Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2011, 01:09:26
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Eu nu vad nicio diferenta intre fabulatiile ortodoxe si prostiile debitate de Oreste Șpiritualul. Topicul asta imi aduce aminte de o vorba din popor: "rade ciob de oala sparta".
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2011, 01:22:46
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Nu te contrazic, insa tipul distorsioneaza teoriile stiintifice si baga tot felul de nonsensuri dand impresia de cult/intelectual. E destul de nociv sa il asculti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2011, 01:32:03
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Numai un om lipsit de bun simt poate fi pacalit de figurile lui de baiet "scolit". Nu tre' sa fii as in materie de stiinta ca sa-ti dai seama cand un om bate campii.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2011, 01:46:28
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Atunci ce zici despre un copil cu full-acces la asa ceva?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2011, 02:02:04
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

N-am prea vazut copii pasionati de ezoterism.

Poate adult cu minte de copil :)).
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2011, 02:29:51
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Ridic miza, stii prea bine ca oreste nu este un fan al medicinei si al realitatii in general, deci un parinte fan-oreste cam cate daune i-ar face copilului sau daca l-ar supune la activitati de genul acesta?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2011, 11:33:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
Cat tupeu!

Sa nu cadem prada vorbelor aparent frumoase. Tactica lui e "divide et impera".

Se apuca si evalueaza crestinismul, dar are site-uri unde promoveaza ocultismul si vrajitoria
Cu o expresie blanda l-as numi cel putin ciudat. Mi se pare ratacit, dar rau ratacit. Cum zicea cineva mai sus: bate campii, as adauga, intr-o veselie.
Iar emisiunea un ghiveci ocult si smintitor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.07.2011, 12:00:27
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Ocult nu inseamna neaparat rau. Ocult inseamna ascuns marelui public.
La fel cum in vechime filozofia Cabbalah era rezervata doar invatatilor.
Si astazi la fel unele sint rezervate doar invatatilor , daca intrebi un crestin de rind daca stie sa calculeze numarul numelui oamenilor sigur nu stie insa multi dintre cei care au facut teologia stiu sa calculeze. Insa o tin ca taina.

Daca unele lucruri ascunse nu sint bune nu inseamna ca orice este tanuit este in mod automat rau.

De ce trebuie ascunse? fiindca oamenii in lipsa unei cunoasteri si intelegeri adecvate exista riscul sa le judece gresit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.07.2011, 13:10:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Andrei B., deschizand acest topic i-ai facut reclama acelui clovn si ai dat apa la moara sustinatorilor sai de pe acest forum, care-l percep ca pe un fel de guru.

Oreste este bufonul bufonilor, un semidoct trist care a sesizat ca e o paine de mancat pe seama romanilor "spirituali" si in acelasi timp prosti, ca nu le poti zice altfel.

Cand il vad cum amesteca totul intr-o ciorba relativista, plina de superstitii si mizerii "orientale", cum refuza sa invite oameni care sa-i conteste cu adevarat ideile si aduce exclusiv maimutoi care-i canta in struna, cum prezinta evenimente controversate (ca sa folosesc un eufemism) ca fiind adevarul adevarat - ei bine, ma enervez in ultimul hal.

Eu inteleg ca publicul e insetat de o emisiune care sa discute despre istoria religiilor. Acest public are nevoie de o emisiune coordonata de un om de stiinta, poate vreun academician.

Mai inteleg ca exista si un public insetat de laturi, de pseudostiinta, de misticism asiatic, de superstitii si de relativism religios. Acest public are deja ce-i trebuie, la emisiunea bezmeticului.

Problema apare cand oameni din primul grup iau de buna emisiunea lui Oreste, fie pentru ca sunt niste idioti, fie pentru ca il venereaza pe cretin in lipsa unei emisiuni asa cum trebuie.

Personal, gasesc ca putine emisiuni sunt mai nocive pe termen scurt pentru mintea romanului decat "Codul lui Oreste".

Am spus tot ce-am spus din perspectiva unui ateu - sper ca acest lucru sa mai dea de gandit unora care se declara crestini si totusi se uita saptamanal in gura lui.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.07.2011, 13:54:18
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Saracu' Oreste, se vedea pe fata lui ca se abtinea sa nu rada cand ii povestea Emil Strainu niste povesti psihotronice de-ale lui ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 11:22:31
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 09:19:48