Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2020, 15:55:24
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Cum să îmi asculte Dumnezeu rugăciunile pentru vindecare?

Totusi eu mă rog la Dumnezeu și vreau să incep sa mă rog mai mult insa nu simt un mare efect, cred că nu știu cum să mă rog bine.Imi puteri spune voi?
Vreau că rugăciunea mea sa fie auzită mai ales că e o rugăciune pentru vindecare și iertare.
Rugăciunea are efect? Dumnezeu le asculta pe toate? Credeți in puterea și efectul ei binefăcător? Sau in Sacroterapie?
Există și terapie prin rugăciune/meditație la Dumnezeu.(Sacroterapie) pentru care există mărturii multe că s-au produs vindecări datorita sacroterapiei, rugăciunii aducă.
Dar la mine de ce rugăciunea nu are efect vindecător macar sufleteste/emoțional?
Ce trebuie sa mai fac? Vreau că Dumnezeu să îmi vindece "rana psihologica " și să îmi dăruiască macar ameliorare daca nu vindecare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2020, 10:19:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Totusi eu mă rog la Dumnezeu și vreau să incep sa mă rog mai mult insa nu simt un mare efect, cred că nu știu cum să mă rog bine.Imi puteri spune voi?
Adica tu te rogi lui Dumnezeu ca sa simti efecte? Oare tu conditionezi rugaciunea ta la Dumnezeu si verifici(in cugetul tau!!!) daca te iarta?
Adevarat iti spun ca toata viata nu e destul de lunga ca sa cuprinda rugaciunile noastre pentru iertarea Lui.
Asa ca ai rabdare pana la sfarsit ca abia atunci vei afla dupa linistea in care iti vei da Lui sufletul.
De fapt, Dumnezeu Se milostiveste de toti,dar mai intai de cei care isi cer iertare.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau că rugăciunea mea sa fie auzită mai ales că e o rugăciune pentru vindecare și iertare.
Rugăciunea are efect? Dumnezeu le asculta pe toate?
Nu, nu le asculta pe toate, doar pe cele care sunt spuse cu inima smerita de durerea pacatelor fiindca acestea se ridica mai sus fiindca au acces prioritar fata de celelalte inimi, nu fata de dorintele, socotelile si asteptarile noastre. Celelate inimi s-ar putea sa nu ridice destul de sus rugaciunile lor si astfel sa nu fie ascultate.

Daca ne facem socoteli dupa obiceiuri omenesti inseamna ca nu realizam grozavia rastignirii lui Hristos la care si noi am contribuit cu fiecare pacat savarsit; nu pentru o minciuna sau un furt ne rugam,ci pentru rastignirea lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Credeți in puterea și efectul ei binefăcător? Sau in Sacroterapie?
Există și terapie prin rugăciune/meditație la Dumnezeu.(Sacroterapie) pentru care există mărturii multe că s-au produs vindecări datorita sacroterapiei, rugăciunii aducă.
Dar la mine de ce rugăciunea nu are efect vindecător macar sufleteste/emoțional?
Ce trebuie sa mai fac? Vreau că Dumnezeu să îmi vindece "rana psihologica " și să îmi dăruiască macar ameliorare daca nu vindecare.
Nu poti sa vrei nimic in fata lui Dumnezeu decat sa vrei sa faci voia Lui. Cum iti permiti sa mai emiti pretentii(vreau) daca ai calcat Voia Lui si ai gresit?
De fapt Dumnezeu admite doar pretentia ta de a te lucra/schimba pe tine dupa Voia Lui.
Multumeste-I lui Dumnezeu daca iti da sa suferi orice, fiindca prin asa ceva verifica El care este starea cugetului tau si smerenia inimii tale.
Rugaciunea smerita este singura noastra audienta la Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.01.2021 at 04:30:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare