Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2012, 23:24:35
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Eu sunt convinsa ca Dumnezeu a stiut de la inceput ce or sa faca evreii (ca nu o sa-L asculte). Parerea mea este ca, asa cum am scris mai sus, El a incercat sa aleaga pe cel mai cel (pe Avraam) si, mergand pe ideea ca dint-un om drept credincios iasa alti drepti credinciosi, pe urmasii sai.
Daca ar fi ales oricare alt popor, noi am fi putut acum aduce argumente de genul: pai de ce i-a ales Dumnezeu pe aia, nu i-a vazut cat de pacatosi erau inainte de a-i alege? normal ca nu aveau nici o sansa..... daca i-ar fi ales pe evrei .....
Dumnezeu a vrut sa aiba un popor al Sau, care sa traiasca asa incat sa para ca in tara respectiva e Raiul pe pamant: un popor de oameni care Il iubesc pe Dumnezeu din toata inima lor, din tot sufletul si cu tot cugetul lor si pe aproapele lor ca pe ei insisi; un popor binecuvantat de Dumnezeu, care nu duce lipsa de nimic. Aceasta pentru a da un exemplu (ca se poate) si pentru a-i trezi pe ceilalti din idolatrie.
Faptul ca evrei nu au devenit poporul acesta demonstreaza cat de mic si slab e omul si ca nu poate face nimic fara Dumnezeu. Nici eu azi, daca incerc sa respect poruncile lui Dumnezeu nu reusesc - in afara de cazul in care Dumnezeu imi trimite Duhul Sfant sa ma ajute sa le respect.
Astfel, din experienta poporului evreu ar trebui sa invatam dependenta noastra absoluta de Creatorul nostru. Daca evreii care erau urmasii lui Avraam, ai lui Sem, nu au putut tine poruncile prin forte proprii, cu cat mai putin am putea noi, urmasii lui Iafet si Ham? Sa ne mai bazam oare pe noi insine in viata asta, sau sa dam eul nostru deoparte (eu pot, eu stiu, eu fac) si sa ne bazam pe Dumnezeu si DOAR PE DUMNEZEU?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2012, 00:41:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu a ales poporul Israel ca să fie poporul în care să se nască Domnul Iisus – Mântuitorul care ne salvează de păcat și moarte (Ioan 3:16). Prima dată când Dumnezeu a promis venirea lui Mesia a fost după căderea în păcat a lui Adam și Eva (Geneza capitolul 3). Mai târziu, Dumnezeu a confirmat venirea lui Mesia pe linia genealogică a lui Avraam, Isac și Iacov (Geneza 12:1-3). Iisus Hristos este motivul fundamental pentru care Dumnezeu a ales ca poporul Israel să fie poporul Său. Dumnezeu nu avea nevoie să aibă un “popor ales”, dar a decis să procedeze astfel. Domnul Iisus trebuia să se nască într-un popor și Dumnezeu a ales Israelul.
Totuși, venirea lui Mesia nu a fost singurul motiv pentru care Dumnezeu a ales Israelul. Dorința lui Dumnezeu era ca Israelul să meargă și să învețe pe alte popoare despre El. Israelul trebuia să fie o națiune de preoți, profeți și misionari pentru întreaga lume. Intenția lui Dumnezeu pentru Israel a fost ca acesta să fie un popor distinct, o națiune care să-i îndrepte pe alții către Dumnezeu și promisiunea Lui de a trimite un Răscumpărător, Mesia și Mântuitor. Dar Israel a ratat în cea mai mare parte îndeplinirea acestei misiuni. Totuși, scopul fundamental al lui Dumnezeu pentru Israel, acela de a-L aduce pe Mesia, a fost împlinit perfect – în Persoana Domnului nostru Iisus Hristos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2012, 02:38:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În niciun caz. Nici cel mai mare. Nici cel mai bogat...


Ceea ce frapează la evrei, de-a lungul timpului, este exact acest contrast între puținătatea mijloacelor lor de toate felurile, începând cu cele demografice, și poziția eminentă pe care au avut-o și o au în lume. Acest contrast, susțin eu, are în el ceva supranatural.
Nimeni, niciodată nu a fost mai bogat ca poporul evreu, nici ca indivizi, nici ca popor; ca urmare eu cred cu tărie că expresia evreu sărac e un pleonasm.
Iar ca mărime(dar nu ca locuitori în Israel):
12. Ca Tu esti Cel ce ai zis: Mult bine iti voi face, iar neamul ti-l voi face ca nisipul marii, ca nu va putea fi numarat din pricina multimii. (FC 32:12)

Restul mesajului nu mi se pare relevant și sunt convins că puteți scrie ceva la fel de credibil din opoziție, adică invers.
Voi prezenta două idei:

1-Am citit toate mesajele topicului(cred) și constat că nimeni nu ia în considerare că Dumnezeu alege din veșnicie pe fiecare popor în parte și li se adresează direct prin proorocii dinainte desemnați să le comunice cuvintele Lui.
De la evrei însă, care sunt foarte organizați și respectuoși cu tot ce le aduce profit(nimic nu respectă ei mai mult), au rămas scrieri de pe urma acestor prooroci, scrieri care s-au răspândit pretutindeni; toate popoarele au avut prooroci, dar de la prea puțini s-au păstrat scrieri. Proorocii care le-au transmis conducătorilor evreilor restricții ce le scădeau profitul(ca și cum acestea ar veni de la Dumnezeu), au fost omorâți; la fel și Iisus.
De ce le-a trimis Dumnezeu evreilor așa de mulți prooroci?
Pentru că ei au exagerat(păcătuit) de cele mai multe ori în acțiunile lor de a-și mări profitul; merticuloși fiind, au scris tot, iar cărțile sfinte s-au găsit datorită providenței divine.

Dacă toate popoarele ar fi scris prin proorocii lor mesajele trimise lor de Dumnezeu am vedea că, logic, toate popoarele au fost alese, adică chemate.

2-Supranatural mi se pare mie a fi, nu contrastul dintre mijloacele lor și pozițiile ocupate (care prin organizare ireproșabilă este perfect realizat), ci cultul evreilor pentru aur(valori materiale); unele scrieri sumeriene(mi s-a citat odată) argumentează că la origine ei sunt extraterestrii și divini(foarte inițiați spiritual), iar scopul prezenței lor aici pe Pământ e... aurul, ceea ce este Scris(Fac2,11-12).

Last edited by Demetrius; 05.06.2012 at 17:21:11.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.06.2012, 10:30:28
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in vechiul testament relatia lui Dumnezeu cu poporul lui israel era una de stapin respectiv rob: ps.135 v.14,[pentru gresala primordiala probabil].insa rascumparatorul fiind promis din vt. intruparea Domnului, scoala apostoliei,rastignirea,moartea,invierea Domnului. poporului lui israel[si intreagii lumi crestine] s-a dat, darul de a se numi prieteni ev.ioan c. 15 v.14.in versetul urmator 15 se scrie lamurit de ce i-a numit prieteni -ca sluga nu stie ce face stapinul.nu este al nostru sa judecam poporul lui israel,pentru aurul si toate cele ce a mai facut,si vor face, are cine-i judeca, ci sa ne rugam blindului judecator, de e cu putinta, sa ne ierte pentru faradelegile noastre.

Binecuvintarea Domnului cu ai Sau Har si cu a Sa Iubire de oameni
totdeauna si acum si pururea si-n vecii vecilor.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 05.06.2012 at 23:01:07.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2012, 00:05:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Tinere, 'popor ales' nu inseamna neaparat ca e de 'bine', Dumnezeu poate alege un popor pentru scopuri, numai de EL stiute.
Mai pe intelesul tuturora : intocmai cum dulgherul isi alege rindeaua potrivita ca sa dea fata lemnului...de salcam.

Citeste Biblia pana la capat si vei intelege.
Aveti dreptate, aceasta idee am regasit-o si in cartea marelui filosof Nae Ionescu: Chestiunea evreiasca si raspunsul unui ortodox din anii ’30.

"Evreii sunt poporul ales. Despre aceasta, conform credintei lor, nu trebuie sa depuna marturie doar evreii, ci si crestinii. Sunt poporul ales pentru ca au fost primii cu care Dumnezeu si-a luat un angajament fata de oameni, situatie de care evreii sunt perfect constienti. Ca popor ales, inseamna fara indoiala ca li s-a rezervat o anumita functie; cu alte cuvinte, evreii nu au fost alesi din cauza unui anumit lucru, ci in vederea unui anumit lucru, daca nu cumva pentru un scop bine determinat."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2012, 10:26:37
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Vechiul Testament ne prezinta poporul israel ca fiind poporul ales de Dumnezeu, insa, intrebarea se pune: Israelul este si astazi poporul ales al lui Dumnezeu? Daca astazi, mantuirea se obtine numai prin credinta in Domnul Iisus Hristos si avand in vedere ca cetatenii statului Israel de astazi in marea lor majoritate nu cred in Hristos, pe ce baza ar avea Israelul, astazi, statutul de popor ales? adica Domnul s-a exprimat destul de clar cand a spus ca Imparatia va fi luata de la poporul evreu si data celor care vor aduce roadele cuvenite - (Mat.21:43)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2012, 10:45:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Vechiul Testament ne prezinta poporul israel ca fiind poporul ales de Dumnezeu, insa, intrebarea se pune: Israelul este si astazi poporul ales al lui Dumnezeu?
Nu. Noi credem că Poporul lui Dumnezeu, începând cu vremea Noului Testament este Biserica. Păstrătoarea autentică a credinței în Dumnezeu, dumnezeul cel viu lui Abraham, Isac și Iacob este Biserica Catolică, condusă de urmașul lui Petru și de urmașii celorlalți apostoli în comuniune cu el. Biserica pelerină pe acest pământ are misiunea de a-i conduce pe toți fii ei, care azi provin din toate națiunile lumii, spre Țara Făgăduită. În acest sens, noi suntem evreii de azi, cei cu care a încheiat Domnul legământ.

Pe de altă parte, cei care se numesc, astăzi, evrei, în care vedem, deocamdată, pe urmașii fariseilor și cărturarilor, continuă să fie mult iubiți de Dumnzeu, Care îi așteaptă să se întoarcă la El. Mare ospăț va fi atunci, mare bucurie în Cer și pe pământ!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2012, 10:53:41
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu. Noi credem că Poporul lui Dumnezeu, începând cu vremea Noului Testament este Biserica. Păstrătoarea autentică a credinței în Dumnezeu, dumnezeul cel viu lui Abraham, Isac și Iacob este Biserica Catolică, condusă de urmașul lui Petru și de urmașii celorlalți apostoli în comuniune cu el. Biserica pelerină pe acest pământ are misiunea de a-i conduce pe toți fii ei, care azi provin din toate națiunile lumii, spre Țara Făgăduită. În acest sens, noi suntem evreii de azi, cei cu care a încheiat Domnul legământ.

Pe de altă parte, cei care se numesc, astăzi, evrei, în care vedem, deocamdată, pe urmașii fariseilor și cărturarilor, continuă să fie mult iubiți de Dumnzeu, Care îi așteaptă să se întoarcă la El. Mare ospăț va fi atunci, mare bucurie în Cer și pe pământ!
Asa este, insa stiti ca neoprotestantii cred ca, in prezent, Israelul este poporul ales al lui Dumnezeu iar crearea statului Israel in anul 1948 marcheaza inceputul zilelor din urma? (asta in acceptiunea neoprotestanta ca statul Israel de astazi este expresia implinirii profetiilor vechitestamentare).
Ca argument, acesti predicatori neoprotestanti, aduc victoriile Israelului contra a mai multor state arabe, victorii care, zic ei, nu ar fi fost posibile fara interventie divina (insa ei se fac ca uita faptul ca Israelul dispune de cea mai sofisticata tehnologie militara, deci omul a castigat razboaiele si nu Dumnezeu, care nu a trimis niciun profet sa proclame vreun mesaj cu privire la acele razboaie, deci acele conflicte cu statele arabe nu le putem numi "razboaiele Domnului").
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2012, 14:26:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Asa este, insa stiti ca neoprotestantii cred ca, in prezent, Israelul este poporul ales al lui Dumnezeu iar crearea statului Israel in anul 1948 marcheaza inceputul zilelor din urma? (asta in acceptiunea neoprotestanta ca statul Israel de astazi este expresia implinirii profetiilor vechitestamentare).
Ce spuneți aici se subsumează unei preocupări mai largi privind apropierea sfârșitului lumii. În fiecare epocă s-au găsit oameni să prevestească Advențiul ca pe ceva iminent. Începând cu perioada apostolică, perioadă în care se distinge Sf Paul, care credea în apropierea Venirii în Glorie. Dar, tot ceea ce știm despre Ziua Aceea este că:
-va exista
-va veni "ca un fur".

Pe de altă parte, există o veche profeție (dar nu mai țin minte unde am găsit-o) care leagă Advențiul nu atât de Statul Israel, cât de Al Treilea Templu. Nici măcar nu mai țin minte dacă este o profeție iudaică sau una creștină. Deocamdată, însă, putem fi liniștiți: niciun alt Neemia nu se arată la orizont.

Citat:
Ca argument, acesti predicatori neoprotestanti, aduc victoriile Israelului contra a mai multor state arabe, victorii care, zic ei, nu ar fi fost posibile fara interventie divina (insa ei se fac ca uita faptul ca Israelul dispune de cea mai sofisticata tehnologie militara, deci omul a castigat razboaiele si nu Dumnezeu, care nu a trimis niciun profet sa proclame vreun mesaj cu privire la acele razboaie, deci acele conflicte cu statele arabe nu le putem numi "razboaiele Domnului").
În mare parte, sunt de acord cu acest punct de vedere. Mai întâi, pentru că Dumnezeu, care și mișcarea firelor de păr din capetele noastre o cunoaște și o guvernează, nu poate fi străin de ceea ce suntem înclinați să numim "victorii obținute de oameni". Tehnologie militară au avut, la vremea lor, și țările arabe. Chiar și acum mai au rachete, după cum au dovedit în urmă cu doar doi ani, capabile să atingă ținte din hinterlandul israelian, dar care au ajuns să cadă în spațiile verzi de acolo. Nici nu putem crede că arabii sunt mai proști, fiindcă sunt exact aceiași rasă cu evreii (sefardi). Faptul că un stătuleț cât Olanda se menține într-un ocean ostil de musulmani care percep că au fost alungați din ceea ce până ieri era "Palestina lor" este ceva care nu se întâlnește la tot pasul în istorie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2012, 14:43:00
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Al Treilea Templu. Nici măcar nu mai țin minte dacă este o profeție iudaică sau una creștină.
in perioada crestina, "templul lui Dumnezeu" este Biserica si nu o constructie care urmeaza sa fie ridicata in viitor deoarece templul zidit din pietre a fost o umbra a templului care este acum, Biserica - 1Cor.3:16


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faptul că un stătuleț cât Olanda se menține într-un ocean ostil de musulmani care percep că au fost alungați din ceea ce până ieri era "Palestina lor" este ceva care nu se întâlnește la tot pasul în istorie.
evreii au fost ajutati foarte mult de americani, in toate razboaiele (din aceasta cauza a fost creat statul Israel, ca sa fie un "avanpost" american in lumea musulmana ostila intereselor imperialiste americane) si in felul acesta au reusit sa reziste atacurilor concertate venite din spatiul islamic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40