Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2016, 19:39:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Urbanophon, o întrebare:

Făcând abstracție de momentele de la serviciu pe care le-ai descris deja, se întâmplă să simți nevoia, și să și consumi alcool, atunci când ești singur, în afara vreunuia dintre contextele sociale ?

Cu alte cuvinte și în termeni mai simpli: bei singur acasă ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2016, 19:43:20
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu. Dar e buna intrebarea. Nu pot sa beau singur. Inca n-am ajuns la stadiul ala.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2016, 19:47:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Asta e, pe de o parte, bine.

Pe de altă parte, însăși formularea ta "încă n-am ajuns" mă duce cu gândul la faptul că întrevezi posibilitatea de a ajunge; cu alte cuvinte, că te percepi ca fiind pe drumul, ca să zic așa, cel rău. Ceea ce ar trebui să fie un mare semnal de alarmă și motiv de îngrijorare.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2016, 20:03:11
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Placerea e un drum alunecos. E o binecuvantare si un blestem in acelasi timp. Te poti bucura de placere dar nu poti fi prieten cu ea.

Revenind la topic. Daca se poate, mi-ar placea niste pareri despre "vinul" biblic. O exegeza. De ce apar episoade in Sfanta Scriptura in care este mentionat alcoolul dar nu e condamnat irevocabil.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2016, 20:08:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Exegeză nu pot să fac, dar în Sf. Scriptură sunt menționate o mulțime de lucruri care, folosite într-un mod care este plăcut lui Dumnezeu, sunt binecuvântate.

Sexul.

Banii.

Alcoolul.

Mâncarea.

Puterea (puterea politică, dacă vrei).

Cu alte cuvinte: e de condamnat să ai putere, să mănânci bine, să bei alcool, să fii bogat și să faci sex ?

În sine, nu.

Dar, cum ai obținut puterea și ce faci cu ea ?

Cum ai obținut mâncarea, cum și cnd o mănânci, cui mulțumești înainte și după ce ai mâncat, ții posturile ?

Cât, cum și de ce bei ?

Cum ai obținut banii, cum te raportezi la ei, ce faci cu ei ?

Cu cine și în ce scop faci sex ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 30.03.2016 at 20:11:56.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2016, 20:46:07
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Interesant punctul tau de vedere...:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2016, 21:03:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vinul este o bautura binecuvantata de Dumnezeu. Vinul si painea devin prin Sfanta Liturghie trupul si sangele Domnului. Sigur ca e o lupta cu noi insine sa pastram dreapta masura in toate. Daca invingem patimile din noi castigam mantuirea.

Trebuie sa ne aducem aminte mereu de Dumnezeu si, chiar daca suna ciudat, de faptul ca vom muri. Bautura, nu pare a fi un pacat mare, insa e poarta de intrare a unor pacate foarte mari: desfrânare, violente fizice si verbale si chiar crime. Iar pentru pacate vom da seamă in fata lui Dumnezeu in momentul mortii.

Daca avem mintea tulburata de bautura, riscam sa facem multe pacate sau sa luam decizii gresite. Cunosc persoane care au luat decizii gresite la un pahar de bautura, apoi s-au cait. Cel putin cand faci afaceri, e bine sa ai mintea limpede. Daca avem o cenzura interioara si reusim sa fim stapani peste patimi, suntem nesantajabili si dormim mereu linistiti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2016, 22:14:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul are probabil o presimtire ca urmeaza o dependenta nasoala si ingerul pazitor ii spune sa se lase de tot.

Dar pe de alta parte, dracusorul personal ii zice ca n-ar trebui sa piarda contactul cu alcoolul, ca sunt sigur argumente scripturistice sa bei :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.03.2016 at 22:16:46.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2016, 23:07:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Placerea e un drum alunecos. E o binecuvantare si un blestem in acelasi timp. Te poti bucura de placere dar nu poti fi prieten cu ea.

Revenind la topic. Daca se poate, mi-ar placea niste pareri despre "vinul" biblic. O exegeza. De ce apar episoade in Sfanta Scriptura in care este mentionat alcoolul dar nu e condamnat irevocabil.
Nici eu nu știu să fac o exegeză. Dar mă gândesc să-ți spun ce știu din practica Bisericii. Ea oferă credinciosului o rânduială menită să-l țină pe o cale duhovnicească, ferindu-l de căderile în păcate.

Cu privire la alcool, îndeosebi vin, știm că îl binecuvintează cu diferite ocazii. Vinul este bun, nu rău („veselește inima omului”, zice Psalmistul). Excesul este rău; și nu doar în cazul vinului.

Și ca să ne obișnuim să nu facem excese, Biserica ne învață cum să ne înfrânăm: Spre exemplu, acum suntem în Postul Mare, în care e dezlegare la vin sâmbăta, duminica și în sărbători (puține în acest post). Tot așa e regula și în Postul Adormirii Maicii Domnului. În celelalte două posturi dezlegările sunt mai multe. Dincolo de posturile astea, nu se bea vin miercurea și vinerea (exceptând vreo două săptămâni de harți).

Deci, pe de o parte, toată viața e presărată cu zile de înfrânare totală de la băutură. Pe de altă parte, rostul posturilor este de a deprinde înfrânarea: adică bei atât cât să nu te amețești - un pahar, două pe zi.

Și cred că în asta constă virtutea: a folosi fiecare lucru conform rostului său, iar nu de a-l refuza total. Învățând înfrânarea în toate vei bea atât cât îți face bine, vei mânca atât cât de zidește, vei dormi nu mai mult decât îți trebuie ca să te odihnești, vei vorbi cu măsură – nu mai mult decât trebuie și nu ce nu trebuie – chiar și gândurile ți le vei cumpăni și nu le vei mai da drumul oricum, ci doar dacă le vei afla pe placul lui Dumnezeu.

De fapt, dacă ajungem să le punem pe toate înaintea Lui (gânduri și fapte), nu vom mai putea face rău nici nouă, nici altora.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.03.2016 at 13:03:08.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.03.2016, 23:13:06
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

La spovedanie trebuie sa spun ca am baut alcool pana m-am imbatat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare