanta Scriptura o explicatie dar nu am gasit, ci dimpotriva " sa lasam mortii cu mortii" si altele asemanatoare.Daca cineva imi poate da o explicatie cu trimiteri biblice la aceasta intrebare v-as fi recunoscator.
Domnul sa va aiba in paza!
S-a mai raspuns, inclusiv cu sursa pentru trimiteri in Sfanta Scriptura, Noul Testament, dar probabil ca au fost sterse mesajele!
De ce, nu am inteles? Informatii gresite, opinii aiurea, nu le sterge nimeni! (Si sunt pe forum la diverse subiecte.....c....au maria ta!!!!!!!!)
Dar sursele corecte de informare, sunt sterse repede, si fara discernamant!
De fap cui serveste asta!
In nici un caz celor care au infiintat si administreaza forumul! Daca pot intelege asta, ori daca sunt in stare, oricine ar fi ei, ca un forum care trateaza o asemenea problematica poate face mult rau, atunci cand nu tine cont de corectitudine, adevar, si acuratetea celor afirmate!
Ci de suficienta unuia sau altuia!

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2006, 12:23:42
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel
Domnul sa va binecuvanteze!

Incerc sa caut raspunsul la o intrebare care mi-a fost pusa si mie si m-a pus pe ganduri, si anume: de ce crestinii ortodocsi( si nu numai) se roaga si fac slujbe pt cei morti? Am cautat in Sfanta Scriptura o explicatie dar nu am gasit, ci dimpotriva " sa lasam mortii cu mortii" si altele asemanatoare.Daca cineva imi poate da o explicatie cu trimiteri biblice la aceasta intrebare v-as fi recunoscator.
Domnul sa va aiba in paza!
Credinta in nemurirea sufletului, in supravietuirea lui dupa despartirea lui de trup, este un fenomen universal. La mai toate popoarele civilizate si in toate religiile omenirii se intalneste convingerea, ferma si generala, ca existenta omului nu se termina cu moartea si ca sufletul supravietuieste, intr-o forma oarecare, si dincolo de pragul mormantului. Pe aceasta credinta, mai mult sau mai putin explicita, se intemeiaza ceea ce numim cultul mortilor, adica grija pe care o au cei vii de a mentine, intru-un fel oarecare, legatura spirituala cu mortii lor, de a-si aduce aminte de ei la diferite date, de a le cinsti pomenirea in diverse chipuri si de a cauta sa le ajute si sa le usureze situatia din lumea de dincolo, prin felurite rituri si ceremonii, prin rugaciune catre Dumnezeu pentru odihna lor netulburata si pentru iertarea pacatelor, prin jertfe si fapte de milostenie, sau prin alte diverse acte, socotite ca fiind de folos celor adormiti.


Si la evreii din epoca veche credinta in nemurirea sufletului si cultul mortilor au jucat un rol de seama. Cu toate ca textele cartilor sfinte ale VT nu sunt totdeauna clare in aceasta privinta, ele ofera, totusi, suficiente dovezi despre grija pe care poporul ales a avut-o pentru mortii sai, prin pomenirea cu respect a numelor celor decedati(indeosebi a patriarhilor, a dreptilor si a proorocilor), prin rugaciunile si jertfele aduse pentru ei in diferite imprejurari.
Astfel, din cartea Judecatori (XI,40) vedem ca la evrei era curent uzul ca amintirea mortilor ilustri sa fie plansa 4 zile pe an. In cartea Tobit (IV,17) si in profetia lui Ieremia (XVI,7) se arata ca vechii evrei faceau ospete funerare si pomeni de paine si de vin l locurile de inmormantare ale mortilor. Este clasic textul din cartea 2 Macabei (XII, 43-46), in care citim ca Iuda Macabeul a strans bani si i-a trimis la templul din Ierusalim ca sa se aduca jertfe pentru iertara pacatelor eroilor morti pe campul de lupta.


Pomenirile celor adormiti in Biserica ortodoxa au temeiuri in insesi slujirile Mantuitorului: de arhiereu; “Aceasta s-o faceti intru pomenirea Mea (Luca XXII,19), de imparat; “Imparatia Mea nu-i din lumea aceasta (Ioan XVIII,36) si de profet; “Eu sunt plinirea Legii si a profetilor...” (Matei V,17). Rostul rugaciunilor si pomenirilor este descoperit de Mantuitorul Hristos prin pilda bogatului si saracului Lazar(Luca XVI, 19-31), iar Sf. Pavel ne indeamna “rugati-va pentru toti...”(Col. I,9;IV,3). De aceea marturia “pomeneste-ma Doamne cand vei veni in Imparatia Ta” (Luca XXIII,42), ca si folosul acestei pomeniri: “adevar zic tie, astazi vei fi cu Mine in rai” (ver.43), dezleaga dintru inceput taina.
Cultul pentru cei adormiti, ca si pomenirile de tot felul sunt inchinate vietii de dincolo. Hristos, fiind plinirea credintei noastre (Evrei I, 1-2), calea, adevarul si viata(Ioan XIV, 6), noi suntem datori sa aparam, sa conservam si sa oferim viata lui Dumnezeu, ca dar al Sau.
Desi mortilor li s-au descompus trupurile, sufletul acestora traieste sau este chinuit, dupa poftele trupului si sufletului (Luca XVI, 22- 31). Moartea este un accident al vietii in timp, nu are vesnicie. Mai mult, izvorul vietii este Dumnezeu cel adevarat- viu si vesnic (Apoc. IV,10-11, V,8-14). Sufletele crestinilor pecetluite de prima inviere (Botezul) fac parte din Biserica vazuta, iar cele trecute dincolo, prin moartea intai (Evrei IX,27) fac parte din Biserica nevazuta, triumfatoare (Rom. XIV, 7-9; Efes. I, 9-10; Filip. II, 10-11), dacaau lucrat cat a fost ziua, adica in trup (Ioan IX, 4). Cei vii se pot ruga pentru cei plecati dincolo (Ioan XIV, 13-14).
Adevaratii crestini simt nevoia legaturii cu fratii lor prin rugaciune, prin pomeniri si slujbe speciale si au obligatia fireasca sa-i pomeneasca pe cei adormiti (Efes. VI, 18-19; I Tim. II, 1); in special, crestinii imbunatatiti se pot ruga, fiindca mult poate rugaciunea dreptului (Iacov V, 16), iar dincolo, dreptului se cuvine lauda (Rom. V, 7) si de la cei ramasi.
Pomenirile si rugaciunile pentru cei adormiti sunt mai ales o dovada a dragostei de aproapele, fiindca toti suntem pecetluiti in Hristos, iar harul face inceputul mantuirii (Ioan I, 17). Crestinii rugatori savarsesc totul in perspectiva judecatii de apoi (Matei XXV, 35-36, 42-43 si I Cor. XIII, 8, 13).

Asadar ca membrii ai aceleiasi familii, cei vii au nu nmai posibilitatea, ci si datoria de a se ruga pentru cei morti (Ioan XIV, 13; Efes. VI, 18; I Tim. II, 1), pentru ca aceste rugaciuni sunt necesare si folositoare mortilor (I Tes. IV, 13; I Cor. XV, 19; Evrei XIII, 7; I Ioan V, 16). Credinta in eficacitatea rugaciunilor de mijlocire pentru cei morti era atat de puternica in primele comunitati crestine, incat unii crestini se botezau pentru mortii lor, socotind ca fapta lor suplinea lipsa botezului crestin la rudele, prietenii sau cunoscutii lor, care nu apucasera sa-l primeasca in viata (I Cor. XV, 29). Ceva mai mult: chiar cei morti – mai ales Sfintii bine-placuti lui Dumnezeu – asista pe cei vii cu rugaciunile inaltate de ei in jurul Tronului Celui Vechi de zile sau in <<Ierusalimul cel ceresc>>, in favoarea celor ramasi pe pamant (Apoc. VI, 9-11).

Sursa: Liturgica generala – Preot. Prof. Dr. Ene Braniste
Calauza crestina – P. I. David



















Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2006, 21:06:47
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Eugeneee!Te-ai cam aprins!Si daca tie ti s-a parut ca omu a gresit,asa procedezi?:dontgetit:Multumesc cristian.Cel putin pentru mine e mare diferenta intre Cuvantul preotilor nostrii din Biserica Dreptmaritoare si celelalte biserici crestine.Si atentie!Spunea un pastor neoprotestant la un intervui tv ca va lua texte scrise de par Ilie Cleopa si le va combina cu cuvantul lor...Hm!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2006, 21:45:57
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Scuze! Dar au mai fost alte postari care au fost sterse, precum si alte "ciocniri" la alte sectiuni cu alescandru caruia ii cer public iertare... ca asa se cuvine in post...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2006, 17:16:48
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,da,bine!Domnul Dumnezeu pentru rugaciunile preacuratei Sale Maici si ale tuturor sfintilor sa ne ierte si sa ne miluiasca!Amin!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2006, 14:14:48
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Da,da,bine!Domnul Dumnezeu pentru rugaciunile preacuratei Sale Maici si ale tuturor sfintilor sa ne ierte si sa ne miluiasca!Amin!
Amin!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2006, 17:29:36
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa ce am citit mesajul postat de Chriss-tian78 care este un fragment din "Liturgica generala – Preot. Prof. Dr. Ene Braniste" am ramas un pic socat. Oameni buni, tot ce scrie acolo, de fapt referintele Biblice (ma refer strict la cele canonice - celelalte nu au nici o valoare pentru mine.) nu justifica in nici un caz pomenirea mortilor.
Nu vreau sa condamn pe cei ce fac asta, si stiu ca sunt multi, dar vreau sa trag un semnal de alarma.

- DUMNEZEU E DREPT! (nu cred ca se indoieste nimeni)
- DUMNEZEU VA JUDECA PE FIECARE DUPA FAPTELE LUI. (daca doriti referinte o sa va dau o gramada. Oricum cel mai reprezentativ este Matei 25.32 si mai incolo)
- Apropo de ce zicea Preot. Prof. Dr. Ene Braniste in acea scriere, la un momentdat aminteste de pilda saracului Lazar. Chiar acea pilda este un exemplu clar ca dupa ce ai murit te-ai dus in locul pe care ti l-ai "ales" in timpul vietii... si cel mai tragic, nimic nu se poate schimba.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti prin Cuvantul Sau!
Doamne ajuta-ne sa Te cautam si pune in noi dorinta sa traim si noi asa cum a trait Iisus!


Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2006, 17:38:24
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el_popa
Dupa ce am citit mesajul postat de Chriss-tian78 care este un fragment din "Liturgica generala – Preot. Prof. Dr. Ene Braniste" am ramas un pic socat. Oameni buni, tot ce scrie acolo, de fapt referintele Biblice (ma refer strict la cele canonice - celelalte nu au nici o valoare pentru mine.) nu justifica in nici un caz pomenirea mortilor.
Nu vreau sa condamn pe cei ce fac asta, si stiu ca sunt multi, dar vreau sa trag un semnal de alarma.

- DUMNEZEU E DREPT! (nu cred ca se indoieste nimeni)
- DUMNEZEU VA JUDECA PE FIECARE DUPA FAPTELE LUI. (daca doriti referinte o sa va dau o gramada. Oricum cel mai reprezentativ este Matei 25.32 si mai incolo)
- Apropo de ce zicea Preot. Prof. Dr. Ene Braniste in acea scriere, la un momentdat aminteste de pilda saracului Lazar. Chiar acea pilda este un exemplu clar ca dupa ce ai murit te-ai dus in locul pe care ti l-ai "ales" in timpul vietii... si cel mai tragic, nimic nu se poate schimba.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti prin Cuvantul Sau!
Doamne ajuta-ne sa Te cautam si pune in noi dorinta sa traim si noi asa cum a trait Iisus!

bineinteles ca cei care mor se duc in locul pe care ei si lau ales de pe lumea asta, dar chiar daca cineva se duce in iad nu inseamna ca va ramane pt totdeauna acolo, atata timp cat se fac rugaciuni pt cel repausat, el mai are o sansa de scapare,pt ca pedeapsa nu e definitiva decat dupa judecata universala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2006, 00:19:37
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

De ce nu l-ai lamurit intai pe Sf. Ap. Pavel sa nu foloseasca referinte necanonice, "fiindca pt. tine n-au nici o valoare"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pomeni si parastase dora Generalitati 6 19.02.2016 18:57:01
Cand nu se fac parastase chilala80 Intrebari utilizatori 2 21.11.2010 22:40:10
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 17:38:07
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31
Despre parastase. t_vasile27 Umanitare 2 21.10.2007 20:35:29