Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.12.2016, 12:13:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pana la urma nu e decat un act trupesc ...
Sau poate că e un act sufletesc, chiar duhovnicesc, care se săvârșește și cu participarea trupului.
Și cântecul se săvârșește cu participarea trupului. Și închinarea...
Omul e o unitate trup și suflet.
Un suflet care iubește se manifestă și trupește. Deși poate fi mai reținut, ce-i drept...
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.12.2016, 12:28:37
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Această feciorie duhovnicească poate fi dobândită de toți, și de cei căsătoriți, și de cei necăsătoriți. (Părintele Sofronie Saharov)
Păi da. Asta e lucrarea dragostei.
Iubirea transformă pe om în feciorelnic. Chiar în copil inocent.
Iar unde nu e iubire, nici feciorie nu este.
Iubirea este un sentiment gingaș, limpede, subțire. E mai delicată ca razele lunii sau ca plasa de păianjen. Și totodată e rezistentă, puternică.
Dar pentru a ajunge la astfel de alcătuire fragilă și nepieritoare, multe sunt de lepădat. Fecioria se poate dobândi oricînd, prin lepădări succesive. De obicei acestea sunt dureroase.

P.S. Curios lucru, unele fete devin fecioare abia după ce se căsătoresc... Prinse în taina iubirii, ele înfloresc feciorelnic și devin nespus de frumoase...:) Eu am cunoscut astfel de fete/femei în Biserică. M-am minunat și am înțeles încă o dată cât de mare și de lucrătoare e Taina Bisericii, a Vieții. Femeile care au învățat să iubească pe Hristos sunt fecioare nepieritoare. (Mă feresc să afirm că și bărbații care iubesc pe Hristos sunt fecioare ale Veșniciei, ca să nu mi se reproșeze iarăși că militez pentru drepturile homosexualilor.)

Last edited by ioan67; 25.12.2016 at 12:40:40.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 25.12.2016, 12:54:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...repulsie fata de ideea de casatorie care e gresit interpretata ca fiind un soi de virtute cu sursa spirituala, in practica total diferita de chemarea de care vorbea Sf. Ap. Pavel de ex. cand spunea ca "bine ar fi..".
Deci cum trebe înțeles, de fapt?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.12.2016, 16:12:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Demetrius, deși am ținut și eu cont de prezumția de nevinovăție, recunoaște că a funcționat și aici puterea contextului. Nu era locul și momentul să vii cu lămuriri de acel gen, zău... Era vorba despre cu totul altceva și Altcineva, în fine...
Eu sunt responsabil de cele scrise de mine, nu de ce vi se pare voua ca cititi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.12.2016, 17:14:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Exact, numai daca deschid cu prietenul meu subiectul casatoriei, urmeaza un sir de nopti in care am sute de cosmaruri in care angajeaza firme care ma tin sa nu fug din pat, care incearca sa se atinga de mine, ca rade de mine inainte si dupa, desi el este un om tare bun si nu ar face asta in realitate. Il iubesc, dar de cate ori zice ca o sa vrea copii in viitor capat o repulsie enorma fata de el si am impresia ca vrea doar sex si cauta numai sa ma strice.
In exemplul cu Sf. Maria Egipteanca, eu nu am ajuns la un nivel de desfrau asemanator si nu cad de ce ar trebui sa fac asta prin taina casatoriei. Practic eu caut sa accept ceva de care in interiorul meu fug pe cat posibil, insa el vrea casatorie, parintii isi doresc tare mult sa fiu maritata si sa le daruiesc nepoti, sora ma intreaba cand voi face pasul asta si absolut toti cunoscutii isi doresc sa ma vada la familia mea. Si eu as vrea, dar fara relatii sexuale....
Pai teoretia probabil ca o stii: de "stricat" se pune problema doar daca ar vrea copii in afara casatoriei.

Trebuie sa sapi nitel in trecutul tau si sa vezi de unde repulsia asta, pentru ca nu pare a fi ceva duhovnicesc.

Poate ai fost abuzata, martora unui abuz trupesc, s-a intamplat ceva din zona asta a relatiilor trupesti, intre parinti si ai ramas marcata, poate ai primit o educatie foarte rigida si nu tocmai sanatoasa in directia asta, complexe, etc..

Este posibil ca problema sa nu fie nici macar actul fizic in sine ci intimitatea sufleteasca pe care o cere si de aici problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.12.2016 at 17:24:05.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 25.12.2016, 17:21:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si simpllu si cristiboss ati inteles aiurea, afirmatia initiala a lui simpllu era incorecta, de data asta Demetrius are dreptate, cel putin in prima parte a mesajului.

Exista destule cazuri de virgine insarcinate, in timpuri moderne, nu intram in detalii de ordin tehnic, cine stie putina biologiee/anatomie si cate ceva despre naravurile acestor timpuri are si explicatia.

Ma rog, nestiinta, putina pripeala, omul e cunoscut pentru alte "infractiuni" dogmatice, puterm ierta pripeala celor pripiti :)

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Păi asta de aici și "deducția" trăsnită că Dumnezeu merge la psiholog (lucruri pe care le-am semnalat și eu pe alt topic) fac parte din jocurile lui Demetrius la sfârșit de an și de post.
El e dispus la originalitate, lucru bun până la un punct. Dar dacă sare gardul, ce să iasă? Uite, ce a ieșit mai sus.
Eu însă cred că a vrut să spună altceva. A lăsat aerul unei blasfemii doar pentru că nu a formulat cu o minimă grijă. A lăsat mintea prea slobodă, nu neapărat cu rea intenție ci doar din neatenție. Așa cred.
Regretabil insa Cezare a fost reactia ta, care profitand de faptul ca au sarit 2 o data pe bietul om ai crezut de cuviinta ca ar fi bine sa-ti aduci si aici agenda de pe alt topic si sa-i tragi si tu un sut la tzurloaie cu ocazia asta.

Topic unde sunt sigur ca reactia lui fiind si mai sumara in cuvinte, n-a fost bine inteleasa si nu neaparat gresita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 25.12.2016, 17:22:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sau poate că e un act sufletesc, chiar duhovnicesc, care se săvârșește și cu participarea trupului.
Și cântecul se săvârșește cu participarea trupului. Și închinarea...
Omul e o unitate trup și suflet.
Un suflet care iubește se manifestă și trupește. Deși poate fi mai reținut, ce-i drept...
Sa nu poetizam mai mult decat e cazul :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.12.2016, 17:24:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Deci cum trebe înțeles, de fapt?
Cum trebuie inteles ce? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 25.12.2016, 17:54:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc.
Simt nevoia, Demetrius, să comentez și eu răspunsul tău la... răspunsul meu dat Sophiei. Cu referire la Maica Domnului, ea spunea că e greu de înțeles, pentru că omenește nu este posibil ca o fecioară să rămână însărcinată și să nască.

Eu am spus, referindu-mă, evident, la Maica Domnului, că omenește nu, dar dumnezeiește da. Pe de o parte, era dumnezeiește pentru că nu omenește s-a zămislit Hristos în ea, ci de la Duhul Sfânt. Pe de altă parte, ea și născând tot fecioară a rămas, după cum mărturisește Biserica. Iar asta tot în chip minunat.

Tu ai coborât discuția în plan omenesc. Nu te-ai mai referit la Maica Domnului, evident, și ai argumentat că o femeie poate concepe chiar rămând tehnic fecioară. Deși este adevărat, răspunsul tău nu are legătură cu răspunsul meu, motiv pentru care simpllu ți-a zis că e ca nuca în perete.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 25.12.2016, 18:02:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Deci inca o data pentru Alin, Demetrius si simplliu, ca sa incheiem discutia.

Demetrius a incercat sa explice faptul ca o femeie poate ramane insarcinata, virgina fiind, dar cu ajutorul partii barbatesti. Vorbea de un spermatozoid care poate patrunde prin himen. Mi-as dori sa ne lamureasca un medic aici, pentru ca eu tot nu cred ca este posibil, dar poate nu vad eu mecanismul.

Noi vorbeam nu de o fecioara oarecare, ci de Maria, mama lui Iisus.
Ea nu a avut interventie masculina. Nu a fost nici o relatie sexuala, nici un barbat nu s-a atins de ea. Pruncul a fost conceput cu ajutorul Tatalui.
Si de asta spuneam ca nu este posibil omeneste. Pentru ca nu este posibil.
In plus Fecioara Maria nu a cunoscut nici dupa nasterea Fiului un barbat (trupeste vorbind). Cu Iosif nu a fost casatorita in nici un fel.
Acesta i-a fost dat ca logodnic (nu stiu de ce acceptiunea asta). Era foarte in varsta si putea foarte bine s-o adopte ca un tata.
EA a trait in lume, cu un barbat in casa, cu copil si totusi a fost fecioara, fara sa fi cunoscut barbat.

Asta incercam noi sa explicam.

Pentru adelina - asa o casatorie nu exista. Daca vrei sa te casatoresti trebuie sa traiesti cu sotul tau. Biserica nici nu permite altfel. Copii poti sa ai si fara relatii sexuale.
Inclin si eu ca si AlinB sa cred ca ai niste probleme, ca retinerea aceasta nu este normala. Ori este ceva hormonal (frigiditate), ori o trauma sufleteasca, ori pur si simplu n-ai gasit omul pe care sa-l iubesti incat sa-l doresti si trupeste. Cand iubesti cu adevarat un om, ii iubesti totul, si trupul si poti concepe totul cu el, inclusiv relatiile trupesti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 25.12.2016 at 18:04:48.
Reply With Quote
Răspunde