Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.04.2016, 21:42:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai bine-mi spuneai ,,baba" . Stiu eu de ce.
Antonia, uite ce m-ar fi bagat pe mine la spaime si ganduri negre, daca as fi aflat ca are legatura cu Sinodul:
1) Modificari dogmatice, cum ar fi de pilda vreo atingere adusa Crezului.
2) Schimbari semnificative in randuiala Sfintelor Taine.
3) Ingaduirea avortului de catre Biserica.
4) Acceptarea familiilor de homosexuali, a infierii copiilor.
5) Acceptarea femeilor ca diacon, preot etc.

Ar mai fi si altele, dar ma opresc doar la acestea care imi par cele mai importante. Daca Sinodul aduce vreo atingere in sensul de mai sus, atunci ma alatur si eu temerilor tale. Deocamdata insa nu reiese ca ar fi vorba de vreo modificare semnificativa.
  #122  
Vechi 07.04.2016, 21:47:47
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asta ce dovedeste? Ca cineva care a stat pe nedrept 16 ani in inchisoare si si-a dedicat viata lui Dumnezeu vede "ceva mai departe" decat tine!Tu ce semne si minuni faci ca sa cred in tine? In afara de a-ti schimba masca(pseudonimul )de 2 ori pe luna? Nici nu realizezi ce poti sa debitezi.
In afara de atacuri la persoana jegoase si lipsite de sofisticare, alte argumente ai? Fraiere, nu iti cer sa "crezi in mine"; Doamne ce formulare la Zburacila! Asta e baza credintei la tine, semne si minuni?! Degeaba au spus toti, de le Apostolul Pavel incoace, de faptul ca "semnele si minunile" nu sint reliabile, si trebuie privite intr-un context mult mai larga ca sa le fie dovedita auteticitatea, adica daca vin de Sus. Du-te la cei mai tari samani din Siberia sau Africa, sa vezi acolo minuni. Nu vrei sa crezi in ei?! Si asa astia ca tine pun duhovnicul/samanul/maestrul/relicva/etc. deasupra lui Hristos. Nu, nu am duhovnic, am un preot la care ma spovedesc, si care ma intelege mai bine decit turma de "credinciosi", fie ea si de dimensiuni globale.
Iustin Pirvu a ajuns acolo, in pirnaie adica, mai mult din intimplare. Nu ii neaga nimeni meritele, si nu il judeca nimeni, mai ales ca acum e intr-o lume mai buna, dar sminteala cipofoba si alte devieri sint ceva de evitat. Ti se pare normal sa negi spovedania si euharistia unor oameni doar pentru ca au buletin electronic?! Daca da, afla ca nu si oricui dotat cu o logica supra-cretina.
  #123  
Vechi 07.04.2016, 21:48:43
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Iata o postare de bun-simt.

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Antonia, uite ce m-ar fi bagat pe mine la spaime si ganduri negre, daca as fi aflat ca are legatura cu Sinodul:
1) Modificari dogmatice, cum ar fi de pilda vreo atingere adusa Crezului.
2) Schimbari semnificative in randuiala Sfintelor Taine.
3) Ingaduirea avortului de catre Biserica.
4) Acceptarea familiilor de homosexuali, a infierii copiilor.
5) Acceptarea femeilor ca diacon, preot etc.

Ar mai fi si altele, dar ma opresc doar la acestea care imi par cele mai importante. Daca Sinodul aduce vreo atingere in sensul de mai sus, atunci ma alatur si eu temerilor tale. Deocamdata insa nu reiese ca ar fi vorba de vreo modificare semnificativa.
Exact! Subscriu din toata inima!
  #124  
Vechi 07.04.2016, 23:25:40
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Asta e baza credintei la tine, semne si minuni?!

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Ti se pare normal sa negi spovedania si euharistia unor oameni doar pentru ca au buletin electronic?! Daca da, afla ca nu si oricui dotat cu o logica supra-cretina.
...daca logica era suficienta pentru induhovnicire aveai dreptul sa intrebi "ti se pare normal sa ..."?E evident ca normalul la tine e mult mai jos de normalul parintelui Iustin...si ceea ce tu nu vezi ,nu exista.Tu nu ai inceput adunarea si scaderea si vrei sa pricepi matematicile speciale ale parintelui Iustin? Trufie fara margini.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #125  
Vechi 08.04.2016, 00:30:20
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...daca logica era suficienta pentru induhovnicire aveai dreptul sa intrebi "ti se pare normal sa ..."?E evident ca normalul la tine e mult mai jos de normalul parintelui Iustin...si ceea ce tu nu vezi ,nu exista.Tu nu ai inceput adunarea si scaderea si vrei sa pricepi matematicile speciale ale parintelui Iustin? Trufie fara margini.
Pitiful pietist man-worshipper...
  #126  
Vechi 08.04.2016, 07:49:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Antonia, uite ce m-ar fi bagat pe mine la spaime si ganduri negre, daca as fi aflat ca are legatura cu Sinodul:
1) Modificari dogmatice, cum ar fi de pilda vreo atingere adusa Crezului.
2) Schimbari semnificative in randuiala Sfintelor Taine.
3) Ingaduirea avortului de catre Biserica.
4) Acceptarea familiilor de homosexuali, a infierii copiilor.
5) Acceptarea femeilor ca diacon, preot etc.

Ar mai fi si altele, dar ma opresc doar la acestea care imi par cele mai importante. Daca Sinodul aduce vreo atingere in sensul de mai sus, atunci ma alatur si eu temerilor tale. Deocamdata insa nu reiese ca ar fi vorba de vreo modificare semnificativa.
Pentru inceput, cu un val de caterisiri ai putea fi de acord? Exista astfel de cazuri deja, aparute pe internet. Preotul lupta sa le convinga pe femei sa nu mai faca avorturi si este caterisit.
  #127  
Vechi 08.04.2016, 08:39:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-a fost nimeni caterisit pentru asa ceva.
Dacă te referi la cazul din Moldova, nu s-a ajuns la caterisire iar cauzele și fost altele.
A dat explicații părintele Sturzu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #128  
Vechi 08.04.2016, 11:39:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru inceput, cu un val de caterisiri ai putea fi de acord? Exista astfel de cazuri deja, aparute pe internet. Preotul lupta sa le convinga pe femei sa nu mai faca avorturi si este caterisit.
Chiar daca ar fi asa, iarasi nu vad ce legatura are cu Sinodul.
Problema pe care ai ridicat-o pe acest thread e legata de Sinodul panortodox.
  #129  
Vechi 08.04.2016, 11:57:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
P.S. De parcă a fi fost legionar e cine știe ce păcat.
Atunci cand ai imne funeste despre "gloante pentru tradatori" - si nu ramane un simplu eufemism, cand trebuie 10 indivizi pentru a macelari un singur individ aflat pe patul de spital cu zeci de lovituri de topor, cutite si asta te face erou legionar, si intreaga legiune iti canta imnuri de slava pentru asta, tu ce crezi?

Iar daca dupa decenii, schimbi imnurile alea intr-un acatist si il intonezi in biserica, cum vine treaba asta pe scara moralei crestine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.04.2016 at 12:01:34.
  #130  
Vechi 08.04.2016, 12:03:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Chiar daca ar fi asa, iarasi nu vad ce legatura are cu Sinodul.
Problema pe care ai ridicat-o pe acest thread e legata de Sinodul panortodox.
Pai este. Daca probleme nu avem de ridicat, ridicam fantezii.

Sunt mai usoare, nu facem lumbago intelectual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis