Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 16.12.2010, 13:20:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nimic nou.. alte cercetari, dar aceleasi concluzii: televiziunea tampeste privitorul.

Bebelusii care au privit programe tv 60 minute pe zi, au avut intarziere in dezvoltarea cognitiva si limbaj, scoruri mai joase cu 1/3 decat cei care nu au privit tv.
(sursa:http://vigilantcitizen.com/?p=5918)

Un psiholog britanic sustine ca ar trebui interzisa privirea telvizorului de catre copii mici (sustine propunerea unui proiect de lege) deoarece efectele acestei activitati asupra sanatatii copiilor sunt dezastruoase: obezitate, colesterol crescut, boli de inima, lipsa empatiei, dificultatea concentrarii atentiei, rezultate scolare scazute (dificultati in citit si calcul), tulburari de somn etc...
(sursa:http://vigilantcitizen.com/?p=4801)
Si eu sunt de parere ca copiii mici, sub 4 ani, nu ar trebui sa se uite la televizor de loc. Cred ca nu este bine poentru dezvoltarea imaginatiei, a intelectului, a capacitatii de concentrare si a altor calitati.

Dar de aici pana la a interzice..
Cum anbume sa interzici oamenilor sa deschida televizorul in propreia lor casa ? Big brother is watching you?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #302  
Vechi 16.12.2010, 15:19:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si eu sunt de parere ca copiii mici, sub 4 ani, nu ar trebui sa se uite la televizor de loc. Cred ca nu este bine poentru dezvoltarea imaginatiei, a intelectului, a capacitatii de concentrare si a altor calitati.

Dar de aici pana la a interzice..
Cum anbume sa interzici oamenilor sa deschida televizorul in propreia lor casa ? Big brother is watching you?
Pai am inteles ca se poate pune ban pe programele tv adresate copiilor foarte mici.
Exista pe piata multe de acest fel, gen baby Einstein.. in care muzica clasica este contorsionata grotesc (cica adaptata copilasilor), iar personaje hidoase si supradimensionate se misca lent... chiar ca ar trebui interzize :).

Last edited by anna21; 16.12.2010 at 15:24:53.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 02.02.2011, 22:12:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Rontaiti intre mese?

De pe un blog foarte placut si relaxant: dulce casa:


Luați „gustărele” între mese, sau căutați mereu ceva de ronțăit?Iată un obicei cât se poate de daunător pentru trup și suflet. Eu sufăr de „boala ” asta, dar niciodata n-am luat-o în serios, până nu am citit cartea „ Despre educație” de Sf. Vladimir, mitr. Kievului (excelentă carte, nu doar pentru educația copiilor, ci și a noastră ).

Iată ce spune el :
„ Pentru mâncat trebuie să fie o vreme bine stabilită. Nu le îngădui copiilor să mănânce în afara meselor, fiindcă prin asta se dezvoltă în ei prea mult senzualitatea și patima îmbuibării. Dacă copiii primesc, afară de prânz și cină un mic dejun frugal și încă o gustare este cu totul de ajuns.
Dă-ți toată silința să îi ferești de delicatese.Totodată nu le îngădui să fie prea mofturoși la mâncare.Ei trebuie să mănânce orice mâncare sănătoasă și simplă.Belșugul de mâncare cu carne este vătămător pentru copil - cu cât mai mic este copilul, cu atât mai puțină carne trebuie să i se dea.
Mâncărurile prea condimentate, picante, și băuturile tari, cum ar fi cafeaua neagră, ceaiul tare și cu atât mai mult vinul sunt cu totul nepotrivite pentru copii.
Părinții trebuie să aibă grijă să nu vorbească prea mult în fața copiilor de mâncăruri și băuturi rafinate, fiindcă altminteri copiii vor ajunge foarte ușor la ideea că mâncarea și băutura sunt principalul, dezvoltând în ei patima desfătării pântecelui.
Învață-i pe copii ca uneori să-și refuze plăcerea mâncării și să se scoale de la masă înaimte de a se sătura, mai ales când sunt servite mâncărurile lor preferate.
În fine, deprinde-i să iubească măsura și să nutrească dezgust din temeiuri religioase față de lipsa de măsură și îmbuibare. Arată-le mereu că măsura și înfrânarea sunt virtute plăcută lui Dumnezeu, iar lipsa de măsură și neînfrânarea sunt un viciu urât de El și unul din cele șapte păcate de căpetenie, ce nasc mulțime de alte păcate și vicii.”
Reply With Quote
  #304  
Vechi 24.12.2011, 08:17:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Comercializarea copilariei

Un documentar interesant, Consuming Kids, prezinta felul in care copiii sunt pregatiti inca din leagan pt a deveni consumatori.

Multe branduri incearca fidelizarea consumatorilor din copilarie, iar dincolo de ce ofera piata copiii sunt "educati" sa creada ca ceea ce cumpara ii defineste, le confera identitate, satisfactie, acceptarea din partea celorlalti.. fericire.

http://www.youtube.com/watch?v=0uUU7cjfcdM

(este in engleza, dureaza vreo ora, dar cred ca merita vizionat de parinti).

(off topic, am auzit de alt documentar "generation M" despre cultura misogina promovata in mass media. Are cineva vreun link catre filmul complet?)

Last edited by anna21; 24.12.2011 at 08:21:22.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 24.12.2011, 12:34:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un documentar interesant, Consuming Kids, prezinta felul in care copiii sunt pregatiti inca din leagan pt a deveni consumatori.

Multe branduri incearca fidelizarea consumatorilor din copilarie, iar dincolo de ce ofera piata copiii sunt "educati" sa creada ca ceea ce cumpara ii defineste, le confera identitate, satisfactie, acceptarea din partea celorlalti.. fericire.
Eu stiam mai demult ca in Germania reclamele la dulciuri sunt restrictionate. MIe dulciurile mi se par foarte aproape de viciu, e interesant ca in timpul postului nu se spune nimic de dulciuri.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 19.02.2012, 01:09:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Vrajitorul din Oz

Autorul: L. Frank Baum a fost membru al societatii teosofice infiintata de Helena Blavatsky, care avea ca obiect cercetarea vechilor practici esoterice din diferite religii (pagane) pentru a le cuprinde intr-o singura doctrina ("The secret doctrine")
Cartea: a fost intampinata elogios de societatea teosofica, care o vedea ca o alegorie a invataturilor esentiale teosofice.
(Sunt 14 volume, cred. Doar unul a fost subiect de film, teatru etc..)
Reply With Quote
  #307  
Vechi 19.02.2012, 01:24:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cont.

Povestea este f cunoscuta: Dorothy traia intr-o ferma in Kansas, dar totul era anost si visa la o viata mai buna "deasupra curcubeului" (over the rainbow)
Ca sa salvez din cuvinte, voi f schematica: Kansas reprezinta in film lumea reala, materiala.
Daca ati auzit in filme (eu am auzit des) replica "you're not in Kansas anymore", inseamna "asteapta-te la neprevazut" (ceea ce credeai ca stii nu se mai aplica aici).

O tornada o transporta in taramul magic Oz, unde impreuna cu catelul ei, Toto, acolo o vrajitoare o sfatuieste sa mearga pe cararea aurie pana la castelul vrajitorului din Oz, care o va ajuta sa se intoarca acasa.
Tornada are multe intelesuri, dar notabile mi s-au parut cele care fac referire la transformarea gandului in substanta printr-o actiune care transforma profund intreg universul interior (evolutia sinelui)..si alta idee: tornada simbol al sarpelui (practic Dorothy a fost dusa in lumea mistica pe "coada sarpelui".
(fiind carte scrisa de un teosof, tornada mai reprezinta ciclurile karmei si alte bla bla)

Cararea aurie este drumul iluminarii (enlightment path).
Merge pe poteca iluminarii purtand pantofi argintii (rosii in film pt un contrast mai bun, dar si pt alte semnificatii), aceasta reprezinta firul argintiu care leaga materialul de imaterial (spiritual). firul prin care este ancorat corpul astral.
(nu dati cu pietre, astea sunt semnificatiile cartii).
Reply With Quote
  #308  
Vechi 19.02.2012, 02:09:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit alta cont.

Pe drumul spre iluminare, Dorothy este insotita de Toto (=intuitia), padurarul din tinichea (inima), sperietoarea de ciori (mintea) si leul (curajul). Tovarasii lui Dorothy personifica cele trei calitati necesare dobandirii iluminarii, conform invataturii Lui H. Blavatsky:
“There is no danger that dauntless courage cannot conquer, there is not trial that a spotless purity cannot pass through; there is no difficulty a strong intellect cannot surmount”

Toto reprezinta intuitia.

Este de remarcat ca intreaga carte, ca si toata invatatura lumeasca, ne invata: ai incredere in tine! Sau: poti sa o faci (cu curaj, inteligenta si alte calitati..nu conteaza). Bizuie-te pe tine, numai tu te poti ajuta etc..
Corolarul acestei invataturi in film este momentul in care Dorothy ajunge la vrajitorul din Oz si descopera ca acesta este doar un impostor!
Vrajitorul din oz reprezinta invatatura crestina care tine lumea intr-o iluzie.. De aici utilizarea filmului ca propaganda ateista servita copiilor.

Acestea au fost informatii ff pe scurt, doar varful icebergului.
(am lasat deoparte foarte mult, incluzind similitudini dintre simbolistica filmului si cea a unor organizatii oculte)

Am lasat la final semnificatia curcubeului: "over the rainbow".
Data fiind intreaga bogatie de semnificatii a filmului, curcubeul la care viseaza Dorothy este "rainbow bridge" (antahkarana), puntea care leaga lumea materiala de cea spirituala, pamantul de cerul zeitatilor.
Aceasta cale este descrisa in unele locuri ca fiind compusa din trei filamente (nu le mai descriu), s-ar putea ca cei trei tovarasi de drum sa fie ei insisi intruchipari ale acestei legaturi.
Si bineinteles ca acest "rainbow bridge" este compus din sapte energii arhetipale (cunoscute si sub denumirea seven rays.. apropo a numarat cineva razele de pe capul zeitei istar, cunoscuta sub numele de statuia libertatii?), fiecare corespunzand unei culori a curcubeului, de unde numele. Si multe alte detalii in care nu ma bag ca nu ma foarte intereseaza. Doar ca idee principala, cand auzim cantecul "somewhere over the rainbow" sa stim la ce se refera, ca a fost foarte gandit si razgandit si compus special pt. a da noi intelesuri filmului.
Aaa, era sa uit. Dupa unele opinii (vrajitoresti) rainbow bridge se intinde pana la planeta Sirius (sau energia acestei planete influenteaza calea curcubeului, scuze daca nu sunt foarte exacta, dar este pierdere de vreme sa aprofundez astfel de lucruri mai mult decat strictul necesar), de aici si denumirea de OZ (=osiris, siurios, orion..)

Mai exista si alte interpretari ale cantecului "over the rainbow", mai ales legate de detasarea de lumea reala si evadarea intr-o lume mistica..
Reply With Quote
  #309  
Vechi 19.02.2012, 14:20:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pe drumul spre iluminare, Dorothy este insotita de Toto (=intuitia), padurarul din tinichea (inima), sperietoarea de ciori (mintea) si leul (curajul). Tovarasii lui Dorothy personifica cele trei calitati necesare dobandirii iluminarii, conform invataturii Lui H. Blavatsky:
“There is no danger that dauntless courage cannot conquer, there is not trial that a spotless purity cannot pass through; there is no difficulty a strong intellect cannot surmount”

Toto reprezinta intuitia.

Este de remarcat ca intreaga carte, ca si toata invatatura lumeasca, ne invata: ai incredere in tine! Sau: poti sa o faci (cu curaj, inteligenta si alte calitati..nu conteaza). Bizuie-te pe tine, numai tu te poti ajuta etc..
Corolarul acestei invataturi in film este momentul in care Dorothy ajunge la vrajitorul din Oz si descopera ca acesta este doar un impostor!
Vrajitorul din oz reprezinta invatatura crestina care tine lumea intr-o iluzie.. De aici utilizarea filmului ca propaganda ateista servita copiilor.

Acestea au fost informatii ff pe scurt, doar varful icebergului.
(am lasat deoparte foarte mult, incluzind similitudini dintre simbolistica filmului si cea a unor organizatii oculte)

Am lasat la final semnificatia curcubeului: "over the rainbow".
Data fiind intreaga bogatie de semnificatii a filmului, curcubeul la care viseaza Dorothy este "rainbow bridge" (antahkarana), puntea care leaga lumea materiala de cea spirituala, pamantul de cerul zeitatilor.
Aceasta cale este descrisa in unele locuri ca fiind compusa din trei filamente (nu le mai descriu), s-ar putea ca cei trei tovarasi de drum sa fie ei insisi intruchipari ale acestei legaturi.
Si bineinteles ca acest "rainbow bridge" este compus din sapte energii arhetipale (cunoscute si sub denumirea seven rays.. apropo a numarat cineva razele de pe capul zeitei istar, cunoscuta sub numele de statuia libertatii?), fiecare corespunzand unei culori a curcubeului, de unde numele. Si multe alte detalii in care nu ma bag ca nu ma foarte intereseaza. Doar ca idee principala, cand auzim cantecul "somewhere over the rainbow" sa stim la ce se refera, ca a fost foarte gandit si razgandit si compus special pt. a da noi intelesuri filmului.
Aaa, era sa uit. Dupa unele opinii (vrajitoresti) rainbow bridge se intinde pana la planeta Sirius (sau energia acestei planete influenteaza calea curcubeului, scuze daca nu sunt foarte exacta, dar este pierdere de vreme sa aprofundez astfel de lucruri mai mult decat strictul necesar), de aici si denumirea de OZ (=osiris, siurios, orion..)

Mai exista si alte interpretari ale cantecului "over the rainbow", mai ales legate de detasarea de lumea reala si evadarea intr-o lume mistica..
...........................
Cu Dumnezeu inainte!

Last edited by AndruscaCIM; 19.02.2012 at 14:26:48. Motiv: Un motiv intemeiat :)
Reply With Quote
  #310  
Vechi 20.02.2012, 10:57:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu stiam ca Vrajitorul din Oz e o alegorie a triumfului capitalismului (reprezentat de Dorothy si prietenii ei) impotriva comunismului (reprezentat de vrajitor si oamenii lui). O sa recitesc si eu povestea, sunt chiar curioasa ce voi descoperi acum, cu ochii unui adult :)).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 20:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44