Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.09.2011, 21:14:58
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Kinsey a lucrat cu personal pedofil homosexual etc... Aceste persoane erau platite pt "studii" cu copiii.
Cand e vorba de un om de stiinta, criteriile importante sunt cele care tin de competenta, nu de orientarea sexuala. Daca asta e un criteriu la care tii, te rog sa iti arunci calculatorul la gunoi, chiar acum. Turing era homosexual.

In plus, eu nu am auzit de pedofili in echipa lui.

Citat:
Deci nu a fost vorba doar de chestionare(apropo, pe cine interoghezi pt a afla in cat timp ajunge un bebelus la orgasm? Astfel de date apar in studiile lui Kinsey).
Eu nu stiu despre metodologia folosita de Kinsey pentru a afla asta. Probabil a avut de a face cu bebelusi care se masturbau, si a cronometrat?
E un lucru binecunoscut ca bebelusii se masturbeaza. Ce ti se pare atat de ciudat?

Citat:
De asemenea, multe familii au fost compensate financiar pt participarea la cercetarile lui Kinsey.
Si companiile care fac studii de piata ofera compensatii financiare, sau in produse. Asta nu inseamna ca nu au incredere in respectivele rezultate.

Citat:
citeste si tu, comentarii ironice nu prea isi au rostul...
Evident ca isi au rostul, atunci cand vorbesti, slab argumentat, cu copy/paste, despre un om care a avut curajul sa deschida subiectul sexualitatii in America anilor '50. Poate nu ai citit suficient despre epoca respectiva, sau nu ai cunoscut oameni care au trait in anii aia, ca sa iti dai seama prin ce a trecut Kinsey, si de cat curaj a avut nevoie sa faca ce a facut.

Si da, intelegerea pe care o avem acum asupra sexualitatii (care, in parte, i se datoreaza si lui Kinsey) ne face sa credem ca homosexualii, de pilda, sunt oameni ca oricare altii, si ca educatia sexuala e un lucru normal. Ca tie nu iti convine treaba asta, nu ma surprinde, avand in vedere ca iti gasesti reperele morale intr-o carte veche de mii de ani, cu origini incerte, care incrimineaza orice lucru care l-ar putea bucura pe om.

Am mai spus-o si cu alte ocazii, si repet: atitudinea unui ortodox fata de sexualitate e aceeasi cu a unui anorexic cand e vorba de mancare. Nu va puteti gandi la sex fara sa il asociati cu murdarie, vinovatie, pacat, perversiune, imoralitate.
Si va uitati urat (si ii etichetati ca atare) la toti cei care nu sunt de acord cu voi.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.09.2011, 23:19:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Evident ca isi au rostul, atunci cand vorbesti, slab argumentat, cu copy/paste, despre un om care a avut curajul sa deschida subiectul sexualitatii in America anilor '50. Poate nu ai citit suficient despre epoca respectiva, sau nu ai cunoscut oameni care au trait in anii aia, ca sa iti dai seama prin ce a trecut Kinsey, si de cat curaj a avut nevoie sa faca ce a facut.

Am mai spus-o si cu alte ocazii, si repet: atitudinea unui ortodox fata de sexualitate e aceeasi cu a unui anorexic cand e vorba de mancare. Nu va puteti gandi la sex fara sa il asociati cu murdarie, vinovatie, pacat, perversiune, imoralitate.
Si va uitati urat (si ii etichetati ca atare) la toti cei care nu sunt de acord cu voi.
.. Sau atitudinea ta fata de ortodoxie este aceeasi a unui anorexic fata de mancare?

Nu ai reusit sa observi ca pe acest thread eu nu discut despre ortodoxie, iar faptul ca sunt ortodoxa nu-mi invalideaza postarile... care oricum sunt in mare parte preluari ale opiniilor altora.

Te rog sa observi ca cei care critica studiile Kinsey NU o fac de pe o pozitie crestina. Ca urmare, intreaga ta critica este inadecvata si prost plasata, probabil o refulare dupa ce nu te-ai putut impune pe alte threaduri in care probabil "argumentele" tale ar fi avut contextul potrivit.

Cat despre "etichete", dupa cum vad, tu esti cel care te grabesti sa le pui!

Iar in ce priveste "curajul" lui Kinsey, nu este diferit de cel al unui pedofil din ziua de azi care lupta pentru acceptarea sociala a acestui fenomen pentru a evita oprobiul public (posibil puscaria)! Crezi sincer ca setea de adevar motiveaza astfel de oameni? Sau ura lor viscerala impotriva normelor sociale care i-ar trimite la puscarie sau la casa de nebuni?

Daca ai putea sa-ti depasesti indignarea care te cuprinde in discutiile cu un ortodox indiferent de subiect, poate ca vei reusi sa intelegi ca studiile lui Kinsey sunt criticate nu pt ca exploateaza un subiect tabu sau pt ca el este homosexual, ci pentru ca sunt imorale, fraudulente si nestiintifice.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.09.2011, 23:50:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Bebelusii nu simt durere?

Vazusem un thread despre circumcizie si mi-am amintit de materiale pe acest subiect.
In strainatate circumcizia este des solicitata de parinti (de toate religiile, nu conteaza) si-mi spunea un prieten medic ca desi informeaza corect parintii ca este o procedura inutila, riscanta si efectuata FARA anestezie, putini parinti renunta la ea.
Fara anestezie?

Tineti-va bine, ca este greu de crezut: mult timp s-a considerat ca bebelusii nu simt durere, iar toate procedurile chirurgicale efectuate pe ei erau fara anestezie. Pana prin anii '85 cand parintii au inceput sa fie mai documentati si au aparut intrebari.
Nu vorbesc de cazuri izolate, ci de o practica generalizata, raspandita in toate centrele universitare prestigioase: bebelusii operati fara anestetic, in suferinta atroce! Nu doar circumcizie, ci operatii majore.

Un material in engleza despre acest subiect (circumcizie si bebelusii neanesteziati):http://www.nocirc.org/symposia/second/chamberlain.html
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.09.2011, 23:54:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Tot despre circumcizie, relatarea unei asistente medicale ( engleza)

http://www.whale.to/a/milos.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2011, 00:40:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Exclamation revoltator

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Himera = o combinatie din doua sau mai multe specii intr-un singur trup

David Magnus, director al Centrului Stanford pentru etica biomedicala la Universitatea Stanford, crede ca adevarata ingrijorare este daca himerele vor fi puse sau nu in utilizari problematice, riscante sau periculoase.

Oameni nascuti din parinti soareci

De exemplu, un experiment care ar provoca ingrijorari, a spus el, este ingineria genetica a soarecilor sa produca sperma umana si ovare, apoi facerea fertilizarii in vitro pentru a produce un copil a carui parinti sunt o pereche de soareci.

„Majoritatea oamenilor ar gasi acest lucru problematic’’, a spus Magnus, „dar aceste utilizari sunt bizare si nu, din cele mai bune cunostinte ale mele, ceva ce oricine contempleaza de la distanta. Cele mai multe utilizari ale himerelor sunt mult mai relevante pentru ingrijorarile de ordin practic.

Anul trecut Canada a aprobat actul Reproducerii Umane Asistata, care interzice himere. Concret, acesta interzice transferarea unei celule neumane intr-un embrion uman si punerea celulelor umane intr-un embrion neuman.

Cynthia Cohen este membra a Comitetului de Supraveghere pentru Celule Stem din Canada, care supervizeaza protocoalele de cercetare pentru a se asigura ca acestea sunt in conformitate cu noile orientari.

Ea considera ca o interdictie ar trebui sa fie pusa de asemenea si in USA.

Crearea de himere, a spus ea, prin amestecarea gametilor umani si animali (sperma si ovare) sau transferarea celulelor reproductive, diminueaza demnitatea umana.

„Aceasta ar nega ca exista ceva distinctiv si valors despre fiintele umane care ar trebui sa fie onorate si respectate’’, a spus Cohen, care este de asemenea cercetator principal la Institutul de Etica Kennedy al Universitatii Georgetown din Washington, D.C.
[/url]
ah da,himere.un subiect care imi provoaca fiori pe sira spinarii de fiecare data.Stiu un pic despre subiect,am citit articole,inclusiv unul acum cateva zile pe descopera.ro (cu poze!!),care arata efectiv himere(evident nereusite congenital).am ramas traumatizat.asa ceva ar trebui interzis prin lege.nu inteleg de ce ar face cineva asa ceva,cu exceptia unei curiozitati stiintifice bolnave.rezultatele sunt monstruoase si deformate,sunt prea multe variabile,impozibil de prezis rezultatul,iar desi ar incerca sa argumenteze ca ajuta la nu stiu ce boli,e clar ca fuziunea om-animal nu poate fi prea folositoare.acum imi aduc aminte de un nebun pe nume Ivanov care incerca sa obtina sprijin financiar de la Stalin printe-un proiect prin care incerca sa creeze hibrizi om-cimpazeu pentru o armata de super-soldati sovietici(stiu ca suna a sf,dar era pe national geographic prezentat(nu mai tin minte exact emisiunea,dar stiu ca a mai reusit transplantarea unui cap de cimpazeu pe alt corp de cimpanzeu si a reusit,desi animalul(semi-anesteziat ce-i drept) nu dadea semne de coerenta in privire sau miscari ale fetei).pana la urma,presat de Biserica Rusa si fara sustinere,nu a mai reusit).pur si simplu sinistru.chiar vroiam sa impart asta,dar nu stiam unde sa prezint.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2011, 10:42:00
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu ai reusit sa observi ca pe acest thread eu nu discut despre ortodoxie, iar faptul ca sunt ortodoxa nu-mi invalideaza postarile... care oricum sunt in mare parte preluari ale opiniilor altora.

Te rog sa observi ca cei care critica studiile Kinsey NU o fac de pe o pozitie crestina. Ca urmare, intreaga ta critica este inadecvata si prost plasata, probabil o refulare dupa ce nu te-ai putut impune pe alte threaduri in care probabil "argumentele" tale ar fi avut contextul potrivit.
Hai sa fim cinstiti, macar cu noi insine. Uite ce ai scris despre Kinsey (bolduirile imi apartin):

Citat:
Decadenta morala la care suntem martori azi se datoreaza, in mare parte, si lui, si ideologiei careia i-a dat nastere. Supranumit “Freud al Americii”, Kinsey a deschis, prin raportul sau publicat în 1948, calea spre “revolutia sexuala” care avea sa se petreaca în anii ’60, vorbind deschis (și “argumentat” cu rezultatele interviurilor sale cu sute de subiecți) despre masturbare, sex premarital, relații extraconjugale, homosexualitate, pozitii si relatii nefiresti.
Citat:
Concluziile la care a ajuns Kinsey au spoiala stiintifica si fundamenteaza mai multe fenomene contemporane, cum ar fi educatia sexuala in scoli, acceptarea deviatiilor sexuale, acceptarea desfranarii si a homosexualiutatii.
Chiar vrei sa cred ca cel care a scris chestiile de mai sus (pentru ca am inteles ca nu iti apartin) e un tip neafiliat religios? Termenii folositi mi se par cat se poate de religiosi. Vezi "desfranare". Nu cred ca vei gasi vreo publicatie stiintifica care sa vorbeasca despre asta.

Asa ca da, faptul ca esti ortodoxa si ai o anumita viziune despre sex si ce ar "trebui" el sa fie reiese din pasajele pe care le-ai selectat.

Asta ca sa nu iti mai spun ca treaba cu "10% din populatie e homosexuala" nici nu a fost spusa de Kinsey, ci de cei care au interpretat, dupa ureche, ce au citit.

Citat:
Iar in ce priveste "curajul" lui Kinsey, nu este diferit de cel al unui pedofil din ziua de azi care lupta pentru acceptarea sociala a acestui fenomen pentru a evita oprobiul public (posibil puscaria)! Crezi sincer ca setea de adevar motiveaza astfel de oameni? Sau ura lor viscerala impotriva normelor sociale care i-ar trimite la puscarie sau la casa de nebuni?

Daca ai putea sa-ti depasesti indignarea care te cuprinde in discutiile cu un ortodox indiferent de subiect, poate ca vei reusi sa intelegi ca studiile lui Kinsey sunt criticate nu pt ca exploateaza un subiect tabu sau pt ca el este homosexual, ci pentru ca sunt imorale, fraudulente si nestiintifice.
Ce legatura e intre un pedofil, care exploateaza sexual copii, si Kinsey, care a facut mii de interviuri cu voluntari care au vorbit despre propria sexualitate? Si daca un pedofil foloseste studiile lui Kinsey pentru un scop propriu, ce legatura are Kinsey cu asta? E ca si cum ai spune ca Darwin e vinovat pentru ca Hitler a inteles ideea de "selectie naturala" total aiurea. Nu e vina lui Kinsey, ci a pedofilului. Si nu a lui Darwin, ci a lui Hitler. Intelegi diferenta?

Kinsey era interesat de cunoastere. In anii aia, imaginea despre sexualitatea americanilor era una idilica. Sexul extra conjugal nu exista, homosexualii nu existau, femeile nu se masturbau, etc. Tot ce a facut el a fost sa stea de vorba cu mii de oameni, si bazat pe informatiile stranse, a aratat ca, de fapt, lucrurile stau cu totul altfel. Sa inteleg ca preferi ignoranta, doar pentru ca esti de acord cu lucrurile presupuse de ea?

Scandalul produs de publicatiile lui nu a fost unul cauzat de metodologia folosita. Americanii au fost indignati sa afle ca da, poate nevasta fiecaruia se masturbeaza cand el e la serviciu, iar cand e la serviciu, exista sanse bunicele sa lucreze cot la cot cu un homosexual sau o lesbiana. Asta a fost problema, de fapt.

Si da, citatele pe care le-ai folosit, multe dintre ele, il infiereaza pe Kinsey exact din perspectiva religioasa.

Cat despre faptul ca studiile sale are fi fraudulente si nestiitifice, ti-am explicat ca nu e cazul, si am argumentat.

Au existat semne de intrebare, dar in anii '70, s-a facut o noua interpretare a datelor, dupa ce s-au eliminat din totalul interviurilor cele care erau considerate "problematice" (ca de exemplu, interviurile cu detinutii). Rezultatele au ramas aceleasi, efectele surselor "problematice" asupra lor a fost foarte mic.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.09.2011, 13:07:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ah da,himere.un subiect care imi provoaca fiori pe sira spinarii de fiecare data.Stiu un pic despre subiect,am citit articole,inclusiv unul acum cateva zile pe descopera.ro (cu poze!!),care arata efectiv himere(evident nereusite congenital).am ramas traumatizat.asa ceva ar trebui interzis prin lege.nu inteleg de ce ar face cineva asa ceva,cu exceptia unei curiozitati stiintifice bolnave.rezultatele sunt monstruoase si deformate,sunt prea multe variabile,impozibil de prezis rezultatul,iar desi ar incerca sa argumenteze ca ajuta la nu stiu ce boli,e clar ca fuziunea om-animal nu poate fi prea folositoare.acum imi aduc aminte de un nebun pe nume Ivanov care incerca sa obtina sprijin financiar de la Stalin printe-un proiect prin care incerca sa creeze hibrizi om-cimpazeu pentru o armata de super-soldati sovietici(stiu ca suna a sf,dar era pe national geographic prezentat(nu mai tin minte exact emisiunea,dar stiu ca a mai reusit transplantarea unui cap de cimpazeu pe alt corp de cimpanzeu si a reusit,desi animalul(semi-anesteziat ce-i drept) nu dadea semne de coerenta in privire sau miscari ale fetei).pana la urma,presat de Biserica Rusa si fara sustinere,nu a mai reusit).pur si simplu sinistru.chiar vroiam sa impart asta,dar nu stiam unde sa prezint.
Savantii lipsiti de moralitate elementara si politicienii de aceeasi teapa trebuie asasinati, legal sau nu. Ne temem prea mult de lege, si "ei" asta si vor. (Da, sunt stapaniri care NU sunt de la Dumnezeu, ca si cea globala, de exemplu, care ni se pregateste. Ce a spus Apostolul Pavel nu trebuie luat nici in ras, cum fac unii, nici absolutizat in spirit ingust, cum fac altii. Trebuie inteles dinamic. Viata, Biserica, si interpretarea Scripturii sunt dinamice). Cine face experimente pe copii merita macelarirea lenta a propriei familii, daca o are, in fata sa, prin aceleasi metode, apoi sa urmeze el/ea insusi/insasi la rand. Nu glumesc si imi mentin afirmatia. Cate gunoaie Mengele-like ati vazut sa se pocaiasca? Sau violatori si ucigasi de copii? Placa cu "pocainta" monstrilor e pentu masele prostite prin interpretari politice, voit hiper-conformiste, ale credintei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2011, 14:19:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Lightbulb nota

am gasit ulterior acel Ivanov.poftim:http://en.wikipedia.org/wiki/Ilya_Iv...ov_(biologist))
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2011, 16:10:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ei, tocmai genul asta de tocilari criminali trebuie arsi pe rug, eventual public, ca sa treaca si altor gunoaie fascinate de cunoastere si putere cheful de asa ceva!
Care e diferenta intre tine si acei criminali? Aveti aceeasi mentalitate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2011, 16:11:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Savantii lipsiti de moralitate elementara si politicienii de aceeasi teapa trebuie asasinati, legal sau nu. Ne temem prea mult de lege, si "ei" asta si vor. (Da, sunt stapaniri care NU sunt de la Dumnezeu, ca si cea globala, de exemplu, care ni se pregateste. Ce a spus Apostolul Pavel nu trebuie luat nici in ras, cum fac unii, nici absolutizat in spirit ingust, cum fac altii. Trebuie inteles dinamic. Viata, Biserica, si interpretarea Scripturii sunt dinamice). Cine face experimente pe copii merita macelarirea lenta a propriei familii, daca o are, in fata sa, prin aceleasi metode, apoi sa urmeze el/ea insusi/insasi la rand. Nu glumesc si imi mentin afirmatia. Cate gunoaie Mengele-like ati vazut sa se pocaiasca? Sau violatori si ucigasi de copii? Placa cu "pocainta" monstrilor e pentu masele prostite prin interpretari politice, voit hiper-conformiste, ale credintei.
Ai uitat de preotii homosexuali, curvari, pedofili samd!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne intrebam constiinta... laurastifter Morala Crestina 53 15.03.2012 16:55:08
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00