Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2010, 00:46:45
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Parintele Arsenie Boca

Părintele Arsenie Boca este un sfânt român, care a plecat la Domnul acum 21 de ani.
Deși încă nu este canonizat, viața și minunile săvârșite de el, dau mărturie despre sfințenia lui.
A fost un martir, apărător al credinței ortodoxe. A dus o viață de grele nevoințe călugărești. Este un model de preot, de călugăr, de om.
Avea și darul înaintevederii, cunoștea chiar gândurile multor oameni. Vedea trecutul lor și le dădea sfaturi prețioase.
Mulți creștini au dat mărturie despre minunile și ajutorul primit.
Poate că există și pe Forum persoane care l-au cunoscut, sau care au simțit prezența Sa, atunci când l-au chemat în rugăciune.

Last edited by Carmen FUNIERU; 30.06.2010 at 01:15:33.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2010, 08:50:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Doi la Rai unul printre noi inca..

Nu e timpul pierdut. Pe parintele Arsenie Papacioc inca il poti vedea. Uite aici il gasesti: http://www.google.ro/url?q=http://ww...8x0Fn7Dm_mW2SA
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2010, 11:37:00
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Cu ajutorul Lui Dumnezeu am fost ieri la Manastirea Prislop in Silvasu de Sus, din jud. Hunedoara, unde se odihneste in Domnul Parintele Arsenie Boca. Vreau sa va spun ca ce am simtit la mormantul lui nu se poate descrie in cuvinte. In netrebnicia mea pot sa va spun doar ca am simtit ca ma asculta de acolo de unde e el, si stiu ca ma va ajuta. Am venit mai "usoara" parca de pacate, de probleme, de griji.
De asemenea am fost si in "pestera" unde se nevoia Sfantul Ioan de la Prislop. Cu adevarat viatza de Sfant a dus, si a murit impuscat in pestera aceea pentru ca nu a vrut sa se lepede de Iisus Hristos.
Cei care aveti posibilitatea sa mergeti merita sa incercati!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2010, 22:03:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit staretul de la manastirea Simbata de Sus

Am fost odata (prin anul 97-98) la manastirea Simbata de sus cu citeva persoane. Nu il cunosteam inca pe acel "omusor" simplu si bland. Eu personal nu am vb cu dansul. Insa am ascultat ce au vorbit doua doamne cu el. L-au intrebat despre faptul ca mai este inca in viata .. ele stiau din ziare ca a fost inmormantat cu toate onorurile... el a stat putin si apoi a zis: "Bine, sa va spun si voua ce a fost, atunci inca ma mai prigonea un politist si pentru el trebuia sa mor, apoi cind a vazut ca nu eram mort a fost asa mirat incat credea ca sint o fantoma si atunci i-am spus 'Uite eu am murit si am inviat dar si tu vei muri in curand iar cind vei muri nu te vei mai trezi!" Si de atunci nu a mai pacatuit asa."
Apoi au vorbit despre Dumenzeu si despre inaltarea spirituala, despre credinta (una dintre doamne nu avea inca destula credinta) , despre treptele desavarsirii . Prima doamna stia multe lucruri si simtea prin harul ei asa incat i-a spus sfantului ca el are al doilea nivel al desavarsirii, (a doua doamna tot nu credea) , dinsul a povestit aratand ca cele doua trepte au fost oferite de Cer cam la o luna de zile una fata de alta si ca a stiut in acel moment ce se intampla. Apoi prima doamna i-a spus ca datorita desavarsirii primului nivel are la fel ca sfantul francisc si alti sfinti puterea de a levita intre alte protectii divine. El a raspuns.. da, lumea nu trebuie amagita, ar fi asa ca un pectacol .. simteam eu ca parca plutesc..(a doua tot nu credea).
Apoi au vorbit de ziua chemarii Duhului Sfant si a miresei , sfantul a zis ca el nu are inlesnire sa vorbeasca atunci de lucrurile pe care el nu le va apuca , doamna a spus ca inainte a zis altceva oamenilor.. da , a raspuns sfantul, atunci nu eram sfant, incercarea este pentru ei si nu pentru mine, eu nu am caderea ..
Apoi s-au rugat pentru Romania si pentru oameni sa aibe credinta si dezlegare in inima pentru a putea primi calauzirea si darurile sfinte viitoare.
Apoi si-au luat la revedere, Doamne ajuta cu pace..a doua doamana tot nu credea in sfintenie asa incat doamna sfanta s-a rugat deoparte cu palmele ridicate si apoi a multumit lui Dumnezeu dupa care a spus - acum stiu ce trebuie sa fac, o sa vezi cu ochii tai..a luat de la verisoara ei o sticla cu suc si a turnat putin in fata usii laterale pe unde iesea sfantul din biserica dupa care a chemat un calugar tinar din apropiere sa aduca o galeata cu apa sa spele acolo toata partea bine bine, calugarul deja avea pregatita galeata dinainte, apoi a spalat bine, toata partea din fata usii era acum uniform de uda. Intre timp cineva a vrut sa intre si a calcat cu piciorul facand doar o singura urma spre exterior, apoi ele au asteptat un pic si deindata iesit sfantul pe usa, in timp ce mergea a spus bland: Voi vreti sa ma dati in vileag...si a trecut mai departe calcand peste partea acoperita cu apa. Si apoi au privit amandoua ..vezi, sfantul nu a lasat nici o urma, cum iti explici? -abia atunci mi-a picat fisa de ce au stropit si de ce trebuia sa fie ud, intradevar nu era decat o singura urma de pas de la cel dinainte , sfantul de cate ori a calcat nu a lasat nici macar o urma de calcai..

Mihai
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 22:40:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Frate, cu ce te mai ocupi tu in timpul liber?
Radiestezie?... Reiki? Yoga?

Ca miroase pana aici a invataturi orientale.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2010, 23:04:23
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Frate, cu ce te mai ocupi tu in timpul liber?
Radiestezie?... Reiki? Yoga?

Ca miroase pana aici a invataturi orientale.
Eu consider că mesajul lui Mihai vrea să arate sfințenia Părintelui și darurile deosebite pe care le-a primit de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2010, 23:11:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu cred ca baga din top.

Si uite ce suna "ciudat":

1. Apoi au vorbit despre Dumenzeu si despre inaltarea spirituala, despre credinta (una dintre doamne nu avea inca destula credinta) , despre treptele desavarsirii . Ma lasi cu inaltarea spirituala? SMERENIE, SMERENIE, SMERENIE!

2. Prima doamna stia multe lucruri si simtea prin harul ei asa incat i-a spus sfantului ca el are al doilea nivel al desavarsirii (nivel, grade... hello?)

3. dinsul a povestit aratand ca cele doua trepte au fost oferite de Cer cam la o luna de zile una fata de alta (... ?!)

4. Apoi prima doamna i-a spus ca datorita desavarsirii primului nivel are la fel ca sfantul francisc si alti sfinti

5. El a raspuns.. da, lumea nu trebuie amagita, ar fi asa ca un pectacol .. simteam eu ca parca plutesc..(a doua tot nu credea).

6. da , a raspuns sfantul, atunci nu eram sfant

7. doamna sfanta s-a rugat deoparte cu palmele ridicate (am citit undeva ca Parintele Arsenie Boca nu recomanda deloc lucrul asta, spunand ca nici el nu se roaga asa..)

8. toata prostia aia cu apa si cu sucul, ispitindu-l deci..


Nu iti pute de la o posta a minciuna si a ceva ce nu poate avea legatura cu ortodoxia si cu Parintele Arsenie Boca?

Asta de mai sus e limbaj de fix ce am spus eu - ratacire orientala cu nivele, grade si alte aiureli. Nu de credincios dreptmaritor.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 01.07.2010 at 23:15:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2010, 22:10:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cu ce ti-o fi gresit Arsenie Boca sa-l levitezi ca pe budistii din Himalaia ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2013, 17:26:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angegabi Vezi mesajul
daca doresti poti sa-i pomenesti la Sf. Altar in pomelnicele pentru adormiti sau sa te rogi pentru ei si ai sa-ti umpli inima de bucurie.
mare dreptate ai
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2013, 18:58:35
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Pasajul asta l-ai citit vreodata?

Ioan 16.
26. În ziua aceea veți cere în numele Meu; și nu vă zic că voi ruga pe Tatăl pentru voi,
27. Căci Însuși Tatăl vă iubește pe voi,..

Ce intelegi din el? Eu inteleg ca, fiind cel mai pacatos dintre oameni, nu ar trebui sa am aroganta sa-l rog eu pe Dumnezeu sa-si iubeasca oile, sau sa-i spun lui Dumnezeu cum sa procedeze cu sufletele celor adormiti?
Cum sa pot eu sa-i mantuiesc pe altii, in timp ce alerg cu pasi mari spre fundul iadului? Oare nu se cade mai inatai sa ajung pe varful muntelui si de acolo sa-i trag "sus" pe cei din prapastie? Vrei sa ii ajuti pe cei raposati?... Fa-te sfant precum si Tatal [tau] este sfant!
Ce frumos citatul...ma laud in sinea mea ca stiu biblia (nt) dar stiu doar ce se citeste prin biserica...uite ca pasajul asta nu il stiam si e asa frumos.

Nu asta vrea sa spuna...pe noi Biserica ne invata ca daca suntem suparati cu Dzeu, mijloceste Iisus pt noi..daca suntem suparati cu Iisus..mojloceste Maica Domnului..daca suntem suparati si cu Maica Domnului..mai mijlocesc sfintii ,ceva de genul.Sau nu doar daca suntem suparati ci daca nu avem indraznire..sau o legatura directa.

Iisus spune in pasaj..pt apostoli probabil...ca ei se vor ruga direct lui Dumnezeu, cea mai directa legatura cu putinta.

Ba te poti ruga pt altii si pacatos fiind..nu te pui pe tine sau faptele tale mijlocitor ci apelezi la faptele celor pt care te rogi sau la mila lui Dumnezeu pt pacatosi.Plus carugaciunea la biserica pt cei adormiti se face de catre un preot..el poate mijloci in fata lui Dzeu.

Last edited by alecsandra_ldc; 31.01.2013 at 19:01:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 18:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47