Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2011, 16:34:12
doinita.p doinita.p is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2011
Locație: sinesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit liteni

ati fost careva la biserica din liteni(judetul suceava)?la preotul ion?e o biserica vestita in toata tara,in special acest preot care are "harul"deschiderii cartii..am aflat asta la un simplu search pe google!ce parere aveti despre astfel de practici?vad pe google ca pe acolo se perinda sute de "credinciosi" zilnic pt a li se deschide cartea!credeti in asa ceva?a fost cineva pe acolo?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2011, 16:48:24
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doinita.p Vezi mesajul
ati fost careva la biserica din liteni(judetul suceava)?la preotul ion?e o biserica vestita in toata tara,in special acest preot care are "harul"deschiderii cartii..am aflat asta la un simplu search pe google!ce parere aveti despre astfel de practici?vad pe google ca pe acolo se perinda sute de "credinciosi" zilnic pt a li se deschide cartea!credeti in asa ceva?a fost cineva pe acolo?
fereste-te de aceasta practica cu deschiderea cartii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2011, 20:53:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doinita.p Vezi mesajul
ati fost careva la biserica din liteni(judetul suceava)?la preotul ion?e o biserica vestita in toata tara,in special acest preot care are "harul"deschiderii cartii..am aflat asta la un simplu search pe google!ce parere aveti despre astfel de practici?vad pe google ca pe acolo se perinda sute de "credinciosi" zilnic pt a li se deschide cartea!credeti in asa ceva?a fost cineva pe acolo?
Există preoți care slujesc celui rău, ca acel preot din Liteni pe nume Vrăjitoru. Feriți-vă de cei ca el și atenționați-i și pe alții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2011, 22:44:45
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există preoți care slujesc celui rău, ca acel preot din Liteni pe nume Vrăjitoru. Feriți-vă de cei ca el și atenționați-i și pe alții.
o femeie avea o fetita in varsta de 2 ani bolnava,nu se putea deplasa la acesta varsta deabea putea sta in picioare doar cu sprijin!facea tratament prin fizioterapie totul era din punct de vedere neurologic!acesta femeie a fost la liteni la acel preot si i-a dat o retetaractic un amestec de cateva linguri de agheasma,cateva linguri de mir,miere de albine si alcool rafinat!i-a spus sa o unga pe fata 40 de zile cu acel amestec pe sira spinarii!dupa doar 2 luni fetita e un copil normal!CHIAR NU MI SE PARE CA SLUJESTE CELUI RAU!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2011, 23:08:59
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
o femeie avea o fetita in varsta de 2 ani bolnava,nu se putea deplasa la acesta varsta deabea putea sta in picioare doar cu sprijin!facea tratament prin fizioterapie totul era din punct de vedere neurologic!acesta femeie a fost la liteni la acel preot si i-a dat o retetaractic un amestec de cateva linguri de agheasma,cateva linguri de mir,miere de albine si alcool rafinat!i-a spus sa o unga pe fata 40 de zile cu acel amestec pe sira spinarii!dupa doar 2 luni fetita e un copil normal!CHIAR NU MI SE PARE CA SLUJESTE CELUI RAU!
Ce legatura are reteta aceasta cu "deschiderea cartii"?

Si DA deschiderea cartii este o vrajitorie. In Biserica totul se face cu binecuvantare si cu respectarea regulilor transmise de la Apostoli, Sfintii Parinti, Sinoade.
Practica aceasta nu are binecuvntarea Bisericii. Iar ceea ce nu e sub binecuvantare cade sub blestem.
Si vrajitorii vindeca oameni de anumite boli, dar ii leaga de cel rau. Si de fapt 'binele' aparent e mai rau ca inainte.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2011, 18:07:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doinita.p Vezi mesajul
ati fost careva la biserica din liteni(judetul suceava)?la preotul ion?e o biserica vestita in toata tara,in special acest preot care are "harul"deschiderii cartii..am aflat asta la un simplu search pe google!ce parere aveti despre astfel de practici?vad pe google ca pe acolo se perinda sute de "credinciosi" zilnic pt a li se deschide cartea!credeti in asa ceva?a fost cineva pe acolo?

Deschiderea cartii nu este un har este considerata de Sfantul Ioan Gura de Aur ( si alti Sfinti Parinti) vrajitorie. Nu ne ajuta cu nimic sa ispitim pe Dumnezeu, tradandu-L prin diverse practici. Ne trebuie rabdare, nadejde si credinta ca Dumnezeu ne ajuta in orice ii cerem. Sa cautam a ramane in comuniune cu Dumnezeu fara astfel de curiozitati!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2011, 18:20:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Numai rugaciunea aduce in om cuvintele Domnului. Orice este in afara rugaciunii este doar amagire.

NU trebuie sa ne incredem in practici care nu au nicio legatura cu cele ce se petrec in Biserica. Daca ar fi fost ceva bun pentru mantuire, deschiderea cartii ar fi fost facuta de toti preotii, ar fi fost chiar o porunca in a se deschide. Dar de vreme ce este intalnita doar la cativa asa zisi slujitori, e clar ca e o inselare.
Reply With Quote
Răspunde