Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 14.11.2010, 20:06:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Înseamnă împreunarea în timpul sarcinii, în zile de post și sărbătoare.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.12.2010, 19:30:17
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Refuzul de a avea copii este lipsa de iubire pentru celalalt, mai exact este egoism si motiv de divort!
sau responsabilitate.
de aia e plina romania de orfelinate si de prosti, pentru ca romanul, invatat sa nu gandeasca si sa-si asume si responsabilitatea, da vina in dumnezeu cand hotaraste sa se reproduca in nestire, desi nu dispune de mijloace.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 01.12.2010, 19:37:00
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
1.Sophia, mi-ai mai pus cam aceeasi intrebare si eu am mai raspuns, cred ca la mai multe subiecte. Nu am timp sa caut acum, iti mai zic inca o data: pentru metoda calendarului este necesar un ciclu regulat. Exista niste calcule si pentru ciclul neregulat, merge si asa, dar, exact dupa cum a spus dr. Dragomir creste mult numarul zilelor de abstinenta. Eu insa, daca ai citit cumva tot postul meu, nu printre randuri, am vorbit de metoda simptotermica (adica termometru + diverse semne ale fertilitatii), care este foarte sigura daca este invatata si aplicata corect. Metoda simptotermica se poate aplica cu acelasi grad de siguranta si in cazul ciclurilor neregulate. Ea nu se bazeaza pe presupunera ca ciclul de luna asta va semana cu vreun altul avut de femeia in cauza, ci pe analizarea semnelor de fertilitate pe care le trimite corpul. Un astfel de semn este sangerarea menstruala si este imposibil e ignorat, in schimb sunt alte semne mai discrete de-a lungul ciclului pe care le putem invata si ne putem folosi de ele.
Altfel, problemele particulare ale fiecarei familii se discuta cu duhovnicul.
cata ipocrizie, dom'le. este permis sa eviti sarcina prin metoda calendarului, insa e pacat de moarte daca folosesti prezervativ. e vreo logica si n-o vad eu?

cei mai ipocriti sunt fanaticii. intreaga istorie o dovedeste.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 01.12.2010, 19:42:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
cata ipocrizie, dom'le. este permis sa eviti sarcina prin metoda calendarului, insa e pacat de moarte daca folosesti prezervativ. e vreo logica si n-o vad eu?

cei mai ipocriti sunt fanaticii. intreaga istorie o dovedeste.
Daca nu esti crestina si nu te intereseaza cu adevarat ce inseamna pacatul, ce treaba ai sa te bagi in discutii?

Pacatul nu este definit de oameni.

Iar faptul ca tu intelegi este o lipsa a ta, nu un argument ca tu ai dreptate. Rationeaza aceasta!
Reply With Quote
  #205  
Vechi 01.12.2010, 20:24:51
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca nu esti crestina si nu te intereseaza cu adevarat ce inseamna pacatul, ce treaba ai sa te bagi in discutii?

Pacatul nu este definit de oameni.

Iar faptul ca tu intelegi este o lipsa a ta, nu un argument ca tu ai dreptate. Rationeaza aceasta!
ba chiar sunt crestina, dar spre deosebire de tine si din fericire, nu dispretuiesc ratiunea.

daca ideea de baza e ca e pacat sa eviti sarcinile, de ce drept-credincioasele de aici dau lectii despre cum sa calculezi in functie de calendar?

niste argumente de bun simt ai, sau tot "asa a zis doamne-doamne"?

si ma bag in discutii pentru ca este o tara libera din mileniul 3 unde libertatea de expresie este garantata, spre ghinionul unora ca tine.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 01.12.2010, 20:32:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
ba chiar sunt crestina, dar spre deosebire de tine si din fericire, nu dispretuiesc ratiunea.

daca ideea de baza e ca e pacat sa eviti sarcinile, de ce drept-credincioasele de aici dau lectii despre cum sa calculezi in functie de calendar?

niste argumente de bun simt ai, sau tot "asa a zis doamne-doamne"?

si ma bag in discutii pentru ca este o tara libera din mileniul 3 unde libertatea de expresie este garantata, spre ghinionul unora ca tine.
Argumentul "asa a zis Dumnezeu" nu este destul de bun pentru tine?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 01.12.2010, 20:38:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
ba chiar sunt crestina, dar spre deosebire de tine si din fericire, nu dispretuiesc ratiunea.
Nici eu nu dispretuiesc ratiunea, daca o vad.
Crestin nu este o titulatura pe care ne-o dam noi. Ci calitatea de crestin este certificata de mantuire (adica cine nu se va mantui, degeaba s-a autodenumit crestin in timpul vietii, ca nu a fost).
Crestin este cel care indeplineste TOATE poruncile lui Hristos (nu doar unele), care se smereste, isi vede si isi plange pacatele,se curata de patimi, care se spovedeste si impartaseste.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 01.12.2010, 20:39:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
ba chiar sunt crestina, dar spre deosebire de tine si din fericire, nu dispretuiesc ratiunea.

daca ideea de baza e ca e pacat sa eviti sarcinile, de ce drept-credincioasele de aici dau lectii despre cum sa calculezi in functie de calendar?

niste argumente de bun simt ai, sau tot "asa a zis doamne-doamne"?
... si da, aici ai dreptate chiar si calendarul este pacat, dar unii duhovnici sfatuiesc astfel credinciosii pt a evita un rau mai mare.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 01.12.2010, 20:52:56
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Argumentul "asa a zis Dumnezeu" nu este destul de bun pentru tine?
si cum se dovedeste ca FIX asa a zis dumnezeu? tu ai citit cu atentie ce am scris mai devreme?
sunt o mie de profeti si fondatori de religii sau secte care sustin in aceeasi masura ca asa "asa a zis dumezeu".
nu ma priveste paranoia nimanui, decat atunci cand in numele ei sunt incalcate drepturile si si libertatile omului, cand se comit genociduri, se toarna la securitate sau ridica catedrala mantuirii pe miliarde de lei.


rationeaza aceasta.

astept macar UN raspuns logic.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 01.12.2010, 20:54:33
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
... si da, aici ai dreptate chiar si calendarul este pacat, dar unii duhovnici sfatuiesc astfel credinciosii pt a evita un rau mai mare.
si de ce prezervativul este mai "pacatos"? din cate stiu eu, pe langa faptul ca nu este abortiv, te mai fereste si de tot soiul de BTS-uri. si cum romania este tara in care sunt cele mai multe bolnave de cancer de col uterin, eu zic sa te mai gandesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39