Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2009, 12:05:11
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Question putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara?

Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2009, 13:08:14
Alexa_Dinca Alexa_Dinca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!

Crestineste este (si in cazul vostru) sa va pastrati curati pentru ziua de duminica pe care trebuie sa o petreceti impreuna cu Domnul la Sfanta Liturghie (care este vitala pentru orice crestin) si mai apoi acasa, luand aminte la cele sfinte de la slujba.Spre seara (dupa ora 17) este permisa impreunarea intre soti in vederea conceperii unui prunc.
De asemenea este permis in zilele de luni, marti (pana in ora 24), joi (pana in ora 24) in care nu sunt sarbatori. (asa stiu de la duhovnicul meu, caci si eu am avut aceste nelamuriri)

Dumnezeu va va ajuta si va va binecuvanta daca veti incerca din tot sufletul sa tinteti cont de poruncile Lui mai ales in conditiile grele ale acestor vremuri.

Orice va veti osteni, iubirea pentru Hristos Dumnezeu si iubirea dintre voi sa nu piara, ci sa sporeasca!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2009, 13:51:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ma mir de ce nu va faceti un plan pentru conceptie care sa arate ca cele tarifare sau ca mersul trenurilor...
Oameni buni, un copil este o minune pamanteana, este o viata, eu nu cred ca acea conceptie se pretinde la planuri care mai de care mai stupide, nu au nimic de-a face cu religia, ci mai degraba cu inventiile babesti, cu traditiile impuse, sau mai stiu eu ce .
Aratati-mi unde scrie in biblie cand sa concepi un copil si...eu va cred pe cuvant, dar nu inventii si interpretari " sfintite ".
Dumnezeu a spus sa inmultim pamantul, nu sa inmultim pamantul, duminica, luni, sau marti...sau mai stiu eu cand,.
Din mandrie si din superioritate si nevoia de supunere au venit atatea reguli, absolut inventate, care, daca aprofundati religia, veti vedea ca., mai degraba o denigreaza si-i restabileste Atotputerea Lui Dumnezeu.
Cititi multele insemnari care apar pe acest site, foarte interesante despre religie si credinta si veti vedea ca nu prea coincide cu atatea pareri presupuse afisate aici pe forum, pareri ce vin din superstitii, traditii aparute din batrani, interpretari si nu concretizari cu adevarat crestinesti.
PERSONAL, IN ORICE ZI AS CONCEPE UN COPIL, AS CONSIDERA O ZI BINECUVANTATA !
Inima, peiviti la inima oameni buni, nu la detalii inutile ale convietuirii noastre pe pamant . Inima noastra este de netagaduit, iar Dumnezeu o judeca mai presus de orice aparenta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 13:57:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2009, 14:04:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ma mir de ce nu va faceti un plan pentru conceptie care sa arate ca cele tarifare sau ca mersul trenurilor...
:))

Si,mai ales, cum ramane cu vorba aceea ca Dumnezeu a facut duminica pentru om si nu omul pentru duminica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2009, 14:14:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ory ,daca tu gandesti asa ,asta nu inseamna ca este corect ceea ce spui.
Nu te substitui tu preotilor ,duminica este o zi sfanta si trebuie respectata.
Daca esti asa libera in gandire si nu pui pret pe canoane si dogme de ce nu treci la protestanti ,ei sunt mult mai liberi si nu fac decat ceea ce scrie in sf.Scriptura ad literam ,dar nici macar ce scrie acolo in totalitate.
Sfintii parinti au avut parte de descoperiri dumnezeieti .Aceste canoane au fost stabilite la sf.Sinoade de ierarhi ca sf.Ioan Gura de Aur ,sf.Spiridon ,etc.
dupa sf.Scriptura ,scrierile sf.Pavel si revelatiile divine pe care ei le-au avut in urma nevointelor pe care noi nu suntem in stare sa le ducem.
Doamneajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2009, 14:24:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anita, lasa-ma cu interminabilele scrieri pe care le tot invocati...spune-mi unde scrie in biblie despre aceasta ?
Daca, conceptia unui copil din iubire, indiferent de ziua in care se savarseste, nu vi se pare o Binecuvantare...atunci nu am ce discuta cu persoane incatranite in teorie.
Caci practica, am vazut eu...ne cam omoara.
Vad ca multi ortodocsi au inceput sa se inchina la Sf. Parinti mai mult decat la Dumnezeu...Oameni buni, acestia nu sunt infailibili, plus ca mai sunt si interpretati in fel si chip...asadar, nu este musai sa diger tot ceea ce mi se impune, mai ales fara rationament de iubire.
Apropos !...obisnuiti sa cititi scrierile de pe acest site, dincolo de forum ?
Mie mi se pare absolut realist si formidabil...nu prea se potriveste cu ce aduceti voi in fata ca pe o justificare de netagaduit.
Eu nu prea citesc, dar, cand o fac ma minunez si ma bucur ca, totusi, biserica nu este chiar atat de habotnica cum o promoveaza credinciosii ei, de multe ori. Valabil si pentru postul Trinitas pe care-l apreciez.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 14:28:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2009, 14:30:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Demonstreaza-mi ca ai dreptate ,ca gandirea ta este corecta .
Tu vrei sa faci cum simti tu ,dar asta nu inseamna ca este si corect.
Nu mai da sfaturi din astea ,ca ii pierzi pe altii si te pierzi si pe tine.
Mantuitorul vorbeste despre post ,despre asta ce parere ai ?
Da citesc si scrierile care apar pe site.
Chiar astazi am citit ceva de un psiholog rus Zorin ,un psiholog ortodox ,are niste carti foarte bune .
Ai o parere buna despre tine daca nu dai doi bani pe sfintii parinti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2009, 14:35:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Demonstreaza-mi ca ai dreptate ,ca gandirea ta este corecta .
Tu vrei sa faci cum simti tu ,dar asta nu inseamna ca este si corect.
Nu mai da sfaturi din astea ,ca ii pierzi pe altii si te pierzi si pe tine.
Mantuitorul vorbeste despre post ,despre asta ce parere ai ?
Da citesc si scrierile care apar pe site.
Chiar astazi am citit ceva de un psiholog rus Zorin ,un psiholog ortodox ,are niste carti foarte bune .
Ai o parere buna despre tine daca nu dai doi bani pe sfintii parinti.
Si tu ai o parere buna daca-i pui pe Sfinti mai presus de Dumnezeu ?...spune-mi ce zice Dumnezeu insasi despre acest subiect si atunci ma convingi cu " credinciosia " ce o detii. Iti spun eu, Dumnezeu ne-a cerut exact ceea ce a facut El Insusi pe pamant, sa fim aproape de oameni, indiferent de gradul acestora, de statut, de culoare sau religie, indiferent de zi sau de sarbatoare. Eu nu cred ca Dumnezeu a avut indolenta, asa cum o au oamenii, sa intrebe pe ucenicii casatoriti in ce zi se impreuneaza cu sotia...ci, doar sa fie sotia si nu " femeia altuia ". Pur si simplu, nu vrem sa intelegem nimic din Smerenia Mantuitorului...mandria nu ne lasa !
Bine-nteles, nu mizez pe faptul de a nu avea un discernamant de la sine impus, o anumita conduita, o infranare prin abstinenta in cuplu, in asa masura incat sa se creeze un echilibru care poate duce si la credinta, asa cum este nevoie in tot ceea ce facem....dar nu impus de un orar prestabilit, ci de constiinta si etica.
Observ ca voi mai mult cititi, decat simtiti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 14:55:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2009, 15:02:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Draga mea ,eu simt nu numai citesc ,dar daca vreau ca acel copil sa fiebinecuvantat se mai poate amina o zi.
Sfantul Duh a vorbit prin David si a zis :
"minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui"
Sfintii sunt acei oameni minunati care ne mangaie numai cand stam pe linga ei si care ne sfatuiesc cu dragoste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2009, 15:03:12
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Anita, lasa-ma cu interminabilele scrieri pe care le tot invocati...spune-mi unde scrie in biblie despre aceasta ?
Daca, conceptia unui copil din iubire, indiferent de ziua in care se savarseste, nu vi se pare o Binecuvantare...atunci nu am ce discuta cu persoane incatranite in teorie.
Caci practica, am vazut eu...ne cam omoara.
Vad ca multi ortodocsi au inceput sa se inchina la Sf. Parinti mai mult decat la Dumnezeu...Oameni buni, acestia nu sunt infailibili, plus ca mai sunt si interpretati in fel si chip...asadar, nu este musai sa diger tot ceea ce mi se impune, mai ales fara rationament de iubire.
Apropos !...obisnuiti sa cititi scrierile de pe acest site, dincolo de forum ?
Mie mi se pare absolut realist si formidabil...nu prea se potriveste cu ce aduceti voi in fata ca pe o justificare de netagaduit.
Eu nu prea citesc, dar, cand o fac ma minunez si ma bucur ca, totusi, biserica nu este chiar atat de habotnica cum o promoveaza credinciosii ei, de multe ori. Valabil si pentru postul Trinitas pe care-l apreciez.
Draga Ory, cuvintele tale de mai sus imi amintesc de discutia pe care am avut-o cu o tanara surdo-muta care nu credea in sfinti ci numai in Sfanta Scriptura. Ea imi talcuia dupa mintea ei Sfanta Scriptura iar eu ii citam talcuirile Sfintilor Parinti, pana cand mi-a trantit-o: dar mai lasa-ma odata cu Parintii tai ca nu cred in ei.
Din momentul acela mi-am dat seama ca nu e nici-o punte intre noi. Talcuirile unui om ca ea sau ca mine (adica pacatosi) nu pot pretinde ca pot ajunge la Adevar. Ca ar insemna ca sfintii s-au nevoit degeaba. Si atunci nu ar mai fi nevoie de nevointe, de post si asceza ca oricum oricine va citi Sfanta Scriptura va cunoaste Adevarul, nu? Nu ar mai fi nevoie nici de biserica atata timp cat avem Sfintele Scripturi!
Iata la ce ne duce logica noastra de pacatosi (la parerea asta ajunsese ea si ca urmare umbla peste tot cu Sfanta Scriptura dar nu intra niciodata in biserica).
Insa Sfintii Parinti sunt inestimabili pentru noi pacatosii tocmai pentru ca ne-au dat raspunsuri la intrebarile noastre! E destul sa le citim si sa le punem in aplicare. E ca o scurtatura: nu mai trebuie sa ne nevoim 50 de ani in post si priveghere ca sa aflam Adevarul la toate intrebarile - avem deja raspunsurile. Tot ce trebuie este sa-i citim pe Sfintii Parinti!
Iar apoi, pe cat ne sta in putinta, sa punem in aplicare ceea ce am citit.
In ce priveste conceperea de copii, Sfintii Parinti ne invata infranarea (ca de la toate trebuie sa ne infranam - si de la mancare si de la sex, de la toate, doar asta e calea spre mantuire). Dar, mai ales, ne invata ca un copil conceput in zilele de post sau de sarbatori nu va fi ascultator, va fi recalcitrant, rau, usor de manipulat etc. Intr-un cuvant nu ne va aduce pacea si bucuria in casa, pe masura ce creste, ci ne va aduce necazuri. Si asta pentru ca nu am avut destula evlavie incat sa-l concepem atunci cand e placut lui Dumnezeu sa-l concepem. Totul la timpul potrivit! De ce nu tinem post martea si joia? Poti sa-mi spui? Scrie in Sfanta Scriptura pe undeva ca trebuie sa tinem post musai miercurea si vinerea? Sunt simboluri ale patimilor lui Iisus Hristos! Cum sa faci sex vinerea cand atunci a fost Hristos rastignit pe cruce?! Cere evlavie de la Dumnezeu ca sa te lumineze sa intelegi. Sunt lucruri descoperite celor mai sfinti decat noi de Insusi Hristos pentru ca noi, cei multi si pacatosi, daca le respectam, sa ne sfintim cu timpul (prin infranare si evlavie) si sa ne mantuim. Ca daca nu ajungem sa ne sfintim nu putem intra pe usa stramta a raiului.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43