Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2010, 01:05:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Am ramas foarte uimita cand, la predica in Joia Mare, preotul ne-a citit un fragment din Urmarea lui Hristos a lui TOMA DE KEMPIS si ne-a recomandat sa o citim! o smiteala zdravana pentru mine, care ma smintesc de altfel foarte usor. si ma tot gandeam, ca nu a putut alege sa citeasca nimic din multimea de minunati sfinti ortodocsi, in locul acestuia?in orice caz, acum chiar am de gand sa citesc cartea aceea! dar fara nici o pofta, numai din curiozitate.
Iartama dar pofta vine mIncInd si dupa ce te rogi ca Bunul Dumnezeu sa te lumineze cu lumina cunostintei lui vei intelege ca Bunul Dumnezeu lucreaza prin oameni si vorbeste prin graiul celor de linga noi ne atentioneaza de multe pt. ca poate ai avut ocazia ca cineva cunoscut sa zica ceva ce tu crediai ca nu stie nimeni dar ai auzit si ai ramas nedumerita de ce spune acel cuvint sau lucru vezi togmai ca Bunul Dumnezeu da cIt vrea si cui vrea si iarasi ia ca al lui ia asa ca nu trebuie sa judecam noi ce trebuie ca sa cercetam tot si sa luam ce este de folos sufletului nostru ; iartama daca am fost poate cam dur dar nu te cert nici nu te judec ce incerc sa fac putina lumina urmare lui Hristos cred ca si titlul carti daca lam analiza bine ar fi mult de spus si cred cacuprinde tot ce trebuie sa cuprinda pt ca spunem U R M A R E A LUI H R I S T O S eu sarmanul de mine si putin cunoscator cred ca a urma pe H R I S T O S este a lua crucea rabdari a dragostei a rabdari a umilintei a smereniei si mai presus de toate a dragostei de Dumnezeu . amin amin amin iartama te rog si nu te supara pe mine sarmanul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urmarea lui Hristos NiCcoleta Din Noul Testament 23 07.07.2017 17:07:28
Apel ptr. Alexandru Toma Laura19 Umanitare 43 10.06.2014 16:01:50
Parintele Toma Gherasimescu emilianbogdan Intrebari utilizatori 0 26.03.2012 20:03:53
Lucrarea sihastriei vichy Calugarul 4 06.04.2009 20:48:26
Urmarea lui Hristos Florin-Ionut Generalitati 29 12.11.2008 17:19:09