Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2010, 15:29:57
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Orice prost va găsi întotdeauna unul și mai prost care să-l admire!
(Nicolas Boileau Despreaux)
mai bine sa fie omul prost ,decat...ticalos !
  #12  
Vechi 30.04.2010, 15:39:31
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Omul a fost creat ca stapan al animalelor. Dar din pricina pacatului a ajuns sa fie in dusmanie cu ele. Din acest motiv a fost obligat, in istorie, sa le mai omoare - pentru ca nu a fost suficient de sfant ca acestea sa-l urmeze ca pe stapanul lor.

Asta se intampla si acum. Decat sa fie muscati de caini, oamenii prefera sa le faca de petrecanie. Poate fi privita si ca o chestiune de supravietuire.

Daca ar fi sa aleg intre viata unui om (cum a fost acel japonez) si 1 milion de caini, as alege intotdeauna omul. Pentru ca cainele este pentru om, si nu omul pentru caine.

Dar de aici pana la atrocitatile care se petrec e cale lunga. Omul nu trebuie sa fie crud, poate s-ar putea totusi gasi niste solutii astfel incat sa nu mai existe caini vagabonzi in orase. Nu e normal. Locul cainelui nu e pe asfalt.
asa e ! viata unui om este cel mai de pret lucru ! ati vazut in ce situatie halucinanta a ajuns sa moara acel japonez in capitala Romaniei,din cauza unei simple muscaturi a unui caine (despre care caine, am auzit ca o duce bine-mersi pe undeva printr-un hotel de lux al cainilor din Germania, pt ca a fost iute infiat de nu-s ce asociate de profil din Germania,dupa teribilul incident cu japonezul !)
deci asta e dreptatea, pe aici, pe plaiuri mioritice, cinii ne omoara, is noi ai cocolosim !
iar putinii oamnei care vin cu solutii eficiente si radicale, sunt pusi la zid, ca sa pastram aceasta balteala mioritica perpetuua,care ne tine pe loc de sute de ani !
sa-mi zica cine a fost daca a vazut cumva, caini la Budapesta (cred ca i-ar manca ungurii pe paine daca i-ar prinde prin fumoasa lor capitala !)?
Sau la Londra,sau la Berlin...in Paris, poate umbla caini din loc in loc cu covrigi in coada,pt romani !
  #13  
Vechi 30.04.2010, 16:32:11
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
deci asta e dreptatea, pe aici, pe plaiuri mioritice, cinii ne omoara, is noi ai cocolosim !
Nu, ar trebui sa-i batem cu lantul, sa le scoatem ochii cu furculita!
Mai sunt unii care atunci cand isi lovesc din greseala degetul mic de la picior in tocul usii, vin cu ciocanul sa faca dreptate. Ca deh, sa se rezbune pe "nenorocitul" de lemn, sa dea in el sa-i sara aschiile!


Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
iar putinii oamnei care vin cu solutii eficiente si radicale, sunt pusi la zid
Asta ti se pare tie solutie eficienta? Nu prea te-a preocupat fenomenul, ca daca ai fi fost mai atent ai fi vazut unde e problema:

In spatele blocului sunt aprox 30 de caini. Constant. O catea a fatat de 3 ori cate 4-6 pui in ultimii 2 ani. Din 15 mai traieste 1 singur. Si ala e rapciugos si vai de el, nu-l vad sa treaca vara. Si tot asa cu restul catelelor. De ce? boli, masini peste ei, jigodii ( nu de catei, de oameni).. Era un timp cand veneau hingherii in fiecare zi din ei si totusi numarul lor este constant. De ce? Pentru ca in fiecare zi sunt abandonati altii noi de catre oamenii cu productie proprie.

Nu pot astia sa eutanasieze cat pot catelele de la tara sa fete. Sau ma rog, or sa aibe de lucru ani multi fericiti.

Daca toti cateii ar fi eutanasiati acum, in mai putin de 1 an situatia ar fi aprox la fel. Sursa nu o reprezinta cei de pe strada, cum am zis au o rata f. mica de supravietuire si asta pe perioada scurta. Sursa o reprezinta cei care ii arunca. Stiu ca pare incredibil dar asta e realitatea. Ai fi surprins sa vezi ca in fiecare zi se arunca sute de caini pe strada.

Altfel, daca nu se mai arunca nici unul nou, i-ar mai si castra (desi majoritatea sunt), in 2-3 ani n-ar mai fi picior de caine.

Last edited by bmadalin; 30.04.2010 at 16:35:29.
  #14  
Vechi 30.04.2010, 18:21:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu vad nimic rau in a iubi animalele.
Dar unii oameni ajung la cote patologice.

Nu mi-am dorit sa am animale in apartament, dar pana la urma am adunat si eu de pe strada, am dus la veterinar, i-am curatat de purici si boli.
Dar tot nu sunt de acord cu asemenea ocupatie pt ca stiu clar ca inmultirea cainilor din oras este sustinuta de cei care au animale de companie (adica arunca puii in strada).

Cunosc oameni respectabili, iubitori de caini, care si-au imperechiat patrupedul din apartament cu catele de pe strada . (Ca au considerat ei ca trebuie sa raspunda tuturor nevoilor cainelui din dotare).
Cunosc pensionari care nu ar ingriji nepotii, nuuu, prea mare bataie de cap, dar plimba si spala un catel sau doi.
Iar la mine in oras, iarna vad oameni dormind pe strada in ger (homeless), in timp ce prin fata lor altii plimba caini grasi, incaltati si imbracati in salopete de iarna! (In cartierul meu am vazut spa pt caini, magazin cu haine pt caini etc.) Mi se pare strigator la cer.

Mi se pare ca intreg sistemul de valori a luat-o razna si uneori un om valoareaza mai putin decat un caine (doar pt. ca acel caine este al meu si asta-l face special si unic ).

La fel, nu sunt de acord nici cu atasarea de alte animale: papagali, hamsteri etc.. Mi se pare inuman sa iesi un animal din mediul lui natural (papagalii de ex. ) si sa-i tii in captivitate ca sa-ti satisfaci un moft.

Deci or fi rai aia care vor sa dispara cainii de pe strazi, dar nici "iubitorii" de animale nu fac mult bine.
  #15  
Vechi 30.04.2010, 21:10:14
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Eu una nu sunt de acord cu lasarea cainilor liberi pe strada si asta pt ca imi este frica de ei.Bun,noi nu avem voie sa le facem nimic,dar ei cand ne musca sau ne latra?Ei au toate drepturile?Nu spun ca ar trebui omorati,dar sa fie luati de pe strada,da.Daca tot sunt atatia iubitori de catei,de ce nu ii iau la ei acasa si sa ii ingrijeasca decat sa ii lase pe strada?Cei care iubesc cainii ar trebui sa se gandeasca putin ca nu toata lumea are aceleasi gusturi si poate ca sunt si unii carora nu le plac astfel de animale.Vor caini?Bun,dar sa-i tina la ei in casa,nu sa ii lase in locuri publice.
  #16  
Vechi 30.04.2010, 21:19:11
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Eu zic sa va mai ganditi. Exista 3 situatii: iubitorii de animale, indiferentii si uraciosii de animale.

Un iubitor de animale nu o sa arunce niciodata animale pe strada. Ca le iubeste. Sa iubesti si sa-l arunci nu se pupa. Asa cum nu se pupa uraciosu' de animale cu catelu' rapciugos.

Apoi exista indiferentii. Astia or mai arunca pe strada.
Si uraciosii, care si ei ii arunca sau poate nu-i arunca pe ca-i urasc si nu au nici in curte.

Asadar ca <<daca ii iubiti de ce nu-i luati>> nu tine.
Eu am luat 3 si le-am gasit camin. Alti prieteni si mai multi. Daca uraciosii si indiferentii arunca cate 100 pe zi, nu pot sa-i ia cei care iubesc animalele in casa.

Deci nu v-ati ales bine pe cine sa criticati. Criticati-va intre voi, ca nu iubitorii ii arunca. Ci tot voi sunteti cei care ii aruncati.

Last edited by bmadalin; 30.04.2010 at 21:23:08.
  #17  
Vechi 30.04.2010, 21:35:23
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Poate ca nu la toti e vorba de ura fata de animale,ci de frica.Mie una imi este foarte frica de caini,daca vad unul,ocolesc si traversez imadiat pe partea cealalta,deci strada ar trebui sa fie un loc linistit pt toata lumea,asa cum nici cei care iubesc cainii nu ii pot uri,asa nici ceilalti carora nu le plac cainii nu ii pot iubi.
  #18  
Vechi 30.04.2010, 22:01:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Poate ca nu la toti e vorba de ura fata de animale,ci de frica.Mie una imi este foarte frica de caini,daca vad unul,ocolesc si traversez imadiat pe partea cealalta,deci strada ar trebui sa fie un loc linistit pt toata lumea,asa cum nici cei care iubesc cainii nu ii pot uri,asa nici ceilalti carora nu le plac cainii nu ii pot iubi.
Trebuie sa stii ca este mai probabil sa sara un caine la tine atunci cand te temi. Si atunci nu te latra. Cand vrea sa te muste nu se anunta, de obicei, vine tacut, din ce-am vazut.
Eu am fost muscata, dar nu de un caine vagabond. (Este ciudat - doare mult mai putin decat te-ai astepta.) Am cunostinte ai caror caini musca.. dar vagabonzi, mai rar am auzit. Tatal meu, sora mea, sotul meu au fost muscati la un moment dat in viata.. intotdeauna au fost caini cu stapani.
(Adica nu te mai teme atat de cainii strazii.. nu-s chiar asa periculosi).
  #19  
Vechi 30.04.2010, 22:40:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Aveam un caine in zona in care stateam care muscase pe cineva la orice etaj. Avea in palmares si cate doua persoane la etaj, copii , de toate varstele. Pana intr-un final, la multe insistente la primarie , l-au luat hingheri.


Despre problema cainilor comunitar trebuie rezolvata cu cap. Sterlizarea este cea mai buna solutie, pt ca totusi suntem oameni, iar forta niciodata nu a fost o solutie , ci lucrurile facute cu cap.


Sa zica, aduceti un caine la sterlizat si va dam 10 lei, sa vezi atunci, cum nu mai vezi caine nesterlizat sau necastrat. Dar cred ca banii sunt problema, nu ideile.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
  #20  
Vechi 01.05.2010, 10:10:02
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Eu zic sa va mai ganditi. Exista 3 situatii: iubitorii de animale, indiferentii si uraciosii de animale.

Un iubitor de animale nu o sa arunce niciodata animale pe strada. Ca le iubeste. Sa iubesti si sa-l arunci nu se pupa. Asa cum nu se pupa uraciosu' de animale cu catelu' rapciugos.

Apoi exista indiferentii. Astia or mai arunca pe strada.
Si uraciosii, care si ei ii arunca sau poate nu-i arunca pe ca-i urasc si nu au nici in curte.

Asadar ca <<daca ii iubiti de ce nu-i luati>> nu tine.
Eu am luat 3 si le-am gasit camin. Alti prieteni si mai multi. Daca uraciosii si indiferentii arunca cate 100 pe zi, nu pot sa-i ia cei care iubesc animalele in casa.

Deci nu v-ati ales bine pe cine sa criticati. Criticati-va intre voi, ca nu iubitorii ii arunca. Ci tot voi sunteti cei care ii aruncati.
clasificarea ta e eronata din start ! nu insemana ca nu iubesti animalele daca nu esti de acord cu tigania romaneasca ce insemana cainii vagabonzi !
Anul trecut, prin august ma aflam in Braila (eu sunt clujean), am ramas socat de cati caini pe strada am vazut in orasul ala, pur si simplu nu m-am putut plimba prin oras, asa erau de multi, la fiecare colt de strada...de abia am reusit cu mare atentie sa ma strecor pe aleea principala a orasului ,si unde vedeam ciani, treceam frumos pe trotuarul celalalt !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05