Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2010, 22:22:05
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Poate ar fi bine sa discuti despre acest lucru cu varul tau care este calugar. (...) Ar fi necesara o discutie foarte lunga, avand in vedere ca nu ai nici cea mai mica idee despre aceste lucruri.
De unde stii ca am un var calugar?? :) Ai citit in alte posturi? In fine, m-am gandit si eu la asa ceva, dar cine stie cand voi avea prilejul sa vorbesc cu el data viitoare? Stiu ca ar fi necesara o dscutie lunga, dar de asta exista foumuri, mai precis acesta. Si, am "cea mai mica idee despre asa ceva", nu sunt chiar paralel cu subiectul, vreau doar informatii aditionale si niste pareri pro/contra legate de asa ceva. D'aia am postat aici...

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Imi recunosc exprimarea mai plastica si dura insa ea vine pe fondul mai multor discutii din care oamenii nu au sesizat vreun pericol in privinta actelor biometrice.
In regula, sa admitem ca actele nu reprezinta niciun pericol, atunci intreb: de ce ar vrea cineva sa imi includa amprenta digitala, faciala si alte date intr-un cip cu radio-frecventa?
De ce deodata nu mai pot avea un act normal ci trebuie unul electronic? Pentru o mai mare siguranta? Bine, dar asta presupune un val de violenta care sa necesite astfel de masuri. Iar amenintarea terorista cu siguranta e o problema. Dar noi ce legatura avem cu o mana de oameni din niste tari arhicunoscute care reprezinta un pericol terorist? Caci pentru o mai buna evidenta si fluidizare a infrmatiei imi e greu de crezut ca ar conta culoarea ochilor si amprenta digitala dintr-un cip RFID.
Eu cred ca nu reprezinta niciun pericol... In fine, asta tine de fiecare.
De ce sa ti se aiba amprenta si culoarea ochilor? Pentru ca actul de identitate tre' sa inmagazineze absolut toate datele cunoscute despre un anumit individ. Asa consder eu... Si n-o sa mai poata nici dracu' in persoana sa-ti falsifice documentul, care va fi AL TAU si numai al tau! Gandeste-te ca in viitor banii pe care ii castigi vor fi depusi intr-un cont. Cand vei vrea sa platesti, vei scoate actu' si vei plati, un aparat scanandu-ti o banda magnetica, sau conectandu-se la chip. Asa iti va sti amprentele, numele, etc; si va prelua banii direct din contul tau. Plus ca daca-ti fura cineva cartea de indentitate va fi reperat foarte usor. Bani n-ar putea nimeni sa-ti fure, deoarece ai contul tau, accesibil doar cu amprentele tale. Astea ar fi cateva avantaje... Acum tu spune-mi "de ce nu". Ce te-ar face sa te simti rau daca ai amprenta si alte date (grupa de sange, codul ADN,...) memorate pe un chip?

Si ce considerati un "act de identitate normal"? Acesta discutat aici nu e normal?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2010, 17:39:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Eu cred ca nu reprezinta niciun pericol... In fine, asta tine de fiecare.
De ce sa ti se aiba amprenta si culoarea ochilor? Pentru ca actul de identitate tre' sa inmagazineze absolut toate datele cunoscute despre un anumit individ. Asa consder eu... Si n-o sa mai poata nici dracu' in persoana sa-ti falsifice documentul, care va fi AL TAU si numai al tau! Gandeste-te ca in viitor banii pe care ii castigi vor fi depusi intr-un cont. Cand vei vrea sa platesti, vei scoate actu' si vei plati, un aparat scanandu-ti o banda magnetica, sau conectandu-se la chip. Asa iti va sti amprentele, numele, etc; si va prelua banii direct din contul tau. Plus ca daca-ti fura cineva cartea de indentitate va fi reperat foarte usor. Bani n-ar putea nimeni sa-ti fure, deoarece ai contul tau, accesibil doar cu amprentele tale. Astea ar fi cateva avantaje... Acum tu spune-mi "de ce nu". Ce te-ar face sa te simti rau daca ai amprenta si alte date (grupa de sange, codul ADN,...) memorate pe un chip?

Si ce considerati un "act de identitate normal"? Acesta discutat aici nu e normal?
Diavolul lucreaza intotdeauna pe mai multe planuri si se
foloseste si de inocenti. Cu RFID-ul aplica aceeasi tactica,
un plan al utilului si altul spiritual. In planul utilului el se
poate folosi de oameni de buna credinta care nu-si dau
seama de planul ascuns. Cei ce aplica planul utilului nu
cunosc detalii din celalalt plan, ci primesc ordine de la
superiorii lor sa puna planul in aplicare. Ceilalti din umbra
cunosc si aplica cu mare consecventa acel plan diabolic.
Daca de exemplu le ceri sa modifice codificarea in codul de
bare astfel incat barele de siguranta sa nu se asemene cu
cei trei de 6, vor spune ca nu se poate sau ca e mult prea
complicat. Nu e asa, sunt din bransa si nu pot fi pacalit.
Si nu e nici intamplatoare acea asemanare. Daca era
intamplatoare atunci ar fi schimbat-o numai sa nu se
spuna ca sunt uneltele diavolului. La fel si cu RFID-ul,
sub masca utilului se pregateste adormirea vigilentei
noastre ca mai apoi sa acceptam adevaratele peceti ale
satanei. Culmea marsaviei este ca cei care au planuit acel
cod stau tacuti in umbra, iar de agitat in favoarea lor
se agita cei ce habar nu au de plan, si sunt credibili in
naivitatea lor si in dorinta de a face bine.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.08.2010, 17:59:23
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Diavolul lucreaza intotdeauna pe mai multe planuri si se
foloseste si de inocenti. Cu RFID-ul aplica aceeasi tactica,
un plan al utilului si altul spiritual. (...) Nu e asa, sunt din bransa si nu pot fi pacalit.
Bine, dar de unde ideea asta ca diavolul lucreaza prin asa ceva, iar cip-urile sunt "uneltele diavolului"??
Bine, personal nu cred in existenta diavolului, dar fie: accept si argumente religioase, daca logice nu exista. Dar sa fie argumente!

Esti din bransa? Adica?? Esti informatician, sau...?? Unde/in ce domeniu lucrezi, mai exact? Sper ca n-a fost prea indiscreta intrebarea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.08.2010, 18:12:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Bine, dar de unde ideea asta ca diavolul lucreaza prin asa ceva, iar cip-urile sunt "uneltele diavolului"??
Bine, personal nu cred in existenta diavolului, dar fie: accept si argumente religioase, daca logice nu exista. Dar sa fie argumente!

Esti din bransa? Adica?? Esti informatician, sau...?? Unde/in ce domeniu lucrezi, mai exact? Sper ca n-a fost prea indiscreta intrebarea.

Nu toate cipurile sunt uneltele diavolului, ci acelea care vor fi
implantate sub piele, pe mana sau pe frunte, si care vor contine
identitatea, contul bancar si un cod de conduita (ultimul va fi
nestiut de purtator). Adica va fi un CIP performant capabil sa
interactioneze cu undele cerebrale si sa predispuna la anumite
stari si sentimente. Inima omului va fi si ea sub un anumit gen
de control, in sensul ca se vor genera repulsii pentru anumite
stari sau, din contra, atractii pentru altele. Repulsii pentru ati
face cruce, de exemplu, si atractii pentru bani, de exemplu.
Iar raspunsul la intrebarea "indiscreta" e da.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.08.2010, 19:06:02
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

In Romania nimic nu este strict secret, oricine poate cumpara orice. Autoritatile si fortele de ordine si-au dovedit, nu doar neputinta, ci chiar serviabilitatea fata de mafiile locale.
Romania nu este in stare sa asigure siguranta cetateanului, nu este in stare sa asigure nici minimul de siguranta a datelor. E o nerusinare ca, atata timp cat justitia, politia, securitatea, armata sunt in asemenea hal de corupte, sa pretinzi cetatenilor sa-ti dea pe mana unor astfel de institutii siguranta lor ca persoane.
Infractorii isi vor obtine in continuare acte false, iar statul asta infractor va urmari si va lasa la dispozitia oricui are bani, informatii despre oamenii cinstiti care isi vad de viata lor.

SUNTEM IN ROMANIA, TARA IN CARE CETATEANUL ROMAN NU ARE VALOARE!!!!
Ca intotdeauna la noi in tara, aici este vorba tot de o mare afacere a "lor"!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.08.2010, 19:18:43
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
(...) Adica va fi un CIP performant capabil sa
interactioneze cu undele cerebrale si sa predispuna la anumite
stari si sentimente. Inima omului va fi si ea sub un anumit gen
de control,...
Sa inteleg ca chipurile respective (ma refer la cele implantate, desi nu despre asta discutam) pot controla oamenii? Pot controla gandurile si starile emotionale? Eu cam asta am inteles, iar daca asta ai vrut sa zici: nu ti se pare ca fabulezi putin?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.08.2010, 22:28:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Sa inteleg ca chipurile respective (ma refer la cele implantate, desi nu despre asta discutam) pot controla oamenii? Pot controla gandurile si starile emotionale? Eu cam asta am inteles, iar daca asta ai vrut sa zici: nu ti se pare ca fabulezi putin?
E mult spus controlat. Ei intr-adevar vor fi controlati, dar PRIN
intermediul cipurilor si prin alte metode de un centru unic, dar
nu la nivel de gand sau sentiment, ci la nivel fizic, adica vor
stii unde te afli si ce faci. Cipul nu controleaza, el INDUCE doar
la nivel de stari de repulsie/atractie. El nu-ti va dicta ce sau cum
sa gandesti, dar vei simti o oarecare repulsie in a-ti face semnul
crucii. Daca ti se pare ca fabulez, urmareste putin cercetarile in
domeniul roboticii si te vei convinge singura. Rezultatele acelor
cercetari vor fi aplicate in domeniul uman. Chiar unii roboti vor
fi cei ce ne vor controla, dar ti-am spus, nu la nivel de gand,
ci la nivel fizic. La ora actuala o cercetatoare in robotica a pus
la punct un robot care recunoaste sentimentele umane si stie
sa mimeze aceste sentimente. Deci se lucreaza intens la asta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2010, 14:53:22
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul

Eu cred ca nu reprezinta niciun pericol... In fine, asta tine de fiecare.
De ce sa ti se aiba amprenta si culoarea ochilor? Pentru ca actul de identitate tre' sa inmagazineze absolut toate datele cunoscute despre un anumit individ. Asa consder eu... Si n-o sa mai poata nici dracu' in persoana sa-ti falsifice documentul, care va fi AL TAU si numai al tau! Gandeste-te ca in viitor banii pe care ii castigi vor fi depusi intr-un cont. Cand vei vrea sa platesti, vei scoate actu' si vei plati, un aparat scanandu-ti o banda magnetica, sau conectandu-se la chip. Asa iti va sti amprentele, numele, etc; si va prelua banii direct din contul tau. Plus ca daca-ti fura cineva cartea de indentitate va fi reperat foarte usor. Bani n-ar putea nimeni sa-ti fure, deoarece ai contul tau, accesibil doar cu amprentele tale. Astea ar fi cateva avantaje... Acum tu spune-mi "de ce nu". Ce te-ar face sa te simti rau daca ai amprenta si alte date (grupa de sange, codul ADN,...) memorate pe un chip?

Si ce considerati un "act de identitate normal"? Acesta discutat aici nu e normal?
Aici e ceva mai subtil, nu e vorba de a falsifica datele si a evita infractionalitatea informatica. Hai sa extidenm orizontul scenariului: datele din cipuri sunt centralizate de stat; ei bine, daca in acel stat are loc un episod 'rusia 1917' si vin niste grupari ostile libertatii omului iar prin lovitura de stat pun mana pe putere, ce fac ei cu tine daca te opui lor? Ar putea sa iti dea un delete la tot ce esti tu, doar prin cip? Sigur!

Si atunci..., aici e problema libertatii cu cipurile nu de infractionalitate informatica. Ai vazut Minority Report si cum libertatea lui i-a fost afectata cand a intrat in conflict cu sistemul?
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2010, 15:50:34
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Va tulburati prea mult cu aceste cipuri. vedeti-va de rugaciunea voastra, si de starea voastra duhovniceasca si lasati-ii pentru ca totul este facut ca sa ne tulbure. Atunci cand vor scoate banii de pe piata si vor fii numai carduri atunci sa va ingrijorati. Cred ca nici nu mai trebuie sa mentionez ca sa spunem NU cipurilor in mana si frunte ce vor venii. Rugati-va Domnului sa amane aceste vremuri sa ne dea timp de pocainta si lasati toate grijile acestea in seama Domnului. Caci bine zicea cineva de pe forum: Asta este lucrarea diavolului pentru ca nu stii daca e bine sa le accepti pe buletin si acte si nici daca nu este bine. Ele doar te tulbura. Doamne Ajuta. Va rog iertati-mi indrazneala.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2010, 22:52:16
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Imi recunosc exprimarea mai plastica si dura insa ea vine pe fondul mai multor discutii din care oamenii nu au sesizat vreun pericol in privinta actelor biometrice.
In regula, sa admitem ca actele nu reprezinta niciun pericol, atunci intreb: de ce ar vrea cineva sa imi includa amprenta digitala, faciala si alte date intr-un cip cu radio-frecventa? De ce deodata nu mai pot avea un act normal ci trebuie unul electronic? Pentru o mai mare siguranta? Bine, dar asta presupune un val de violenta care sa necesite astfel de masuri. Iar amenintarea terorista cu siguranta e o problema. Dar noi ce legatura avem cu o mana de oameni din niste tari arhicunoscute care reprezinta un pericol terorist? Caci pentru o mai buna evidenta si fluidizare a infrmatiei imi e greu de crezut ca ar conta culoarea ochilor si amprenta digitala dintr-un cip RFID.
Ideea e ca motivele introducerii actelor biometrice sunt nesustenabile, desigur,..parerea mea.
Perfect de acord...Pentru cei care nu stiu ce ne asteapta,cititi "Razboiul nevazut" al parintelui Danion Vasile sau chiar intrati pe site...acolo ne lamurim cu adevarat ce inseamna actul biometric....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Invitatie la rugaciune publica Man Teo Generalitati 0 11.08.2011 14:05:18
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48