Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.10.2009, 12:03:33
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit Pacatul fumatului

De la "preotul fumator" s-a ajuns (asa cum era si normal) la "pacatul fumatului". Am fumat mai bine de 20 de ani, asa incat am sa scriu prin prisma celui care a fumat si nu mai fumeaza.
Cand eram crestin doar prin prisma faptului ca eram botezat crestin-ortodox, nu-mi faceam probleme ca fumez. Egoism in toata splendoarea lui asa cum bine a spus cineva mai devreme. Principalul era sa am eu tigari, restul nu conta. Viata toata se invartea cum foarte bine a spus laurentiu in jurul tigarii.
A urmat perioada de constientizare a faptului ca viata pe care o duceam era neplacuta lui Dumnezeu. Eram in Postul Mare si ma gandeam: "Ce post e asta la mine daca fumez?". Eram constient ca trebuie sa fac ceva, sa nu mai fumez. Eu nu spun niciodata ca m-am lasat de fumat. Am incercat de mai multe ori sa ma las si nu am reusit.
Si intr-o zi am inteles ce inseamna: "Fara Mine nu puteti face nimic". Mama, care inca fumeaza cu toate ca are cancer, nu ma crede nici acum ca pentru a nu mai fuma n-am facut decat sa imi doresc asta si sa ma spovedesc. Parintele, la spovedanie mi-a spus: de astazi nu mai fumezi si asa a fost. N-a fost usor, dar greul l-a dus Iisus nu eu. Eu doar m-am lasat in grija Lui si cand era mai greu era suficient sa-I strig Numele si ma simteam imediat ajutat. El purta crucea si toata lumea ma felicita pe mine ca nu mai fumez. Asa e EL smerit si iubitor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.10.2009, 15:53:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de potoceanc Vezi mesajul
De la "preotul fumator" s-a ajuns (asa cum era si normal) la "pacatul fumatului". Am fumat mai bine de 20 de ani, asa incat am sa scriu prin prisma celui care a fumat si nu mai fumeaza.
Cand eram crestin doar prin prisma faptului ca eram botezat crestin-ortodox, nu-mi faceam probleme ca fumez. Egoism in toata splendoarea lui asa cum bine a spus cineva mai devreme. Principalul era sa am eu tigari, restul nu conta. Viata toata se invartea cum foarte bine a spus laurentiu in jurul tigarii.
A urmat perioada de constientizare a faptului ca viata pe care o duceam era neplacuta lui Dumnezeu. Eram in Postul Mare si ma gandeam: "Ce post e asta la mine daca fumez?". Eram constient ca trebuie sa fac ceva, sa nu mai fumez. Eu nu spun niciodata ca m-am lasat de fumat. Am incercat de mai multe ori sa ma las si nu am reusit.
Si intr-o zi am inteles ce inseamna: "Fara Mine nu puteti face nimic". Mama, care inca fumeaza cu toate ca are cancer, nu ma crede nici acum ca pentru a nu mai fuma n-am facut decat sa imi doresc asta si sa ma spovedesc. Parintele, la spovedanie mi-a spus: de astazi nu mai fumezi si asa a fost. N-a fost usor, dar greul l-a dus Iisus nu eu. Eu doar m-am lasat in grija Lui si cand era mai greu era suficient sa-I strig Numele si ma simteam imediat ajutat. El purta crucea si toata lumea ma felicita pe mine ca nu mai fumez. Asa e EL smerit si iubitor.
Exact la fel mi s-a intamplat si mie, niciodata nu o sa inteleg exact ce s-a intamplat. Pur si simplu ... n-am mai fumat. Intr-adevar, numai Dumnezeu a lucrat, eu poate doar am voit, foarte foarte putin ...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.10.2009, 15:55:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Bine-nteles ca se impune rabdarea si intelegerea cu ajutor din partea intregii familii, eu m-am referit la cei care doresc sa fie rabdati fara ca macar sa incerce a se lasa de un viciu.
Chiar daca nu sunt si nu am fost fumatoare, sunt constienta de ceea ce presupune sevrajul, am in familie alcoolici, plus ca m-am documentat din punct de vedere medical si inteleg ca este o stare groaznica, este nevoie de tratament si de multa sustinere psihologica. Insa, culmea, sunt persoane care reusesc in cele din urma sa se lase de fumat, bine-nteles trecand prin calvarul sevrajului si al aspectului psihic care este destul de intens si de inconfortabil...apoi, din prostie, dintr-o pura adaptare la anturaj, dintr-o mandrie stupida s-au apucat din nou dupa 2-3 ani de abstinenta. Poate ca medical si psihic exista un raspuns si la aceasta reapucare, insa este dureros, cumplit de dureros sa vezi cum te stingi pe picioare datorita afectiunilor cauzate de fumat si sa nu poti sa lasi aceasta uriciune...cumnatul meu este un caz aproape terminal, la numai 51 de ani, familia a fost avertizata ca nu o mai duce mult. La el este si alcoolul impreuna cu tigara.
Devine atat de josnic sa ne ghidam viata dupa acele momente de viciu, sa analizezi imprejurimile dupa ele, sa relationezi cu oamenii in functie de ele, sa-ti manifesti statutul financiar tot dupa ele, sa-ti aburesti si periclitezi perceptiile asupra vietii, datorita lor, sa inveti a trai resemnat de o neputinta ucigatoare. Este cumplit, dar este decizia noastra, uneori influientata de ceilalti, dar, tot o individualitate ramanem.
Este foarte dureros pentru specia umana atat de inteligenta, sa ajungi din proprie initiativa sa te distrugi incetul cu incetul, cand rostul vietii inseamna tocmai supravietuirea si echilibrul...
Si inca prea este puternic acest corp, prea lupta pentru a-si regenera tesuturile si partile bolnave, pentru a-si exercita functiile la parametri cat mai normali...nu inteleg unde poate sa ajunga atata cantitate de fum si substante chimice, si cat lupta bietul organism ca sa elimine acesti radicali liberi, ori sa se obisnuiasca cu ei.
Vara, urasc mirosul tobelor de esapament vara cand este foarte cald, mi se pare sufocant si de multe ori ma intreb ; cum pot oare oamenii sa mai si fumeze in conditiile acelea caniculare, atata timp cat fumul si tigara sunt tot atat de fierbinti si de sufocante ca si substante ? Mereu ma intreb .
Bunicul sotului meu a baut si a fumat cat a vrut pana la 40 de ani, dupa care, vazand ca da semne mici de subrezire datorita abuzului de substante nocive, la 40 de ani a spus " stop ", si stop a fost pana ce a murit....la varsta de 82 de ani. Vedeti ca se poate ! Vedeti ca, totusi organismul nostru are capacitatea sa se redreseze !
Se spune ca durerea este mai degraba o perceptie, astfel incat nu ar fi rau sa ne indreptam atentia si asupra aspectului neurologic al fortei organismului nostru, sa ne ghidam si dupa reactia si forta extraordinara a creierului pentru a reusi in lupta cu dependenta. Cand vine vorba de zestrea absolut formidabila a creierului propriu, orice "minune " poate fi posibila.
Da, si eu ma gandeam, chiar cand eram fumator, cat de diabolica este aceasta patima, si totusi oamenii nu vad! Sa inhalezi din proprie initiativa fum, inauntrul plamanilor tai care vor sa respire aer. Si culmea, fumatorul de multe ori face acest gest din placere... cu adevarat diabolic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.10.2009, 17:15:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de potoceanc Vezi mesajul
De la "preotul fumator" s-a ajuns (asa cum era si normal) la "pacatul fumatului". Am fumat mai bine de 20 de ani, asa incat am sa scriu prin prisma celui care a fumat si nu mai fumeaza.
Cand eram crestin doar prin prisma faptului ca eram botezat crestin-ortodox, nu-mi faceam probleme ca fumez. Egoism in toata splendoarea lui asa cum bine a spus cineva mai devreme. Principalul era sa am eu tigari, restul nu conta. Viata toata se invartea cum foarte bine a spus laurentiu in jurul tigarii.
A urmat perioada de constientizare a faptului ca viata pe care o duceam era neplacuta lui Dumnezeu. Eram in Postul Mare si ma gandeam: "Ce post e asta la mine daca fumez?". Eram constient ca trebuie sa fac ceva, sa nu mai fumez. Eu nu spun niciodata ca m-am lasat de fumat. Am incercat de mai multe ori sa ma las si nu am reusit.
Si intr-o zi am inteles ce inseamna: "Fara Mine nu puteti face nimic". Mama, care inca fumeaza cu toate ca are cancer, nu ma crede nici acum ca pentru a nu mai fuma n-am facut decat sa imi doresc asta si sa ma spovedesc. Parintele, la spovedanie mi-a spus: de astazi nu mai fumezi si asa a fost. N-a fost usor, dar greul l-a dus Iisus nu eu. Eu doar m-am lasat in grija Lui si cand era mai greu era suficient sa-I strig Numele si ma simteam imediat ajutat. El purta crucea si toata lumea ma felicita pe mine ca nu mai fumez. Asa e EL smerit si iubitor.
Tare frumos si adevarat ai scris !
Multumim pentru invatatura !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.10.2009, 18:55:48
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Preotul Fumator SAu BIrfeala Sau judecata aproapelui sau datul cu parerea

Doamne duhul Mindriei la Grairi desarte al Uri Departeazal de la noi : Iara duhul blIndeti si adragostei Si mai presus de toate Duhul dragostei de Tine si de aproapele daruiestel noua tuturor,AMIN AMIN AMIN.

Si acum putina Intelegere si iertare va rog stiu ca la multi nu o sa le placa ce spun dar nu vreau sa cad in ispita de trufiei , eu mam luptat cu aceasta patima a fumatului si nu este usor sa te desprinzi de ia multa ocara si batjocora am primit de la mama mea si de la sotie si de la frati si de la cei dragi care nu meau vrut raul sInt comvins si le multumesc pentru tot si pentru toate sfaturile dar vedeti voi iubitii mei frati si surori omul sarmanul de el parca de si vrea sa faca bine de multe ori vrajmasul este mai tare, si este ca omul de aceia spun ca dumnezeu a hotarIt o zi la ori-ce lucru si fapta a omului .eu am fumat 35 de ani si daca zicea cineva lasa tigarile ca nu fac bine ca sInt aducatoare de cancer stiam si cunosteam asta par-ca mai tare Imi venea pofta de fumat si fumam mai mult nu pot sa Imi explic mie de ce . ,vedeti daca rupeti un fruct dintrun pom un mar o para o caisa sau ce o fi inainte da ase coace este acra si nu vrem sa o mIncam nu? dar daca o rupem la vremea ei cInd este coapta este buna dulce o mincam si par-ca am mai vrea .
vedeti toti si Intelegti ca toate au timpul lor , eu mam lasat de tigari fara sa spuna nimeni fara sa am probleme de sanatate , vedeti acesta a fost timpu cind Domnul la hotaIt asa intro zi la lucru far sa pot spune de ce am luat tigarile si leam pus In masina sa vad de pot sai am putut si pIna In ziua de astazi nu leam pus in gura si sper in ajutorul Tatalui ceresc sa nu le mai pun in veac de asta va spun ca nu noi oameni sIntem acei ce hotaIm clpa timpul si nici sa nu fim , ce Domul Dumnezeu am vre a sa fie toti ca noi crezind ca ce facem noi sete bine si ca avem dreptate dar nu gIndim la la bIrna din Ochiul nostru oare noi nu avem alte pacate pe care credem ca nu le stie nimeni ca sInt ascune de frati nostri pe care-i bruscam cuvorba si cu apucaturile noastre nu gindim ca sintem pedica de potignire si ei vad la noi alte defecte pe care noi nu le luam in seama crezInd ca sint nimicuri dar pentru uni sIntem Caderea in pacat. iertatima iertatinma ,Si rugati pe Bunul dumnezeu sa dea Intelepcine la toti si noua si sa nu ingaduiasacsa fim pricini de potignire pt. frati nostri mai slabi crezInd noi !!!! dar ata numa TATAL Ceresc stie si Iisus HRISTOS Domnul ami amin amin


+ + + + + + + + + + + +
SLAVA TIE DOAMNE SLAVA TIE

Last edited by ioan_strainul; 27.10.2009 at 19:06:09.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.10.2009, 22:23:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul este om, nu sfant !

Daca are inima blanda si chipul luminos, dragoste si compatimire impreuna cu cei cazuti, imi este de ajuns.
Esential este ca preotul sa aiba dragoste jertfelnica si inima simtitoare. Restul sunt lupte mai mici decat aceasta.

Nu inteleg fumatul. Mi se pare o lipsa de minte, insa nu ma pronunt. Nu cunosc ce inseamna sa fii tinut de patima asta.
Tata a fumat 25 de ani. Nu mai fumeaza de ceva ani buni.
Deci in el am vazut dependenta, lupta si victoria, iar acum repulsia fate de tutun.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.12.2009, 15:38:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu cred ca exista un motiv rational pentru fumat. Iar cei care lupta impotriva fumatului vorbesc neincetat de faptul ca nu exista ceea ce se cheama "doar o tigara".

Sigur, sunt mult mai multe lucruri daunatoare pentru om, dar orice preot care fumeaza trebuie sa ia seama ca nu exista nici o persoana in iconografie care sa aiba alaturi o tigara.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.12.2009, 14:50:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit iertare

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Doamne duhul Mindriei la Grairi desarte al Uri Departeazal de la noi : Iara duhul blIndeti si adragostei Si mai presus de toate Duhul dragostei de Tine si de aproapele daruiestel noua tuturor,AMIN AMIN AMIN.

Si acum putina Intelegere si iertare va rog stiu ca la multi nu o sa le placa ce spun dar nu vreau sa cad in ispita de trufiei , eu mam luptat cu aceasta patima a fumatului si nu este usor sa te desprinzi de ia multa ocara si batjocora am primit de la mama mea si de la sotie si de la frati si de la cei dragi care nu meau vrut raul sInt comvins si le multumesc pentru tot si pentru toate sfaturile dar vedeti voi iubitii mei frati si surori omul sarmanul de el parca de si vrea sa faca bine de multe ori vrajmasul este mai tare, si este ca omul de aceia spun ca dumnezeu a hotarIt o zi la ori-ce lucru si fapta a omului .eu am fumat 35 de ani si daca zicea cineva lasa tigarile ca nu fac bine ca sInt aducatoare de cancer stiam si cunosteam asta par-ca mai tare Imi venea pofta de fumat si fumam mai mult nu pot sa Imi explic mie de ce . ,vedeti daca rupeti un fruct dintrun pom un mar o para o caisa sau ce o fi inainte da ase coace este acra si nu vrem sa o mIncam nu? dar daca o rupem la vremea ei cInd este coapta este buna dulce o mincam si par-ca am mai vrea .
vedeti toti si Intelegti ca toate au timpul lor , eu mam lasat de tigari fara sa spuna nimeni fara sa am probleme de sanatate , vedeti acesta a fost timpu cind Domnul la hotaIt asa intro zi la lucru far sa pot spune de ce am luat tigarile si leam pus In masina sa vad de pot sai am putut si pIna In ziua de astazi nu leam pus in gura si sper in ajutorul Tatalui ceresc sa nu le mai pun in veac de asta va spun ca nu noi oameni sIntem acei ce hotaIm clpa timpul si nici sa nu fim , ce Domul Dumnezeu am vre a sa fie toti ca noi crezind ca ce facem noi sete bine si ca avem dreptate dar nu gIndim la la bIrna din Ochiul nostru oare noi nu avem alte pacate pe care credem ca nu le stie nimeni ca sInt ascune de frati nostri pe care-i bruscam cuvorba si cu apucaturile noastre nu gindim ca sintem pedica de potignire si ei vad la noi alte defecte pe care noi nu le luam in seama crezInd ca sint nimicuri dar pentru uni sIntem Caderea in pacat. iertatima iertatinma ,Si rugati pe Bunul dumnezeu sa dea Intelepcine la toti si noua si sa nu ingaduiasacsa fim pricini de potignire pt. frati nostri mai slabi crezInd noi !!!! dar ata numa TATAL Ceresc stie si Iisus HRISTOS Domnul ami amin amin


+ + + + + + + + + + + +
SLAVA TIE DOAMNE SLAVA TIE
Frate aici era vorba de preotul care fumeaza miroase a tigari cind mergem la spovedit si tuseste prin altar.Ori el daca e slujitorul lui Dumnezeu si un exemplu pentru noi cerem mai mult de la parintele nu il judecam ca are cine, eu personal cer mai mult de la preoti stiu ca si ei sint oameni supusi ispitelor. Dumnezeu sa le luminize mintea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.12.2009, 21:56:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am intalnit in viata mea parinti cuprinsi de patimi mai grele decat fumatul. M-am revoltat, am judecat, am plans, m-am simti fara ajutor, vulnerabila.
Acestea toate m-au dus la un pas de deznadejde. Dar, Maica Domnului m-a salvat la timp. Am inteles ca isi pierde credinta doar cel care NU are ce pierde.
Cel ce isi gaseste "justificare" in caderile parintelui acela nu doreste decat o cale usoara, "legalizata".
Daca vom continua sa privim in stanga si dreapta vom pierde fratilor calea dreapta.

Stiu! Nu este usor sa privesti un copil in ochi si sa-i spui, mama a gresit si parintele...sa nu-l judecam.
Nu e usor sa educi un copil (sau adult chiar) sa gandeasca/traiasca MORAL si CRESTINESTE cand tocmai de acolo de unde ar trebui sa vina exemplul vine caderea..
Nu acopar preotii cu haina dar nici nu sunt de acord sa ne scuzam propriile caderi prin pacatele preotului..

Parerea mea stricta si personala este ca cel mai bun mod de a indrepta/ajuta pe cineva, nu este vorba ci propriul exemplu.

Asa cum spunea parintele Porfirie
" Sfinteste-te tu ca sa se sfinteasca si altii prin tine"
In rest, vorba lui Lavrentiu,
Bucurie!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2009, 10:43:08
Mariusmedi Mariusmedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

In judetul Satu Mare a fost un caz acum recent in care un preot de tara, culegand nuci din curtea bisericii, a fumat linistit o tigara....si a aruncat chistocul de tigara in curtea bisericii, care a luat foc si a ars toata...fiind din lemn...si mai mare pacat biserica fiind ffff veche si era in patrimoniul UNESCO...deci mare mare pierdere...pacat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58