Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2011, 14:07:46
Iordache Adrian Iordache Adrian is offline
 
Data înregistrării: 19.07.2011
Mesaje: 3
Implicit Credeti intr-o religie universala pentru toti?

eu unul cred intr-o anumita masura. legatura dintre crestinism, mozaism si islam este extrem de stransa. dar cred ca si budismul si celelalte religii orientale contin si ele multe adevaruri pe care cele trei religii monoteiste le contesta, cum ar fi reincarnarea sau momentele de ,,deja-vu,,, total diferita una de alta. aproape zilnic am momente de deja-vu... ,cred ca, crestinii sunt cei mai apropiata de adevar, mai ales ortodocsii, care au riturile neschimbate inca de pe vremea prigonirilor. sunt ortodox, si cred ca religia ,,materna,, este baza orcarei persoane care crede intr-o religie universala avand un Singur si PreaPuternic Creator.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2011, 16:44:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

A trăznit și a ploat aici în Cluj, deci chiar dacă abea peste 13 zile e ziua de sf. Ilie Tesviteanul, marele prooroc al Domnului, iată că a adus și azi ploaie și trăznete și fulgere și vijelie... mai înainte.

Religia e una nu prin unirea tuturor superstițiilor și nebuniilor și născocirilor oamenilor ci e aia care vine de sus, de la Dumnezeu prin Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu împreună cu toți sfinții Săi... prin Cel ce a înviat acum 2000 de ani.

Restul sunt basme și mândrii și grozăvii și prostii subumane și suburbane... și-a făcut și omul biserică și religie... îți vine să râzi de să te prăpădești văzând câtă fățărnicie și minciună ascunde omul în dosul șurii.

N-are rost să credem că dacă unim doi păcătoși nu va crește la patrat păcatele lor... e ca și o mare prietenie între bețivi... dacă ei nu sunt beți de iubire ci de alcool tare, ei se vor lăuda și se vor grozăvi ajungând să se bată ținând la argumentul scrântit și la părerea lui egoistă ca la scaunul care îi dă și lui cea mai înaltă importanță... dar și aia nu e rodul minții lui ci e auzită de la alții și iată au cu ce să se laude batjocurindu-se așa onorabil cu jigniri bărbătești ca-ntre bețivi... ca prietenii de beție, ca beții de necredință... lăudându-se cu beroismele lor învârtoșate, eroii dracului ascunși sub piei de oi... și se mai dau și sfințișori... ori smeriți... că dorm în șanțuri și-s murdari de urină și borală și cică n-are importanță că valoarea contează, deci n-au pretenții... poți să spargi lemne pe ei că ei sunt din fier, din oțel de ghiulele, nu au probleme cu nimic așa de tari sunt. Se îndoaie barosul de fier dacă-i lovești... și n-au nimic, mâncă păcate și orice spurcăciune și spun porcării urâte... bancul porcos, vorba mare și porcească, de parcă ar fi maturi, așa cum stau ca fiarele nervoase, și mârâind unii la alții gata oricând să sară la bătaie că cică i-ai jignit... au cică onoare eroii dracului ascunși sub piei de oi, sunt cavaleri ai dreptății după 100 de vodcă sau de pălincă puturoasă.

Last edited by vsovivi; 20.07.2011 at 16:50:12.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2011, 18:33:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

NU, eu nu cred intr-o religie "universala pentru toti", ceea ce e pleonasm.
Ce legatura are Sfantul Ilie? Nici el nu credea intr-o religie universala, ca doar de aia a distrus cultul lui Baal, nu? Desi unii or zice ca si Baal tot un singur Dumnezeu omnipotent, dar uite ca nu era Dumnezeul adevarat care trebuia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2011, 19:21:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

au ajuns și deasupra Bucureștiului carele Sfântului Ilie; aducând, tunete, fulegere și, în sfârșit, ploaie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2011, 19:29:36
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Religia universala e pentru TOnTI, exact cum sunt cartile alea gen "Windows 7 pt TOnTI" etc. Religia adevarata e cea revelata. Nu stiu despre alte religii sa fi fost revelate decat cea Crestina (ulterior crestin-ortodoxa).

PS Intradevar a ajuns Sf. Ilie si la Bucuresti cu furtuna, partea proasta e ca am avut prea putina credinta ca se va intampla si mi-am lasat umbrela acasa. .....
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.07.2011, 19:38:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Religia adevarata e cea revelata.
crezi ca exista vreo religie care sa nu afirme acelasi lucru?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2011, 20:35:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bine ai zis, noi avem impresia ca Dumnezeu s-a ocupat doar de evrei si pe restul ia lasat balta cu neprihanirea si nazuinta lor sincera cu tot ca sint prosti si TOnTI si nu ii iubeste, decit pe noi ne iubeste ca ne-a pus prin nastere in religia cea buna.

Din moment ce crestinismul in cunoasterea lui este doar 'in parte" oricind poate fi upgradat la fel ca si celelalte inlaturind erorile si descoperind alte lucruri.

O religie unica prin care numele lui Dumnezeu sa fie doar unul in care Dumnezeu sa fie El insusi prezent imparatind pe tot pamintul nu doar ca este posibila ci chiar promisa in prorocia lui Zaharia in cap 14. Deasemenea metaforizat si in Apocalipsa.

De ce este nevoie de Dumnezeu venit personal ? fiindca oamenii nu sint in stare sa faca singuri o religie unica ci isi scot ochii unul altuia jignind orbeste binecuvintarile Duhului Sfint daruite cu aceeasi iubire parinteasca tuturor nazuitorilor sinceri care lucreaza neprihanirea.

Daniel se refera la doua religii cind vorbeste despre imparatul din Asiria din vremurile din urma : religia parintilor lui (probabil religia islamica) si zeul placut femeilor -azi Iisus. Si apoi mai vb de zeul oraselor (ateismul).
Daca Iisus este placut inseamna ca nu are fata urita sau batrina ceea ce inseamna ca Sluga lui Dumnezeu din Isaia 52 nu se refera la Iisus asa cum o interpreteaza dogma .
Cum sa aibe Iisus fata schimonosita si fara de aemnare cu oamenii din cauza careia oamenii sa se infricoseze?

14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, - 15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.(Isaia 52)

4. Și în vremea aceea se vor sprijini picioarele Lui pe Muntele Măslinilor, care este în fața Ierusalimului, la răsărit; iar Muntele Măslinilor se va crăpa în două de la răsărit la apus și se va face o vale foarte mare și jumătate din munte se va da înapoi către miazănoapte și cealaltă jumătate către miazăzi.
5. Și voi veți alerga prin valea munților Mei, căci valea munților se va întinde până la locul unde Eu voi da izbăvire. Și veți alerga cum ați alergat de frica cutremurului, în vremea domniei lui Ozia, regele lui Iuda. Atunci va veni Domnul Dumnezeul meu și toți sfinții împreună cu El.
6. În vremea aceea nu va mai fi lumină, ci frig și ger.
7. Va fi o zi deosebită pe care Domnul singur o știe; nu va fi nici zi și nici noapte, ci în vremea serii va fi lumină.
8. Iar în ziua aceea vor izvorî din Ierusalim ape vii: jumătate se vor îndrepta către marea cea de la răsărit, iar cealaltă jumătate către marea cea de la apus. Și așa va fi și vara și iarna.
9. Și va fi Domnul Împărat peste tot pământul; în vremea aceea va fi Domnul unul singur și tot așa și numele Său unul singur. (Zaharia 14).

Last edited by Mihai36; 20.07.2011 at 20:49:24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2011, 13:17:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Au fost trăsnete și vijelie și grindină în Cluj. A făcut prăpăd furtuna parcul din spate de la teatru, și copacii de lângă teatru, adică a răsturnat copacii peste bănci și a făcut lumină în parc... deci se pare că acolo aveau loc multe spurcăciuni nocturne... de multă vreme.

A mai dărâmat câteva acoperișuri de pe bănci și blocuri și câteva cabluri de pe stâlpi că azi am rămas fără curent, probabil cineva a oprit curentul pentru reparații.

A trăsnit groaznic și înfricoșător, a căzut grindină și eu am furat două bobițe de grindină și le-am mâncat, au fost bune ca înghețata deși nu cred că am făcut bine... și acum iar e senin și frumos în Cluj.

N-am auzit să fi murit cineva însă ploaia a cam spălat tot. Dar îmi pare rău pentru că sf. Ilie a fost așa de suprat... dar mai bine să strice idolii toți și să scape un suflet de om, decât să fi „tăcut”.

Da, a cerut foc din cer de la Dumnezeu și Domnul a făcut să ardă până și apa din șanțurile ce înconjurau jertfele... și oare de ce nu a prăvălit foc și pe Izabela, soția regelui Ahab? Cred că s-a smerit Ilie fugind de Izabela căci nu moartea păcătoșilor a voit Ilie ci ca să se întoarcă Israel de la fărădelegile sale... de la minciuni și slujiri deșarte.

Defapt ieri a fost sărbătoarea sfintei Duminica, pentru că sf. Ilie e mai încolo.

Cineva totuși a murit pălit de trăznet.

Last edited by vsovivi; 21.07.2011 at 14:10:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 21:26:30
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 15:36:54
Manastirea Sfantul Prooroc Ilie din Toplita Mioara Intrebari utilizatori 0 03.02.2011 14:02:55
Sfantul prooroc Ilie Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 19.07.2010 23:09:20
De pasti se aduce Sfantul Foc de la Ierusalim la Bucuresti mihailt Stiri, actualitati, anunturi 35 22.04.2009 05:14:28