Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.10.2016, 20:43:44
gabitzusv gabitzusv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2012
Locație: undeva, in creatie
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Doamne ajuta

La 23 de ani, este inca timp sa alegi fara graba ce vrei sa faci cu viata ta.
Eu te-as sfatui sa discuti cu un parinte(preot), cu preotul duhovnic daca ai unul, daca nu, poate ai niste cunoscuti din biserica care sa iti recomande pe cineva
Sa te spovedesti cat mai des, sa ii spui de gandurile acestea parintelui pentru ca te va ajuta mai mult decat orice psiholog, oricat de bun.

un articol care l-am citit cand ma simteam si eu singur:
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...te-121031.html
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.10.2016, 23:43:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Pentru un om care a trait experientele acelea, "de cateva ori" e prea putin. O psihoterapie serioasa dureaza luni sau ani.
Dar contractul terapeutic cum zicea? Ati convenit de la bun inceput sa abandonati terapia? Sau, mai degraba, ati parasit-o... Daca asa ati facut, nu e bine. Nu v-a ajutat.

P.S. Daca ati ajuns in momentul cand nu mai stiati ce sa ziceti, ei bine, tocmai atunci era momentul sa va concentrati pe terapie. Probabil ca va apropiaseti de o zona delicata, cu adevarat semnificativa pentru tulburarile de atunci. Tocmai aici e smecheria: e usor sa vorbim despre lucrurile de suprafata dar cand ne apropiem de "pata oarba" incepe sa fie greu. In fine... Imi pare rau ca ati intrerupt, v-ar fi fost probabil de folos. Tulburarile obsesive au ca terapie de electie tocmai sedintele cu terapeut "mut", adica de orientare psihodinamica. Desi nu e chiar mut, nu-i asa?...:)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.10.2016, 23:47:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabitzusv Vezi mesajul
Sa te spovedesti cat mai des, sa ii spui de gandurile acestea parintelui pentru ca te va ajuta mai mult decat orice psiholog, oricat de bun.
Unele chestiuni se discuta cu psihologul, nu cu preotul. Si viceversa.
Dupa cum unele treburi le rezolvam cu bacanul, nu cu soferul.
Altfel spus, nu mai visati la omnipotenta preoteasca. Asa ceva nu exista decat in imaginatia unor necunoscatori.
Pe de alta parte, tot mai multi duhovnici recomanda azi tratament psihiatric si/sau psihologic pentru ca au invatat sa faca un diagnostic diferential. Nu abordam totul si toate cu aceeasi masura deoarece fenomenele nu sunt toate din acelasi palier/nivel al functionarii sufletesti.

*
Astazi multi oameni au nevoie si de duhovnic si de psiholog. O conlucrare intre acestia este folositoare pentru cel suferind. S-au adunat deja nenumarate marturii care sustin aceasta realitate. Cine are o experienta personala in acest sens stie ca asa stau lucrurile.

Last edited by ioan67; 11.10.2016 at 23:50:50.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.10.2016, 02:39:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista si duhovnici slabi si psihologi inutili.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.10.2016, 10:54:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Si cum, nu discuta cu tine nimic?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.10.2016, 10:56:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un astfel de barbat cu adevarta "sfant" nu exista, caci un sfant nu cauta femeie.
chestia asta, de unde ai scos-o?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.10.2016, 13:50:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Parca nu-l stii..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.10.2016, 17:55:42
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Pai cam asta fac psihologii, practic platesti pe cineva ca sa asculte ce vorbesti, acelasi efect il poti avea pe gratis daca discuti cu o prietena sau cu un preot. Varsta ta o am si eu, dar ce nu inteleg este de ce sa te grabesti sa gasesti pe cineva? Nu te simti mai bine singura, mai curata, mai cu timp liber pentru tine? Foloseste timpul asta in interesul tau, ai timp sa te mariti.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.10.2016, 18:02:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Nu mai băgați în voi tot felul de idei ale necredinței!

Nu de bărbați aveți nevoie și nici de psihologi sau psihiatri care bagă în voi tot felul de idei și vă trimit înapoi în brațele lor permițîndu-vă să ''socializați'' sexual fără probleme ci de Domnul Iisus Hristos avem nevoie.

El ne lecuiește de toate ''nebuniile'' tinereții și bătrîneții mai bine ca oricine.

De ce să dai atîția bani și să-ți faci atîtea speranțe deșarte cînd El e singurul care vă dă în dar un bilet spre Rai, spre Adevărata fericire veșnică?

Crede numai și smergi pe Cale.
E simplu, jugul e ușor și bun și ai atîția sfinți care să te îndrume.

Last edited by vsovi; 12.10.2016 at 18:05:21.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.10.2016, 19:38:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Asta a fost pe scurt. Nu stiu cum vad altii treaba asta.
Bun.Continuam.Ai avut pana acum senzatia ca esti unica , ca esti un om important,te-ai crezut vreodata o persoana extrem de importanta care are o misiune speciala fata de celalti ? Te-ai imaginat vreodata in astfel de situatii ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare