Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.04.2012, 10:58:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ART. 21
(1) În cazul dispozitivelor fabricate la comandă, producătorul urmează procedura prevăzută în anexa nr. 8 și emite declarația prevăzută în aceeași anexă înainte de introducerea fiecărui dispozitiv pe piață.
(2) Producătorul are obligația să prezinte Ministerului Sănătății o listă cuprinzând dispozitivele medicale prevăzute la alin. (1), care au fost puse în funcțiune pe teritoriul României.
ART. 22
În cursul procedurii de evaluare a conformității pentru un dispozitiv, producătorul și/sau organismul notificat ia în considerare rezultatele obținute în urma oricăror operațiuni de evaluare și verificare efectuate în conformitate cu prevederile prezentei hotărâri într-o faza intermediară de fabricație.

Producătorul îl poate împuternici pe reprezentantul său autorizat să inițieze procedurile de evaluare prevăzute în anexele nr. 3, 4, 7 și 8.
ART. 24
Atunci când procedura de evaluare a conformității implică intervenția unui organism notificat, producătorul sau reprezentantul său autorizat se poate adresa unui organism, la alegere, corespunzător sarcinilor în legătură cu care acesta a fost notificat.
ART. 25
Organismul notificat poate cere, în cazuri justificate, informații sau date care sunt necesare pentru a stabili și a menține atestarea conformității în funcție de procedura aleasă.
ART. 26
1) Deciziile adoptate de organismele notificate în conformitate cu anexele nr. 2, 3, 5 și 6 au o valabilitate maximă de 5 ani și pot fi prelungite pentru perioade suplimentare de cel mult 5 ani, la cererea înaintată de producător sau de reprezentantul său autorizat, la o dată stabilită în contractul semnat de ambele părți.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), deciziile privind implanturile mamare emise de organismele notificate înainte de 1 septembrie 2003, conform procedurii prevăzute la art. 19 lit. a), nu pot fi prelungite.
ART. 27
Înregistrările și corespondența privind aplicarea procedurilor prevăzute la art. 17- 21 se redactează în limba oficială a statului membru al Uniunii Europene în care se desfășoară aceste proceduri și/sau într-o limbă din Comunitatea Europeană acceptată de organismul notificat.
ART. 28
Prin excepție de la prevederile art. 17 - 21, Ministerul Sănătății poate autoriza, pe baza unei cereri întemeiate, introducerea pe piață și punerea în funcțiune pe teritoriul României a unor dispozitive individuale pentru care nu au fost efectuate procedurile prevăzute la art. 17- 21 și a căror utilizare este în interesul protecției sănătății.

SECȚIUNEA a 2-a
Procedura specială pentru sisteme și pachete de proceduri și procedura de sterilizare

ART. 29
(1) Prin excepție de la prevederile art. 17 - 28, prevederile prezentului articol se aplică sistemelor și pachetelor de proceduri.
(2) Orice persoană fizică sau juridică ce asamblează, conform scopului propus și în limitele utilizării prevăzute de producător, dispozitive care poartă marcajul CE, în vederea introducerii pe piață sub forma unui sistem sau a unui pachet de proceduri, emite o declarație prin care confirmă următoarele:
a) a verificat compatibilitatea mutuală a dispozitivelor, conform instrucțiunilor producătorilor, și asamblarea a fost efectuată urmând aceste instrucțiuni; și
b) a ambalat sistemul sau pachetul de proceduri și a furnizat utilizatorilor informații incluzând instrucțiunile relevante din partea producătorilor; și
c) întreaga activitate este supusă metodelor adecvate de control intern și inspecție.
În cazul în care nu sunt îndeplinite condițiile prevăzute de prezentul alineat, de exemplu, în cazul sistemului sau al pachetului de proceduri care conține dispozitive ce nu poartă marcajul CE ori în cazul în care combinația de dispozitive aleasă nu este compatibilă, ținând seama de scopul original propus pentru aceste dispozitive, sistemul sau pachetul de proceduri este considerat ca un dispozitiv propriu-zis și este supus uneia dintre procedurile aplicabile prevăzute la secțiunea 1.

(3) Orice persoană fizică sau juridică ce sterilizează, în scopul introducerii pe piață, sisteme sau pachete de proceduri de natura celor menționate la alin. (2) ori alte dispozitive medicale care poartă marcajul CE și sunt proiectate de producătorii lor pentru a fi sterilizate înainte de folosire urmează la alegere una dintre procedurile prevăzute în anexele nr. 2 sau 5.

Aplicarea procedurilor și intervenția organismului notificat se limitează la aspectele procedurii legate de obținerea sterilității până în momentul în care pachetul steril este deschis sau deteriorat. Persoana emite o declarație prin care să confirme că sterilizarea a fost efectuată în conformitate cu instrucțiunile producătorului.
(4) Produsele prevăzute la alin. (2) și (3) nu poartă un marcaj CE adițional, dar sunt însoțite de informațiile prevăzute la pct. 13 din anexa nr. 1, care reiau, acolo unde este cazul, informațiile furnizate de producătorii dispozitivelor care au fost asamblate.
(5) Declarațiile prevăzute la alin. (2) și (3) sunt păstrate la dispoziția Ministerului Sănătății pe o perioadă de 5 ani.

Last edited by antoniap; 27.05.2012 at 19:22:18.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2012, 12:02:01
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aoleu, iar secta ciparii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2012, 12:16:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da' cine poate intelege ceva din ce ai postat?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.04.2012, 13:03:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Era mai potrivit sa extragi esentialul pa care il considerai tu , sa ai grija cu punerea in pagina si sa renunti la postari interminabile , mai ales pe un subiect care pina acum nu a atras atentia nimanui .
Raspunsul la sesizarile fratilor nu consta in a continua cu postari cit mai multe de acelasi fel.
Deci, in concluzie , formuleaza chintesenta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2012, 20:24:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am insusit critica. Ma refer la faptul ca aceasta lege este ambigua si lasa loc multor ilegalitati, daca sunt motivate medical.

Exemplu:
În sensul prezentei hotărâri, termenii și expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
1. dispozitiv medical - orice instrument, aparat, echipament, software, material sau alt articol, utilizate separat sau în combinație, inclusiv software-ul destinat de către producătorul acestuia a fi utilizat în mod specific pentru diagnosticare și/sau în scop terapeutic și necesar funcționării corespunzătoare a dispozitivului medical, destinat de către producător a fi folosit pentru om în scop de:
a) diagnosticare, prevenire, monitorizare, tratament sau ameliorare a unei afecțiuni;
b) diagnosticare, monitorizare, tratament, ameliorare sau compensare a unei leziuni sau a unui handicap;
c) investigare, înlocuire sau modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
d) control al concepției,"


Pai daca te declara drogat, nebun sau mai stiu eu cum, poate sa-ti puna un dispozitiv, sa-ti monitorizeze handicapul!
Sau:
,,dispozitiv fabricat la comandă - orice dispozitiv fabricat în mod special conform prescripțiilor scrise ale unui practician medical calificat în mod corespunzător, care stabilește pentru acesta, pe propria răspundere, caracteristici specifice de proiectare și care este destinat a fi utilizat numai de un anumit pacient.''


La inceput se spune ca, in prezenta hotarare, nu se discuta despre


,,dispozitivele implantabile active reglementate de [/COLOR]Hotărârea Guvernului nr. 344/2004 privind stabilirea condițiilor de introducere pe piață și/sau de punere în funcțiune a dispozitivelor medicale implantabile active, cu modificările ulterioare;


Deci merita sa stim ce cuprinde aceasta hotarare.


Apoi aflam ca:



(1) ,,În cazul dispozitivelor din clasa III, precum și al dispozitivelor implantabile și al dispozitivelor invazive pe termen lung din clasa IIa sau IIb, producătorul poate începe investigațiile clinice în cauză după un termen de 60 de zile de la data notificării, în afara cazului în care Ministerul Sănătății i-a comunicat în acest termen o decizie contrară, fondată pe considerente de sănătate publică sau de politici de sănătate publică.''

Last edited by antoniap; 17.04.2012 at 20:31:23.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2012, 21:00:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Pai daca te declara drogat, nebun sau mai stiu eu cum, poate sa-ti puna un dispozitiv, sa-ti monitorizeze handicapul!

Orice tratament antipsihotic trebuie aprobat de Ministerul Sanatatii, deci nu exista „medicul introduce un dispozitiv sa-l monitorizeze pe bolnav”, ci trebuie sa aleaga din tratamentele aprobate, fie medicamentoase, fie nu. Sincer, n-am auzit de dispozitiv implantabil pentru a monitoriza psihicul uman, insa poate ne dai tu detalii. N-are cum sa-ti implanteze ceva fara acordul tau sau a familiei (daca tu nu esti in deplinatatea facultatilor mintale)

Last edited by ioanna; 17.04.2012 at 21:02:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2012, 21:14:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Din cate am inteles eu problema cu cipurile este legata doar de un anumit context, nu de orice implanturi sau date biometrice.
E vorba doar de cipurile implantate in corp care contin date biometrice, cel putin asa am inteles eu din ce am citit fugitiv, pentru ca nu m-a interesat subiectul foarte mult. Doar acelea se considera ca fiind periculoase de cei ce se impotrivesc acestor lucruri.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2012, 21:23:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate am inteles eu problema cu cipurile este legata doar de un anumit context, nu de orice implanturi sau date biometrice.
E vorba doar de cipurile implantate in corp care contin date biometrice, cel putin asa am inteles eu din ce am citit fugitiv, pentru ca nu m-a interesat subiectul foarte mult. Doar acelea se considera ca fiind periculoase de cei ce se impotrivesc acestor lucruri.
Cei care fac campanii anti-cip, refuza orice cip, nu doar cele implantabile. Eu n-am inteles care e legatura intre datele biometrice si lepadarea de Hristos, cu ce influenteaza cip-ul ala de pe pasaport, cartea de sanatate, card etc. credinta ta in Hristos. Asa cum nu ti-a influentat credinta faptul ca pe pasaport erau scrise datele tale (inclusiv culoarea ochilor si inaltimea), nu vad de ce te-ar afecta daca ele vor fi “scrise” in format electronic, este acelasi lucru.

Last edited by ioanna; 17.04.2012 at 21:38:58.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.04.2012, 12:49:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cei care fac campanii anti-cip, refuza orice cip, nu doar cele implantabile. Eu n-am inteles care e legatura intre datele biometrice si lepadarea de Hristos, cu ce influenteaza cip-ul ala de pe pasaport, cartea de sanatate, card etc. credinta ta in Hristos. Asa cum nu ti-a influentat credinta faptul ca pe pasaport erau scrise datele tale (inclusiv culoarea ochilor si inaltimea), nu vad de ce te-ar afecta daca ele vor fi “scrise” in format electronic, este acelasi lucru.
Unele persoane care sunt impotriva cipurilor probabil mai si exagereaza, fiecare dupa cat a inteles. Eu am citit pozitia unor duhovnici, ca aceasta cu cipurile neimplantate este doar un prim pas, nu este inselarea din Biblie, ci ceva premergator.
Iata ce spune Pr. Iustin Parvu: "consideră planul național de introducere a cipurilor biometrice pentru buletin și pașaport ca o vreme „premergătoare acestei profeții”, deci nu derularea însăși a profeției.
b. Nu acțiunea cipurilor biometrice în sine este egală cu pecetluirea, ci aceasta reprezintă doar un început și „o capcană a vrăjmașului“.

Nici eu nu am inteles si nici acum nu inteleg prea bine, de aceea nu propovaduiesc nicio pozitie, pro sau contra. In schimb nu pot sa fiu sigur impotriva si sa si lupt pentru asta, pentru ca multi duhovnici s-au pronuntat impotriva acestor lucruri, iar eu ma gandesc ca poate nu le stiu pe toate si or stii ei mai bine de ce.
Putem vedea o idee in declaratia lui Putin, Antonia a dat link-ul dar nu l-a comentat. Se pot crea arme de acest tip, si putem intui ca se poate face o influentare a psihicului si o sugestionare, deci dovezi sunt.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.04.2012, 13:47:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Orice tratament antipsihotic trebuie aprobat de Ministerul Sanatatii, deci nu exista „medicul introduce un dispozitiv sa-l monitorizeze pe bolnav”, ci trebuie sa aleaga din tratamentele aprobate, fie medicamentoase, fie nu. Sincer, n-am auzit de dispozitiv implantabil pentru a monitoriza psihicul uman, insa poate ne dai tu detalii. N-are cum sa-ti implanteze ceva fara acordul tau sau a familiei (daca tu nu esti in deplinatatea facultatilor mintale)
Se creeaza posibilitatea unor scenarii de tipul:

Un grup nu suporta o persoana pentru ca incomodeaza din motive politice, economice, religioase, profesionale, intime etc.

Un medic apartinand grupului, implanteaza dispozitive pe propria raspundere, caci legea ii permite, sustinand ca sunt motivate medical. Un alt medic ii verifica starea sanatatii. Alt medic preia datele si stabileste potentiali benficiari ai unor organe interne sanatoase, in cazul decesului.

Pacientului are anumite reactii ca urmare a dispozitivelor implantate, crize de nervi sau de inima si solicita ajutor. Nimeni nu are voie sa recunoasca faptul ca i s-a implantat ceva, caci este secret medical! Pacientul este trimis apoi de la un medic la altul din grup pana cand se obtine efectul scontat - decesul acestuia, la terapie intensiva, unde rudele sale nu au voie sa intre!

Astfel, prin aceste dispozitive implantabile, se poate obtine un deces profitabil, pentru unii. In lume au loc deja astfel de scenarii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 09:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 21:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 18:47:54