Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 28.02.2011, 22:08:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Exact! De profeti o fi profetit,o fi fost si adevarat poate,dar in mod sigur NU era de la Dumnezeu! Si noi,in calitate de crestini NU trebuie sa citim astfel de lucruri!
poate pomul rau sa faca roade bune?si Hristos a zis, daca nu credeti in mine, macar credeti in minunile mele (parafrazez).. si legea spune in cartea a doua (deuteronom) in cap 18.. daca cuvantul pe care il spune proorocul se va implini atunci sa stii ca e de la Domnul.deci?
  #192  
Vechi 28.02.2011, 22:11:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
poate pomul rau sa faca roade bune?si Hristos a zis, daca nu credeti in mine, macar credeti in minunile mele (parafrazez).. si legea spune in cartea a doua (deuteronom) in cap 18.. daca cuvantul pe care il spune proorocul se va implini atunci sa stii ca e de la Domnul.deci?
Pai si daca se implineste cuvantul proorocului rau sa stii ca e de la domnul lui,adica de la satana! E destul de clar. Si diavolu are putere!
  #193  
Vechi 28.02.2011, 22:13:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai si daca se implineste cuvantul proorocului rau sa stii ca e de la domnul lui,adica de la satana! E destul de clar. Si diavolu are putere!
diavolul care dintru inceput e mincinos si tatal minciunii poate sa spuna adevarul?cred ca ar fi timpul sa se (re)deschida un topic despre minuni si false minuni.
  #194  
Vechi 28.02.2011, 22:15:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
poate pomul rau sa faca roade bune?si Hristos a zis, daca nu credeti in mine, macar credeti in minunile mele (parafrazez).. si legea spune in cartea a doua (deuteronom) in cap 18.. daca cuvantul pe care il spune proorocul se va implini atunci sa stii ca e de la Domnul.deci?
Asa e Danut 7....Dar unii vor sa "ajusteze" si Biblia pt a-si sustine p(o)ozitia...Ita est!
  #195  
Vechi 28.02.2011, 22:16:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Asa e Danut 7....Dar unii vor sa "ajusteze" si Biblia pt a-si sustine p(o)ozitia...Ita est!
vezi 'proasto' cum am vrut sa te ajut ieri?
  #196  
Vechi 28.02.2011, 22:29:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Talking

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
vezi 'proasto' cum am vrut sa te ajut ieri?
vad..."prostu".....dar stii ca ma descurc....
  #197  
Vechi 28.02.2011, 22:34:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"va începe prigoana împotriva adevăraților creștini, care vor trebui să scape fugind, (evadând), iar cei neputincioși și bătrâni măcar de remorcile lor să se prindă și să fugă”

Partea asta mi se pare izvorita din mindrie si slava desarta, o inventie hilara, avind in vedere ca nimeni nu poate determina cine sunt acei "misteriosi ADEVARATI crestini"...si evident ne unge egoul crezind ca noi ortodocsii suntem UNICII care vor avea "onoarea" sa fie prigoniti.
Prigoniti pentru ce anume ??? cu ce oare iesim noi in evidenta fata de altii care sunt de sute de ori mai zelosi si mai vocali? si fac si fapte bune de mii de ori mai multe. Ei de ce nu-si fac probleme de prigoana?
Hai, ca vad ca ataci Ortodoxia din interior! Nu prea crezi si ca pentru tine Iisus S-a rastignit! Ai si adepti. Pai, uite, de oameni ca tine are nevoie Antihrist! Ce ti se pare ciudat in formularea ,,adevaratii crestini''? Oare nu exista suficiente dovezi ca nici chiar Dumnezeu nu pune semnul ,,='' intre toate confesiunile si religiile. Poti sa te superi pe mine, dar nu cred ca si Budha si Mahomed s-au rastignit pentru tine.

Eu nu sunt de acord cu tine sub nicio forma. Pentru credinta ortodoxa si-au dat viat mii de sfinti. Dumnezeu i-a preamarit pe acestia imparateste, asa cum numai un Imparat Ceresc ii poate preamari. Noi trebuie sa-i urmam pe sfinti, nu pe orice ecumenist dispus sa semene confuzie peste tot. Cine n-a trait Ortodoxia nu stie valoarea ei. Dormi in pace, daca asa-ti place, dar nu te mai face pricina de sminteala si altora. Ai mila de sufletul tau, daca esti crestin, si las-o mai moale cu blasfemiile!
  #198  
Vechi 28.02.2011, 22:38:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
vad..."prostu".....dar stii ca ma descurc....
vezi sa nu-ti pierzi inocenta ce-o aveai inainte pe forum.. (mesaj sincer, ne-ironic, ne-sarcastic) .. vezi ca de multe ori interpretam prost 'tonul' pe care se scrie pe forum... pe unii ca mine nu-i lua in seama... eu sunt mai badaran... nu judeca dupa mine pe toti crestinii... eu nu sunt crestin... nu ma consider un crestin.. sunt un caine... lasa impunsaturile, rautatile si alte cele... intoarce-te la inocenta ta, pentru ca dincolo de inocenta... e alunecare.
  #199  
Vechi 28.02.2011, 22:44:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
diavolul care dintru inceput e mincinos si tatal minciunii poate sa spuna adevarul?
Sunt absolut sigur! Ne-a spus-o si Hristos! Crede-L pe El daca pe vorbele mele nu dati doi bani...
  #200  
Vechi 28.02.2011, 22:46:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
vezi sa nu-ti pierzi inocenta ce-o aveai inainte pe forum.. (mesaj sincer, ne-ironic, ne-sarcastic) .. vezi ca de multe ori interpretam prost 'tonul' pe care se scrie pe forum... pe unii ca mine nu-i lua in seama... eu sunt mai badaran... nu judeca dupa mine pe toti crestinii... eu nu sunt crestin... nu ma consider un crestin.. sunt un caine... lasa impunsaturile, rautatile si alte cele... intoarce-te la inocenta ta, pentru ca dincolo de inocenta... e alunecare.
Tocmai asta e pb danutule....sunt o inocenta in felul meu....Dar asta nu inseamna sa ma dau alunecarii unor farisei...Nu esti caine(desi cainii pot da lectii de sinceritate , daruire multora de aici care "hamaie" neelegant, dar se cred(repet se cred doar) crestini ortodocsi...Crede-ma ca decat sa fiu aidoma celor ce nu incap de sufletul meu, mai bine , sau daca as avea ceritudinea ca ei sunt un model de crestini ...as renunta la crestinism...Insa sunt atatia oameni cu adevarat credinciosi(am intalnit chiar aici cativa), incat stiu sa deosebesc autenticul de kitch.......
ps. Nu am "impuns" decat provocata....E dreptul la replica...Insa ai dreptate si mi-au spus-o si altii, n-are sens sa risipesc orzul...Dar la opiniile mele nu voi renunta!
Iar tie, iti multumesc pt intentie si apreciez ca nu esti ca altii, maruntii...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 20:40:19
urmeaza RMN patricia2006 Generalitati 18 14.07.2012 23:45:49
Principiul dublului efect Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 22 12.05.2010 15:26:26
Ce urmeaza? Ioan_Ciobota Generalitati 3 14.10.2008 20:09:38
Mie frica de ce urmeaza NeNumimCrestini Nunta 23 28.02.2007 22:33:58