Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 05.09.2010, 05:31:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile dragut raspuns

Citat:
În prealabil postat de ionutpopa Vezi mesajul
Punctul cheie al unei casnicii fericite este sa faci dragoste cat mai des, adica in fiecare zi.
cat mai des, poate, dar in fiecare zi... se vede ca nu esti casatorit!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 05.09.2010, 07:57:46
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Ok, am exagerat, am tendinta de a exagera intotdeauna.
Cred ca conditia unei comuniuni este sa fie sufletul pereche acela/acea de langa tine.
Sa-l iubesti suficient de mult incat sa renunti la orgolii...

Mai cred ca o comuniune adevarata este data si de lipsa greselii si a desfranarii in acea casatorie. Se stie ca odata de sotii fac pacate mari intre ei (impotriva firii, de ex.), sau se pacatuieste in acea casatorie, comuniunea se cam duce ... cel putin asa zic sfintii.

Adica ideea e sa o pastrezi curata casnicia.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 05.09.2010, 08:33:43
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Mai cred ca lipsa de loialitate si fidelitate poate distruge orice lucru frumos, oricat de mare ar fi dragostea. Daca el/ ea iti spune "te iubesc" dar te inseala in fiecare zi, nu doar fizic cat si gandind la altii/ altele, atunci este clar cat de mult poate dura o astfel de casnicie.

Si atunci daca nu e fidelitate si loialitate poate sa fie comuniunea lui peste ca tot degeaba.

Mai ramane intrebarea daca merita sau nu sa fim iubiti cu loialitate, fidelitate.

Ii detest pe tradatori, pe toti cei care inseala dar am ajuns la concluzia ca nu merita sa sufar doar pentru ca sotia m-ar insela, sa ma pregatesc psihic din vreme pt. un astfel de dezastru si nu-mi ramane decat sa-I cer Lui Dumnezeu sa-mi faca dreptate si El imi va face, stiu sigur caci El este loial, statornic, el iubeste fidelitatea fiindca e zelos.

Dar sa ma strofoc pt. ca voi fi inselat, no way ... ii doresc inca de pe acum sa se simta bine, sa faca ce crede, de fapt, nu pe mine ma inseala ...ci pe Dumnezeu.

Un altfel de "comuniune" ar fi atunci cand lucruri din afara casniciei devin mai importante decat casnicia in sine, atunci chiar ca nu-ti mai pasa atat de tare, nemaipasandu-ti, se realizeaza un fel de comuniune de complezenta, adica se poate ajuge intr-un punct in care suntem doar amabili si politicosi unul cu celalalt pentru ca de fapt, nu ne mai intereseaza nici o comuniune, nici o casnicie.

De regula asta se intampla dupa ce deja si-a bagat dracul coada prin amanta/amant.

Ciudat insa i-am auzit pe f. multi barbati spunand ca o relatie extraconjugala le intareste casatoria, ce prostie...

Adica unii cred ca imediat nevasta va fi disperata sa-l recucereasca altii pot mai usor sa o suporte pe nevasta, fiind draguti, amabili, tocmai stiind ca au o viata dubla si avand ei impresia ca lucrurile merg mai bine.

Oricum, niciodata nu le-am inteles pe femeile/ barbatii care accepta sa fie inselati si inselate si se complac in situatie. Niciodata nu as accepta asa ceva, in secunda 2 as baga divort si daca ar fi copii la mijloc si ar trebui cu orice pret sa accept atunci niciodata nu-l voi lasa pe acel om (afemeiat, clar) sau femeie (curva, clar), sa se atinga de mine, never.

Totul este sa depistezi la timp cand te inseala, asta ca sa nu pici de prost/proasta, sa se creada el/ ea mai destept ca te poate fraieri.

Noroc cu preotii clarvazatori, cu descoperirile Lui Dumnezeu care iubeste adevarul si intotdeauna ni-l arata.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 05.09.2010, 08:38:25
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Tocmai de aceea, femeii care nu ma va insela niciodata prin nici o forma, care imi va fi loiala, fidela, voi fi in stare sa-i sarut si urmele pasilor ei.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 05.09.2010, 08:42:35
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

In concluzie, fiecare barbat sa se insoare cu femeia pe care crede el ca nu o va insela niciodata si fiecare femeie la fel. Asa este cel mai bine si fara suferinta provocata aproapelui.

Daca unul simte pofta pentru una "buna de tot" si crede el ca aceea e voia lui Dumnezeu atunci cu aia sa se insoare pt; ca inseamna ca sa trebuie sa fie.

Sa fie fericiti si bucurosi!
Reply With Quote
  #216  
Vechi 05.09.2010, 11:49:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutpopa Vezi mesajul
Tocmai de aceea, femeii care nu ma va insela niciodata prin nici o forma, care imi va fi loiala, fidela, voi fi in stare sa-i sarut si urmele pasilor ei.
Sa stii ca exista acest tip de femeie! Sa dea Dumnezeu sa gasesti asa cum doresti si sa fii si tu un exemplu pentru ea! Sa nu uiti ce ai scris aici pe forum! Oricum, atat timp cat priviti spre Dumnezeu cu toata inima nu se pune problema de a calca stramb pentru nici unul dintre voi!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 05.09.2010, 12:21:47
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Da, atunci se merita a lupta pentru aceasta dragoste. Eu sunt cel mai fidel barbat care poate exista pentru ca eu am fost, sunt si voi fi un om loial fata de ceva/cineva de care m-am atasat. Si mai exista un motiv pt. care detest atat femeile curve cat si barbatii afemeiati si pentru care sunt cel mai loial om: anume acela motiv ca sunt foarte foarte foarte dar absolut foarte GELOS, asa incat cineva nu-si poate inchipui, deci nici in gluma sa nu ma faci gelos ca o iau de buna si vad rosu in fata ochilor si tare greu imi trece dupa aceea.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 05.09.2010, 12:59:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca este vorba despre o completare reciproca-in primul rand trebuie sa existe dragoste , incredere, intelegere,sinceritate, ajutor ,daruire pana la sacrificiu,sa fii impreuna si la treburile gospodariei, dar si cand ai timp liber, sa ti cresti copiii in dragoste si armonie, invatandu-i virtutile crestine, sa te bucuri de bucuriile sotului si sa te intristezi la intristarile lui- sa fii un singur trup. Unde este dragoste probata si caminul celor doi este un sanctuar, gelozia neintemeiata se risipeste.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 05.09.2010, 13:05:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutpopa Vezi mesajul
Da, atunci se merita a lupta pentru aceasta dragoste. Eu sunt cel mai fidel barbat care poate exista pentru ca eu am fost, sunt si voi fi un om loial fata de ceva/cineva de care m-am atasat. Si mai exista un motiv pt. care detest atat femeile curve cat si barbatii afemeiati si pentru care sunt cel mai loial om: anume acela motiv ca sunt foarte foarte foarte dar absolut foarte GELOS, asa incat cineva nu-si poate inchipui, deci nici in gluma sa nu ma faci gelos ca o iau de buna si vad rosu in fata ochilor si tare greu imi trece dupa aceea.
Daca esti intr-atat de gelos pe cat spui, inseamna ca trebuie musai sa te scuturi de aceasta patima. E ceva inradacinat in sufletul tau si, indiferent de tipul de femeie care iti va fi alaturi, tot ti se va parea ca "ceva" nu e in regula.
Patima geloziei a distrus multe vieti, incearca sa scapi de ea cat mai repede.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 05.09.2010, 17:51:51
Stefaniubire Stefaniubire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

Eu unul daca nu am motive de gelozie, nu-mi fac probleme.
Cred ca trebuie sa-l iubesti pe viitorul sot/sotie foarte mult, sa te simti in elementul tau, sa fie iubire, daruire, dragoste foarte foarte multa ...

Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13