Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 01.09.2010, 17:56:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Daca unul din cei doi nu doreste copii niciodata, taina cununiei nu se poate savarsi de catre preot. Orice casatorie trebuie sa fie deschisa vietii, mai ales ca ne rugam pentru "nastere de prunci buni".
Cristina, stiam ca asta este o conditie in dreptul canonic catolic, nu ortodox.

Sigur ca orice casatorie trebuie sa fie deschisa vietii. Insa cati (mai ales barbati) nu spun la inceput 'eu nu vreau copii' si pe urma isi schimba paerea? Cunosc cazuri.
Si de multe ori nu spun asta din egoism, ci din cauza experientelor negative din copilarie (parinti divortati, suferinte diverse..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 01.09.2010, 20:04:16
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cristina, stiam ca asta este o conditie in dreptul canonic catolic, nu ortodox.

Sigur ca orice casatorie trebuie sa fie deschisa vietii. Insa cati (mai ales barbati) nu spun la inceput 'eu nu vreau copii' si pe urma isi schimba paerea? Cunosc cazuri.
Si de multe ori nu spun asta din egoism, ci din cauza experientelor negative din copilarie (parinti divortati, suferinte diverse..)
Prima data am citit chestia asta intr-o carte a pr. Ioanichie Balan, apoi am mai intalnit-o in cateva carti ortodoxe si am auzit-o si in predici. Din cartea pr. ioanichie Balan iti pot cita. In ceea ce-i priveste pe catolici, probabil vor interveni si ei in discutie oferindu-ne trimiteri exacte spre documente magisteriale si/sau enciclice papale... Din pacate noi ortodocsii nu avem documentele puse in regula....

Si eu cunosc cazuri in care pozitia sotului care nu voia sa auda de copii s-a schimbat, dar cunosc si cazuri cand intransigenta lui pe pozitie a dus la AVORT!!! Nici o femeie crestina aflata in deplinatatea facultatilor sale mintale nu ar trebui sa accepte o astfel de situatie pentru ca... NICIODATA ACTUL SEXUAL NU POATE FI SEPARAT 100% DE PROCREATIE, pentru ca NU EXISTA CONTRACEPTIE SIGURA 100%, de aici rezulta ca s-ar putea sa fim nevoite sa luam in discutie ... AVORTUL!!!!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 01.09.2010, 21:02:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul

Si eu cunosc cazuri in care pozitia sotului care nu voia sa auda de copii s-a schimbat, dar cunosc si cazuri cand intransigenta lui pe pozitie a dus la AVORT!!! Nici o femeie crestina aflata in deplinatatea facultatilor sale mintale nu ar trebui sa accepte o astfel de situatie pentru ca... NICIODATA ACTUL SEXUAL NU POATE FI SEPARAT 100% DE PROCREATIE, pentru ca NU EXISTA CONTRACEPTIE SIGURA 100%, de aici rezulta ca s-ar putea sa fim nevoite sa luam in discutie ... AVORTUL!!!!
Foarte adevarat! Si cate avorturi se fac fara stiinta...
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.09.2010, 22:02:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Prima data am citit chestia asta intr-o carte a pr. Ioanichie Balan, apoi am mai intalnit-o in cateva carti ortodoxe si am auzit-o si in predici. Din cartea pr. ioanichie Balan iti pot cita. In ceea ce-i priveste pe catolici, probabil vor interveni si ei in discutie oferindu-ne trimiteri exacte spre documente magisteriale si/sau enciclice papale... Din pacate noi ortodocsii nu avem documentele puse in regula....

Si eu cunosc cazuri in care pozitia sotului care nu voia sa auda de copii s-a schimbat, dar cunosc si cazuri cand intransigenta lui pe pozitie a dus la AVORT!!! Nici o femeie crestina aflata in deplinatatea facultatilor sale mintale nu ar trebui sa accepte o astfel de situatie pentru ca... NICIODATA ACTUL SEXUAL NU POATE FI SEPARAT 100% DE PROCREATIE, pentru ca NU EXISTA CONTRACEPTIE SIGURA 100%, de aici rezulta ca s-ar putea sa fim nevoite sa luam in discutie ... AVORTUL!!!!
Casatoria este o taina, in sensul de sfanta taina, dar si in sensul de mister, ca orice este omenesc (omul fiind dupa chipul lui Dumnzeu). In Biserica ortodoxa, anumite lucruri nu sunt cercetate de catre preot. El nu ii intreaba pe cei doi despre dorinta de a avea copii si despre promisiunile pe care si le-au facut.
Pentru ca un preot ortodox sa cunune doi oameni, ei trebuie sa nu fie rude, sa nu fie deja casatoriti, sa fie ortodocsi, si alte cateva conditii de baza. Nici macar nu ii intreaba daca sunt sau nu practicanti. Adesea daca unul este, celalalt nu.
Sigur, ar fi bine ca si preotii ortodocsi, ca si cei catolici, sa ii pregateasca pe tineri pentru casatorie si sa le spuna ca ar trebui sa fie deschisi vietii. Insa nu cred ca ar avea dreptul sa refuze sa ii casatoreasca daca unul din ei spune ca nu vrea sa aiba copii. Mai ales daca ar avea si un motiv serios (boala genetica in familie de ex.) Pana la urma, asta tine de responsabilitatea celor doi; chiar daca ajung la pacate grave, nu din cauza cununiei ajung, ci din cauza unei rele intelegeri a cununiei.

Sigur ca a ajunge la avort este alta poveste. Avortul este distrugerea unei vieti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 01.09.2010, 22:17:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cristina, stiam ca asta este o conditie in dreptul canonic catolic.
Într-adevăr, am găsit canonul 819 al CCEO (Codul Canoanelor Bisericilor Orientale), care statuează că:

Can. 819 - (= 1096) Pentru a se avea consimțământ matrimonial este necesar ca cei care celebrează căsătoria, cel puțin să nu ignore că [însăși] căsătoria este un consorțiu permanent între un bărbat și o femeie, orânduit spre procrearea fiilor, printr-o oarecare cooperare sexuală.

Fără a avea preocupări de cunoaștere sistematică a dreptului canonic, eu înțeleg de aici că nu se poate săvârși o căsătorie în care unul dintre soți respinge posibilitatea de a avea copii prin cooperare sexuală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #176  
Vechi 01.09.2010, 22:30:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Casatoria este o taina, in sensul de sfanta taina, dar si in sensul de mister, ca orice este omenesc (omul fiind dupa chipul lui Dumnzeu). In Biserica ortodoxa, anumite lucruri nu sunt cercetate de catre preot. El nu ii intreaba pe cei doi despre dorinta de a avea copii si despre promisiunile pe care si le-au facut.
Pentru ca un preot ortodox sa cunune doi oameni, ei trebuie sa nu fie rude, sa nu fie deja casatoriti, sa fie ortodocsi, si alte cateva conditii de baza. Nici macar nu ii intreaba daca sunt sau nu practicanti. Adesea daca unul este, celalalt nu.
Sigur, ar fi bine ca si preotii ortodocsi, ca si cei catolici, sa ii pregateasca pe tineri pentru casatorie si sa le spuna ca ar trebui sa fie deschisi vietii. Insa nu cred ca ar avea dreptul sa refuze sa ii casatoreasca daca unul din ei spune ca nu vrea sa aiba copii. Mai ales daca ar avea si un motiv serios (boala genetica in familie de ex.) Pana la urma, asta tine de responsabilitatea celor doi; chiar daca ajung la pacate grave, nu din cauza cununiei ajung, ci din cauza unei rele intelegeri a cununiei.

Sigur ca a ajunge la avort este alta poveste. Avortul este distrugerea unei vieti.

Pt. mine , asemenea ocazii , mi se par ,,rara avis" . Explicatii sincere ca ale tale , ortodoxa fiind, despre o sfinta taina au darul de a ma muti de uimire . Ar trebui sa-ti recomand ca mai inti de toate sa-ti iei un molitfelnic si sa citesti (asa dovedesti, ca inca nu ai citit) taina respectiva in intregime dar banuiesc ca am intra intr-un dialog justificativ jenant si fara rezultat !

Cel mai bine insa, cel mai potrivit dar si real este sa-l citez pe Ion Creanga intro maxima (furata de la o colega de forum pe care nu mai stiu cum o cheama ... conteaza esenta) :

,, Stiu ca sunt prost , dar cind ma uit imprejur deja ma simt mult mai bine !"
Reply With Quote
  #177  
Vechi 02.09.2010, 11:01:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Frate Zaharia, as dori un raspuns (de orice fel) la mesajele private pe care ti le-am trimis.
Multam fain!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #178  
Vechi 02.09.2010, 21:29:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. mine , asemenea ocazii , mi se par ,,rara avis" . Explicatii sincere ca ale tale , ortodoxa fiind, despre o sfinta taina au darul de a ma muti de uimire . Ar trebui sa-ti recomand ca mai inti de toate sa-ti iei un molitfelnic si sa citesti (asa dovedesti, ca inca nu ai citit) taina respectiva in intregime dar banuiesc ca am intra intr-un dialog justificativ jenant si fara rezultat !

Cel mai bine insa, cel mai potrivit dar si real este sa-l citez pe Ion Creanga intro maxima (furata de la o colega de forum pe care nu mai stiu cum o cheama ... conteaza esenta) :

,, Stiu ca sunt prost , dar cind ma uit imprejur deja ma simt mult mai bine !"
Am renuntat de mult sa ma supar pe tine pentru felul in care ma iei peste picior. O iau ca pe un bobarnac prietensc uintre adversari-prieteni, ca de obicei, deci.

Eu sunt casatorita si cunosc slujba nuntii, pe care am citit-o de mai multe ori. In rugaciuni este vorba despre copii, dar nu scrie nicaieri ca daca cei doi nu vor sau nu pot avea copii cununia nu este valabila din aceast cauza sau nu ar trebui celebrata.

Cat despre cazul de care am vorbit (a nu vrea sa ai copii din cauza unor probleme genetice in familie), poate nu mi-ar fi venit in minte daca nu as cunoaste chiar eu un cuplu care are aceasta problema. Faptul ca statistic un caz este rar nu inseamna ca nu poate deveni realitate pentru oricare dintre noi. In viata mea am avut ocazia sa vad ca statistica nu face multi banuti - s-a intamplat tocmai ceea ce nu ar trebui sa se intample decat in 0,0000..1 la suta din cazuri
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 02.09.2010, 22:35:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am renuntat de mult sa ma supar pe tine pentru felul in care ma iei peste picior. O iau ca pe un bobarnac prietensc uintre adversari-prieteni, ca de obicei, deci.

Eu sunt casatorita si cunosc slujba nuntii, pe care am citit-o de mai multe ori. In rugaciuni este vorba despre copii, dar nu scrie nicaieri ca daca cei doi nu vor sau nu pot avea copii cununia nu este valabila din aceast cauza sau nu ar trebui celebrata.

Cat despre cazul de care am vorbit (a nu vrea sa ai copii din cauza unor probleme genetice in familie), poate nu mi-ar fi venit in minte daca nu as cunoaste chiar eu un cuplu care are aceasta problema. Faptul ca statistic un caz este rar nu inseamna ca nu poate deveni realitate pentru oricare dintre noi. In viata mea am avut ocazia sa vad ca statistica nu face multi banuti - s-a intamplat tocmai ceea ce nu ar trebui sa se intample decat in 0,0000..1 la suta din cazuri
Un singur lucru mai doresc sa precizez: nu am avut dorinta sa te jignesc, nici acum si nici in alte dati si nu urmaresc asta nici in mod primar si nici secundar dau de orice alt rang . Singurul lucru care cred ca ma stapineste sau ma intereseaza sau ma caracterizeaza este realismul categoric , adica adevarul si dreptatea, grefat insa pe un spirit patimas . Cel putin asa cred eu despre mine si aceasta intentie o am . Limbajul imi este in consecinta : cind agresiv si incriminator, inchizitorial si fara posibilitate de eschiva pt. interlocutor atunci cind sunt atacate principiile si judecatile la care am aderat, cind ondulant si tolerant atunci cind ori simpt ca nu pot comunica eficient cu interlocutorul sau cind greselile sunt mici si nu au rezolvarea pe forum . Si poate ca mai sunt si intr-un alt fel dar pe care din cauza subiectivismului nu reusesc sa il vad. Dar cred ca esential este modul de educatie si instructie in care am fost format . Si ca sa exagerez, dar tot fara dorinta de a te jigni, spun ca nu am atitudine si educatie de papa-lapte , lasind sa se scurga lumea pe linga mine , eu fiind ocupat in timpul acesta cu nimicuri si iluzii dar pe care sa le traiesc intens !
Pt. orice alte banuieli te rog sa ma ierti !
Reply With Quote
  #180  
Vechi 02.09.2010, 23:01:29
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Fani, cazurile in care nu vor copii datorita unor defecte genetice cunoscute inca dinainte sunt infime pe langa numarul mare de cazuri in care nu vor copii ca "nu vrea muschii lor".
In cazul in care nu vor copii pentru ca exista siguranta/posibilitatea transmiterii unor defecte genetice grave, tot trebuie sa tina seama de faptul ca este absolut imposibil sa desparti cu desavarsire actul sexual de procreatie. Deci isi asuma dintru inceput un risc. Oricum astfel de cazuri se discuta foarte serios cu duhovnicul, practic o casatorie alba si niste copii infiati ar fi ideaul... greu de purtat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39