Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.12.2013, 12:37:47
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Deci, conform cu pretențiile științei, evolutionismul ar trebui să prezinte niște dovezi. Și niște experimente, repetabile, of cors.
Există munți de dovezi, și sute de experimente pe care le poți repeta și tu, însă nu ai cum să ști despre ele dacă nu deschizi o carte despre Teoria Evoluției.
  #42  
Vechi 13.12.2013, 13:16:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Există munți de dovezi, și sute de experimente pe care le poți repeta și tu, însă nu ai cum să ști despre ele dacă nu deschizi o carte despre Teoria Evoluției.
Parca am mai discutat cu tine si ti-am aratat ca nu e asa. Lipsesti cateva zile de pe forum si uiti ca ai mai fost?
  #43  
Vechi 13.12.2013, 14:15:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Există munți de dovezi, și sute de experimente pe care le poți repeta și tu, însă nu ai cum să ști despre ele dacă nu deschizi o carte despre Teoria Evoluției.
Există din părți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #44  
Vechi 13.12.2013, 17:45:39
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
"Două mâini puse la lucru pot face mai mult decât o mie împreunate în rugăciune"
"Munca este bratara de aur"

"Arbeit macht frei" sau "Munca te elibereaza" - inscripția de la Auschwitz

Aceste sloganuri erau plasate de naziști la intrarea lagărelor de exterminare. Un îndemn de un cinism fără margini adresat deportaților, în spatele căruia se ascundeau acte criminale fără precedent – cei închiși în lagăre nu se eliberau „prin muncă”, dimpotrivă, erau trimiși în camerele de gazare.

Se pare ca "evolutionistii" au niste regrete ... ei nu cred in parastas !

Last edited by Mandea77; 13.12.2013 at 17:48:10.
  #45  
Vechi 13.12.2013, 17:45:40
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Vrand sa dau exemplu speciatia, ca raspuns lui Catalin2 (si altora) care au sustinut ca nu exista nici o metoda dovedita prin care apar specii noi, am gasit un post mai vechi in care cineva explica in detaliu ce este speciatia, de cate feluri este, ce o provoaca etc.

Daca nu cititi decat ce va convine, va puteti certa la infinit pe aceleasi subiecte, "castigand" pana la urma disputele prin abandonul adversarului, dupa principiul "noi suntem mai consecventi decat ei".

Si dle DragosP, exemple de speciatie sunt disponibile o multime, in prezent, nu trebuie sa cautam fosile pt a ne convinge.
  #46  
Vechi 13.12.2013, 19:07:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Vrand sa dau exemplu speciatia, ca raspuns lui Catalin2 (si altora) care au sustinut ca nu exista nici o metoda dovedita prin care apar specii noi, am gasit un post mai vechi in care cineva explica in detaliu ce este speciatia, de cate feluri este, ce o provoaca etc.

Daca nu cititi decat ce va convine, va puteti certa la infinit pe aceleasi subiecte, "castigand" pana la urma disputele prin abandonul adversarului, dupa principiul "noi suntem mai consecventi decat ei".

Si dle DragosP, exemple de speciatie sunt disponibile o multime, in prezent, nu trebuie sa cautam fosile pt a ne convinge.
Vorbesti vorbe, biologii nu pot cadea nici macar de acord asupra a ceea ce e aceea o specie, faptul ca spun unii ca un iepure e o alta specie fata de alt iepure sau un pescarus e o alta specie fata de alt pescarus dovedeste evolutia ? Dovedeste ca iepurii si pescarusii inca asteapta sa auda ce e aia o specie pentru a intelege ce au voie si ce n-au voie sa faca.
Uite frate cum se probeaza evolutia, spunem ca un iepure e diferit de alt iepure si gata, asta inseamna ca amandoi au ca stramos o bacterie sau o feriga. Si ca peste cateva miliarde de ani or sa se transforme in fluturi sau viermi.
  #47  
Vechi 13.12.2013, 22:02:57
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Acum, daca tot ne-am lamurit ca evolutionismul a trecut, propun sa vorbim despre fotbal.
Oare ce o mai face Becali ?
  #48  
Vechi 13.12.2013, 23:08:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Si dle DragosP, exemple de speciatie sunt disponibile o multime, in prezent, nu trebuie sa cautam fosile pt a ne convinge.
Pe cuvântul tău?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #49  
Vechi 14.12.2013, 00:09:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vorbesti vorbe, biologii nu pot cadea nici macar de acord asupra a ceea ce e aceea o specie, faptul ca spun unii ca un iepure e o alta specie fata de alt iepure sau un pescarus e o alta specie fata de alt pescarus dovedeste evolutia ? Dovedeste ca iepurii si pescarusii inca asteapta sa auda ce e aia o specie pentru a intelege ce au voie si ce n-au voie sa faca.
Uite frate cum se probeaza evolutia, spunem ca un iepure e diferit de alt iepure si gata, asta inseamna ca amandoi au ca stramos o bacterie sau o feriga. Si ca peste cateva miliarde de ani or sa se transforme in fluturi sau viermi.
Oho, si inca cum! Pai sunt atit de indecisi in domeniu, taxonomii astia, ca dau nume la greu, la aceleasi specii, ba fac specii, ba le desfiinteaza. Iuliu are dreptate. Am fost in domeniu; sistematica si taxonomia sunt labareala curata. Ba e un criteriu de clasificare, ba altul. "Stiinta experimentalista" = produsul sodomiei (ca sa fim corecti politic :D ) dintre balamuc si Iad.
  #50  
Vechi 14.12.2013, 02:55:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Oho, si inca cum! Pai sunt atit de indecisi in domeniu, taxonomii astia, ca dau nume la greu, la aceleasi specii, ba fac specii, ba le desfiinteaza. Iuliu are dreptate. Am fost in domeniu; sistematica si taxonomia sunt labareala curata. Ba e un criteriu de clasificare, ba altul. "Stiinta experimentalista" = produsul sodomiei (ca sa fim corecti politic :D ) dintre balamuc si Iad.
Pai gasesc niste populatii de iepuri care nu se mai pot imperechea cu alte populatii de iepuri si gata, declara unii ca e o noua specie mai "evoluata". Dupa care urmeaza partea cu "imaginati-va ce se poate intampla in sute de milioane de ani". O sa-i impuste vanatorii pe toti, asta o sa se intample.

De ce sa nu ne imaginam si alte lucruri ? De exemplu recordul la saritura in inaltime a tot fost doborat, cred ca mai mult de 50 cm in ultimii 50 de ani. Imaginati-va ce se poate intampla in miliarde de ani, o sa sarim pana pe luna. Sau o cursa de 100m o sa se termine inainte sa se auda zgomotul impuscaturii.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare