Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.04.2016, 19:27:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da. ca cipul din maseluta



Da/ tu sau turma cipofoba puteti, ca sa aiba cineva incredere in voi?



Pana una alta, nici o dovada in directia asta, deci minciuna pe toata linia.



Vai de mine, pai noroc ca alea au scapat fara sa se ridice unii ca voi care sa zica inainte sa se desfasoare, ca nu sunt bune.

Altfel mai aveati ce pomeni acum?




S-ar putea de catre cine?

O secta, ceva, propui concret sau asa...?



De ce, tu prezinti? Ca ai pacalit vreo 2 care cred ca sectarismul cu haine traditionaliste traditionalism?



Strivit de cine? Te pomenesti ca te crezi tu ala..

Un Marcu al Efesului ar fi la rugaciune nu ar scrie prostii pe bloguri.
N-as fi crezut ca voi citi asa ceva pe acest blog. La asa sinod, asa aparatori!
  #92  
Vechi 05.04.2016, 19:51:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Știi cum e, Antonia, un om care îl mai porcăiește pe altul.... poate e de înțeles, poate e de scuzat, poate e de condamnat, poate e de iertat creștinește.

Dar cu certitudine nu e mai grav decât un "creștin ortodox" care își porcăiește întreaga ierarhie a propriei Biserici.

Acuma, trecând mai la obiect, eu înțeleg că ceea ce se contestă, în esență, sunt două formulări din documentul privind relațiile Bisericii Ortodoxe cu restul creștinătății:

1. În primul rând, formularea privind la unitatea creștină, despre care documentul recunoaște că s-a pierdut.

Ori, prin însăși atitudinea lor, contestatarii aduc dovadă în sprijinul acestei idei pe care o contestă. Lasă că ei susțin că unitatea s-a păstrat neștirbită în forma și în cadrul Bisericii Ortodoxe, făcând abstracție de toate schismele care au rupt creștinătatea, vreme de 2000 de ani; dar cum să susții unitatea de neclintit a Bisericii Ortodoxe când tu însăți zgâlțâi de zor barca ?

2. În al doilea rând, formularea conform căreia Biserica Ortodoxă recunoaște existența altor biserici și denominațiuni creștine.

Aicea, nimic de comentat; dacă documentul ar fi specificat că numai ortodocșii sunt creștini, iar Francisc de Assissi, Maica Tereza, Martin Luther King, Ioan Paul al II-lea, vecinul Janoș ungurul calvin și vecina Ema nemțoaica catolică sunt toți niște păgâni eretici și ard în iad, sunt convins că grupusculele de contestatari ar fi la ora actuală preocupați să le scrie acatiste și să le pregătească icoane semnatarilor documentului.


Despre conduita acestora până la Sinod și pe parcursul Sinodului eu nu mă îndoiesc că va fi în același "duh"; însă ceea ce este realmente interesant este ce se va întâmpla cu dumnealor după Sinod: vor avea curajul să-și asume propriile convingeri și să părăsească comuniunea euharistică cu o biserică și o ierarhie pe care încă de acum o etichetează drept eretică ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #93  
Vechi 05.04.2016, 20:03:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Știi cum e, Antonia, un om care îl mai porcăiește pe altul.... poate e de înțeles, poate e de scuzat, poate e de condamnat, poate e de iertat creștinește.

Dar cu certitudine nu e mai grav decât un "creștin ortodox" care își porcăiește întreaga ierarhie a propriei Biserici.

Acuma, trecând mai la obiect, eu înțeleg că ceea ce se contestă, în esență, sunt două formulări din documentul privind relațiile Bisericii Ortodoxe cu restul creștinătății:

1. În primul rând, formularea privind la unitatea creștină, despre care documentul recunoaște că s-a pierdut.

Ori, prin însăși atitudinea lor, contestatarii aduc dovadă în sprijinul acestei idei pe care o contestă. Lasă că ei susțin că unitatea s-a păstrat neștirbită în forma și în cadrul Bisericii Ortodoxe, făcând abstracție de toate schismele care au rupt creștinătatea, vreme de 2000 de ani; dar cum să susții unitatea de neclintit a Bisericii Ortodoxe când tu însăți zgâlțâi de zor barca ?

2. În al doilea rând, formularea conform căreia Biserica Ortodoxă recunoaște existența altor biserici și denominațiuni creștine.

Aicea, nimic de comentat; dacă documentul ar fi specificat că numai ortodocșii sunt creștini, iar Francisc de Assissi, Maica Tereza, Martin Luther King, Ioan Paul al II-lea, vecinul Janoș ungurul calvin și vecina Ema nemțoaica catolică sunt toți niște păgâni eretici și ard în iad, sunt convins că grupusculele de contestatari ar fi la ora actuală preocupați să le scrie acatiste și să le pregătească icoane semnatarilor documentului.


Despre conduita acestora până la Sinod și pe parcursul Sinodului eu nu mă îndoiesc că va fi în același "duh"; însă ceea ce este realmente interesant este ce se va întâmpla cu dumnealor după Sinod: vor avea curajul să-și asume propriile convingeri și să părăsească comuniunea euharistică cu o biserică și o ierarhie pe care încă de acum o etichetează drept eretică ?
Dupa sinod, s-ar putea sa ingaduie Dumnezeu sa ne primim ,,rasplata" pentru, ,,apararea" credintei strămoșești. E de neinchipuit cum o tara intreaga tace sau apara sinodul panortodox! Fara indoiala ca vom primi ce meritam. Dumnezeu nu Se lasa batjocorit.
  #94  
Vechi 05.04.2016, 20:13:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
As dori sa stiu mai multe amanunte despre Sinodul Panortodox din iunie. Multi il privesc cu teama, altii il ignora, insa exista si unii care il asteapta...
Practic, la ce ne putem astepta? Caci totusi e un eveniment important in viata Bisericii si ar trebui sa fim informati.
Asta este postarea cu care ai început topicul.


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dupa sinod, s-ar putea sa ingaduie Dumnezeu sa ne primim ,,rasplata" pentru, ,,apararea" credintei strămoșești. E de neinchipuit cum o tara intreaga tace sau apara sinodul panortodox! Fara indoiala ca vom primi ce meritam. Dumnezeu nu Se lasa batjocorit.
Și asta este ultima postare.

Ce să vezi: la începutul topicului, antoniap, cu nevinovăție și cu candoare, se întreba despre Sinod, arătând că nu prea știe, că e un eveniment important....

Pentru ca ușor ușor să-și dea arama pe față și să numească, practic, Sinodul o batjocură la adresa lui Dumnezeu.

Și vrei să ne faci să credem că schimbarea asta de atitudine s-a întâmplat, în mod real, între cele două postări, după numai două zile ? Pe cine iei de proști ?

Nu știu dacă trollereala se regăsește în îndreptarul de spovedanie; dacă nu, ar trebui inclusă.

În orice caz, ținând seama chiar și numai de nivelul de onestitate intelectuală din rândul detractorilor, nu putem să nu admitem că ceva bun tot trebuie să fie în acest Sinod.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 05.04.2016 at 20:21:44.
  #95  
Vechi 05.04.2016, 23:16:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ascultarea "treaza" a dat secta stilista.
Stii care e baiul?
Ca avem prea multi incompetenti in plan teologic si duhovnicesc care au ajuns sa se creada un soi de Maxim Marturisitorul.
Nu exista un alt tip de ascultare in ortodoxie. In acest fel credinciosii au respins hotararea majoritatii ierarhilor, de adoptare a invataturii catolice, la sinodul Ferrara-Florenta. Sau uniatia in Transilvania (ierarhii greco-catolici cerand chiar interventia trupelor austriece pentru a-i intoarce pe credinciosi la greco-catolicism). Alt tip de ascultare exista doar in catolicism, cum am precizat in mesajul anterior. Acelea sunt conceptii catolice.
Stilismul a fost tot o ascultare oarba, a credinciosilor de preotii care au facut asta.
  #96  
Vechi 05.04.2016, 23:49:52
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg ca e vorba de o "sfanta neascultare", nu de razvratire fata de ierarhi.
Bun, in acest caz intre ce limite se face aceasta? Ce pot face dreptmaritorii, egali in "preotia universala", astfel incat demersurile lor sa aduca folos iar nu paguba?
Cum se pot feri de ispita de stanga, fara a cadea in extrema de dreapta?
Intreb pentru ca nu imi e deloc clar... Si ma tem de o eventuala noua discordie semnificativa peste cele deja existente - nu putine.
Catalin si Antonia, puteti da un raspuns, va rog?
  #97  
Vechi 05.04.2016, 23:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu exista un alt tip de ascultare in ortodoxie. In acest fel credinciosii au respins hotararea majoritatii ierarhilor, de adoptare a invataturii catolice, la sinodul Ferrara-Florenta. Sau uniatia in Transilvania (ierarhii greco-catolici cerand chiar interventia trupelor austriece pentru a-i intoarce pe credinciosi la greco-catolicism). Alt tip de ascultare exista doar in catolicism, cum am precizat in mesajul anterior. Acelea sunt conceptii catolice.
Stilismul a fost tot o ascultare oarba, a credinciosilor de preotii care au facut asta.
Stai stai, o jumatate de adevar e mai mare minciuna decat o minciuna intreaga.

Stilismul a fost ascultarea oarba a credinciosilor de preotii care au facut neascultare "cu discernamant" si "dupa Sf. Traditie a Sf. Parinti" - asa cum au inteles-o cu capul lor care cu certitudine avea mai mult de 3 neuroni, problema e ca functionau prost, fiind muscati de sarpele pacatului de-a dreapta, si nici un cuvant sau expresie gen "Sf. Traditie", sau "Ortodox" sau "Sfintele Sinoade" sau "Dreapta credinta" sau "Sfantul Calendar" nu pot justifica prostia si neascultarea care pot fi mai paguboase pana si decat ascultarea oarba.

Sa nu uitam ca la ora actuala, schismaticii stilisti isi justifica schisma mai mult pe acuzatia de ecumenism aruncata asupra intregii Ortodoxii, decat aceea de schimbare a calendarului.
Orbirea lor a mers atat de departe, ca nici macar cu cei aflati pe stil vechi, n-au putut intra in comuniune.

Chiar si Danion, exemplu notoriu de "teolog" chipurile cu "discernamant" si multi neuroni, exact asa si-a justificat caderea, fie si de scurta durata (cel putin partea in care recunostea publica, ca ratacit era de ani buni) in stilism: ca ecumenism si bla bla.

Si uite asa pentru pacatul intr-o oarecare masura imaginar a altora, a comis niste pacate personale foarte reale si a smintit mai multa lume cu gestul sau decat cine stie ce ierarh care a participat la cine stie ce intrunire ecumenica cu cine stie ce intentii, unele poate nobile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.04.2016 at 00:03:51.
  #98  
Vechi 06.04.2016, 00:01:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Am sentimentul urit ca PS Longin va face schisma. E montat tare; nepomrnirea e o actiune grava si clara. Pe de alta parte, sa nu fim absurzi: la Sinodul din Creta pr. Petru Pruteanu ne asigura ca nu va fi vreo reforma corect-politica; dar daca, sa presupunem, cu destul temei, se "îndulcesc" posturile si mai mult la un viitor Conciliu sau se baga pricesne in loc de psaltica, sau femei ca diacon, te supui la asa mizerii? Iti reamintesc ca ierarhi finlandezi sint pentru erezia cu muieri in cler, inclusiv ierarhie, si da, deocamdata doar neoprotestantii din Scandinavia au fost obligati de cretinele state neohegeliene ateiste locale sa admita femei in cler. Deci...incepe sa puta a precedente care, la o adica, pot deschide calea.
Daca citesti declaratia episcopului o a vezi ca nu s-a mai infaptuit nepomenirea. Nepomenirea nu inseamna intrarea in schisma, s-a mai intamplat sa nu fie pomenit Patriarhul ecumenic, de exemplu. Repomenirea se face cand ierarhul isi schimba conceptiile sau cand vine urmatorul ierarh.
Ingrijorarea nu tine de acele modificari, ci de adoptarea unor idei ecumeniste (care sunt protestante). De exemplu catolicii au facut asta la Vatican II.
  #99  
Vechi 06.04.2016, 00:10:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
N-as fi crezut ca voi citi asa ceva pe acest blog. La asa sinod, asa aparatori!
Asta nu e blog, e forum si spre deosebire de blogurile "traditionaliste" unde nu pot scrie decat cei care incep cu "Traiasca Legiunea si Capitanul" si gadila proprietarul cantandu-i in struna, aici lucrurile sunt mult mai echilibrate

Eu zic asa, posteaza doar acolo si nu mai fa pe misionarul lor aici, asa ai sa ai parte doar de satisfactii si nici o contrazicere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.04.2016 at 00:13:19.
  #100  
Vechi 06.04.2016, 02:10:18
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta nu e blog, e forum si spre deosebire de blogurile "traditionaliste" unde nu pot scrie decat cei care incep cu "Traiasca Legiunea si Capitanul" si gadila proprietarul cantandu-i in struna, aici lucrurile sunt mult mai echilibrate

Eu zic asa, posteaza doar acolo si nu mai fa pe misionarul lor aici, asa ai sa ai parte doar de satisfactii si nici o contrazicere.
Eu chiar am vrut la un moment dat sa fac un experiment: sa intru pe blogurile alea fasciste, si sa incep postarea cu ceva de genul "imi bag p...in legiunea de fraieri indraciti, in capitanul vost' si tara voastra imaginara ca soarele de pe sticla de ulei", dar am renuntat, stiind ca nu mi-ar fi aprobat commentu'.
Subiect închis