Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2017, 23:53:16
emmyjenner emmyjenner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2017
Mesaje: 2
Implicit Gandul tezelor ma ingrozeste, nevoia de sprijin divin

Buna seara! Sunt eleva in clasa a 9-a si in mai putin de doua saptamani voi avea prima teza din acest an. Cum a devenit firesc pentru mine, au aparut starile de neliniste si ingrijorarile inutile. Invat din greu, am avut si examenul anul acesta si l-am luat cu media 9,85 (nu am specificat acest fapt pentru a ma lauda, ci pentru a va face sa intelegeti ca sunt un copil care chiar invata din greu). Sunt foarte nelinistita, cand nu reusesc sa rezolv un exercitiu ma panichez, incep sa plang. Pe langa aceste stari de neliniste, a aparut si tristetea, care ma determina sa plang foarte des. Consider ca, in aceasta situatie, doar Dumnezeu ma poate ajuta... mi-am convins parintii sa tinem tot postul, ma rog des. Vreau un sfat, ce ar trebui sa fac pentru a ma linisti. Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2017, 01:00:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! Sunt eleva in clasa a 9-a si in mai putin de doua saptamani voi avea prima teza din acest an. Cum a devenit firesc pentru mine, au aparut starile de neliniste si ingrijorarile inutile. Invat din greu, am avut si examenul anul acesta si l-am luat cu media 9,85 (nu am specificat acest fapt pentru a ma lauda, ci pentru a va face sa intelegeti ca sunt un copil care chiar invata din greu). Sunt foarte nelinistita, cand nu reusesc sa rezolv un exercitiu ma panichez, incep sa plang. Pe langa aceste stari de neliniste, a aparut si tristetea, care ma determina sa plang foarte des. Consider ca, in aceasta situatie, doar Dumnezeu ma poate ajuta... mi-am convins parintii sa tinem tot postul, ma rog des. Vreau un sfat, ce ar trebui sa fac pentru a ma linisti. Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Nu-ți mai fă griji, dacă nu ți-ai seta mental numai nota să fie cât mai mare, probabil că te-ar mai relaxa gândul că în orice scenariu, iei orice examen cu muncă multă, chiar dacă nu știi un exercițiu sau două.

O sugestie de rugăciune, fără a avea pretenția că e singura caută cartea aceasta la magazinele bisericești:
Sfantul Efrem cel Nou – Luminatorul celor care invata sau au de trecut examene ori incercari
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2017, 06:56:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! Sunt eleva in clasa a 9-a si in mai putin de doua saptamani voi avea prima teza din acest an. Cum a devenit firesc pentru mine, au aparut starile de neliniste si ingrijorarile inutile. Invat din greu, am avut si examenul anul acesta si l-am luat cu media 9,85 (nu am specificat acest fapt pentru a ma lauda, ci pentru a va face sa intelegeti ca sunt un copil care chiar invata din greu). Sunt foarte nelinistita, cand nu reusesc sa rezolv un exercitiu ma panichez, incep sa plang. Pe langa aceste stari de neliniste, a aparut si tristetea, care ma determina sa plang foarte des. Consider ca, in aceasta situatie, doar Dumnezeu ma poate ajuta... mi-am convins parintii sa tinem tot postul, ma rog des. Vreau un sfat, ce ar trebui sa fac pentru a ma linisti. Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Admir sinceritatea cuvintelor tale din mesajul cu care te-ai inscris pe acest forum, ocazie cu care iti urez: bine ai venit.

Te rog sa ne spui cand ai facut ultima spovada si care e materia ta preferata, care te pasioneaza si la care ai participat la olimpiadele scolare?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2017, 10:00:06
emmyjenner emmyjenner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2017
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Admir sinceritatea cuvintelor tale din mesajul cu care te-ai inscris pe acest forum, ocazie cu care iti urez: bine ai venit.

Te rog sa ne spui cand ai facut ultima spovada si care e materia ta preferata, care te pasioneaza si la care ai participat la olimpiadele scolare?
Va multumesc din suflet pentru intelegere! M-am spovedit in Postul Sfintelor Pasti... Materiile mele preferate sunt religia, bineinteles si biologia. Am participat la multe olimpiade, la limba romana, geografie si religie, la religie obtinand cele mai frumoase rezultate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2017, 14:23:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu te stresa prea mult, in viata nu o sa-i pese nimanui ce note ai obtinut tu la olimpiadele astea..

Sigur, daca ti-ai ales deja o meserie care esti sigura ca vrei sa o urmezi, conteaza ceea ce faci in domeniul respectiv.

Dar daca te-ai hotarat sa fii de exemplu chimist, olimpiadele de romana, geografie si religie chiar nu conteaza.

E mai bine sa-ti folosesti timpul ca sa citesti cat mai mult si diversificat, sa inveti sa gandesti, decat sa "tocesti" pentru concursuri de memorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.11.2017 at 14:25:51.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2017, 20:03:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Va multumesc din suflet pentru intelegere! M-am spovedit in Postul Sfintelor Pasti... Materiile mele preferate sunt religia, bineinteles si biologia. Am participat la multe olimpiade, la limba romana, geografie si religie, la religie obtinand cele mai frumoase rezultate.
Multumesc si eu pentru raspuns, care e foarte important, si transmit felicitari si multe realizari in continuare.

E important raspunsul tau, caci se limpezeste nelinistea ta daca o spui duhovnicului, care (banuiesc) nu stie inca ”durerea” ta fiindca, observ, il vizitezi mai putin decat regulat si de aceea te cuprind ganduri greu de purtat, cum ar fi notele mari, note ce doar "reflecta" munca, dar daca apa e tulbure, atunci reflectia e deformata; de aceea e important sa-l vizitezi pe duhovnic, caci, iata, incepe Postul Nasterii, si sa-i spui tot ce ne-ai spus si noua, nu doar greselile celor zece porunci. La varsta ta de domnisoara spovada se schimba fata de perioada copilariei.

Sunt cu totul exceptionale si foarte rare persoanele care reusesc sa se mentina la nivelul notelor de 10 si e mai bine pentru tine sa te consideri om normal, obisnuit. Daca e sa fii exceptionala, atunci sa fii in Domnul, asa cum ai reusit la olimpiade, nu la materii lumesti, trecatoare; prin Domnul toate celelalte nevoi ti se adauga, daca nu le cauti cu prioritate.

Doamne ajuta pe domnisoara emmyjenner prin duhovnicul ei!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2017, 21:20:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! Sunt eleva in clasa a 9-a si in mai putin de doua saptamani voi avea prima teza din acest an. Cum a devenit firesc pentru mine, au aparut starile de neliniste si ingrijorarile inutile. Invat din greu, am avut si examenul anul acesta si l-am luat cu media 9,85 (nu am specificat acest fapt pentru a ma lauda, ci pentru a va face sa intelegeti ca sunt un copil care chiar invata din greu). Sunt foarte nelinistita, cand nu reusesc sa rezolv un exercitiu ma panichez, incep sa plang. Pe langa aceste stari de neliniste, a aparut si tristetea, care ma determina sa plang foarte des. Consider ca, in aceasta situatie, doar Dumnezeu ma poate ajuta... mi-am convins parintii sa tinem tot postul, ma rog des. Vreau un sfat, ce ar trebui sa fac pentru a ma linisti. Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
de jucat te joci? ceva sport faci? macar o plimbare in parc cu o prietena sau cu maica-ta? mai ai timp de asa ceva? nu cred, azi olimpiada la aia, maine la ailalta, acu vine o teza, apoi doua? ce faci daca iei un sase? iti tragi un pumn in cap? doi? doispe?
uite, de azi incolo o juma de ora pe zi sa faci miscare in aer liber, tragi aer adanc in piept, te relaxezi un pic, apoi stai pe o banca inca o juma de ora, indiferent cum e timpul, bine, sa nu faci vreo gripa, cu ochii inchisi, sa te eliberezi de orice emotie, de orice stres...
viata nu inseamna numai lectii si teze. ai sa vezi ca vei lua in continuare note bune, ai sa vezi ca daca te vei axa exact pe ceea ce te intereseaza sa faci ca adult lucrurile vor merge mai bine, vei invata corect si vei aprofunda materia.
sfatul meu este sa-ti pastrezi notele mari la materiile care nu te intereseaza ca sa iei bursa in continuare, banutii sunt buni si ai nevoie de banutul tau, dar axeaza-te in principal pe materiile care conteaza pentru viitorul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2017, 09:18:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! (...) Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Buna dimineata, Emmy!

In afara de rugaciunea de seara, care e quasi-obligatorie, in afara de rugaciunea de dimineata si de binecuvantare a bucatelor, care sunt practici foarte utile, bine este, ca foarte tanara crestina, sa te rogi inainte de lucru. Iar lucrul tau principal este sa inveti.

Asadar, iata o rugaciune pe care o poti folosi inainte de a invata:

Bunule Isuse, care la doisprezece ani ai șezut în mijlocul învățaților, și îi ascultai și întrebai, încât se minunau toți de înțelepciunea ta, trimite-mi darul tău și mă luminează, să învăț cele ce-ți plac ție, și dăruiește-mi, să le pot împlini spre lauda numelui tău. Amin.

Spui ca se intampla sa ai cate o problema pe care sa nu o poti rezolva ? Dar cine, decat Dumnezeu, este luminatorul nostru ? Spune-I asa:

Doamne, eu nu înțeleg: sufletul meu este adormit; deșteaptă-l din somn; trimite asupra lui o lumină îmbelșugată. Amin.

Nu uita sa-i multumesti dupa aceea. Acel unic lepros care s-a intors sa-I mulmumeasca a fost mai castigat decat ceilalti noua, care s-au vindecat, dar nu s-au mai intors. Acela a fost vindecat pana la sfarsit. Asadar, dupa invatare multumeste-I asa:

Doamne, îți mulțumesc. Lucrul meu început sub privirea ta, s-a continuat și isprăvit în același chip; fă ca eu să mă servesc de adevăr pentru mântuirea mea și a altora; să nu mă servesc niciodată de el pentru a te supăra pe tine. Amin.

Roaga-te si pregateste-te pentru succes la teze. Ce facea Isus cand era cam de varsta ta ? Scris este: "Iar Copilul creștea și Se întărea cu duhul, umplându-Se de înțelepciune și harul lui Dumnezeu era asupra Lui" (Luca 2:40). Iar cu El si niciodata fara El, si tu poti sa faci tot asa: sa cresti si sa te intaresti cu duhul, umplandu-te de intelepciune si harul lui Dumnezeu sa fie asupra ta!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.11.2017 at 09:21:33.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2017, 11:18:11
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! Sunt eleva in clasa a 9-a si in mai putin de doua saptamani voi avea prima teza din acest an. Cum a devenit firesc pentru mine, au aparut starile de neliniste si ingrijorarile inutile. Invat din greu, am avut si examenul anul acesta si l-am luat cu media 9,85 (nu am specificat acest fapt pentru a ma lauda, ci pentru a va face sa intelegeti ca sunt un copil care chiar invata din greu). Sunt foarte nelinistita, cand nu reusesc sa rezolv un exercitiu ma panichez, incep sa plang. Pe langa aceste stari de neliniste, a aparut si tristetea, care ma determina sa plang foarte des. Consider ca, in aceasta situatie, doar Dumnezeu ma poate ajuta... mi-am convins parintii sa tinem tot postul, ma rog des. Vreau un sfat, ce ar trebui sa fac pentru a ma linisti. Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Consulta un psihiatru ,ajuta !
E o stare anxioasa ,depresiva chiar ,chestiile aste se pot agrava in timp . Iti pun o intrebare : Cum ai sa reactionezi mai tarziu cand vei avea prima deceptie in dragoste ,sau cand vei ramane insarcinata,sau fereasca Dumnezeu vei pierde o sarcina ?
Nu e de glumit cu simtomele pe care tu le prezinti .Tainele Bisericii Ortodoxe au o mare valoare ,folosestele din plin . La varsta pe care o ai sunt mari trasformari in corpul tau ,acum se cimenteaza o parte importanta din caracterul tau ! Vrei sa ramai fricoasa toata viata ? Cred ca nu ! Preot si psihiatru urgent !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
frica, ingrijorari, neliniste, teze

Thread Tools
Moduri de afișare