Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.08.2010, 08:08:04
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Noi, crestinii ortodocsi romani, din tara si de pretutindeni, ne declaram profund dezamagiti de punerea in circulatie a noilor documente electronice ce contin microcipuri, dat fiind faptul ca intimitatea persoanei este profund lezata in aceste conditii.

Avand in vedere microcipul ca element de noutate al pasapoartelor si permiselor de conducere, ce contine date personale ale detinatorului, semnam aceasta Petitie exprimandu-ne opozitia ferma atat fata de Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 94/2008 (care stabileste unele măsuri privind punerea în circulație a pașapoartelor electronice) cat si fata de directiva nr.126/2006 a Comunității Europene (privind permisele de conducere biometrice).
Din motive religioase solicitam dreptul de a putea alege eliberarea acestor documente in format clasic in locul formatului electronic.
Totodata ne exprimam nemultumirea fata de intentia eliberarii in viitor a cartilor de identitate electronice solicitand si in acest caz dreptul de a alege formatul clasic.

In conformitate cu Art.29 din Constitutie alineatul 1 privind libertatea credintei religioase, care nu poate fi ingradita sub nici o forma si libertatea constiintei care este garantata, asa cum prevede alineatul 2 din acelasi articol, cerem ca in cel mai scurt timp posibil aceasta problema sa fie rezolvata!!

Va multumim


Semneaza petitia: http://www.petitieonline.ro/petitie/...p11362043.html
Citesc si ma...crucesc,ca sa zic asa,caci nu inteleg,oricit m-as stradui, unde-i ingradirea religioasa in pasaportul ala biometric.Ca de altfel in orice produs ,pe al carui eticheta este inscriptionat pretul ,in sistem COD de BARE.Sau unde-i ingradirea libertatii de constiinta. Personal,am mai spus-o,cred ca e o agitatie inutila,oameni buni.Bucurati-va de viata,caci oricum ceea ce e de intimplat se va intimpla cu sau fara acordul nostru.Sint interese FINANCIARE si ADMINISTRATIVE ,mari la mijloc.Nu se-mpiedica MAI-MARII lumii de niste bieti ortodocsi rebeli,dac e la o adica.Tot ce cred(asemeni lui ANDREI KURAEV-CODUL de BARE) este ca nimeni si nimic nu mi-L poate lua din inima pe Dumnezeu.
Sa ne straduim:" sa-L cunoastem pe Dumnezeu asa incit sa-L reprezentam in caracterul nostru!"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.08.2010, 08:36:23
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavianm Vezi mesajul
Buna ziua tuturor!
Imi permit sa va semnalez o lucrare de referinta pe acest subiect ata de controversat din ultimele zile. Scrisa foarte echilibrat (si in acelasi timp erudit), lucrare tradusa de catre d-na Elena Dulgheru.

Andrei Kuraev - Pecetea lui Antihrist, codurile de bare...

http://www.scribd.com/doc/10921661/A...rile-de-Bare-I
http://www.scribd.com/doc/10922269/A...ile-de-Bare-II
Slava TIE,Doamne! In sfirsit desopar pe cineva,altcineva ,in afar de mine -care am tot vb ca MOISE in desert,recomandindu-l pe Kuraev-,care-l recomanda.Ma bucur sa constat ca si altcineva face ceea ce eu fac de ceva vreme,dar nu m-a luat nimeni in seama..Cititi-l ,oameni buni,cit mai multi,si veti desoperi si o alta fata a lucrurilor,ca prea v-ati adincit in "apocalipsa" cu CIP-urile astea.
Aghioritul spune ceva dar nu-l rastalmaciti.Luati-aminte si la ceea ce va transmite acum,in zilele noastre, KURAEV,prin CODUL de BARE,si Pecetea...
Printre altele,Kuraev,spune f limpede,ca :"HRISTOS nu este un portofel care-ti poate fi sustras,pe neobservate,in aglomeratia din autobus!"(citez din memorie).Asadar nimeni si nimic nu ti-L poate "sustrage" din inima pe HRISTOS,daca-L ai.
In insulele VANUATU( si nu numai) ,spre ex ,isi duc existenta oameni care n-au auzit in viata lor nici de masoni ,nici de evrei,cu atit mai putin de ortodocsi.Si nici teama de CIP-uri n-au. N-au SINOD.Dupa ce reguli credeti ca vor fi judecati? Acolo totul e intre ei si...Dumnezeu.
Sa ne straduim ,fiecare,sa fim...oameni!Si sa nu uitam ,de LAZARII de linga noi! Sa-i miluim,din prea-plinul si/sau din prea-putinul nostru,ca si Domnul Hristos ,la DREAPTA SA JUDECATA sa ne miluiasca ,pe noi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
Pasaport electronic (cu microcip) din 2009 tot-Laurentiu Generalitati 97 18.11.2009 17:17:37
ajutati-i semnand petitia lavilavi Generalitati 0 11.07.2009 09:14:37
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu -Petiti alessia105 Generalitati 3 27.03.2007 10:17:30