Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.12.2013, 18:20:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Oamenii de stiinta descopera un al doilea limbaj de programare in ADN

http://www.washington.edu/news/2013/...-genetic-code/

"Oamenii de stiinta de la Universitatea din Washington au fost uimiti cand au descoperit doua limbaje de programare in codul genetic. Primul descrie cum sunt alcatuite proteinele, al doilea cum sunt controlate genele. "

Pentru omul religios e simplu. Orice noua descoperire, oricat de complicata si uimitoare ar parea nu face decat sa ne ofere noi dovezi despre cat de minunata este Creatia .

Pentru atei e la fel de simplu. Pana acum nu trebuiau decat sa-si imagineze ca Windows 7 poate fi creat de un numar urias de maimute care bat la masina. Acum trebuie doar sa-si imagineze acelasi lucru X 2
  #52  
Vechi 14.12.2013, 19:14:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Oamenii de stiinta descopera un al doilea limbaj de programare in ADN

http://www.washington.edu/news/2013/...-genetic-code/

"Oamenii de stiinta de la Universitatea din Washington au fost uimiti cand au descoperit doua limbaje de programare in codul genetic. Primul descrie cum sunt alcatuite proteinele, al doilea cum sunt controlate genele. "

Pentru omul religios e simplu. Orice noua descoperire, oricat de complicata si uimitoare ar parea nu face decat sa ne ofere noi dovezi despre cat de minunata este Creatia .

Pentru atei e la fel de simplu. Pana acum nu trebuiau decat sa-si imagineze ca Windows 7 poate fi creat de un numar urias de maimute care bat la masina. Acum trebuie doar sa-si imagineze acelasi lucru X 2
Aha. Deci nenea ala savantul evo (prin analogie cu emo) a descoperit ca pot scrie coduri genetice in python sau go (java e prea grea pentru mine, inca). Fain. Nu e o idee rea. Numai ca nu are nimic de-a face cu evolutia. Cu atit mai putin cu ateismul militant si/sau alte masturbari ideologice post-1789.
Exact, complexitatea Universului e inca un motiv pentru care bat metanie neincetat in inima mea, vorba unui scriitor. In nici un caz un motiv sa ma indoiesc de Facatorul sau.
  #53  
Vechi 14.12.2013, 22:12:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Vrand sa dau exemplu speciatia, ca raspuns lui Catalin2 (si altora) care au sustinut ca nu exista nici o metoda dovedita prin care apar specii noi, am gasit un post mai vechi in care cineva explica in detaliu ce este speciatia, de cate feluri este, ce o provoaca etc.
Daca nu cititi decat ce va convine, va puteti certa la infinit pe aceleasi subiecte, "castigand" pana la urma disputele prin abandonul adversarului, dupa principiul "noi suntem mai consecventi decat ei".
Si dle DragosP, exemple de speciatie sunt disponibile o multime, in prezent, nu trebuie sa cautam fosile pt a ne convinge.
Teorie exista, dar doar teorie, si aceea contrazisa de dovezile stiintifice. Specii noi am spus ca se pot crea artificial la plante, sunt numiti hibrizi. DE la Darwin se tot cauta fosilele intermediare, prblema e ca au fost scoase din aceasta categorie si cele care se stiau pe vremea lui Darwin.
  #54  
Vechi 16.12.2013, 09:48:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Există munți de dovezi, și sute de experimente pe care le poți repeta și tu, însă nu ai cum să ști despre ele dacă nu deschizi o carte despre Teoria Evoluției.
imi poti spune, exista acum animale in tranzitie?
ps: cum se face ca omul nu mai evolueaza intr-o fiinta superioara fata de ceea ce este acum?
  #55  
Vechi 16.12.2013, 10:30:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
imi poti spune, exista acum animale in tranzitie?
ps: cum se face ca omul nu mai evolueaza intr-o fiinta superioara fata de ceea ce este acum?
Omul involueaza in ceva nu doar inferior, ci de-a dreptul josnic, fata de fiinta care era cind a fost creat.
  #56  
Vechi 16.12.2013, 23:51:55
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Barsaumas, Alin.D.Zaharia, t4ilgunn3r & restul ateilor, voi ati vizionat filmele propuse spre vizionare ?
- Daca NU, va invit sa aveti rabdarea necesara sa le vedeti.
- Daca DA, ati fi aflat ca oamenii de stiinta deja au renuntat la teoria evolutionista a lui Darwin.

Doar din nestiinta sau dintr-o dragoste marxista pe care nu si-o poate explica, cineva mai poate sustine azi evolutionismul.

Last edited by Mandea77; 17.12.2013 at 00:10:44.
  #57  
Vechi 17.12.2013, 02:06:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Barsaumas, Alin.D.Zaharia, t4ilgunn3r & restul ateilor, voi ati vizionat filmele propuse spre vizionare ?
- Daca NU, va invit sa aveti rabdarea necesara sa le vedeti.
- Daca DA, ati fi aflat ca oamenii de stiinta deja au renuntat la teoria evolutionista a lui Darwin.

Doar din nestiinta sau dintr-o dragoste marxista pe care nu si-o poate explica, cineva mai poate sustine azi evolutionismul.
Acum si tu ce faci, ti-ai facut un detector de atei si stii tu cine e ateu si cine nu ?
Din pacate oamenii de stiinta nu au renuntat la teoria evolutionista si nici nu cred ca vor renunta pana la sfarsit. Foarte putini dintre ei imbratiseaza ideile prezentate in film si exista si o prigoana asa ca nu ai de ce sa fi entuziast.
Mai exista si partea financiara si faptul ca unii chiar cred in ideile respective, nu trebuie nici astea neglijate. Dupa cum si cei care se opun au si ei o piata de desfacere, nu trebuie pierdut din vedere nici acest aspect.
  #58  
Vechi 17.12.2013, 20:46:45
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Barsaumas, Alin.D.Zaharia, t4ilgunn3r & restul ateilor, voi ati vizionat filmele propuse spre vizionare ?
- Daca NU, va invit sa aveti rabdarea necesara sa le vedeti.
- Daca DA, ati fi aflat ca oamenii de stiinta deja au renuntat la teoria evolutionista a lui Darwin.
Nu și nici nu am de gând, dar am citit destule „dovezi” pentru creaționism inclusiv biblia și îți pot spune cu siguranță că nu are bază în nimic.
Dacă chiar vrei să dovedești ceva îndrumă-mă spre un jurnal științific unde acele dovezi sunt prezente.

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Doar din nestiinta sau dintr-o dragoste marxista pe care nu si-o poate explica, cineva mai poate sustine azi evolutionismul.
Ironic având în vedere că nu ai deschis o carte despre Teoria Evoluției în viața ta.
  #59  
Vechi 17.12.2013, 21:39:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și? Probleme?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #60  
Vechi 18.12.2013, 02:33:08
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Alin,

citatul tau: "Două mâini puse la lucru pot face mai mult decât o mie împreunate în rugăciune" ???

transmite ca nu prea trebuie sa ne folosim mintea, e mai usor sa punem mainile la "lucru", ca in cantecul "invarte roata, bade Vasile, invarte rota si-o sa fie paine ..."

E adevarat, la rugaciune mai trebuie sa folosesti si un pic de materie cenusie, e mai greu!

Probabil asa se explica de ce "lucratorii" au ramas inca la evolutionism ... in timp ce "stiinta" se reorienteaza.

Last edited by Mandea77; 18.12.2013 at 02:40:58.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare