Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2010, 18:13:48
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Exclamation Cum pot aduce la credinta pe cineva drag?

Buna ziua tuturor,

Am 25 de ani si sunt de religie ortodoxa. Am deschis acest subiect pentru ca sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si vorbe bune. Cineva tare drag mie nu respecta deloc biserica si nici pe preoti. Nu crede ca Dumnezeu a creat lumea si nu recunoaste botezul ortodox( lucru pe care mi l-a spus cand l-am intrebat daca a fost botezat...insa n-am reusit sa aflu daca a fost sau nu botezat). Mi-a spus ca a citit Biblia si ca nu e de acord cu ce scrie acolo, nu crede in lucrurile respective si considera biserica si pe preoti drept manipulatori. El vorbeste despre ,,puterea creatoare'' cand se refera la creatorul lumii, deci el nu zice ,,Dumnezeu, creatorul lumii''.

Mentionez ca desi are acest mod de gandire (inexplicabil de ciudat pentru mine), nu mi-a spus niciodata ca ar fi bine sa ma las de religia mea sau de convingerile mele, ci doar a polemizat cu mine pe acest subiect de cateva ori. Oricum, chiar daca mi-ar sufera sa renunt la religia mea, nu ar reusi pentru ca eu cred in invataturile preotilor si ale ortodoxiei. Pentru mine Sfanta Liturghie este foarte importanta si invataturile de la predica imi sunt folositoare. Intrebarea mea este: cum pot sa-l fac pe acest om drag sa renunte la acest mod de gandire total bolnavicios( cu sensul de gresit)? Nu cred ca am vreo sansa sa-l pot lamuri cu vorba ca greseste. Ma astept sa-l pot ajuta prin rugaciuni/post/paraclise/acatiste spuse de mine pentru el, pentru binele si mantuirea lui. Insa cum pot realiza eu acest lucru? Ma intristeaza faptul ca e atat de hotarat si incapatanat in acest mod de gandire.

Poate s-a confruntat cineva de pe acest forum cu o situatie similara sau poate a auzit de cineva care a reusit sa rezolve o asemenea problema. Va rog mult sa ma ajutati daca va sta in putinta.

Va multumesc calduros.
S.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2010, 18:30:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
1 Intrebarea mea este: cum pot sa-l fac pe acest om drag sa renunte la acest mod de gandire total bolnavicios( cu sensul de gresit)? ...

2.Ma astept sa-l pot ajuta prin rugaciuni/post/paraclise/acatiste spuse de mine pentru el, pentru binele si mantuirea lui. Insa cum pot realiza eu acest lucru? .

Buna sa-ti fie inima!
1. Poate este doar impresia mea dar nu inteleg cum de poate un om sa-ti devina drag daca gindirea sa este "bolnavicioasa", gresita ?

2. Pai daca ai afirmat ca Crezi, asta oare nu inseamna ca daca citesti tu tot ce ai enumerat, tii post, mergi la preoti si Masluri vei realiza TU acest lucru?

3. Intreaba-l de ce are o asa parere proasta despre preoti?..discuta cu el acest aspect..incearca sa-l asculti si pe el nu numai de TINE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2010, 18:35:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Buna.

Vezi ca zice Scriptura urmatorul lucru: sotia credincioasa va mantui pe sotul necredincios.
Deci, daca omul e bine intentionat si are suflet bun atunci stai langa el si nu-l mai pisa cu Biserica, si usor in timp se va apropia de Biserica.

Ce trebuie sa faci sunt urmatoarele lucruri:

- neaparat invata-l sa faca milostenie si lucruri bune si sa-si ajute aproapele - pentru ca astfel va cere ajutor de la Dumnezeu, chiar daca nu in mod direct, dar se va invrednici de mila lui Dumneze; si sa faci si tu milostenie dupa putinta - mancare, o haina mai veche, sau ce iti scoate Dumnezeu in cale; Dumnezeu ajuta pe cei care ajuta; asta e calea cea mai rapida spre ajutor de la Dumnezeu.

- neaparat sa pui sa se faca rugaciune pentru el la Biserica, la mai multe manastiri, sa fie pomenit zilnic pentru indreptare; este critica rugaciunea Bisericii pentru el, deoarece el este inca botezat dar s-a indepartat de Biserica.

- sa te rogi si tu pentru el, si sa faci in fiecare zi un acatist, poate acatistul zilei si sa ceri in rugaciune sa se indrepte spre Biserica; sa pui si pe altii sa citeasca rugaciuni pt el.

Dar vezi ca de multe ori daca il pisezi cu Biserica o sa obtii un efect de indepartare si o sa-i intaresti rezistenta si impotrivirea.


Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,

Ma astept sa-l pot ajuta prin rugaciuni/post/paraclise/acatiste spuse de mine pentru el, pentru binele si mantuirea lui. Insa cum pot realiza eu acest lucru? Ma intristeaza faptul ca e atat de hotarat si incapatanat in acest mod de gandire.

Va multumesc calduros.
S.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2010, 18:38:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Morala e in felul urmator: cateodata astfel de oameni nu se intorc decat NUMAI prin RUGACIUNE si nu exista alta cale pentru intoarcerea lor.
Daca harul lui Dumnezeu s-a indepartat de ei din diverse motive ei nu mai reusesc sa se apropie de Biserica si de aceea trebuie rugaciune pentru ei.

Degeaba ii zici unui bolnav sa se ridice din pat si sa se vindece, cand lui ii trebuie medicamente; in cazul asta da-i medicamentul care trebuie sa se vindece, adica rugaciune multa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2010, 19:34:30
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit El poate totul.

SFANTA RUGACIUNE ea aduce roade...sa incerci sa te rogi neincetat...si te vei bucura neincetat.

Sfanta rugaciune
Face minuni
Aduce pe cel
Necredincios la credinta
Taie pacatul
Aduce

Raspunsuri
Uitate
Gaseste
ADEVARUL
CREDINTA
IUBIREA
UITAREA
Nevoilor
EL ESTE VIATA.


DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII!

__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2010, 20:57:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,

Am 25 de ani si sunt de religie ortodoxa. Am deschis acest subiect pentru ca sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si vorbe bune. Cineva tare drag mie nu respecta deloc biserica si nici pe preoti. Nu crede ca Dumnezeu a creat lumea si nu recunoaste botezul ortodox( lucru pe care mi l-a spus cand l-am intrebat daca a fost botezat...insa n-am reusit sa aflu daca a fost sau nu botezat). Mi-a spus ca a citit Biblia si ca nu e de acord cu ce scrie acolo, nu crede in lucrurile respective si considera biserica si pe preoti drept manipulatori. El vorbeste despre ,,puterea creatoare'' cand se refera la creatorul lumii, deci el nu zice ,,Dumnezeu, creatorul lumii''.

Mentionez ca desi are acest mod de gandire (inexplicabil de ciudat pentru mine), nu mi-a spus niciodata ca ar fi bine sa ma las de religia mea sau de convingerile mele, ci doar a polemizat cu mine pe acest subiect de cateva ori. Oricum, chiar daca mi-ar sufera sa renunt la religia mea, nu ar reusi pentru ca eu cred in invataturile preotilor si ale ortodoxiei. Pentru mine Sfanta Liturghie este foarte importanta si invataturile de la predica imi sunt folositoare. Intrebarea mea este: cum pot sa-l fac pe acest om drag sa renunte la acest mod de gandire total bolnavicios( cu sensul de gresit)? Nu cred ca am vreo sansa sa-l pot lamuri cu vorba ca greseste. Ma astept sa-l pot ajuta prin rugaciuni/post/paraclise/acatiste spuse de mine pentru el, pentru binele si mantuirea lui. Insa cum pot realiza eu acest lucru? Ma intristeaza faptul ca e atat de hotarat si incapatanat in acest mod de gandire.

Poate s-a confruntat cineva de pe acest forum cu o situatie similara sau poate a auzit de cineva care a reusit sa rezolve o asemenea problema. Va rog mult sa ma ajutati daca va sta in putinta.

Va multumesc calduros.
S.
Nu cred ca-l poti tu schimba.
Poate ca asa cum tu speri sa-l schimbi.. asa si el asteapta sa te schimbi tu.
Nu ar fi o idee buna sa te casatoresti cu el (daca aceasta este situatia), deoarece chiar daca acum nu se manifesta deschis impotriva credintei tale, o va face dupa casatorie.

Acel fel de a gandi prezinta avantaje pt un om mandru, este datator de "satisfactii". Este placut sa te gandesti ca esti mai destept decat altii, ca vezi lucrurile "mai clar", ca nu esti tu acela care sa te lasi "prostit" de povesti scrise in urma cu 2000 ani.. mai ales ca stiinta face si drege si nu a demonstrat mersul pe apa etc..
Deci daca acum te considera naiva.. in viitor, daca nu te poate convinge sa renunti la credinta ta cu toate "dovezile" pe care ti le va aduce.. te va considera de-a dreptul proasta si casnicia ta va fi f grea.

Dar poti sa te rogi pt el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2010, 21:36:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
mai ales ca stiinta face si drege si nu a demonstrat mersul pe apa etc..
.
Nu stiinta trebuie sa demonstreze mersul pe apa, ci tu trebuie sa demonstrezi ca poti merge pe apa....si mai spui ca ai o facultate la activ :)))oooooooooookeeeeeeeeeeey...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2010, 21:53:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu stiinta trebuie sa demonstreze mersul pe apa, ci tu trebuie sa demonstrezi ca poti merge pe apa....si mai spui ca ai o facultate la activ :)))oooooooooookeeeeeeeeeeey...
Citind puzderia de comentarii pe care le-ai imprastiat pe toate topicurile.. ma intreb (cu seriozitate!): tu ti-ai pus deja cip?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2010, 22:37:56
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

simona_fidela, eu am trecut prin situatia asta cu doua persoane. Pentru prima persoana , m-am rugat 10 ani, iar pt. a doua persoana 2 ani. Rezultatul a fost nul. Concluzia mea: nu poti schimba astfel de persoane. Singura posibilitate ar fi ca Dumnezeu sa faca o minune, dar asta se intampla destul de rar. Am vazut si minuni dintr-acestea in viata mea , dar crede-ma , destul de rar. Asa cum te sfatuia si Anna21, in nici un caz sa nu faci pasul spre casatorie cu un astfel de om. Suferinta va fi enorma, chiar daca el are alte calitati. Am patit-o pe pielea mea. Atata timp cat nu locuiesti cu el, ti se pare ingaduitor, cu tine intr-ale credintei, dupa ce vei face pasul , isi va schimba comportamentul. Un om care are astfel de conceptii nu va suporta sa auda in casa lui de rugaciune, biserica, preoti, icoane etc.
Desi ma topeam de dragul unei persoane dragi, am fost pusa pana la urma sa aleg intre el si Dumnezeu si L-am ales pe Dumnezeu. E dureros, dar din pacate asa se intampla. Am vazut atatea cazuri la viata mea...
Nu vreau sa te descurajez cu totul, roaga-te in continuare pt. el dar pana nu vezi un rezultat concret de indreptare din partea lui( pe calea credintei) , nu face nici un pas serios alaturi de el.
Mandria asta a noastra ca aducem noi pe cineva la credinta ne poate costa prea mult. In loc sa il aducem noi pe el la credinta, ne trage pe noi in jos. Roaga-te, dar in acelasi timp , incearca sa te detasezi de situatie si lasa totul in seama lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2010, 23:21:33
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Doresc sa multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns pana acum.

pentru andreicozia:
,,asta oare nu inseamna ca daca citesti tu tot ce ai enumerat, tii post, mergi la preoti si Masluri vei realiza TU acest lucru?''
Voiam de fapt sa intreb: oare ce fel de rugaciuni ar fi cel mai indicat sa spun? Ma refer la rugaciuni scrise in carticele de rugaciuni, nu la rugaciunile pe care oricum le spun cu cuvintele mele proprii.

,,Intreaba-l de ce are o asa parere proasta despre preoti?..discuta cu el acest aspect..incearca sa-l asculti si pe el''
Nu l-am intrebat asta niciodata, dar intr-adevar, nu e deloc o idee rea. Multumesc, domnule ,,andreicozia''.

pentru gpalama:

,,Vezi ca zice Scriptura urmatorul lucru: sotia credincioasa va mantui pe sotul necredincios.
Deci, daca omul e bine intentionat si are suflet bun atunci stai langa el si nu-l mai pisa cu Biserica, si usor in timp se va apropia de Biserica.''
Trebuie sa precizez ca omul despre care am scris nu imi este sot. Nici nu vreau sa-l pisez cu Biserica pentru ca ii stiu parerea si nu-s tocmai dornica sa o reaud.

,,chiar daca nu in mod direct, dar se va invrednici de mila lui Dumnezeu''
imi doresc acest lucru pentru el

- ,,neaparat sa pui sa se faca rugaciune pentru el la Biserica, la mai multe manastiri, sa fie pomenit zilnic pentru indreptare; este critica rugaciunea Bisericii pentru el, deoarece el este inca botezat dar s-a indepartat de Biserica.''
Am scris deja ca nu stiu daca a fost botezat(este roman, am scris deja ca a citit Biblia, dar nu stiu daca a fost sau nu botezat. De fapt, mi-a spus doar ceva de genul de ,,renastere din nou, dar in alt mod''. Eu una, nu inteleg ce a vrut sa spuna prin acele cuvinte). In conditia asta, am voie sa pun sa se faca rugaciune pentru el in Biserica? Din ce am citit pe site-ul ala la sectiunea pomelnic, am dedus ca n-as avea voie sa-l trec pe pomelnic(se incadreaza in categoria ,,cei care refuza sa primeasca invataturile si slujbele Bisericii''). Deci cum sa procedez?

- ,,sa te rogi si tu pentru el, si sa faci in fiecare zi un acatist, poate acatistul zilei si sa ceri in rugaciune sa se indrepte spre Biserica''
Ma rog pentru el si chiar cer in rugaciune sa se indrepte spre Biserica.

,,Morala e in felul urmator: cateodata astfel de oameni nu se intorc decat NUMAI prin RUGACIUNE si nu exista alta cale pentru intoarcerea lor.''
Multumesc mult pentru sfaturi. Frumos mesaj si apreciez ca mi-ati scris de doua ori.

pentru vsm:
,,SFANTA RUGACIUNE ea aduce roade...sa incerci sa te rogi neincetat...si te vei bucura neincetat.''
foarte frumos ,,sa incerci sa te rogi neincetat si te vei bucura neincetat''

pentru anna21:
,,Nu ar fi o idee buna sa te casatoresti cu el (daca aceasta este situatia), deoarece chiar daca acum nu se manifesta deschis impotriva credintei tale, o va face dupa casatorie.

ca nu esti tu acela care sa te lasi "prostit" de povesti scrise in urma cu 2000 ani

Deci daca acum te considera naiva.. in viitor, daca nu te poate convinge sa renunti la credinta ta cu toate "dovezile" pe care ti le va aduce.. te va considera de-a dreptul proasta si casnicia ta va fi f grea.''

Nu este vorba despre o viitoare posibila casatorie, nici macar de o actuala relatie. Multumesc insa pentru sfaturi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 20:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 20:39:35
LA MULTI ANI Parintelui nostru drag! candles in the wind Stiri, actualitati, anunturi 6 11.02.2012 02:18:43
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
Ce dar vom aduce lui Hristos? Marius22 Generalitati 17 23.12.2009 16:50:32