Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2015, 00:57:32
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ortodox vs. Martor al lui Iehova

Am vazut pe un forum o intrebare a unui tanar atat de sincer , ce zicea ca vrea sa se intoarca la Dumnezeu si vrea sa se pocaiasca. I-am spus sa frecventeze Biserica si sa mearga sa se spovedeasca, iar duhovnicul ii va spune ce trebuie sa faca. Dar, dupa aceea repede s-a bagat si un Martor al lui Iehova in discutie si a iceput sa zica ca nu avem nevoie de preoti , ca pentru Iehova conteaza o inima curata,etc. Si l-am zis ca nu are dreptate si ca "se rataceste nestiind scripturile" , cum zicea Iisus Hristos si ca invata si pe altii greselile lor. Si apoi a inceput sa zica ca Biserica noastra nu respecta cele 10 porunci, ca sunt un revoltat ca toti ceilalti ortodocsi,ca nu-mi iubesc aproapele, ca sa gandesc inainte sa scriu, sa vad ce scrie la Apocalipsa 22:18, 19 , sa fac studiu biblic, ca de ce se cearta religiile , etc... La toate afirmatiile lui iehoviste am raspuns scripturistic, dar nu stiu daca are rost sa-i raspund.
Cum pot sa-l aduc pe acel tanar in Biserica Drept-Slavitoare fara sa-l sminteasca Martorul, si certurile mele cu el, ca presupun ca daca nu l-as certa s-ar lasa ademenit de el ? Nu vreau sa-l pierd , ca foarte sincer mi s-a parut .

Last edited by VHAlexandru; 07.11.2015 at 01:00:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2015, 09:03:23
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Ii spui tanarului care are de ales dintre Biserica lui Hristos intemeiata prin Sfintii Apostoli si o secta obscura aparuta prin anii 1800 undeva prin SUA intemeiata de catre un individ care a "prevazut" ca Apocalipsa va fi in anul 1878.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2015, 19:35:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Am vazut pe un forum o intrebare a unui tanar atat de sincer , ce zicea ca vrea sa se intoarca la Dumnezeu si vrea sa se pocaiasca. I-am spus sa frecventeze Biserica si sa mearga sa se spovedeasca, iar duhovnicul ii va spune ce trebuie sa faca. Dar, dupa aceea repede s-a bagat si un Martor al lui Iehova in discutie si a iceput sa zica ca nu avem nevoie de preoti , ca pentru Iehova conteaza o inima curata,etc. Si l-am zis ca nu are dreptate si ca "se rataceste nestiind scripturile" , cum zicea Iisus Hristos si ca invata si pe altii greselile lor. Si apoi a inceput sa zica ca Biserica noastra nu respecta cele 10 porunci, ca sunt un revoltat ca toti ceilalti ortodocsi,ca nu-mi iubesc aproapele, ca sa gandesc inainte sa scriu, sa vad ce scrie la Apocalipsa 22:18, 19 , sa fac studiu biblic, ca de ce se cearta religiile , etc... La toate afirmatiile lui iehoviste am raspuns scripturistic, dar nu stiu daca are rost sa-i raspund.
Cum pot sa-l aduc pe acel tanar in Biserica Drept-Slavitoare fara sa-l sminteasca Martorul, si certurile mele cu el, ca presupun ca daca nu l-as certa s-ar lasa ademenit de el ? Nu vreau sa-l pierd , ca foarte sincer mi s-a parut .
Spune-i ca martorii nu respecta porunca Mantuitorului, care spune sa te departezi de casa unde nu esti bine primit si sa-ti scuturi praful de pe pantofi...si vin iar si iar si iar si iar.
La fel cum nu asculta nici de Pavel, care spune ca de omul eretic, dupa prima si a doua mustrare sa te departezi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2015, 21:10:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine sa apelezi la cuvintele parintelui Cleopa:


3. Martorii lui Iehova
,,Martorii lui Iehova sau studenții în Biblie, ziși și mileniști[1] sau russeliști, este una din cele mai periculoase secte care acționează și în țara noastră. Adepții ei s-au numit „russeliști”, după numele întemeietorului, „mileniști”, ca unii care răspândesc învățătura despre „mileniu”, „studenți în Biblie”, ca unii ce ar studia mai serios decât ceilalți Biblia și, în fine, „martorii lui Iehova”, ca singurii „mărturisitori” ai lui Iehova.
Întemeietorul sectei lor a fost Carol Russel, comerciant din America, născut la Pittsburg, statul Pennsylvania, în 1852, din părinți irlandezi, prezbiterieni, emigrați în America.

Ajungând în contact cu adventiștii, ei s-au molipsit de învățăturile acestora despre inexistența iadului și despre apropiata a doua venire a Domnului pentru așezarea împărăției de 1000 de ani pe pământ. Russel s-a apucat să cerceteze Biblia și a ajuns la concluzia că aceste învățături ar fi conforme cu ea și că venirea a doua nu se va face în scopul judecății, ci al restabilirii sau al restaurării, iar mileniul are un caracter purificator.
În 1872, înființează un cerc al „studenților în Biblie” – făcând începutul sectei – iar în anul 1874, scrie cartea „Scopul și modul venirii a doua a Domnului”. Anul 1874 era data fixată de adventiști pentru venirea a doua a Domnului în trup. Profeția însă nici de data aceasta nu s-a împlinit, ceea ce a descurajat pe aderenți. Russel însă le furnizează explicația că Hristos a venit, dar numai în duh, și nu L-a văzut nimeni, că a venit precum Însuși spunea că va veni: „ca un fur”, nevăzut. De la 1874 la 1878, spunea el, sunt cei trei ani și jumătate (Apoc. 14, 14-20). Apoi, în 1878, a început să-Și arate marea Sa putere și să întemeieze împărăția Sa, iar în primăvara anului 1878, au înviat Apostolii, dar și ei sunt asemenea lui Hristos, ființe spirituale invizibile ochiului omenesc.
Deși la început a colaborat cu adventiștii, în cele din urmă, Russel se desparte de ei și, în anul 1879, înființează revista „Turnul de veghe”, scrisă de el și tradusă în mai multe limbi, între care și română. El a scris apoi și cărți pe care le-a răspândit prin mijlocirea Societății de Biblie și de tractate: „Turnul de veghe”, din Brooklin (Statele Unite), înființată și condusă de el în acest scop, în acest oraș avându-și domiciliul și Russel.
Dar scrierea doctrinară de temelie a lui Russel este „Studii în Scriptură”, în șapte volume. Și Russel s-a înșelat în socoteli. El și-a prevestit moartea, fixând-o pentru anul 1914, când avea să fie și venirea a doua; dar n-a murit decât doi ani mai târziu, în 1916, călătorind prin California.
La noi în țară, iehoviștii au pătruns mai întâi prin mijlocirea unor unguri în Ardeal. Prin 1920, un român din America, Ioan B. Sima, molipsit de doctrina „martorilor”, este trimis în România, ca să organizeze secta. Neobținând nici aprobarea necesară, o organizează pe baze comerciale, înființând la Cluj casa de editură „Viața”. Însă în 1927, convins că iehoviștii – sub masca religioasă – tind spre anarhism, părăsește secta, demascându-i toate planurile. Încercările iehoviștilor americani de a-l împăca rămân zadarnice. Conducerea sectei o iau niște unguri, iar propaganda și-o susțin prin revista „Turnul de veghe” și prin alte reviste și broșuri fără de autor, fără indicarea datei, editurii etc. La adunările lor, cântă din cartea „Imnurile zorilor mileniului”[2].
Învățăturile specifice iehoviștilor sunt:
a) Cunoașterea exactă a datei venirii a doua;
b) Mileniul – împărăția lui Hristos de o mie de ani;
c) Nu există suflet nemuritor, omul neavând suflet, ci luând suflet (adică ființă vie, sufletul nefiind altceva decât viața); deci nu există nemurire. Învierea este un dar deosebit al lui Dumnezeu, dat celor aleși ai Săi;
d) Nu există iad și chinuri veșnice; păcătoșii la înviere vor fi nimiciți; învierea va fi o restaurare sau o restabilire la loc a lucrurilor, așa cum le-a făcut Dumnezeu la început;
e) Sfântul Duh nu este o Persoană a Dumnezeirii, ci numai o energie a Tatălui – deci nu există Sfânta Treime;
f) Iisus Hristos este o creatură a lui Dumnezeu pe pământ. El a fost numai om și ca om a murit pe cruce pentru totdeauna;
g) Nu există nici o sărbătoare.
Celelalte rătăciri sunt comune cu ale altor sectari, având mai multe puncte comune cu adventiștii."
Arhimandrit Cleopa Ilie, Călăuză în Credința Ortodoxă, apărută cu binecuvântarea P.S. Eftimie, Episcopul Romanului, Ediția a IV-a revizuită și adăugită de Arhimandrit Ioanichie Bălan, Editura Episcopiei Romanului, 2000.

http://cuvantortodox.ro/2013/08/28/p...ii-lui-iehova/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2015, 09:25:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Am vazut pe un forum o intrebare a unui tanar atat de sincer , ce zicea ca vrea sa se intoarca la Dumnezeu si vrea sa se pocaiasca. I-am spus sa frecventeze Biserica si sa mearga sa se spovedeasca, iar duhovnicul ii va spune ce trebuie sa faca. Dar, dupa aceea repede s-a bagat si un Martor al lui Iehova in discutie si a iceput sa zica ca nu avem nevoie de preoti , ca pentru Iehova conteaza o inima curata,etc. Si l-am zis ca nu are dreptate si ca "se rataceste nestiind scripturile" , cum zicea Iisus Hristos si ca invata si pe altii greselile lor. Si apoi a inceput sa zica ca Biserica noastra nu respecta cele 10 porunci, ca sunt un revoltat ca toti ceilalti ortodocsi,ca nu-mi iubesc aproapele, ca sa gandesc inainte sa scriu, sa vad ce scrie la Apocalipsa 22:18, 19 , sa fac studiu biblic, ca de ce se cearta religiile , etc... La toate afirmatiile lui iehoviste am raspuns scripturistic, dar nu stiu daca are rost sa-i raspund.
Cum pot sa-l aduc pe acel tanar in Biserica Drept-Slavitoare fara sa-l sminteasca Martorul, si certurile mele cu el, ca presupun ca daca nu l-as certa s-ar lasa ademenit de el ? Nu vreau sa-l pierd , ca foarte sincer mi s-a parut .
fa-l sa gandesca singur, sa-si puna singur intrebari la invataturile gresite ale Asociatiei Turnului de Veghe
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2015, 19:26:37
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

eu intentionez sa ma duc la o intrunire a lor ,pe siteul lor ei zic ca nu este obligatoriu sa fii martor sa poti participa la una , esti liber sa o faci si daca esti de alta religie .......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2015, 20:06:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
eu intentionez sa ma duc la o intrunire a lor ,pe siteul lor ei zic ca nu este obligatoriu sa fii martor sa poti participa la una , esti liber sa o faci si daca esti de alta religie .......
Si de ce trebuie sa ne anunti pe noi? Era evident ca prin partile alea te trage ata. Mai sunt ortodocsi cu budismul, sau cu alte credinte sau culte, deci esti pe forumul potrivit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2015, 11:02:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
eu intentionez sa ma duc la o intrunire a lor ,pe siteul lor ei zic ca nu este obligatoriu sa fii martor sa poti participa la una , esti liber sa o faci si daca esti de alta religie .......
si care ar fi scopul pentru care te-ai duce la o intrunire a lor
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2015, 15:17:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa ia bataie :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2015, 02:17:42
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Parintele Cleopa, ne avertizeaza: ” Martorii lui Iehova sunt draci fara coarne.: https://deveghepatriei.wordpress.com...i-fara-coarne/

"Martorii lui Iehova sunt draci fara coarne. Cand veti auzi de martorii lui Iehova, asta este secta alimentata de evreii din America cu miliarde de dolari, ca sa desparta lumea de Hristos si de Biserica.

Anatema inseamna pogorarea de viu in iad cu dracii si taierea de la Trupul tainic al Bisericii lui Iisus Hristos. Sectarii sunt dati anatema, pentru ca s-au rupt de la Trupul lui Hristos, care este Biserica."
Reply With Quote
Răspunde