Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2011, 12:12:14
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Eu n-am ce corecta de vreme ce nu stiu.. exista cumva un link ceva ? sa ma lamuresc si eu...
Forma corectă este "mâncând". Gerunziul are două terminații: "-ând" și "-ind". Forma "-înd" nu cred că se acceptă pentru că, practic, e în interiorul cuvântului. Desigur, trecerea din nou la scrierea cu un singur "Î" (acela din i) a fost intens dezbătută până când domnii lingviști au considerat penibilă o astfel de situație, pentru o țară precum România. Parcă era și o notă de subsol undeva în DOOM. Mie totuși mi se pare ciudat să avem două litere pentru același sunet. Ce dacă mai sunt și alte țări? De ce să fim și noi o excepție?

Ca argument în favoarea scrierii cu un singur "î" sunt multe cuvinte, dintre care acum mi-l amintesc pe "mormânt". În interior apare "â". Dacă trecem la plural dispare "â-ul" și devine "i"-> "morminte". Deci e clar că î-ul provine din i, nu din a și, deci, e absurda scrierea acestui cuvânt.

Edit: un alt cuvânt din aceeași categorie e chiar "cuvânt" cu "cuvinte" etc.

Last edited by Lucemferre; 10.04.2011 at 12:14:53.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2011, 12:17:18
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
-forma corecta: mâncând;
-forma incorecta: mâncînd;

-forma corecta: știință;
-forma incorecta: ștință!!!( aviz amatorilor)
Eu stiam ca era "stiinta"
si "constinta" care musai ca se scria cu un singur "i"... dar deh' ! au aparut altii inteligenti care sa schimbe limba... In fine!

De la o tara de manelisti si otv-isti ce poti astepta?

Last edited by cristinadaciana; 10.04.2011 at 12:19:26.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2011, 12:18:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Eu stiam ca era "stiinta"
si "constinta" care musai ca se scria cu un singur "i"... dar deh' ! au aparut altii inteligenti care sa schimbe limba... In fine!
"aviz amatorilor" nu era pentru tine, ci pentru cei care in mod firesc scriu asa cu dezinvoltura de rigoare....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2011, 12:35:33
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Nu inteleg eu bine? Nu se scrie corect constiinta ? Deoarece in Dex asa apare...constiinta....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2011, 13:33:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

"constiinta" este corect , cu doi "i" si asa a fost intotdeauna ...

"con-" ( prefix ) + (radacina) "-sti-" + (sufixul) "-inta" = a te cunoaste pe tine, a vedea clar in interiorul mintii tale cata stiinta ai
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.04.2011, 13:47:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Eu stiam ca era "stiinta"
si "constinta" care musai ca se scria cu un singur "i"... dar deh' ! au aparut altii inteligenti care sa schimbe limba... In fine!

De la o tara de manelisti si otv-isti ce poti astepta?

Una e CUNOȘTINȚA și alta e CONȘTIINȚA - cred ca asta e piatra de poticnire.
CUNOȘTÍNȚĂ, cunoștințe, s. f. 1. Cunoaștere (2). ♦ Expr. A avea (sau a lua) cunoștință de ceva = a ști, a fi informat. A aduce (ceva) la cunoștința cuiva = a informa pe cineva (despre ceva). A aduce la cunoștința publică = a da de știre tuturor. În cunoștință de cauză = cunoscând bine ceva. A-și pierde cunoștința = a nu mai ști de sine, a leșina. ♦ (Rar) A-și veni în cunoștință = a se trezi din leșin. ♦ (Rar) Minte, rațiune. 2. (La pl.) Totalitatea noțiunilor, ideilor, informațiilor pe care le are cineva într-un domeniu oarecare. 3. Persoană pe care vorbitorul o cunoaște. ♦ Expr. A face cunoștință cu cineva = a lega relații sociale cu o persoană. (Fam.) A face cuiva cunoștință cu cineva = a prezenta pe cineva cuiva. 4. (Înv.) Mulțumire, recunoștință. – Cunoaște + suf. -ință (cu sensul 3 după fr. connaissance).


CONȘTIÍNȚĂ, (rar) conștiințe, s. f. 1. (Fil.) Sentiment, intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență; p. ext. cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său. 2. Faptul de a-și da seama; înțelegere. ◊ Conștiință socială = ansamblu de reprezentări, idei, concepții, cunoștințe, mentalități ale unei colectivități umane, care reflectă condițiile de existență ale acesteia, precum și psihologia socială a oamenilor. Conștiință de clasă = parte a conștiinței sociale care reflectă existența socială a unei clase determinate. 3. (În opoziție cu existența, materia) Gândire, spirit. 4. Sentiment al responsabilității morale față de propria sa conduită. ◊ Caz (sau proces) de conștiință = dificultatea de a hotărî într-o problemă morală greu de rezolvat. Mustrare de conștiință = remușcare, regret. ◊ Expr. A fi cu conștiința împăcată sau a nu avea nimic pe conștiință = a fi convins că nu a săvârșit nimic împotriva legilor moralei sau a legilor statului. A fi fără conștiință = a fi lipsit de scrupule. Cu mâna pe conștiință = cu toată sinceritatea. 5. (În sintagma) Libertate de conștiință = dreptul recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasă, filozofică etc. [Pr.: -ști-in-] – Din fr. conscience, lat. conscientia (după ști).

P.S. Ca sa mai glumim un pic, vezi ca acum apare vreu manelist sau otv-ist suparat si se da jignit si cere banarea ta de pe forum, ca asta e boala care bantuie pe aici...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.04.2011, 15:19:26
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca tot suntem ortodocsi, sa scriem macar corect!

-forma corecta: ORTODOX
-forma incorecta:ORTODOCS

-forma corecta: BISERICA ORTODOXA
-forma incorecta:BISERICA ORTODOCSA

-forma corecta: ORTODOXIE
-forma incorecta: ORTODOCSIE

În schimb, la plural se scrie și se pronunță ORTODOCȘI

Așadar, "ortodoxi" ar fi o formă incorectă, atât din p.d.v. fonetic cât și ortografic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.04.2011, 15:40:04
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"constiinta" este corect , cu doi "i" si asa a fost intotdeauna ...

"con-" ( prefix ) + (radacina) "-sti-" + (sufixul) "-inta" = a te cunoaste pe tine, a vedea clar in interiorul mintii tale cata stiinta ai
Mi-am amintit acum ( mea culpa) era vorba de "cunostinta".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.04.2011, 15:41:41
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
În schimb, la plural se scrie și se pronunță ORTODOCȘI

Așadar, "ortodoxi" ar fi o formă incorectă, atât din p.d.v. fonetic cât și ortografic.
Nu "..ar fi.." ci "...este..." .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.04.2011, 15:47:13
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Poate cineva sa dea un link despre folosirea lui î din a ?
1. E poveste lungă, fiind o rană încă deschisă ... Nu toți (mă refer mai ales la specialiștii în domeniu) au fost de acord cu aberantele reguli de scriere ale acestui sunet specific limbii române.

2. Îmi permit o recomandare: a nu se crede cumva că DEX-ul ar fi literă de evanghelie, mai ales în privința etimologiei unor/multor cuvinte.

Iată câteva trimiteri la acest subiect mult dicutat:

http://help.berberber.com/forum150/1...tml#post171177

http://help.berberber.com/forum155/1...comand-ri.html

http://help.berberber.com/forum155/1...tml#post317783
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Si noi putem sa scriem istoria dobrin7m Istoria bisericii 10 18.03.2014 12:15:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20