Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.08.2013, 14:45:00
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista o alunecare de stanga si una de dreapta. cea de dreapta inseamna a face peste masura, exagerat. Adica a posti prea mult, a priveghea prea mult, etc. Tot parintele Celopa spunea despre asta ca daca incarci caruta prea mult o va lua la vale si o vei scapa din mana. Asadar nu trebuie incarcata caruta mai mult, ci largit carul.
Spun parintii ca totul se da in functie de smerenie si smerenia se arata in primul rand prin ascultarea de invatatura Mantuitorului, a sfintilor si Bisericii. Asta e cel mai mic pas si primul. Si Arie se spune ca era un mare rugator, postitor si traitor, deci doar acestea nu duc la nimic daca nu sunt completate si cu restul.
Problema noastra nu e ca ne rugam si postim prea mult,ci ca ne rugam si postim prea putin.Deci nu suntem la dreapta,ci la stanga...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.08.2013, 14:50:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista o alunecare de stanga si una de dreapta. cea de dreapta inseamna a face peste masura, exagerat. Adica a posti prea mult, a priveghea prea mult, etc. Tot parintele Celopa spunea despre asta ca daca incarci caruta prea mult o va lua la vale si o vei scapa din mana. Asadar nu trebuie incarcata caruta mai mult, ci largit carul.
Spun parintii ca totul se da in functie de smerenie si smerenia se arata in primul rand prin ascultarea de invatatura Mantuitorului, a sfintilor si Bisericii. Asta e cel mai mic pas si primul. Si Arie se spune ca era un mare rugator, postitor si traitor, deci doar acestea nu duc la nimic daca nu sunt completate si cu restul.
Sunt de acord. Se pot face excese și în privința postului sau a rugăciunii. De aceea avem duhovnic, să nu fim de capul nostru, ci sub ascultare. Iar smerenia și ascultarea de Hristos și de Biserică presupun o lucrare și o luptă de toată viața. Am vrut doar să subliniez că nu trebuie să stăm pe loc, să nu ne mulțumim niciodată cu starea noastră, să nu fim mediocri în credință.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.08.2013, 15:34:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citirea zilnic cu atentie a unui acatist ,cum ar fi sf.Acoperamant si a unui Paraclis al Maicii Domnului si participarea la sfintele slujbe ,impreuna cu celelalte scrise de staretul manastirii ne ajuta sa nu fim caldicei ,suficienti
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.08.2013, 09:32:52
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

2. Indiferenta fata de lumea aceasta pacatoasa si desfranata inseamna intoarcerea sufletului catre desavarsirea spiritula, iar primul pas catre aceasta este pocainta sincera si cu lacrimi. Aceasta este judecarea aspra a sinelui in fata lui Dumnezeu, parerea de rau cu lacrimi pentru pacatele savarsite si atentia incordata totdeauna asupra faptelor mantuirii. Cel care se pocaieste sincer isi marturiseste faradelegile, isi plange ratacirile si, ne cautand la pacatele sale din fiecare zi, nu deznadajduieste si nu paraseste faptele bune, ci le exerseaza si mai mult pentru ca, de acum inainte, sa schimbe pacatele cu faptele mantuirii.

Dar eu cateodata ma judec aspru, insa de cele mai multe ori imi scuz pacatele; cateodata imi pare rau pentru acestea, dar din ochii mei nu picura acea apa sfanta care spala necuratia sufleteasca; cateodata tind sa ma impac cu Dumnezeu si cu constiinta, fara a face vreun bine pentru aceasta. Daca m-am lenevit peste masura, nu muncesc de doua ori mai mult. Daca m-am imbuibat, nu postesc. Daca am suparat pe cineva, nu-mi cer iertare imediat. Daca dau dovada de zgarcenie, nu fac mila indata. Daca m-am mandrit, nu ma smeresc. Intr-un cuvant, nu aprind lumina in intunericul sufletului meu. O, Doamne, milostiv fii mie, pacatosului, si da-mi darul pocaintei adevarate.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.08.2013, 16:33:12
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Ca sa nu fim caldicei trebuie sa luam hotarari radicale in viata noastra,care sa ne schimbe in mod evident viata ...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.02.2014, 07:06:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Ce alte lucruri trebuiesc facute? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
Eu una nu ajung la biserică în chiar toate duminicile, cu postitul cam am probleme, iar la spovedit și împărtășit nu m-am mai dus dinainte de Crăciun... deci la mine e cam clar unde trebuie să mai lucrez. Plus la iubirea aproapelui ca pe noi înșine... și așa ne străduim să ne aflăm și noi pe Calea lui Hristos. Doamne ajută!

PS: pentru toți cei care merg regulat la biserică și fac toate cele pe care le ziceai mai sus - îmi vine acum în minte un citat recent dat de Annyta pe topicul "cuvinte de folos" - zicea că evlavia cea dinafară fără evlavia cea dinăuntru este ca teaca fără sabie... deci aici se cuvine să lucrăm cu luare aminte.

Last edited by mirela.t; 25.02.2014 at 16:23:58.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.02.2014, 07:15:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Daca m-am lenevit peste masura, nu muncesc de doua ori mai mult. Daca m-am imbuibat, nu postesc. Daca am suparat pe cineva, nu-mi cer iertare imediat. Daca dau dovada de zgarcenie, nu fac mila indata. Daca m-am mandrit, nu ma smeresc. Intr-un cuvant, nu aprind lumina in intunericul sufletului meu. O, Doamne, milostiv fii mie, pacatosului, si da-mi darul pocaintei adevarate.
Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Ca sa nu fim caldicei trebuie sa luam hotarari radicale in viata noastra,care sa ne schimbe in mod evident viata ...
E bine că îți dai seama ce și cum greșești, așa ai făcut primul pas spre metanoia.
Cu timpul vor mai urma și alții, iar restul până la mântuire îi adaugă Dumnezeu. Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare