Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 31.08.2010, 21:53:35
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ai grija la limbaj ca nu esti pe ulita
p.s. ai luat tu judecata lui Hristos din cate vad si arunci cu pietre in altii
Nu suntem aici sa ne contram in filosofii desarte,nu am vrut sa te jignesc prin ceea ce te-am intrebat in topic.Probabil ai inteles tu gresit.De asemenea nu am luat eu judecata Domnului nostru Iisus Hristos si nu arunc cu pietre in altii tocmai pentru nu sunt eu vrednic de a judeca.Eu nu stiu cum sa imi vad de pacatele mele,daramite de ale celorlalti...Insa nu pot fi de acord cu ereziile acestei lumi in legatura cu invatamintele de credinta sfinte,care,din pacate sunt talmacite in fel si chip de unii de pe acest forum.Consider ca forme si cai de indreptare sunt destule pentru toata ortodoxia acestei lumi...Stii,daca tot lasam noi,crestinii putin mai induhovniciti ca altii,care,culmea,sunt tot ortodocsi,sa asemene relatia Hristos-Biserica,care reprezinta pentru ortodoxia noastra jertfa,iubire,desavarsire,sfintenie si in cele din urma viata vesnica cu "sexul in viata crestina" sau cu iubirea-eros dintre barbat si femeie din cadrul casatoriei adusa cu greu de Sfintii nostri Parinti la rang de Taina,inseamna ca nu putem sub nicio forma sa ne mai numim crestini.In cel mai fericit caz le dam sectarilor care impanzesc lumea si cauta sa acapareze cu toate armele fiarei inimile si sufletele curate,motiv sa rada si sa persifleze in fel si chip singura noastra mostenire adevarata:credinta,nadejdea si dragostea...Sf.Ignatie spunea asa de frumos:"Fugiti,deci,de viclesugurile si uneltirile lui Satan pentru ca nu cumva,cazand prin sfatul sau,in stramtorare,sa lanceziti in dragoste.Dimpotriva,fiti toti in unire,cu inima neimpartita.Caci unde este dezbinare si manie,acolo nu este Dumnezeu."
Reply With Quote
  #162  
Vechi 31.08.2010, 22:11:11
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frate Zaharia, nu stiu de ce te enervezi asa.
Nu am timp (si nici femeia de serviciu sau majordomul ;-)) sa iau la comentat paragraf ce paragraf postarea ta cea indignata, dar as vrea sa spun uematoarele:

Eu (sam anna21) nu am ridicat in slavi sexul facand din el ceva mistic, cum pari sa fi inteles tu. Eu am vrut sa spun ca unirea dintre soti este imaginea unirii dintre Hristos si Biserica (nu eu, ci sf. Pavel spune asta: taina aceasta mare este, etc). Iar din aceasta unire face parte, in mod firesc, si unirea fizica, deci si unrea sexuala. Unirea dintre soti, ceea ce biblia numeste 'un singur trup', este si spirituala, si sufleteasca, si fizica, pe toate nivelurile. Iar unirea fizica pe langa punerea in comun a celor materiale si chivernisirea lor, este si ceea ce biblia numeste pudic 'patul conjugal'. Ea nu este un pogoramant, ci este un lucru binecuvantat de Dumnezeu. De acceea in slujba cununiei se vorbeste de 'un pat conjugal cast.' Ceea ce Biserica sfinteste printr-o sfanta taina (CACI BISERICA NU LASA NIMIC DEOPARTE, CI SFINTESTE TOTUL IN CASATORIE, inclusiv unirea sexuala), nu poate fi doar un pogoramant, un 'pis aller', iarta-ma, dar gandirea ta numai ortodoxa nu este.

Demonizarea sexului in sine nu este o gandire ortodoxa.
Si iarasi asta nu o spun u, o spun hotararile sinoadelor (al saselea) si sfintii parinti. Am citat de atatea ori din sfantul Ioan Gura de Aur in acest sens.
Viata feciorelnica a calugarului poate fi o cale de mantuire, casatoria este alta. Fiecare are greutatile si pericolele ei, fiecare are bucuriile ei. Zici de cei care sunt calugari ca se feresc de 'porceala' unei casatorii rau traite. Dar poate unii casatoriti se feresc printr-o viata inclusiv sexuala fireasca de ispitele unei vieti calugaresti care nu este pentru ei.
Pentru ca, chiar acceptand ideea ca viata feciorelnica ar fi o cale mai buna sau mai directa in si catre Hristos, ea este o cale mai buna pentru cine are vocatia necesara pentru ea.

Si sigur, in zilele noastre se trece in cealalta extrema si se face din sex o necesitate, o gimnastica, sau chiar un dumnezeu.
Dar existenta acestei extreme nu ar trebui sa ne faca pe noi crestinii sa cadem in extrema cealalta...

PS Citat dintr=un articol al unui ortodox, H. Tristram Engelhardt jr, ale carui pareri nu le impartasesc in totalitate si care cred ca se afla mai degraba in 'tabara' ta, Zaharia (http://www.crestinortodox.ro/diverse...i-69631.html):

"Cu Hristos, casatoria devine o usa unsa catre cer, o Taina a intalnirii cu Dumnezeu, o participare la mantuirea de catre Hristos a acestei lumi zdrobite, in ciuda caderii, in vremea potopului si dupa mantuirea realizata de Hristos Dumnezeu a afirmat taina casatoriei. Asa cum arata Sfantul Apostol Pavel, re*latia dintre sot si sotie e incadrata in termenii relatiei dintre Hristos si Biserica, o unire de iubire si supunere transformata prin moartea omului celui vechi si prin viata in Hristos.
Citat: Ef 5, 22-23
Textele biblice, ca si viata Bisericii vechi, situeaza intreaga sexualitate trupeas*ca in interiorul acestei relatii dintre sot si Sotie, ca si in relatia cu Dumnezeu. Sexualitatea isi are locul in patul conjugal in interiorul Tainei harului."
Ceea ce sugerezi tu in explicatia data aici nu este ceva decat ceea ce a numit Mantuitorul "ispita"...iar relatia sexuala dintre soti oriunde vei citi si vei studia este vazuta nicidecum ca o unire,ci ca o ispita de la Diavol.Relatia dintre soti este vazuta oriunde vrei tu:Filocalie,Pateric,Sf.Scriptura ca pe o cruce cladita pe dragoste crestineasca si un acces spre sfintenie...unde ai citit tu ca Biblia numeste unirea fizica pudic "pat conjugal"...Traiesti duplicitar si vrei sa duci aici argumente lumesti care nu isi au aici nici locul si nici rostul...Traieste,simte si documenteaza-te "intru Hristos" si apoi posteaza,ca smintesti cititorul...ia-l ca pe un sfat duhovnicesc si nu ca pe o ofensa...
Reply With Quote
  #163  
Vechi 31.08.2010, 22:36:54
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Insusi Hristos a spus:"Cinstita fie nunta intru toate si patul nespurcat"...AMIN
Reply With Quote
  #164  
Vechi 31.08.2010, 22:55:10
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

,,Cel ce nu este duhovnicesc pana in trupul sau,devine trupesc pana in sufletul sau,,
Reply With Quote
  #165  
Vechi 31.08.2010, 23:04:27
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Desfranarea in familie

In ziua de azi putine familii traiesc precum crestinii
mai rau e ca se fac multe avorturi si abandonuri
ba mai rau sunt bogati care se feresc sa faca copii ca sa nu cheltuie prea mult
dar la alte chestii care nu folosesc dau milioane
ex: Fete baruri distractiii jocuri etc
ca sa inchei orice familie fara duhovnic mereu vor avea certurisi necazuri
Reply With Quote
  #166  
Vechi 31.08.2010, 23:47:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Ceea ce sugerezi tu in explicatia data aici nu este ceva decat ceea ce a numit Mantuitorul "ispita"...iar relatia sexuala dintre soti oriunde vei citi si vei studia este vazuta nicidecum ca o unire,ci ca o ispita de la Diavol.Relatia dintre soti este vazuta oriunde vrei tu:Filocalie,Pateric,Sf.Scriptura ca pe o cruce cladita pe dragoste crestineasca si un acces spre sfintenie...unde ai citit tu ca Biblia numeste unirea fizica pudic "pat conjugal"...Traiesti duplicitar si vrei sa duci aici argumente lumesti care nu isi au aici nici locul si nici rostul...Traieste,simte si documenteaza-te "intru Hristos" si apoi posteaza,ca smintesti cititorul...ia-l ca pe un sfat duhovnicesc si nu ca pe o ofensa...
Unde anume ai citit tu ca unirea trupeasca dintre soti ar fi ispita de la diavol??
Imi pare rau, dar sunt nevoita sa iti intorc sfatul de a studia mai bine inainte de a sminiti cititorii..

"Cinstita fie nunta intru toate si patul nespurcat" nu inseamna nicidecum sa traiasca oamenii castaoriti ca fratii. Inseamna sa nu comita cei doi adulter.
Mai documenteaza-te. Ia-o si tu ca pe un sfat si nu ca pe o ofensa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 01.09.2010, 11:42:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Desfranarea din casatorie este un diavol viclean, deoarece el se poate strecura in lucrurile "binecuvantate".
Daca avem insa minte treaza si dor de Dumnezeu, vom simti diferenta intre dragoste trupeasca si desfranare.

Sa tinem posturile, cele mari si cele de peste saptamana; sa tinem duminicile si sarbatorile; sa tinem perioadele de sarcina si perioadele lunare ale femeii; iar in zilele de rand, cand avem binecuvantare, sa nu epuizam fortele trupului; sa nu cautam ineditul si nici performanta; sa nu punem dragostea trupeasca cea binecuvantata drept acoperamant al pacatului, al egoismului si al imbrancirii in mari necuviinte. Astfel, ne vom pazi de desfranare, casatoriti fiind.

La acest capitol insa (dragostea trupeasca), masura se afla in mana celui mai slab si neputincios !
imi pare un raspuns suficient de clar.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.09.2010, 12:14:23
lilisor_an lilisor_an is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 2
Implicit re

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Ma poate lamuri si pe mine ce insemana desfranarea in casatorie? De asemenea ii rog pe cei casatoriti sa-mi raspunda din propria experienta practica cum se impaca faptul ca orice metoda anticonceptionala este pacat (inclusiv " grija" practicata din antichitate )cu realitatea din casnicie si cu viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
multumesc!
buna imi cer scuze de deranj.in primul rand nu te judeca nimeni pentru ca daca am face acest lucru ne-am lua drept de judecatori drept pe care il are doar ISUS HRISTOS,FIUL PREA IUBIT SI SCUMP AL LUI DUMNEZEU.Biblia spune;nu judeca si nu vei fi judecat.in al doilea rand nu cred (asta e parerea mea)ca e ceva rau daca folosesti anticonceptionale.cred ca daca DUMNEZEU vrea tu si sotul tau o sa aveti un copil la momentul potrivit.avand in vedere ca sunteti oameni credinciosi ati putea posti amandoi si sa va rugati ca DUMNEZEU sa va intareasca si dragostea voastra sa sporeasca tot mai mult cu fiecare zi.caci fara dragoste nimic nu e posibil.o zi buna iti doresc.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 01.09.2010, 12:19:12
lilisor_an lilisor_an is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
inteleg exact ceea ce scrie dar ce te faci daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca sau si mai rau nu vrea copii amandoi crestini fiind
atunci convinge-l sa posteasca.macar o data pe saptamana.prin post si rugaciune esti mai aproape de DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 01.09.2010, 15:50:26
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
inteleg exact ceea ce scrie dar ce te faci daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca sau si mai rau nu vrea copii amandoi crestini fiind
Daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca, nu poate posti nici celalalt. Poate posti o zi de dragul celuilalt, daca vrea si considera ca poate, dar corect este sa posteasca pentru Dumnezeu si atunci cand va intelege valoarea postului o va face cu draga inima... sa ne rugam pentru asta. Pana atunci nu exista nici un beneficiu din a posti doar sa scapi de cicaleala nevestii.

Daca unul din cei doi nu doreste copii niciodata, taina cununiei nu se poate savarsi de catre preot. Orice casatorie trebuie sa fie deschisa vietii, mai ales ca ne rugam pentru "nastere de prunci buni".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39