Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.09.2008, 12:29:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007


mai are rsot sa mai zic ceva?!
Vor aparea in viitor si acei trei de sase unde le este locul pregatit!
Poate ma ajuti sa inteleg ceva.Eu vad aceste bare,insa sunt in perechi de cate doua.Nu inteleg de ce se zice 666,eu vad 222.Serios,poate ma faci sa pricep,eu chiar vreau sa inteleg.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.09.2008, 12:54:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

cu 666 nu am patit niciodata nimic

Dar pe intr-o 13 septembrie mi-am fracturat urat piciorul in urma cu multi ani.Problema ca era si Marti,Marti 13
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.09.2008, 13:36:37
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

nu orice cod de bare are cifra 6 ca delimitatori ci U.P.C cât si în E.A.N-13, poate si altele...

intrebarea este daca orice cod de bare pe BULETIN sau CI sau pasaport sau legitimatie sau act sau semnatura respectiv cod de identificare alocat si primit in cip este nociv, este antihristic sau doar cel ce contine 666 ca delimitatori sau cum e cazul cu microcipurile sau biocipurile shi transponderele?

e voie legitimatzii cu barcod dar care nu contzin delimitatori? cum ne dam seama de codul de bare? niciuncod de bare nu trebuie primit? niciun cip? sau trebuie facuta distinctie?

"Codul de bare EAN-13



Gadgets powered by Google

Sistemele de recunoastere automata (Automatic Identification Systems) sunt una dintre cele mai impresionante aplicatii ale tehnologiei moderne. Prin acestea devine extrem de eficienta culegerea, codificarea si prelucrarea datelor. Sistemul de simboluri barate (bar code) este unul din modurile de identificare automata a datelor de catre calculatorul electronic. Prin acest sistem de semne se pot codifica informatii despre persoane, obiecte, produse comerciale etc.

Motivul folosirii bar code este acela ca sirul de bare verticale este usor de citit de sistemele de identificare (light pens) ale computerelor. Astfel, recunoasterea diverselor produse devine mai rapida. "Citirea" numarului se face prin trecerea pe deasupra codului barat a unei raze laser subtiri care este reflectata in mod diferit, in functie de liniile negre sau albe. Succesiunea de linii negre si albe este unica pentru fiecare cifra zecimala (0-9).

Tehnica de simbolizare prin intermediul sistemului barat este insotita de mai multe tipuri de codificare. Fiecare tip corespunde unei anumite tehnici si necesitati profesionale. Prin excelenta insa sunt folosite astazi tipurile UPC-A (Universal Product Code = Cod Universal de Produs) pentru SUA si Canada, si EAN-13 (European Article Numbering = Numerotarea Europeans a Articolelor) pentru Europa si restul lumii. Dintre aceste doua tipuri cel din urma va fi folosit pentru stabilirea unui cod numeric matricol unic (C.N.M.U.) pentru fiecare individ, cod ce urmeaza a fi inscris pe noile cartele europene de identitate.

Protestele impotriva acestor doua sisteme sunt, in general bazate pe urmatoarele aspecte:

1) Prin utilizarea codului numeric matricol unic (C.N.M.U.) pentru marcarea tuturor actelor personale de interes social (buletin, carte de identitate, permis de conducere, pasaport, carte de munca etc.) devine posibila (vezi, de pilda, legea 2472/1997 aprobata de guvernul Greciei), prin intermediul bazelor de date detinute de calculatoarele electronice, urmarirea si supravegherea activitatii private a individului, in orice tara conectata la sistem.

2) Al doilea aspect este insasi utilizarea numarului 666 ca adaos unic la codul de identitate personal al oricarei persoane, devenind identitate proprie a fiecaruia, asa cum numarul matricol personal este codificare a numelui fiecarei persoane si deci identitate personala. Ori acest lucru este in contradictie cu constiinta crestinilor.

Studiind aceste doua tipuri, deoarece ele sunt incriminate ca avand legatura cu numarul 666 (adica au trei simboluri barate permanente care sunt identice cu simbolul numarului 6), se pune intrebarea: au sau nu aceste simboluri legatura cu cifra 6?

a. Comparatie optica

Sistemul EAN-13 este denumit astfel deoarece codul numeric al oricarui produs este alcatuit din 13 cifre. Prima cifra a numarului se scrie ca cifra separata, la stanga codului barat, in timp ce restul de 12 cifre sunt scrise in doua segmente despartite intre ele printr-unul din cele trei caractere de control ale codului. Aceste trei simboluri barate, de la inceputul, mijlocul si finalul acestor etichete ale tipurilor de codificare se numesc caractere de control sau caractere de protectie (Guard Bars sau Safety Bars). Primele sapte cifre ale numarului codului reprezinta tara de provenienta si producatorul articolului respectiv, iar urmatoarele cinci codifica tipul produsului. Ultima cifra este o cifra de control prin care computerul verifica citirea corecta a codului.

Asadar, cele doua grupuri de cifre sunt incadrate de catre caracterele Guard Bars (Forma etichetelor care insotesc tipurile EAN-13 si respectiv UPC-A). Impresia optica este ca linia dubla a caracterului de control este identica cu linia dubla a numarului 6. Deci, prin folosirea celor trei caractere de control se pare ca numarul produsului este incadrat invariabil de trei de 6.

De ce atata insistenta in folosirea celor trei caractere de control, din moment ce ating sensibilitatea religioasa a atator oameni? Este adevarat ca acest caracter este, din punct de vedere tehnic, potrivit pentru a fi folosit drept caracter de control la aceste doua tipuri de codificare. Aceasta insa a fost de folos doar in faza de inceput. De ce nu s-a intrebuintat un alt numar pentru a reprezenta acest simbol, ci numarul 6? Si de ce nu s-a facut un alt proiect, pentru a nu fi nevoie de intrebuintarea acestor caractere? Ca este posibila si alta conceptie se vede din multimea tipurilor de codificare. Se poate observa eticheta tipului Interleaved 2 of 5. Acest cod s-a realizat fara a fi nevoie de simbolurile controversate de mai sus, identice cu cifra 6. Deoarece nu exista caracter de control central, numarul de cifre ale etichetei acestui tip este 40. Aceasta inseamna ca se putea ca proiectarea tipurilor EAN-13 si UPC-A sa fie lipsita de intrebuintarea celor trei Guard Bars, folosindu-se un design diferit. De asemenea, se putea ca planul initial sa fie revizuit, indiferent de costuri, daca ar fi existat respect pentru sensibilitatea crestinilor pe tema 666. Insistenta de pana acum in folosirea cu predilectie a tipurilor EAN-13 si UPC-A demonstreaza insa lipsa acestei consideratii.

Este suficienta comparatia optica a celor trei caractere de control, caractere invariabile, cu numarul 6 pentru a nelinisti orice crestin ortodox. Dar chiar si numai sensibilitatea in fata unei asemenea legaturi ar fi trebuit sa fie luata in considerare de catre forurile economice si profesionale. Din pacate, lucrurile nu se petrec astfel.

b. Comparatia la nivel digital

Analiza care urmeaza demonstreaza ca numarul 6 si cele trei caractere de control (Guard Bars) nu sunt identice doar din punct de vedere optic, ci sunt asemenea si in reprezentarile lor binare. Aceasta rezulta din investigarea procesului de recunoastere al etichetei (decoding process).

Dintru inceput trebuie sa mentionam ca sursele noastre de documentare sunt informatiile tehnice furnizate de firmele Adams Communications, Hewlett Packard, Infinite Graphics, apoi ale organizatiilor The Bar Code Center, Uniform Code Council si EAN Association, precum si diverse lucrari stiintifice ale mai multor universitati.

1. Codificare

Este foarte important sa cunoastem insemnatatea procesului de codare (Encoding process), adica a procesului de proiectare- reproducere a etichetelor. Un encoding precis duce la un decoding sigur. De aceea, tehnicile de Encoding sunt amanuntite si sunt insotite de principii precise pentru fiecare tip de codificare. Codificarile pentru EAN-13 si UPC-A sunt insotite de urmatoarele procese:

De pilda, pentru inregistrarea unui nou produs comercial, se solicita acordarea unui numar de cod de catre organismul competent (Uniform Code Council), asa cum, de exemplu, se acorda nurnerele ISBN pentru publicatii. Acest numar de cod este scris in obisnuitul sistem numeric zecimal. Cum se face codificarea? Potrivit tabelului 1 numarul zecimal este transformat intr-un numar binar (scris in sistemul numeric binar). Folosind cheile numerice (number keys) este obtinuta reprezentarea grafica a etichetei Bar Code. Apoi companiile de tiparire a etichetelor, prin diferite tehnici de reproducere, tiparesc numarul digital in forma finala a codului barat.

In acelasi timp se adauga etichetei si caracterele de control (Guard Bars) care ingradesc numarul.

Proiectantul numerelor digitale a intrebuintat o logica prin care sa se urmareasca recunoasterea corecta si fara erori a etichetelor intr-un mod cat mai simplu, atat in sensul citirii obisnuite (de la stanga la dreapta), cat si invers. De asemenea, proiectarea numerelor este astfel facuta incat sa asigure corectarea erorilor de viteza a mainii prin tehnica de recunoastere manuala (cu Wand Scanner ori POS - point of sales - folosit la casele de plata ale magazinelor). Pentru indeplinirea acestei necesitati, toate caracterele au o latime de sapte unitati de masura (7 module)

Ansamblul de bare si spatii care alcatuiesc codificarea unei cifre zecimale se numeste caracter. Fiecare caracter este deci format din sapte unitati de masura denumite module.

Sa luam, de pilda, numarul zecimal 3.

In sistem binar, acesta se va scrie 011101. Din tabel se observa ca cifra 0 binara se reprezinta grafic printr-un interval alb (space = spatiu) iar cifra 1 binara se reprezinta grafic printr-o linie neagra (bar = bara). Dimensiunea unei linii (bar) sau a unui spatiu (space) se numeste unitate de marime (modul). Deci pe eticheta finala bar code cifra 3 va fi redata printr-o linie neagra (egala cu 4 bars), una alba (egala cu 1 space) si inca o linie neagra (egala cu 1 bar), deoarece toate cifrele din eticheta sunt reprezentate cu 2 linii negre despartite printr-una alba,

In procesul de codificare, fiecare cifra zecimala poate fi citita in trei moduri de alcatuire a succesiunii space-bar, generand trei seturi de numere binare: set A, set B si set C. Seturile A si B se folosesc la codificarea cifrelor segmentului stang al codului barat, in timp ce setul C se utilizeaza pentru segmentul drept. Primul set (set A) si ultimul (set C) reprezinta fiecare codificarea inversa a celuilalt. In schimb, setul B reprezinta codificarea inversa a setului A inversat.

Astfel,

6 set A = 0101111 0 set A = 0001101
6 set B = 0000101 0 set B = 0100111
6 set C = 1010000 0 set C = 1110010

Exista o alta caracteristica a acestei codificari, si anume aceea ca toate numerele seturilor A si B sunt impare (Incep cu 0 si se termina cu 1), iar toate numerele setului C sunt pare (incep cu 1 si se termina cu 0).

In concluzie, codificarea EAN-13 are trei caracteristici de baza:

i) fiecare numar este constituit din 4 altemante, 2 negre si 2 albe

ii) exista fenomenul de inversare a codificarii aceleiasi cifre. Intre set A si C exista inversare simpla, intre B si C rasturnare completa a numarului, iar intre A si B inversare rasturnata.

iii) Numerele seturilor A si B sunt impare, iar ale setului C pare.

2. Decodificarea

In procesul de recunoastere a etichetei (decoding), la citirea barelor cu ajutorul scannerului, barele negre vor genera un impuls electric negativ, iar cele albe unul pozitiv . Aceste impulsuri sunt modulate in latime (pulse Width modulation) adica scannerul trimite la computer impulsuri electrice de un anumit interval de timp, in functie de latimea bandelor negre si albe ale etichetei. Fiecare masuratoare a semnalului este generata la sesizarea de catre scanner a inceputului unei noi linii negre.

Lantul de impulsuri analogice negativ-pozitiv va deveni in logica computerului un sir de semnale 0 si 1 (0 pentru spatii libere, 1 pentru bare negre). Odata cu decodificarea lantului de impulsuri, computerul controleaza masuratorile de timp ale fiecarui impuls comparandu-le cu cele standard si astfel recunoaste numarul care a fost codificat pe eticheta.

La decodificare, fiecare modul este transformat intr-un impuls electric cu durata de 0,33 msec. Prin urmare, fiecare caracter (simbol al unei cifre zecimale) genereaza un impuls total de 0,33X7=2,31 msec.

Guard bars

Vom demonstra acum ca barele de control (Guard bars) genereaza acelasi impuls ca cifra 6 si deci sunt recunoscute de computer ca flind trei de 6: 6-6-6.

Locul celor trei Guard bars este invariabil: la stanga, la mijloc si la dreapta codului. In dreapta si in stanga, aceste caractere sunt completate cu un spatiu alb denumit quiet zone, zona de liniste. Iar in ansamblu eticheta este inconjurata de un interval alb numit light margin (margine luminoasa) care, la EAN - 13 este de aproape 10 module. " [razboiulnevazut.com/codul-de-bare-ean-13.html]

cum e pana la urma ca sunt peste tot legitimatzii cu cod de bare si cardurile bancare magnetice au tot ceva cod in ele, cu alea cum e ca ala nu se vede?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.09.2008, 13:39:00
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

-nu orice cod de bare are cifra 6 ca delimitatori ci U.P.C cât si în E.A.N-13, poate si altele...
-nu orice card magnetic e antihristic
-nu oricecip e nociv

cum se face distinctie? sau defapt toate sunt antihristice ? :(
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.09.2008, 15:48:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu cred ca nu mai este mult pana o sa vina vremurile astea. Cred ca maxim 15 ani daca nu mai repede> Trebuie sa avem putere sa refuzam chipurile acestea. Va fi o perioada foarte grea pt noi cei care nu o sa acceptam aceste chipuri.

voi cat credetzi k va mai dura pana sa ajungem la cele spuse in bibile? asa aproximativ, ca stiu k despre ceasul acela nu stiu nici ingerii din cer doar Dumnezeu stie...
Eu nu vreau sa scriu parerea mea in legatura cu acest subiect caci, stiu"...ca nu stiu nimic" dar,as vrea sa povestesc o intimplare.
Era pe la sfirsitul lui mai si am mers la man.Petru Voda intr-un grup de crestini. Dupa ce am fost cazati si dupa vicernie am fost chemati sa facem ascultare la trapeza,pentru a pregati masa de a doua zi.
Eram mireni si calugari care faceam treaba acolo.Cineva a inceput discutia legata de acest subiect-ce vom face atunci cind vom fi obligati sa primim cifra 666 pentru a putea supravetui.
Discutia a tinut toata noaptea din grupul respectiv unul cite unul au fost convinsi de catre calugari ca nu vor rezista.
O crestina,(o femeie f.f.evlavioasa) a ramas pana la urma pe pozitie spunind ca ea nu va ceda nicicum scotind din fire pe toti cei care au mai ramas la discutie,minunandu-se toti de tenacitatea ei,Spre dimineata au venit si citiva preoti femeia continuind sa se tina pe pozitie.La plecare unul dintre preoti i-a spus ca nu se va implini un an si ea(crestina)se va convinge cat de slaba este.
...In postul Adormirii Maicii Domnului acea femee a plecat cu un grup in pelerinaj la man.Nicula,oprind prin manastiri pentru cazare si odihna.Trebuie sa adaug ca ea,avea canon,fiind oprita de la impartasanie de catre un duhovnic de la man.Sihastria.
Ajungind la o frumoasa man.a fost atit de impresionata de harul ce l-a simtit acolo incit s-a lasat convinsa sa se impartaseasca,desi mai avea doar pina in postul Craciunului canon(avuse oprire de la impartasanie 3 ani).Cind s-a inapoiat acasa a trecut pe la duhovnicul sau care a certat-o rau pentru ca nu a ascultat.Necajita si tulburata,cind a ajuns la man.Petru Voda care era in drum si-a amintit de discutia avuta in legatura cu nr.666.
Atit ea, cit si cei care stiam povestea ei inteles ca suntem slabi si e bine sa nu spunem niciodata -"niciodata"!
Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne intareasca in vrenuri de cumpana.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.09.2008, 16:31:37
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu cred ca nu mai este mult pana o sa vina vremurile astea. Cred ca maxim 15 ani daca nu mai repede> Trebuie sa avem putere sa refuzam chipurile acestea. Va fi o perioada foarte grea pt noi cei care nu o sa acceptam aceste chipuri.

voi cat credetzi k va mai dura pana sa ajungem la cele spuse in bibile? asa aproximativ, ca stiu k despre ceasul acela nu stiu nici ingerii din cer doar Dumnezeu stie...
Eu nu vreau sa scriu parerea mea in legatura cu acest subiect caci, stiu"...ca nu stiu nimic" dar,as vrea sa povestesc o intimplare.
Era pe la sfirsitul lui mai si am mers la man.Petru Voda intr-un grup de crestini. Dupa ce am fost cazati si dupa vicernie am fost chemati sa facem ascultare la trapeza,pentru a pregati masa de a doua zi.
Eram mireni si calugari care faceam treaba acolo.Cineva a inceput discutia legata de acest subiect-ce vom face atunci cind vom fi obligati sa primim cifra 666 pentru a putea supravetui.
Discutia a tinut toata noaptea din grupul respectiv unul cite unul au fost convinsi de catre calugari ca nu vor rezista.
O crestina,(o femeie f.f.evlavioasa) a ramas pana la urma pe pozitie spunind ca ea nu va ceda nicicum scotind din fire pe toti cei care au mai ramas la discutie,minunandu-se toti de tenacitatea ei,Spre dimineata au venit si citiva preoti femeia continuind sa se tina pe pozitie.La plecare unul dintre preoti i-a spus ca nu se va implini un an si ea(crestina)se va convinge cat de slaba este.
...In postul Adormirii Maicii Domnului acea femee a plecat cu un grup in pelerinaj la man.Nicula,oprind prin manastiri pentru cazare si odihna.Trebuie sa adaug ca ea,avea canon,fiind oprita de la impartasanie de catre un duhovnic de la man.Sihastria.
Ajungind la o frumoasa man.a fost atit de impresionata de harul ce l-a simtit acolo incit s-a lasat convinsa sa se impartaseasca,desi mai avea doar pina in postul Craciunului canon(avuse oprire de la impartasanie 3 ani).Cind s-a inapoiat acasa a trecut pe la duhovnicul sau care a certat-o rau pentru ca nu a ascultat.Necajita si tulburata,cind a ajuns la man.Petru Voda care era in drum si-a amintit de discutia avuta in legatura cu nr.666.
Atit ea, cit si cei care stiam povestea ei inteles ca suntem slabi si e bine sa nu spunem niciodata -"niciodata"!
Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne intareasca in vrenuri de cumpana.
dar una este sa iesi din cuvantul preotului si una este sa devii fiul diavolului prin acceptarea semnului 666.Femeia a avut un sentiment bun daca a dorit atat de tare sa ia Sfanta Impartasanie,chiar daca a pacatuit.
Poate ca aceasta femeie,daca nu a rezistat interdictiei preotului de a nu se impartasi,are o mare sete pentru Hristos,si va rezista si in fata antihristului.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.09.2008, 18:11:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu cred ca nu mai este mult pana o sa vina vremurile astea. Cred ca maxim 15 ani daca nu mai repede> Trebuie sa avem putere sa refuzam chipurile acestea. Va fi o perioada foarte grea pt noi cei care nu o sa acceptam aceste chipuri.

voi cat credetzi k va mai dura pana sa ajungem la cele spuse in bibile? asa aproximativ, ca stiu k despre ceasul acela nu stiu nici ingerii din cer doar Dumnezeu stie...
Eu nu vreau sa scriu parerea mea in legatura cu acest subiect caci, stiu"...ca nu stiu nimic" dar,as vrea sa povestesc o intimplare.
Era pe la sfirsitul lui mai si am mers la man.Petru Voda intr-un grup de crestini. Dupa ce am fost cazati si dupa vicernie am fost chemati sa facem ascultare la trapeza,pentru a pregati masa de a doua zi.
Eram mireni si calugari care faceam treaba acolo.Cineva a inceput discutia legata de acest subiect-ce vom face atunci cind vom fi obligati sa primim cifra 666 pentru a putea supravetui.
Discutia a tinut toata noaptea din grupul respectiv unul cite unul au fost convinsi de catre calugari ca nu vor rezista.
O crestina,(o femeie f.f.evlavioasa) a ramas pana la urma pe pozitie spunind ca ea nu va ceda nicicum scotind din fire pe toti cei care au mai ramas la discutie,minunandu-se toti de tenacitatea ei,Spre dimineata au venit si citiva preoti femeia continuind sa se tina pe pozitie.La plecare unul dintre preoti i-a spus ca nu se va implini un an si ea(crestina)se va convinge cat de slaba este.
...In postul Adormirii Maicii Domnului acea femee a plecat cu un grup in pelerinaj la man.Nicula,oprind prin manastiri pentru cazare si odihna.Trebuie sa adaug ca ea,avea canon,fiind oprita de la impartasanie de catre un duhovnic de la man.Sihastria.
Ajungind la o frumoasa man.a fost atit de impresionata de harul ce l-a simtit acolo incit s-a lasat convinsa sa se impartaseasca,desi mai avea doar pina in postul Craciunului canon(avuse oprire de la impartasanie 3 ani).Cind s-a inapoiat acasa a trecut pe la duhovnicul sau care a certat-o rau pentru ca nu a ascultat.Necajita si tulburata,cind a ajuns la man.Petru Voda care era in drum si-a amintit de discutia avuta in legatura cu nr.666.
Atit ea, cit si cei care stiam povestea ei inteles ca suntem slabi si e bine sa nu spunem niciodata -"niciodata"!
Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne intareasca in vrenuri de cumpana.
dar una este sa iesi din cuvantul preotului si una este sa devii fiul diavolului prin acceptarea semnului 666.Femeia a avut un sentiment bun daca a dorit atat de tare sa ia Sfanta Impartasanie,chiar daca a pacatuit.
Poate ca aceasta femeie,daca nu a rezistat interdictiei preotului de a nu se impartasi,are o mare sete pentru Hristos,si va rezista si in fata antihristului.
Multumesc tare mult pentru raspuns.Cind o voi vedea ii voi spune acestea.Cred ca se va bucura nespus caci asa este precum spui.
Dumnezeu s-ti sporeasca intelepciunea!:)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.09.2008, 20:12:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Sa luam, de pilda, numarul zecimal 3.

In sistem binar, acesta se va scrie 011101.
Sovidiu,

Explica-ne de ce numarul zecimal 3 este in binar 011101. Eu stiu ca este 0000011, daca e sa consideram bitul cel mai putin semnificativ in dreapta. Sau 1100000, daca e in stanga.

Merci.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.09.2008, 23:42:44
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

La inceputul, la mijlocul si la sfarsitul unui cod de bare de tip EAN13 se afla niste guard bars (sunt ceva mai lungi decat celelalte). Ele sunt reprezentate prin doua linii negre despartite printr-un spatiu alb (o "linie alba" daca vreti): 101.
Daca luam in considerare si "liniile albe" din exterior (care delimiteaza liniile negre), avem: 01010

Prezenta acestor guard bars este indispensabila pentru a fi citit codul de bare. Ele au fost alese astfel incat sa existe o simetrie "in oglinda". Fie ca sunt citite de la stanga la dreapta, fie de la dreapta la stanga, reprezentarea sa fie aceeasi: 01010

01010 in binar = 6 in zecimal. Orice cod de bare EAN are cei trei de 6: unul la inceput, unul la mijloc si unul la sfarsit.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.09.2008, 23:55:05
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
01010 in binar = 6 in zecimal. Orice cod de bare EAN are cei trei de 6: unul la inceput, unul la mijloc si unul la sfarsit.
Rectific ce am spus mai sus: 01010 in binar nu inseamna 6 in zecimal. Insa in codificarea folosita de EAN13 alternanta de linii albe si negre are aceasta semnificatie (6).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul crucii Hartford Intamplari adevarate 10 29.05.2010 20:03:21
Despre semnul fiarei Lory10 Biserici Protestante 82 23.03.2010 21:43:42
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 14:53:02
Cuvantul (din 2003) al staretului athonit Rafail despre semnul fiarei! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 18.01.2009 23:57:17