Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2016, 01:52:58
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Parintele Constantin Necula - DESPRE „ROCK SUB SECERĂ ȘI CIOCAN”

Nu stiu cum ar trebui sa ii fac o introducere. Omul chiar stie sa construiasca punti. Va las aici link-ul sa vedeti despre ce e vorba:

https://hyperliteratura.ro/parintele...era-si-ciocan/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2016, 07:11:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Păi da ....:)
(Sper că îți dai seama că omu-i deviant, pe bune. Și ai făcut rău că ai pus pozele alea, cu sticle de vin - dacă nu era legea cu interdicția la țigări, ar fi fost plin și de scrumiere...- cineva le va păstra la dosar/sertar și i le va arunca, la timpul potrivit, sub ochi. Sub ochii tuturor, ca să-l facă praf, cică; din "iubire", așa.....:))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2016, 09:16:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa bre ca s-a pocait intre timp de sticlele alea :)

Oricum erau prin niste sertare, poate si mai mult de ce ai vazut acolo.

Nu e vorba de punti, mai degraba cred ca, din pacate momentan are, se pare, o criza middle-upper age ceva de genu' :)

Adica, nu e rau sa construiesti punti, da' cand stii ca majoritatea audientei e formata din tineri crestini, sa bage dume cu "ascult 4..6 ore de rock pe zi" e cam nasol.
Pe astia ii pagubesti, pe ceilalti e greu de spus cat ii folosesti.

Pai cand mai are timp un preot sa slujeasca, sa predea, sa vorbeasca cu oamenii, cu familia, cand 6 ore le petrece cu urechile in casti?

E deja timp de cand a pus placa asta, oare cati rockeri a (re)crestinat intre timp?

"Chiar mă gândeam, în zilele Colectiv, după aceea, există oameni foarte buni în ceea ce fac, profesionis™ti, s™i atunci es™ti bun si în fat›a lui Dumnezeu."

Oare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.12.2016 at 09:57:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2016, 11:18:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Parintele se numara printre cei care voiesc un crestinism care sa respire firesc, sa fie un mod uzual de a fi al oamenilor, iar nu o continua retorica pompoasa aflata in contradictie evidenta cu practicile "ortodoxe". Cultiva buna dispozitie, ingaduinta fata de bucuriile marunte etc. Fara a se abate de la duhul Evangheliei.
Nu e un sfintisor crispat si firoscos, ca multi altii... Nu are "armura". Cauta sa fie simplu, chiar oleaca popular, asta-i clar. (Acuma, cat reuseste, e alta discutie...)
Probabil ca asta supara pe multi sau, ma rog, ii surprinde...
P.S. Muzica rock nu e rea in sine, cum nici un gen muzical nu este. La noi a fost chiar parte din rezistenta fata de prostie, micime sufleteasca si incorsetari abuzive de tot felul. A fost o supapa pentru generatii intregi.
Prin comparatie, iata ce a ajuns la noi muzica populara si usoara: o mare mizerie. Ce muzichie aveam (lautareasca, simfonica, populara - doine, balade, precum si romante etc.) si ce laturi se fabrica si se consuma azi... Mai bine rock, de o mie de ori rock daca altceva nu mai avem, decat incropelile prefabricate imbibate de zgomot si gemete lubric-tembele, care curg azi in valuri pe toate canalele.
https://www.youtube.com/watch?v=gSoVo7nw-p4

Last edited by ioan67; 13.12.2016 at 11:34:51.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2016, 13:08:51
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu prea ascult rock. Ocazional. Cand ies in oras prefer un bar de rock decat unul cliseu cu kiss fm in boxe sau mai rau, bomba cu taraf TV in boxe. Oricum, venind vorba de muzica, si in ziua de azi prea putin se cauta autenticul. Dar nu voiam sa devina un topic despre cat de meloman e fiecare.

Pe parintele l-am vazut la o conferinta la Cluj cand am fost cu colegii de la facultatea de Teologie. Are har. Chiar trebuie sa fi "hater" sa nu recunosti asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2016, 14:35:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:00:49.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2016, 08:18:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Observație justă.
Rockul românesc a fost un fenomen aparte, cu o frumusețe unică. Și-a tras seva tot din folclor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2016, 13:22:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu cred ca e un lucru bun ca participa la astfel de evenimente. Sigur ca nu imi plac nici mie anumite exagerari ( cum a fost aia cu 4 ore pe zi, asta cu 6 de acum inteleg ca a fost o gluma ) dar face un lucru bun. E bine sa se auda si o voce crestina in mediul acela ca si in multe altele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2017, 11:43:45
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Inca o interactiune in lumea profana care pe mine ma bucura. :)

http://www.digi24.ro/stiri/actualita...ia-deva-651063
Reply With Quote
Răspunde