Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 22:00:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu ma rog!
Decat rar(vorbesc de rugatul din carti).Mi-ar palce sa o fac ,dar inca lupt cu aceasta neputinta a mea.
Dar mereu am in suflet: Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,milueste-ma pe mine,pacatosul.
Iar daca ar fi sa reduc din cuvinte zic : Doamne Iisuse,milueste-ma pe mine,pacatosul.
Nu o zic de un numar de ori,nu o zic repetat,ci imi este tot timpul in minte.Uneori se aud cuvintele ,alteori nu,e ca o traire,ca un gand.Nu e o rugaciune cu un program,pentru ca,dupa cum se vede nu sunt in stare de asa ceva.E un strigat disperat si permanent,dupa mila lui Dumnezeu
Consider ca e o problema grava aceasta a neputintei de a ne ruga,la majoritatea dintre noi.Este si o consecinta a vremurilor in care traim,care nu mai au acel har din trecut.
As dori sa iti sugerez sa rostesti aceasta rugaciune in liniste,seara sau dimineata,o jumatate de ora.Este ceva cu totul nou si diferit ceea ce simti atunci cand rostesti aceasta rugaciune in liniste..nu se poate descrie.Dar trebuie sa ajungem sa o practicam,este ceea ce ne lipseste..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 22:05:48
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar nu are legatura cu tema TOPICULUI ! La topicul Rugaciunea, gasesti in istoric despre tema care te intereseaza , subtopice dupa pofta inimii ( mai gasesti si la topicul Biserica ortodoxa in general , tot in istoric ).

Da stiu ca am postat aceasta tema unde nu trebuia,insa sa stii ca poate avea o legatura,care sper sa iasa mai tarziu la suprafata,cu impartasania deasa...

Intre ele exista o legatura,si anume modul de a ajunge la Hristos,la dobandirea Duhului Sfant,de care vorbesc Sfintii Parinti(Serafim de Sarov,Simeon Noul Teolog)

Asa ca,daca nu deranjeaza..sa ramana un timp aici...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2010, 11:42:02
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ai ceva experienta in aceasta nevointa? Practici rugaciunea lui Iisus?
Niciun practicant nu iti va spune da. Nu mai insista.
Iar daca iti va raspunde vreunul ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2010, 14:26:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Niciun practicant nu iti va spune da. Nu mai insista.
Iar daca iti va raspunde vreunul ...

Imi dau seama ca pot fi retineri in a dezvalui din experientele celor ce practica rugaciunea..
A aparut la editura Bizantina un jurnal duhovnicesc,al unei doamne,casatorite,jurnal care incepe din anii 70,in care ea descrie anumite stari dobandite cu ajutorul acestei rugaciuni.

S-a apucat de aceasta practica la 47 ani..

Eu sincer cred ca e posibil,din pacate,ca nimeni de pe forum sa nu practice aceasta rugaciune,constant,in liniste ,acasa,minim o ora--pana la trei ore.....(dupa cum am vazut gradul mic de interes iscat de aceasta tema)...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2010, 10:35:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
A aparut la editura Bizantina un jurnal duhovnicesc,al unei doamne,casatorite,jurnal care incepe din anii 70,in care ea descrie anumite stari dobandite cu ajutorul acestei rugaciuni.
Parintele Constantin Coman, in legatura cu exemplul amintit de tine, face urmatoarea precizare:

"M-am bucurat ca am gasit experiente dumnezeiesti la contemporanii nostri. Putem vorbi despre Dumnezeu pe temeiul marturisirii cuiva care L-a intalnit. In anul 1997 ne-a trimis Dumnezeu 21 de caiete care constituiau un jurnal al unei credincioase din Bucuresti. In 1968 aceasta femeie ajungea in Capitala, la o biserica unde un parinte diacon, Victor, lucrator al rugaciunii inimii de la 17 ani, initiase un grup de credincioase care cantau in corul bisericii.

Una dintre membrele corului i-a dezvaluit la un moment dat acestei credincioase ca toate doamnele, sub indrumarea parintelui, lucrau rugaciunea isihasta. In opt luni de lucrare continua a rugaciunii doamna respectiva a ajuns la experiente asemanatoare parintilor isihaiti din Sfantul Munte. Femeia aceasta lucra continuu rugaciunea, iar intr-o stare de liniste si concentrare maxima mai spunea 3.000 de rugaciuni".

Este un bun exemplu ca rugaciunea inimii nu este numai a monahilor si nici numai a mirenilor, ci a sufletului care in fiecare clipa nazuieste dupa Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2010, 11:01:12
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Imi dau seama ca pot fi retineri in a dezvalui din experientele celor ce practica rugaciunea..
A aparut la editura Bizantina un jurnal duhovnicesc,al unei doamne,casatorite,jurnal care incepe din anii 70,in care ea descrie anumite stari dobandite cu ajutorul acestei rugaciuni.

S-a apucat de aceasta practica la 47 ani..

Eu sincer cred ca e posibil,din pacate,ca nimeni de pe forum sa nu practice aceasta rugaciune,constant,in liniste ,acasa,minim o ora--pana la trei ore.....(dupa cum am vazut gradul mic de interes iscat de aceasta tema)...
Nu cred ca este lipsit de interes subiectul,personal am observat ca nu se vorbeste cu usurinta despre anumite trairi de teama ca se pierde darul.Prin "96 am vorbit cu cineva care a practicat aceasta rugaciune si mi-a spus ca initial i-a fost foarte greu,simtea ca se sufoca,iar dupa aprox.trei luni a ramas surprins cand s-a trezit intr-o dimineta rugandu-se din "reflex".Subiectul este foarte interesant,tinand seama ca cel ce are parte de aceasta rugaciune,practic gandeste la doua lucruri in acelasi timp.Ma intreb totusi cum putea face aceast doamna 3000 de rugaciuni stiind ca rugaciunea se face pe inspiratie-expiratie si presupunand ca respiram odata pe secunda(desi nu este adevarat) ar fi avut nevoie de 50 de ore...Mari sunt lucrurile Domnului! Daca este cineva care a practicat si poate indruma eu ma inscriu pe lista celor interesati.

Last edited by Langu; 26.01.2010 at 11:13:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2010, 11:53:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu cred ca este lipsit de interes subiectul,personal am observat ca nu se vorbeste cu usurinta despre anumite trairi de teama ca se pierde darul.Prin "96 am vorbit cu cineva care a practicat aceasta rugaciune si mi-a spus ca initial i-a fost foarte greu,simtea ca se sufoca,iar dupa aprox.trei luni a ramas surprins cand s-a trezit intr-o dimineta rugandu-se din "reflex".Subiectul este foarte interesant,tinand seama ca cel ce are parte de aceasta rugaciune,practic gandeste la doua lucruri in acelasi timp.Ma intreb totusi cum putea face aceast doamna 3000 de rugaciuni stiind ca rugaciunea se face pe inspiratie-expiratie si presupunand ca respiram odata pe secunda(desi nu este adevarat) ar fi avut nevoie de 50 de ore...Mari sunt lucrurile Domnului! Daca este cineva care a practicat si poate indruma eu ma inscriu pe lista celor interesati.
Rugaciunea poate dura intre 3 si 4 secunde...Trei ore inseamna 10.800 secunde/3.5 inseamna 3085 rugaciuni....

Aceasta este rugaciunea cu care se mantuiesc calugarii,si dintre mireni cei care au hotararea sa mearga pe drumul asta...

E o rugaciune in care ne putem pastra mintea intru Hristos,si ne putem dezvolta duhovniceste,pe cand la rugaciunile obisnuite ni se imprastie mintea si de multe ori nu sporim..

Asta nu inseamna ca trebuie lasata pravila obisnuita de rugaciune ,ci la ea sa se adauge Rugaciunea lui Iisus....
Cred ca multi se multumesc sa o spuna in afara casei,pe drum sau la servici,e bine si asta,
dar adevaratele roade se ivesc daca ne straduim cu ea in liniste acasa...

De obicei,daca ar fi cineva care sa o practice cu adevarat,poate nu ar dezvalui asta,dar sper si eu ca din micile nostre experiente sa impartasim ceva celorlalti,pentru ajutor si imbogatire duhovniceasca...

Daca ai ravna sa mergi pe drumul asta,sper ca te va ajutaDomnul si iti va oferi prilejul sa incepi...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2010, 12:29:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Despre rugaciunea neincetata scrie aici ,foarte bine:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-fi-sfarsitul/
Si in aceasta carte cuviosul Antonie indeamna la rugaciunea neincetata:
http://www.librariasophia.ro/carti-C...ca-so-418.html.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2010, 14:41:41
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu cred ca este lipsit de interes subiectul,personal am observat ca nu se vorbeste cu usurinta despre anumite trairi de teama ca se pierde darul.Prin "96 am vorbit cu cineva care a practicat aceasta rugaciune si mi-a spus ca initial i-a fost foarte greu,simtea ca se sufoca,iar dupa aprox.trei luni a ramas surprins cand s-a trezit intr-o dimineta rugandu-se din "reflex".Subiectul este foarte interesant,tinand seama ca cel ce are parte de aceasta rugaciune,practic gandeste la doua lucruri in acelasi timp.Ma intreb totusi cum putea face aceast doamna 3000 de rugaciuni stiind ca rugaciunea se face pe inspiratie-expiratie si presupunand ca respiram odata pe secunda(desi nu este adevarat) ar fi avut nevoie de 50 de ore...Mari sunt lucrurile Domnului! Daca este cineva care a practicat si poate indruma eu ma inscriu pe lista celor interesati.
Nu prea stai bine cu matematica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2010, 17:18:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Rugaciunea poate dura intre 3 si 4 secunde...Trei ore inseamna 10.800 secunde/3.5 inseamna 3085 rugaciuni....

Aceasta este rugaciunea cu care se mantuiesc calugarii,si dintre mireni cei care au hotararea sa mearga pe drumul asta...

E o rugaciune in care ne putem pastra mintea intru Hristos,si ne putem dezvolta duhovniceste,pe cand la rugaciunile obisnuite ni se imprastie mintea si de multe ori nu sporim..

Asta nu inseamna ca trebuie lasata pravila obisnuita de rugaciune ,ci la ea sa se adauge Rugaciunea lui Iisus....
Cred ca multi se multumesc sa o spuna in afara casei,pe drum sau la servici,e bine si asta,
dar adevaratele roade se ivesc daca ne straduim cu ea in liniste acasa...

De obicei,daca ar fi cineva care sa o practice cu adevarat,poate nu ar dezvalui asta,dar sper si eu ca din micile nostre experiente sa impartasim ceva celorlalti,pentru ajutor si imbogatire duhovniceasca...

Daca ai ravna sa mergi pe drumul asta,sper ca te va ajutaDomnul si iti va oferi prilejul sa incepi...
Iarta-ma,mare gresala cu cele 50 de ore...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58