Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2008, 23:49:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Aflu că Maica Siluana trece mai nou printr-o mare încercare… Odată cu plecarea Mitropolitului Teofan la Iasi, .„Protejatei” IPS Sale, cum au numit-o unii si altii, a început să i se întâmple tot felul de lucruri. S-a văzut jignită execrabil într-un ziar de can-can local, s-a văzut alungată din sediul Centrului de formare si consiliere din Craiova, unde-si ducea în tihnă activitatea misionară, tocmai la Mănăstirea Jitianu, unde este staretă, adică „la capătul lumii”, într-un sat aflat la 8 km depărtare de oras (asta e ca si cum ai muta sediul TrinitasTv în munti, la Schitul Sihla).
Maica Siluana era si este un om al cetătii, iar lucrarea sa misionară socotesc că nu trebuie tinută sub obroc, nici minimalizată (căci pomul se cunoaste după roade). O activitate ca cea a Centrului pe care-l conduce nu se pretează să se desfăsoare departe, peste văi si dealuri, pentru că tocmai prin asta ea îsi împlineste menirea – fiind între oameni. Mutarea Centrului la Jitianu înseamnă până la urmă desfiintarea lui…
Se zvoneste că Maica ar pleca la Iasi, la cel ce i-a pretuit si binecuvântat munca ajutând-o să-si facă lucrarea, să-si înmultească talantii, însă nu are voie să-si ia si maicile colaboratoare, „familia de la Jitianu”…
Smerită si încredintându-se Domnului, Maica Siluana nu s-a plâns, ci a îndemnat pe toti cei care o cercetau constant să se roage. Da, maică dragă, ne rugăm, ne rugăm!"
Cititi mai departe...
http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/08/21/sa-ne-rugam-pentru-maica-siluana/

Vremuri grele... Oare ce-o mai urma?
  #2  
Vechi 28.08.2008, 07:53:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:dozingoff: nu pricep cum vine asta, era stareta la Jitianu, dar este "om al cetatii"... oricum, 8 km de oras nu sunt la "capatul lumii".
  #3  
Vechi 28.08.2008, 11:02:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

o povatzuieshte Dumnezeu ce ii este cu folos n-avea grija! "Arata-mi calea pe care voi merge ca la Tine am ridicat sufletul meu"

Ps 22

"1. Domnul ma paste si nimic nu-mi va lipsi.
2. La loc de pasune, acolo m-a salasluit; la apa odihnei m-a hranit.
3. Sufletul meu l-a intors, povatuitu-m-a pe caile dreptatii, pentru numele Lui.
4. Ca de voi si umbla in mijlocul mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu cu mine esti.
5. Toiagul Tau si varga Ta, acestea m-au mangaiat.
6. Gatit-ai masa inaintea mea, impotriva celor ce ma necajesc; uns-ai cu untdelemn capul meu si paharul Tau este adapandu-ma ca un puternic.
7. Si mila Ta ma va urma in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc in casa Domnului, intru lungime de zile. "

e copy/paste :(
  #4  
Vechi 28.08.2008, 12:24:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Distanta nu e mare pentru Maica Siluana, ci pentru cei, care obisnuiau sa mearga la Centrul de formare si consiliere. Probabil ca nici drumurile nu sunt cele mai bune, devreme ce autorul articolului a vorbit de "capatul lumii".
Mie imi pare rau ca se loveste tocmai in cei care fac ceva pentru ceilalti oameni.
  #5  
Vechi 28.08.2008, 12:27:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
e copy/paste :(
Mi-am dat seama ca nu ai scris tu Psalmul 22, caci nu am gasit nici un sh si nici un tz .
:)
  #6  
Vechi 28.08.2008, 12:32:32
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Distanta nu e mare pentru Maica Siluana, ci pentru cei, care obisnuiau sa mearga la Centrul de formare si consiliere. Probabil ca nici drumurile nu sunt cele mai bune, devreme ce autorul articolului a vorbit de "capatul lumii".
Mie imi pare rau ca se loveste tocmai in cei care fac ceva pentru ceilalti oameni.
drumul pana la Manastirea Jitianu este foarte bun,iar din Craiova faci maxim 15 minute cu o masina pana acolo...exista si microbuze care trec prin localitatea Braniste (acolo se afla). Nu cred ca este situata intr-o zona foarte greu de accesat.
  #7  
Vechi 28.08.2008, 12:35:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Mihai, ca m-ai linistit in aceasta privinta. Inseamna ca altele sunt cauzele...
  #8  
Vechi 28.08.2008, 12:37:20
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de vsovi
e copy/paste :(
Mi-am dat seama ca nu ai scris tu Psalmul 22, caci nu am gasit nici un sh si nici un tz .
:)
poi de aia am zis de copy/paste ca spre rushinea mea nu-l shtiu pe de rost chiar daca are doar 7 numere... :( ca pederost shtiu abea unu sau doi shi intotdeauna ma incurc spunandu-i cand shi cand.
  #9  
Vechi 28.08.2008, 12:39:18
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

mi se pare ca o ataca duhul rau ca sa-shi paraseasca chilia... :(
  #10  
Vechi 28.08.2008, 12:42:35
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, Mihai, ca m-ai linistit in aceasta privinta. Inseamna ca altele sunt cauzele...
Din cate am inteles, Prea Sfintitul Irineu nu prea este de acord cu activitatile maicilor de la Jitianu in legatura cu centrul de formare. Probabil ca Prea Sfintitul Irineu vrea ca ele sa se preocupe mai mult de viata monahala
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 22:17:15
Maica Heruvima idealist Calugarul 5 13.06.2010 13:48:23
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 03:20:01
Programul Maicii Siluana ( pentru ieseni) eduardd Resurse ortodoxe on-line 3 06.01.2009 22:11:03
Maica Siluana si ProVita irina77 Resurse ortodoxe on-line 3 27.06.2008 00:18:03