Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.04.2010, 15:00:14
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Draga Mariuca,

Poti sa o iubesti pe prietena ta si fara asa ceva, iar asta sa devina eventual o mare prietenie pe viata. In ciuda faptului ca este promovata peste tot, iubirea trupeasca (eros) este inferioara celei sufletesti (agapi). Iar 'aprinderile' acestea - de care niste parinti induhovniciti de la o manastire ti-ar spune mai bine si te-ar convinge cu puterea cuvantului lor - sunt de la trup si de la vrajmasul, cel care se bucura cel dintai sa distruga tot ce este frumos.

Acum, moda aceasta este mediatizata peste tot, si poate sa indemne pe unii la a experimenta, eventual din joaca/curiozitate/teribilism. Insa parerea mea este ca, ceva o sa pierzi - si nu putin - iar constiinta va va mustra candva pe amandoua si prietenia se va termina cu un gust amar.

Iti doresc prietenie curata, minte luminata si Maica Domnului sa te aiba in paza sa.

Last edited by mc2009; 09.04.2010 at 19:07:02.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.04.2010, 11:34:59
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spune-mi te rog, in cazul in care un om se naste hermafrodit (detalii aici) e vinovat dumnezeu sau nu? Si indiferent de raspunsul pe care il dai, as vrea sa argumentezi.

Pentru initiatoarea topicului: stim acum mult mai multe despre homosexualitate decat stiau cei care au scris biblia. Nu e vindecabila (in caz in care aderi la ideea confrom careia e o boala), si nu e o problema de alegere, asa ca daca te simti vinovata, nu e cazul.

Singura alegere pe care o ai de facut este intre a-ti nega orientarea sexuala si a trai cu aceasta frustrare (nu vad cum ai putea fi fericita cu un barbat) si intre a accepta ceea ce esti. Iubirea e tot iubire, indiferent ce iti zic alti binevoitori.

In plus, nimeni nu are dreptul sa iti spuna pe cine ai voie sa iubesti si pe cine nu. Multi dintre cei care au o problema cu homosexualitatea se folosesc de religie (oricare ar fi ea) pentru a-si justifica homofobia. Problema e ca de cand religia respectiva a fost "scrisa", am invatat destul de multe despre lume cat sa ne dam seama ca asa numitele "carti sfinte" nu sunt adevaruri universale.
Dupa logica asta, Konijiro, toti perversii ar trebui lasati sa faca ce vor ei: pedofilii, gerontofilii, zoofilii, necrofilii.

Iata înca o dovada ca ateismul e o doctrina care duce la teorii absurde (fiindca logica ateista sta la baza acestei indulgente fata de homosexualitate).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.04.2010, 20:43:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dupa logica asta, Konijiro, toti perversii ar trebui lasati sa faca ce vor ei: pedofilii, gerontofilii, zoofilii, necrofilii.

Iata înca o dovada ca ateismul e o doctrina care duce la teorii absurde (fiindca logica ateista sta la baza acestei indulgente fata de homosexualitate).
Exagerezi! Pe bune! Si nu stiu de ce esti multumit cu modul asta de gandire.

Ateismul nu spune ca perversitatile respective ar trebui tolerate. Si asta reiese si din ce a spus konijiro. Exceptand gerontofilia, pe care nu inteleg de ce ai inclus-o aici, celelalte nu includ acordul ambilor parteneri din motive evidente. In cazul homosexualitatii, in schimb, ambii parteneri isi dau acordul pentru respectiva relatie.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.04.2010, 21:19:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Perversiunile enumerate sunt perversiuni nu fiindca lipseste acordul partilor ci fiindca sunt manifestari ale unor minti bolnave si ca duc la degenerare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paraphilia


Esti comic sustinând ca necrofilia e o încalcare a voii celeilalte parti, de parca un mort mai are vointa. Si de curiozitate, tu sustii ca maltratarea trupului unui mort trebuie pedepsita la fel cu maltratarea trupului unui om viu? Daca nu, atunci înseamna ca admiti ca exista suflet.


Sexul cu obiecte cum e, consensual sau neconsensual? Îsi da obiectul acordul sau nu?

Si tot dupa tine, daca exista consens, doi idioti au dreptul sa-si faca orice, inclusiv acte de sado-masochism?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 10.04.2010 at 21:57:25.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.04.2010, 18:36:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Trupurile noastre sunt temple ale Duhului Sfant(sau asa ar trebui sa fie-depinde de noi). Daca noi ne batem joc de ele cu diferite perversiuni unde este iubirea de Dumnezeu din toata inima noastra?
Nu mai este.
Dumnezeu este iubire. Daca nu invatam sa primim iubirea Lui, dupa ce ne vom desparti de trup aceasta iubire ne va arde si va fi un chin.
Pacatele trupesti sunt grave si indeparteaza pe om de Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.04.2010, 22:35:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sexul cu obiecte cum e, consensual sau neconsensual? Îsi da obiectul acordul sau nu?
Scuze, dar nu ma pot abtine...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.04.2010, 09:19:12
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Presedintele Iranului , Mahmoud Ahmadinejad, intrebat de catre un reporter brazilian ce parere are despre homosexualitate a raspuns astfel : '' Nu am pretentia ca toata lumea sa fie de acord cu mine . Fiecare are punctul lui de vedere , totusi tindem sa credem ca homosexualitatea esta impotriva firii . Sunt de parere ca dc homosexualitatea va continua sa se extinda , omenirea se va stinge . Este un drum gresit , pervers . Homosexualitatea duce si va duce la o serie de boli fizice si sociale.''

Eu personal sunt de acord cu el . Scopul actului sexual , in ochii Domnului , este procreerea si in nici un caz placerea . Unde am ajunge dc am fi cu totii homosexuali?! Omenirea ar disparea!!!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.04.2010, 09:45:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Perversiunile enumerate sunt perversiuni nu fiindca lipseste acordul partilor ci fiindca sunt manifestari ale unor minti bolnave si ca duc la degenerare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paraphilia


Esti comic sustinând ca necrofilia e o încalcare a voii celeilalte parti, de parca un mort mai are vointa. Si de curiozitate, tu sustii ca maltratarea trupului unui mort trebuie pedepsita la fel cu maltratarea trupului unui om viu? Daca nu, atunci înseamna ca admiti ca exista suflet.

Sexul cu obiecte cum e, consensual sau neconsensual? Îsi da obiectul acordul sau nu?

Si tot dupa tine, daca exista consens, doi idioti au dreptul sa-si faca orice, inclusiv acte de sado-masochism?
Eu cand spun ca un anumit lucru ar trebui permis sau nu, tin cont de urmarile pe care le poate avea acel lucru. De aceea necrofilia nu cred ca ar trebui pedepsita la fel ca abuzul unei persoane in viata. Cel viu va trai tot restul vietii cu trauma in memorie. Ceea ce nu se poate spune despre un vibrator.
Ar fi bine sa eviti erorile de tip "ori-ori". Nu exista suflet dar exista alte variante la ce ai spus tu.
E drept ca unele perversiuni pot lasa urme la nivel psihic si eventual fizic, dar la fel se poate intampla si cu experientele hetero chiar daca exista acordul ambelor parti. Traume se pot produce si din multe alte activitati in care omul este implicat cu toata convingerea si-si da acordul. O sa interzicem senzatiile tari? O sa interzicem prostia? :D Nu ai vazut filmulete pe youtube in care protagonistii ies extrem de sifonati? Ideea e ca atata timp cat omul si-o face cu mana lui, adult fiind, nu e treaba mea ce isi baga si unde isi baga. important e sa nu nasca inca o religie.

Ca sa fiu si mai offtopic, am citit undeva ca omul (si nu numai) vrea sa detina controlul asupra celorlalti. Asta ar explica de ce voi vreti sa despartiti un cuplu de lesbiene, de ce vreti sa tineti pe uscat un cuplu "normal" samd. Sunteti cam sadici nu crezi?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.04.2010, 09:45:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Dupa logica asta, Konijiro, toti perversii ar trebui lasati sa faca ce vor ei: pedofilii, gerontofilii, zoofilii, necrofilii.

Iata înca o dovada ca ateismul e o doctrina care duce la teorii absurde (fiindca logica ateista sta la baza acestei indulgente fata de homosexualitate).
Inca o dovada ca ai cunostinte minime despre subiectul pe care il infierezi cu atata entuziasm.

Omule, ce legatura vezi tu intre un act consensual intre doi adulti si un adult care violeaza un copil? Din nou, parafilia nu are nimic de a face cu homosexualitatea. Ca iti place sa le pui pe toate intr-o oala, ca sa iti iasa tie argumentatia mai usor, asta e alta treaba.

Citat:
Si tot dupa tine, daca exista consens, doi idioti au dreptul sa-si faca orice, inclusiv acte de sado-masochism?
In primul rand, cine decide cine e idiot si cine nu?
In al doilea rand, ce treaba ai tu cu ce fac doi oameni in spatiul privat, atata timp cat amandoi sunt de acord? Si da, din cate stiu eu, sado-masochismul este legal

Citat:
Eu personal sunt de acord cu el . Scopul actului sexual , in ochii Domnului , este procreerea si in nici un caz placerea . Unde am ajunge dc am fi cu totii homosexuali?! Omenirea ar disparea!!!
Daca sursa ta de informatii legate de homosexualitate e un bigot musulman, poate ar fi bine sa cauti ceva surse alternative de informare.

Homosexualitatea nu e o chestie care "se ia", deci nu ai cum sa ajungi homosexual daca Gigel, vecinul care tocmai s-a mutat langa tine, e homosexual.

Legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex nu a dus la o crestere a numarului de homosexuali din tarile respective.

Citat:
Dar homosexualii nu sunt hermafroditi.
Stiu ca nu sunt hermafroditi, am vrut sa zic altceva.

Hai sa incerc o analogie: un barbat hetero e culoarea neagra, o femeie hetero e culoarea alba. Hermafroditii sunt diferite nuante de gri, pentru ca e clar ca acolo culorile s-au amestecat, printr-un accident genetic.

Homosexualii sunt si ei tot nuante de gri, doar ca nu cu defecte fizice, ca in cazul hermafroditilor. Tot un accident genetic e si acolo, si programarea e tot din nastere, nu e dobandita.

Citat:
Argumentul cu defectul nu tine, mai ales daca e corectabil prin vointa, consiliere psihologica, etc.
Arata-mi, te rog, studii care sa dovedeasca cum ca homosexualitatea e tratabila. Altele decat aberatiile evanghelice americane.

Citat:
Si daca consideri ca homosexualitatea se datoreaza unui defect fiziologic, de ce sa nu fie priviti ca ceea ce sunt - persoane cu handicap si Statul sa le ofere consiliere psihologica gratuita, sa sponsorizeze cercetari care le-ar putea corecta comportamentul prin mijloace medicale, etc. asa cum se procedeaza cu orice categorie de indivizi cu probleme de sanatate.
Pentru ca homosexualii nu au o problema de integrare in tarile unde sunt acceptati ca atare, si sunt membri egali ai societatii. Nu au nici un fel de handicap care sa ii impiedice sa lucreze, sa creeze si sa plateasca taxe. Problema nu tine de ei, ci tine de societatile intolerante unde au ghinionul sa se nasca. Asta e identitatea lor, la fel cum a ta e cea de hetero.

Citat:
Dar sa afirmi ca este un drept legitim ca o persoana cu defecte serioase mentale si de comportament sa aiba copii spre ingrijire este categoric absurd.
Sunt deja copii, in Europa de Vest, crescuti de cupluri de homosexuali, si nu s-au observat nici un fel de deviatii de comportament.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.04.2010, 09:50:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
Presedintele Iranului , Mahmoud Ahmadinejad, intrebat de catre un reporter brazilian ce parere are despre homosexualitate a raspuns astfel : '' Nu am pretentia ca toata lumea sa fie de acord cu mine . Fiecare are punctul lui de vedere , totusi tindem sa credem ca homosexualitatea esta impotriva firii . Sunt de parere ca dc homosexualitatea va continua sa se extinda , omenirea se va stinge . Este un drum gresit , pervers . Homosexualitatea duce si va duce la o serie de boli fizice si sociale.''

Eu personal sunt de acord cu el . Scopul actului sexual , in ochii Domnului , este procreerea si in nici un caz placerea . Unde am ajunge dc am fi cu totii homosexuali?! Omenirea ar disparea!!!
Atunci de ce ne-a dat aceasta placere?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32