Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 26.07.2011, 18:35:05
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
parerea mea personala e ca astea sunt discutii menite sa ispiteasca omul spre pacat.

se stie din cultura Iudaica ca rolul satanei este de ispititor si judecator, de aceea eu evit sa intru in astfel de discutii pentru ca doar ma enervez

mi se cer detalii tehnice si stiintifice si pierd o gramada de timp cautand pe google raspunsuri, si apoi ma intreb:
oare nu e pacatul trufiei sa cred ca stiu toate raspunsurile?
si oare nu e pacatul minciunii sa dau un raspuns pe care nu il stapanesc doar ca sa zic ca am raspuns?

asa ca nu mai intru in discutii in contradictoriu pe teme in care nu pot sa relatez din experienta personala, si in niciun caz nu pot sa relatez din experienta lucruri la care n-am fost martor :)
si ai posta doar ca sa ne anunti ca nu doresti sa intri in discutie?... interesant
Reply With Quote
  #172  
Vechi 26.07.2011, 19:07:05
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

de fapt e o invitatie, poate doreste cineva sa mi se alature :)

am incredere ca multi o sa citeasca mesajul si o sa ajunga la aceeasi concluzie la care am ajuns si eu: ca "dezbaterile" acestea sunt inutile sau chiar daunatoare
Reply With Quote
  #173  
Vechi 26.07.2011, 21:54:07
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
de fapt e o invitatie, poate doreste cineva sa mi se alature :)

am incredere ca multi o sa citeasca mesajul si o sa ajunga la aceeasi concluzie la care am ajuns si eu: ca "dezbaterile" acestea sunt inutile sau chiar daunatoare
nu sunt inutile.. daca se concluzioneaza ca povestile astea nu au nici o explicatie si sunt pur mitologie , nu inteleg de ce am mai lua biblia in serios... am mai pus o intrebare pe alt topic cu privire la geneza... am citit biblia de mai multe ori si acum nu mai pot sa trec de geneza capitolul I : Ce a fost facut intai soarele sau pamantul?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 26.07.2011, 21:58:01
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Da ce doresti sa faci sa bagi o sfera intr-un cub? ce treaba are capra cu varza?
Draga ...capra mereu are treaba cu varza ca ii place la gust, dar calculele alea ale lui viso...chiar nu le pricep...Si ma ispiteste asa..un gand....(ca sa dau dreptate lui Alinb, pardon Andrei B)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 26.07.2011, 22:09:24
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Draga ...capra mereu are treaba cu varza ca ii place la gust, dar calculele alea ale lui viso...chiar nu le pricep...Si ma ispiteste asa..un gand....(ca sa dau dreptate lui Alinb, pardon Andrei B)
capra e capra si varza varza... nu sunt identice.... nici nu ai cum sa intelegi calculele lui visovi pt ca a apestecat 2 formul de volum si se asteapta sa iasa ceva.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 26.07.2011, 22:21:30
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Ce a fost facut intai soarele sau pamantul?
Biblia zice ca Pamantul, Stiinta zice ca Soarele.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.07.2011, 10:40:05
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Da ce doresti sa faci sa bagi o sfera intr-un cub? ce treaba are capra cu varza?
Păi dacă nu ai priceput unde bat... vrei să te abuzez ca să pricepi?

Ideea era că nu există ceva fix, ceva de dimensiuni exacte și neschimbabile, ci doar Dumnezeu are un astfel de atribut și nu Creația, iar demonstrația era pentru a pricepe că dacă ar exista un punct infinitezimal sferic atunci cubul de același volum ar fi imposibil și viceversa, căci nu ar exista posibilitatea ca să găsești exact mărimile razei sau a laturii, căci ajungi la numere iraționale sau transcedentale. De ce? Din pricina că oamenii de știință au asociat prin număr fixismul măsurii, lucru care dacă ar fi valabil ar da naștere la imposibile proporții, deci iată de aici rezultă că fiecare particulă conține în ea apă și ea prin proprietatea de a se întinde sau a se comprima face posibil la modul cel mai simplu ca să existe diferite forme și ele să poată fi divizate și care pot avea oricemăsură căci ele ocupând volumul elimină această imposibilitate care apare din pricina idolului de dimensiuni fixe și rigide, care fură de la Dumnezeu proprietatea neschimbabilității proporțiilor. Deci cum matematica și fizica și numărul se bazează pe acest idol absurd, al cărămizii universale, al bilei sau al cubului de dimensiuni exacte, pe baza cărora să calculezi restul, iată că nu e valabil, căci în realitate putem obține orice volum în mod continuu, fie cubic fie sferic, și asta doar pentru că fiecare particulă conține apă care se extinde sau se comprimă și astfel se iese din imosibilitatea asta demonstrată manetamatic, că nu e posibil. Adică raportul dintre a/r nu va fi niciodată în realitate un număr transcedental căci dacă ar fi un număr transcedental atunci nu ar putea exista căci calcul exact al lui nu se sfârșește niciodată, pe când volumul e stabil, deci și măsura lui este clară.
Deci eroarea vine din idolul folosit de matematică, deci matematica e fatalistă și mincinoasă și greșită. QED.

Iar capra mâncă varza și varza se suie în capul caprei și ea căpiază și apoi mâncă toate verzele. Asta e tot, un fel de matematică de neoprit. Că de aia e fatalistă ca să te ispitească să demonstrezi că nu e, dar dacă așa a fost definită ca fatalistă, n-ai cum să ieși din ea fără Scripturi, că nu-ți permit regulile infailibile alese de eminențele cenușii. Eu am avut șansa ajutorului Domnului și de aia am reușit să le găsesc bubele dulci. Pe care le-am scărpinat.

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 10:43:57.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 27.07.2011, 10:50:06
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
parerea mea personala e ca astea sunt discutii menite sa ispiteasca omul spre pacat.

se stie din cultura Iudaica ca rolul satanei este de ispititor si judecator, de aceea eu evit sa intru in astfel de discutii pentru ca doar ma enervez

mi se cer detalii tehnice si stiintifice si pierd o gramada de timp cautand pe google raspunsuri, si apoi ma intreb:
oare nu e pacatul trufiei sa cred ca stiu toate raspunsurile?
si oare nu e pacatul minciunii sa dau un raspuns pe care nu il stapanesc doar ca sa zic ca am raspuns?

asa ca nu mai intru in discutii in contradictoriu pe teme in care nu pot sa relatez din experienta personala, si in niciun caz nu pot sa relatez din experienta lucruri la care n-am fost martor :)
Nu e păcatul trufiei ci al matematicii, căci ea din start, definind că știe tot peste tot, deja problemele și proprietățile sunt știute din start și ei doar așteaptă ca să le descoperi și tu, dar nu descoperi decât că se știa din definiție, iar restul era un labirint pe care te pune să umblii ca să te facă să crezi că ai găsit ceva nou sau vei găsi, soluția, rezolvarea, mântuirea, defapt era un fals gropian, căci definite fiind toate la infinit în spațiul ales modelat, ele erau gata cunoscute, deci nu făceai decât să lauzi mintea lucsiferică și absurdă care a născocit jocul și regulile și jaloanele din spațiul respectiv cu care te uneai treptat și tu. Deci era o continuă autoeronare cu pretenții că ai să fii deținătorul adevărului, căci ai găsit aceleași soluții. N-ai găsit nimic ci te învârteai în pușcăria născocită, în pușculița satanei, în jocul inteligent iar tu erai o mică monedă introdusă acolo ca să te lauzi cu mintea și capacitțile tale de a zornăi când e scuturată de cineva care nu știe mate, și tu să te arăți astfel mai mare. Mare de tot.

Defapt cu toții am fost foarte mari fraieri. Ne-am jucat păcăliți în mintea fatalistă a unui mare drac lucsiferic. Atât. Și acum avem mințile smintite și pline de lăudăroșenie, pentru care suntem gata să sărim la bătai contrazicând pe oricine, căci avem bazele matematicii și fizicii și altor științe sub tălpi și suntem siguri. Defapt acum sunt sigur de minciună.

Deci e foarte bine că încerci să te înfrânezi de la discuțiile sterile pe doboganul matematicii și fizicii și chimiei, căci nu sunt altceva decât niște speculații și jonglerii băgate apoi în tot felul de „drepte” teorii. Sunt niște orori și minciuni plăsmuite de mari mitomani: științificii gLumii, defapt niște speculanți ordinari, care otrăvesc creierul cu fatalisme și disperări și dezastre și disperări ca să te împace apoi cu onanii și sodomii căci nu mai știi ce să faci știind că trebuie să rezolvi problema... zic ei că trebuie să te descarci, că ți se urcă mândria rezolvării problemelor la cap, începi să te crezi grozav și dai și tu lecții... căci acum știi și tu rezolva la fel ca ei. Defapt nu rezolvi nimic ci faci speculă la greu și ți se pare că e corect. Defapt e bârna cât stâlpul din start.

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 11:00:55.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.07.2011, 11:29:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
nu sunt inutile.. daca se concluzioneaza ca povestile astea nu au nici o explicatie si sunt pur mitologie , nu inteleg de ce am mai lua biblia in serios... am mai pus o intrebare pe alt topic cu privire la geneza... am citit biblia de mai multe ori si acum nu mai pot sa trec de geneza capitolul I : Ce a fost facut intai soarele sau pamantul?
Păi întâi a fost făcut pământul în apele de sub cer și apoi apele scurgându-se căci li s-a poruncit doar lor, apelor de sub cer să se adune în adunările lor, ca să se arate pământul, a apărut suprafața lui plană denivelat. Lumină era căci apele luminau în ziua aceea și cerul era gol fără aer și apă în el căci încă nu se evaporase nimic, deci se vedea lumina apelor și întunericul cel gol al cerului căci nefiind particule în cer, în gaura asta dintre ape, nu se vedea cum vedem noi cerul albastru ci era o transparență a golului, și vedeai până sus de tot apele de sus luminând, și luminau și mările de jos și lumina și focul din unele zone ale pământului care era incandeșcent și plin de lavă, acolo unde erau vulcani și ieșea fum. Nu era peste tot vulcani ci cum e și acum, ici colo. Iar apoi a făcut Domnul luminătorii și i-a pus pe Cer, semisfera solară cu partea tăiată în jos ca un foc de apă și semisfera lunii cu partea tăiată în sus ca o apă în ghiață, și stelele din foc apă și ghiață, căci pământ în Cer nu există. Iar soarele se alimentează de la Lună la eclipsa de soare sau de la vaporii de aer fini care ajung până sus în cer, căci altfel s-ar epuiza focul acela.

Pare neverosimil dar e foarte simplu căci apele din cer și de deasupra nu curg, nu cad, deci focul solar este orientat spre noi dar nu curge spre noi, iar particulele de aer și vapori care se urcă spre cer depășind zona de curgere spre jos, ele menținându-și viteza umplu Cerul de deasupra cu aer și vapăori de apă umlând luna care e ca un vas, ca un bol, și umplu tot cerul și așa se alimentează soarele de la mările de jos. Iar soarele e mic și împreună cu luna formează o sferă perfectă la eclipsa de soare. Iar fața Lunii e murdară de când a păcătuit Adam și Eva și pe fața Cerului se văd mereu păcatele oamenilor în ansamblu și pe unde trec soarele și luna și stelele, ele reflectă ce se întâmplă pe pământ, căci așa au fost făcute, spre semne și vremi și anotimpuri și am uitat. Dar de când a fost Domnul Iisus și a primit șă fie Mieluț de junghiere pentru păcatele omului, dreptatea nu e lăsată la modul direct ci se iartă mereu din păcatele omenirii, căci atunci când a lăsat Domnul după dreptatea omului a căzut foc din cer peste Sodoma și Gomora sau a fost potop pe vremea lui Noe, sau s-a întunecat soarele și luna complet în plină zi pe vremea lui Iisus Hristos... deci e vai de noi dacă au să piară creștinii căci nerugându-se nimeni, s-ar putea să avem deaface cu dreptatea după faptele noastre, adică dezastru și nu vor rămâne decât nevinovații și sfinții iar păcătoșii vor pieri complet. Eu îs păcătos notoriu și amărât și celebru așa că nu am cum să mă bucur de consecințele faptelor mele... aș muri primul dacă nu cumva mi-a mai iertat Domnul din păcate și mi le-a mai șters. Sigur mi-a iertat camioane de 6 tone dar tac și nu spun ca să nu mă laud de parcă aș avea un merit. Păi ce merit poți avea tu că Dumnezeu e bun și milostiv? Eu am fost rău și spurcat. Și năravul nu a plecat, n-a fost defrișat și nici excavat, n-a fost asanat. Așa că... mai e mult pînă azi...

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 11:31:51.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 27.07.2011, 14:58:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Pai cica a fost facut Pamintul apoi iarba si copacii si abia apoi Soarele ca sa le lumineze clorofila.
Este o prezentare simbolica care nu trebuie luata la modul cartezian decit daca nu cunosti elemnte de fizica , mai bine treci peste Geneza ca sa ajungi la lucrurile mai importante .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 01:18:39
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 21:57:25
Adam ,Eva si rasele Gyulia Generalitati 44 10.09.2010 03:21:51
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 15:21:06