Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2014, 14:31:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Poate spune poporul român că a avut vreun conducător ortodox cu adevărat?
Da, marii domnitori. Ultimul care a fost ortodox a fost Constantin Brancoveanu.

Citat:
Dacă voi merge la vot voi face abstracție de orientarea religioasă a candidaților.
Pai indiferent daca mergi sau nu la vot, oricum Romania va urma politica
Bruxelles-ului, daca nu intervine un eveniment Divin care ar putea schimba
aceasta traiectorie.
  #12  
Vechi 16.08.2014, 15:53:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Am avut în vedere, bineînțeles, România Mare și statul român. Nu Țara Românească, Ardealul ori Moldova.
Mă bucur însă că ai folosit prilejul să amintești pe Sfântul Constantin Brâncoveanu, model de om creștin și domnitor român.
  #13  
Vechi 16.08.2014, 15:58:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
P.S. Nu-mi pasă ce confesiune are președintele țării mele, îmi pasă în schimb ce fel de creștini suntem. Și, până la urma urmelor, ce fel de creștin sunt eu.
Dacă voi merge la vot voi face abstracție de orientarea religioasă a candidaților. Însă mai mult mă deranjează încropirea unei măști fariseice de ortodox, care exprimă oportunismul carieriștilor noștri de vocație și disprețul fără precedent față de popor și față de Biserică, decât declararea onestă, simplă, fără ostentație a confesiunii religioase, atunci când omul politic este solicitat expres să o precizeze.

România are nevoie de bărbați cinstiți, de oameni dintr-o bucată, că de curve și de trădători nu ducem lipsă.

Iar alegerea președintelui, sper să fiți de acord, nu e totuna cu numirea Patriarhului...
Sunt în asentimentul tău. Chiar nu mă interesează ce etichetă confesională are sau își arogă președintele, ci ce face. Nu are relevanță faptul că este botezat ortodox dacă în fapte nu este creștin. Încercarea lui Ponta de a folosi argumentul apartenenței religioase în lupta electorală o găsesc nedemnă și ipocrită.
  #14  
Vechi 16.08.2014, 16:16:11
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Am avut în vedere, bineînțeles, România Mare și statul român. Nu Țara Românească, Ardealul ori Moldova.
.
Neamul romanesc este independent de modul de organizare adminstrativ.
Indiferent ca au fost Tarile Romane si apoi Romania Mare, neamul romanesc
este acelasi .Ori din cate am inteles, intrebarea ta se refera la conducatorii
neamului romanesc si nu la forme specifice de organizare administrativa. :
  #15  
Vechi 16.08.2014, 16:26:30
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Încercarea lui Ponta de a folosi argumentul apartenenței religioase în lupta electorală o găsesc nedemnă și ipocrită.
Acest incercare ascunde insa o chestie mult mai interesanta si anume
faptul ca lupta electorala nu se duce pe proiecte de viitor si de relansare
economica.Intrebare este de ce ?
Raspunsul este simplu: pentru ca astfel de proiecte nu exista, deoarece
nu exista nici intentia pentru asa ceva si nici dorinta de a se lupta pentru
resursele necesare pentru demararea unor astfel de proiecte.Faptul ca
de doua trimestre cele 1 milion de locuri de munca promise n-au aparut
pentru mine inseamna un singur lucru:contractie economica,pericol de
intrare a Romaniei, intr-o noua criza economica .
  #16  
Vechi 16.08.2014, 18:03:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Proiectul pe care trebuie să-l lanseze un pres™edinte nu trebuie să fie doar economic. După părerea mea, nici măcar în primul rând economic.

Ceea ce doresc de la el este să aibă s™i, totodată, să impună un respect pentru lege, care să-i trateze la fel pe tot›i. Să continue reformarea statului, să întărească statul de drept, respectiv institut›iile sale, care să funct›ioneze independent de factorul politic, având drept consecint›ă o transparent›ă s™i un control privind folosirea banilor publici.

Îmi doresc mai mult adevăr s™i mai put›ină minciună, promovarea unui comportament corect în toate relat›iile.

S˜i, apropo de religie, as™ vrea ca Biserica să se despartă de politic. Aceasta nu se va întâmpla, însă, atâta vreme cât veniturile sale depind de buget s™i de deciziile primarilor sau minis™trilor

Last edited by CristianR; 16.08.2014 at 22:24:56.
  #17  
Vechi 16.08.2014, 19:26:54
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

mie mi-a placut un articol:

Ramona Ursu: Ești de dreapta? OK! Hai să votăm degeaba!

http://adevarul.ro/news/politica/est...ed0/index.html

"...Și-ajungi la vot și tu, ca orice prost ca tine, la patru ani, la cinci, și pui ștampila, o înfigi bine, sufli-n bucata aia de hârtie, ca să fii sigur că s-a-nțeles exact cu cine ai votat. Și, gata, ești liber! Da, Doamne!, liber! C-o să învingem noi, c-o să se schimbe totul, că o să fie bine, că, da!, de acum laptele și mierea vor curge și prin viața ta. Sau, cel puțin, că ai votat exact așa cum te-a dus capul, iar capul tău, cum altfel?, gândește cel mai bine. Și apoi îi vezi pe toți, de dreapta și de stânga, cum fac o mare horă, cum sfâșie bucăți din țara ta, din visele tale, din viața ta. Cum toate strategiile acelea răsunătoare, cu valori și principii corecte, care te-au prostit încă o dată, pentru nu mai știi a câta oară, care te-au scos ca un credul turbat la vot, devin, deodată, c⠀ždoar împreună, dreapta și cu stânga, putem continua drumul spre Vest, spre UE, spre SUA, spre libertate. Putem sluji poporul, și viitorul, și salvăm și copiii, și pensionarii, și.. și..€.

Așa că zici și tu că hai, dom'€™le, că-i bine! Măcar că s-au unit, că luptă împreună, că-i liniște în țară, că ai scăpat să îi tot vezi, în fiecare zi, cum îți otrăvesc sufletul și mintea cu urile lor, cu mojiciile lor, cu scenariile lor smintite, cu bătăliile lor duse întotdeauna pentru putere, întotdeauna pentru bani. Doar pentru banii tăi. Și-apoi, din nou, la patru ani, la cinci, sau la cât vor ei, se duce naibii tot! Și iar îți vin în față „că ăla-i comunist, că nu se poate, dom’le, să continuăm așa, că nu ne vindem țara, că ăia-s hoți, că noi nu suntem, că, gata!, mergem înainte cu voi, votanții noștri dragi și minunați, pe care nu-i trădăm”. Așa că zici și tu, din nou, că-i bine așa! E mult mai bine așa! Că știai tu c-ai tăi nu îs ca hoții ăilalți, că valorile, și principiile, și SUA, și UE, și, oricum, să-i ia naiba pe comuniști!

Mă uit, de ceva vreme, și eu, ca voi, la dreapta. Și aștept. Și tot aștept să văd pe unde e, ce vrea, cum luptă, că doar o luptă-i totul, ce strategii concrete ne arată. Aștept să văd schimbarea, aștept unirea dreptei, că se unește, nu?, aștept încă naiv strategia aceea extraordinar de diferită și de bună, care să mă ducă cu inima-mpăcată în cabina de vot. Și-aștept degeaba. Îi ascult și eu pe cei care acum, de vreo câteva luni, prea puține, ies încă o dată în fața noastră și ne vorbesc. Ne vorbesc aiurea-n sloganuri stupide. Ne spun despre soluții adevărate, îndrugă iar ceva despre dreptate, libertate, schimbare, oferă garanții, €žnu vorbe goale€, împart țara între milogii din Moldova, care trebuie salvați cu orice chip, și românașii de nu știu unde, cu așteptări ca-n Vest.

Ne mint iar toți, de dreapta sau de stânga - că oricum nu contează - cum vor lupta ei cu hoții și cu nenorociții care ne jecmănesc țărișoara, cum vor intra la pușcărie baroni după baroni, cum salariile noastre vor fi ca-n UE, cum politicienii, gata, vor da jos labele de pe instituțiile alea și alea. Și tu îi crezi, din nou. Și iarăși speri! Și iar te vor învinge! De dreapta și de stânga."

Last edited by cristirg; 16.08.2014 at 19:31:45.
  #18  
Vechi 16.08.2014, 19:48:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Neamul romanesc este independent de modul de organizare adminstrativ.
Indiferent ca au fost Tarile Romane si apoi Romania Mare, neamul romanesc
este acelasi .Ori din cate am inteles, intrebarea ta se refera la conducatorii
neamului romanesc si nu la forme specifice de organizare administrativa. :
Afirmația se referă la conducătorii neamului românesc cuprins în statul român modern, în România, cu organizarea ei administrativă cu tot.
Regi și președinți.
Masoni, atei, legionari (sau aserviți legionarilor).
Nu am făcut referire la domnitori și voievozi.

P.S. Nu doresc o polemică pe dezvoltarea unei nuanțe secundare, care nu mă interesează acum. Îți mulțumesc pentru ajutorul dat în direcția sporirii preciziei exprimării și te rog să oprești aici comentariile care îmi par că trag la cleveteală. Zău, n-am chef și nici vreme multă...:)
Dar dacă urmărești vreun gând fertil, vreo idee viguroasă care se poate dezvolta de aici, te rog continuă!

Last edited by Ioan_Cezar; 16.08.2014 at 19:54:17.
  #19  
Vechi 16.08.2014, 21:04:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
comentariile care îmi par că trag la cleveteală.
Ce cleveteala ?

Citat:
Dar dacă urmărești vreun gând fertil, vreo idee viguroasă care se poate dezvolta de aici, te rog continuă!
Sfat/idee referitor la...?
  #20  
Vechi 16.08.2014, 21:17:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Asta ca vai, domne, nu-l votez ca nu e ortodox, imi pare, vorba unuia de dinainte, imbecilitate pura.
Am fost in Sibiu recent.
Chiar a facut treaba calumea neamtul in orasul ala, si etnia chiar ne-ar ajuta pe plan extern, ca doar am decis o dataca un german
Si chiar va pare ca o sa schimbe ceva in popor ca e protestant?
Am avut la conducerea tarii catolici, protestanti, "liber-cugetatori", masoni, religia de stat in Moldova a fost la un moment luteranismul(nu glumesc, cautati pe net), faptul ca e candidatul reformat imi pare chiar ceva plictisitor.
Campania prezidentiala chiar ar fii mai interesanta daca Candidatul stangii ar fii un ateu simpatic si idealist, gen Jose Mujica, decat parada bisericeasca a lui Ponta de la TV.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Subiect închis