Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.09.2010, 09:53:28
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Aha, asa mi se pare si mie ca te smintesti, stimabile.

Totusi, daca o biserica este deschisa toata ziua buna ziua atunci de ce nu ai sta tot in ea?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.09.2010, 10:07:10
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutpopa Vezi mesajul
Aha, asa mi se pare si mie ca te smintesti, stimabile.

Totusi, daca o biserica este deschisa toata ziua buna ziua atunci de ce nu ai sta tot in ea?
M-am cam smintit.

Eu eram obișnuit, în vremuri trecute, ca bisericile din orașe să fie deschise permanent pentru diferitele nevoi ale credincioșilor. Astăzi, o parte dintre ele sunt închise. Și nu știu dacă e tocmai bine.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.09.2010, 10:37:21
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Nu e bine, insa daca te duci imediat la neoprotestanti, e si mai rau, pacatuiesti in fata bunului Dumnezeu si El te va pedepsi.

Deci, decat sa mergi la ei, mai bine stai acasa. In plus, de ce ar fi bisericile inchise, tot din vina credinciosilor ca nu se poarta cum trebuie, nu le cauta, nu au grija de ele.

Ca sa nu mai zic ca adunarile lor de neoprotestanti sunt ucigatoare, poti chiar sa fii ucis starnind anumite valuri de ispite ucigase, de posedari demonice. Omul posedat, nu se stie de ce este capabil, chiar sa ucida pe fratele sau.

Intelepciune, stimabile iti doresc!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.09.2010, 19:54:29
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am si eu o intrebare, pentru cine poate da un raspuns cat de cat avizat.
este bine sa mergem la Sf. Liturghie de 2 ori in aceeasi zi, adica la doua biserici?
de ex. una are slujba dimineata devreme, iar cealalta mai tarziu.
Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, multumesc pentru raspunsurile tuturor.

Stiam si eu ca nu se pot savarsi 2 liturghii in aceeasi zi la Sf. Altar.
Iar pana acum nu am mai participat la 2 Liturghii in aceeasi zi, deci n-am facut maraton de la o biserica la alta.

Insa intrebarea mea era legata de sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului, pe 8 Septembrie care se apropie. Nu ca nu mi-ar ajunge o biserica si o Liturghie, dar pentru ca o iubesc foarte mult pe Maica Domnului si timpul imi permite in ziua respectiva, as fi vrut sa merg si la cealalta biserica si sa duc un mic dar; este o biserica mai saracuta care nu prea primeste daruri (flori de ex.) de la putinii credinciosi care o onoreaza cu prezenta la slujbe. Si pentru ca slujba incepe acolo mai tarziu, timpul mi-ar da sa asist si eu la ea. Deci, sa inteleg ca dupa 'dogmatica' mai bine ma duc acasa dupa prima liturghie si astept sa se termine slujba la cea de-a doua biserica, si abia apoi sa ma duc si eu acolo cu un buchet de flori, sau sa nu ma mai duc deloc??
"...timpul mi-ar da sa asist si eu la ea. Prea usor, si prea multi crestini accepta azi, in biserica, rolul de asistenti la Sfanta Liturghie. Biserica este un trup, iar crestinii sunt madularele acestui trup. Intr-un trup nu sunt considerate sanatoase acele madulare care doar asista la lucrarea trupului. Nu asta este invatatura Bisericii referitoare la Sfanta Liturghie!

La Sfanta Liturghie preotul are doar unul din "roluri", nu pe toate. Ceilalti crestini participanti colaboreaza in rugaciune, in duh si adevar si cu preotul, si intre ei si, toti intr-un gand, colaboreaza cu Capul Bisericii, insusi Hristos Domnul. Aceasta colaborare se numeste comuniune si are, in cadrul Sfintei Liturghii, un scop clar, bine definit: unirea cu Domnul Hristos, Trup si Sange!

In cultul Bisericii orice randuiala de cult are la baza principiul comuniunii. In unele slujbe (cu randuieli diverse) aceasta comuniune este mai putin vizibila (ex.: rugaciunile preotului pentru o persoana in anumite ocazii - cum ar fi Molitfele Sf. Vasile - si unde preotul are rolul de savarsitor aproape omniprezent in actiunea sa, iar credinciosul este primitor aproape total; comuniunea se realizeaza prin credinta comuna in randuiala respectiva, prin raportarea constanta, de ambele parti, la Dumnezeu ca implinitor al rugaciunii si prin apartenenta comuna la Biserica.) In cadrul Sfintei Liturghii insa, minimizarea (desacralizarea) rolului credinciosului participant are doar efecte negative. Nu numai ca incarca rolul preotului, care astfel poate fi solicitat ca unul de care depinde, in totalitate, implinirea asteptarilor noastre de la actul participarii, dar si face ca esenta Sfintei Liturghii - reintalnirea cu Hristos - sa devina ceva inutil si de neinteles!

In mod sigur, participarea fizica la a doua Sfanta liturghi in aceiasi zi nu este un pacat grav atat timp cat se poate justifica acest lucru prin alte cerinte in afara de Impartasirea cu Hristos! Eu zic insa, daca nu ne Impartasim cu Hristos, ce asteptam de la Sfanta Liturghie? Se pot da unele raspunsuri, chiar poate bazate pe adevaruri individuale, dar acceptarea unei astfel de stari, cu tendinta de a generaliza, ar deschide usa spre lucrari rationale de acaparare a Liturghiei; iar Sfanta Liturghie este si trebuie sa ramana un act prin excelenta, definitiv si total, in planul spiritual, duhovnicesc!

Deci, repet, nu docmatic spun acestea ci bazandu-ma strict pe trairea experientata in practica de zi cu zi. Voi cauta sa fac, pentru mine, si o prezentare dogmatica pe aceasta tema si voi vedea atunci cat de mult teologia va sustine practica proprie!

Referitor la cazul concret pe care doar acum l-ati expus, din pacate (lipsa lui m-a impins spre teoretizare), sunt sigur ca Domnul nu se va simti ofensat daca, dupa ce ati iesit de la slujba Sfintei Liturghii, veti intra intr-o alta biserica in care, aceiasi slujba, fie nu s-a terminat, fie doar ce incepe. Conteaza raportarea dumneavoastra la cea de-a doua slujba.

Totusi, daca in biserica in care slujesc as avea (in teorie) doar crestini care stau la la Sfanta liturghie numai pentru ca sa asculte slujba spre mai multa lor invatatura, intrucat au participat la Liturghie (in mod deplin) in alta biserica mai inainte, cred ca as fi indreptatit ca la sfarsitul Liturghiei Catehumenilor sa-i slobozesc la casele lor, caci pana acolo este partea de invatatura, dupa aceea urmeaza partea de Taina si ei, daca nu se mai pot Impartasi inca o data, s-ar putea plictisi si ar sta "gura casca" de somn nu ca sa primeasca Sfanta Impartasanie!

In concluzie voi zice ca si Sfantul Apostol Pavel: "... dar nu toate ne sunt de folos". Da, este mai bine sa mergeti acasa dupa prima Liturghie, pentru a nu sminti pe ceilalti din cea de-a doua biserica, lucrand alta lucrare decat a lor si mai bine va alegeti un alt moment spre a va implini dorinta. Sau puteti merge de la inceput la cea de-a doua biserica: este acelasi Hristos!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.09.2010, 20:17:44
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și de când e păcat să vrei stai cât mai mult timp în biserică? Indiferent dacă e momentul Sfintei Liturghii sau nu?
Din insumarea a doua valori, una negativa si una pozitiva, rezultatul nu este intotdeauna pozitiv. Crestinul urmareste rezultatul, nu?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.09.2010, 20:30:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
"...timpul mi-ar da sa asist si eu la ea. Prea usor, si prea multi crestini accepta azi, in biserica, rolul de asistenti la Sfanta Liturghie. [...]

In mod sigur, participarea fizica la a doua Sfanta liturghi in aceiasi zi nu este un pacat grav atat timp cat se poate justifica acest lucru prin alte cerinte in afara de Impartasirea cu Hristos! [...]

Referitor la cazul concret pe care doar acum l-ati expus, din pacate (lipsa lui m-a impins spre teoretizare), sunt sigur ca Domnul nu se va simti ofensat daca, dupa ce ati iesit de la slujba Sfintei Liturghii, veti intra intr-o alta biserica in care, aceiasi slujba, fie nu s-a terminat, fie doar ce incepe. Conteaza raportarea dumneavoastra la cea de-a doua slujba.
[...]
Da, este mai bine sa mergeti acasa dupa prima Liturghie, pentru a nu sminti pe ceilalti din cea de-a doua biserica, lucrand alta lucrare decat a lor si mai bine va alegeti un alt moment spre a va implini dorinta. Sau puteti merge de la inceput la cea de-a doua biserica: este acelasi Hristos!
Draga parinte,

Referitor la ceea ce ati subliniat (bold) din postarea mea - sa stiti ca tocmai asta am editat... initial scrisesem "sa particip" dar am schimbat tocmai pentru ca sa nu inteleaga careva ca ma voi duce sa ma impartasesc acolo (in paranteza fie spus, preotul de acolo nu accepta sa te impartasesti daca nu te-ai spovedit la el; el este 'fostul' meu duhovnic, iar cel actual este la prima biserica, de care v-am vorbit).

Prezenta mea la cea de-a doua biserica nu cred ca i-ar sminti in vreun fel pe cei de acolo, din contra, se bucura cand ma vad.

Multumesc pentru toate, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.09.2010, 20:36:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
mai bine va alegeti un alt moment spre a va implini dorinta.
referitor la aceasta, ajungem sa dezbatem problema ridicata si de colegul I.Calin. Aceea ca bisericile noastre nu mai sunt deschise decat la anumite ore, in cursul saptamanii doar in timpul slujbei, daca este una programata in ziua respectiva.

deci, trebuie sa ne alegem si noi momentul dupa orarul bisericii!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.09.2010, 21:21:26
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Referitor la ceea ce ati subliniat (bold) din postarea mea - sa stiti ca tocmai asta am editat... initial scrisesem "sa particip" dar am schimbat tocmai pentru ca sa nu inteleaga careva ca ma voi duce sa ma impartasesc acolo .....

Prezenta mea la cea de-a doua biserica nu cred ca i-ar sminti in vreun fel pe cei de acolo, din contra, se bucura cand ma vad.
Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
referitor la aceasta, ajungem sa dezbatem problema ridicata si de colegul I.Calin. Aceea ca bisericile noastre nu mai sunt deschise decat la anumite ore, in cursul saptamanii doar in timpul slujbei, daca este una programata in ziua respectiva.

deci, trebuie sa ne alegem si noi momentul dupa orarul bisericii!

Nu stiu de ce, dar am "o oarece" impresie ca nu este foarte important, pentru dumneavoastra, raspunsul pe care l-ati primi! Probabil fiindca sunt foarte obosit, am avut o zi foarte grea, sau poate fiindca nu ati analizat cu atentie cele ce am scris, sau poate fiindca nu puteti intelege inca...! Oricum, simt ca nu ati "prins esenta"; din vina mea: am impins discutia spre cazul ideal si astfel a devenit aproape abstract pentru dumneavoastra! Iertati-ma!

Inainte de a ma retrage repet, totusi, sfatul pe care vi l-am adresat acum cateva posturi: nu cautati sa va inscrieti intr-o clasa terminala doar pentru ca acolo sunt unii din prietenii cei mai buni; la scoala trebuie sa trecem, consecutiv, prin toate clasele, de jos in sus! Iertati-ma si pomeniti-ma si pe mine in rugaciune ca sa pot face lucrarea Domnului si nu lucrarea mea!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.09.2010, 21:32:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sincera sa fiu, nu ma mai asteptam la vreun raspuns in ceea ce priveste intrebarea mea initiala.

dar, am vazut ceea ce i-ati raspuns lui I.Calin de aceea in ultima mea postare am simtit nevoia sa fac un fel de front comun cu el. nu mi-o luati in nume de rau, parinte draga, dar daca s-ar tine litera si nu spiritul legii atunci cred ca n-ati mai vedea nici picior de credincios pe la biserica, deci ati putea sa le tineti inchise 24/7.

RE: "nu cautati sa va inscrieti intr-o clasa terminala doar pentru ca acolo sunt unii din prietenii cei mai buni" - prietenul meu cel mai bun este Hristos, de aceea merg cu El acolo unde este, nu numai ca Trup si Sange, ci si ca "fratii acestia mai mici ai mei".

va doresc o seara buna si cat mai odihnitoare.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.09.2010, 21:51:36
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
sincera sa fiu, nu ma mai asteptam la vreun raspuns in ceea ce priveste intrebarea mea initiala.

dar, am vazut ceea ce i-ati raspuns lui I.Calin de aceea in ultima mea postare am simtit nevoia sa fac un fel de front comun cu el. nu mi-o luati in nume de rau, parinte draga, dar daca s-ar tine litera si nu spiritul legii atunci cred ca n-ati mai vedea nici picior de credincios pe la biserica, deci ati putea sa le tineti inchise 24/7.

RE: "nu cautati sa va inscrieti intr-o clasa terminala doar pentru ca acolo sunt unii din prietenii cei mai buni" - prietenul meu cel mai bun este Hristos, de aceea merg cu El acolo unde este, nu numai ca Trup si Sange, ci si ca "fratii acestia mai mici ai mei".

va doresc o seara buna si cat mai odihnitoare.
Intr-o discutie reala acum as "plusa", aruncand un afront mai clar, mai... "pe fata" (ca sa declansez un atac la fel, pe fata). Aici nu o fac, ajunge! urmarea este previzibila: deja v-ati asezat in pozitie de lupta (ati putea (voi, popilor rai! ) sa le tineti inchise 24/7 sau "prietenul meu cel mai bun este Hristos, de aceea merg cu El acolo unde este" - nu acolo unde vreti voi, preotii legalisti, sa ma duc -textele subliniate cu italic imi apartin-)!

Nu draga mea sora in Domnul, nu este Biserica preotilor, este si Biserica ta cu tot ce decurge de aici. Asta era chiar esenta a ceea ce eu am tot spus! A trebuit sa apelez la "un pic de forta" ca sa iasa la iveala acel care te indeamna spre razvratire. Tu ca om poate ai fost motivata de ceva real (poate concura aici si faptul ca locuiesti in SUA unde lucrurile in ce priveste ortodoxia sunt mai... diferite, uneori), dar lucrarea acestui duh este foarte clara, nu asculta de el!

Multumesc de urari, acum chiar plec. Sa ai, deasemeni, parte numai de Bine!

Last edited by Pr.Gheorghe; 05.09.2010 at 22:13:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22