Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2010, 21:43:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Pana cand?

Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?Sunt mii de cazuri.Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!

Uitati linkul acesta de la site-ul PRO TV.


http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...i-la-husi.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2010, 21:48:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bine, Tiger, tu te lasi asa de usor smintit? Daca e adevarat, are cui da socoteala... Pe mine doar m-a amuzat povestea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2010, 21:57:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bine, Tiger, tu te lasi asa de usor smintit? Daca e adevarat, are cui da socoteala... Pe mine doar m-a amuzat povestea.

Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2010, 22:08:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Or fi si preoti ortodocsi care cad chiar, dar am mai auzit ca unii mai sunt si infiltrati cu un scop precis...asa ca nu tot ce vedem trebuie sa si credem.

Au oare nu ai auzit de cazuri in care unii mireni imbracau haine preotesti si cereau bani pe la usi pentru diverse...deci cazuri sunt, insa nu inteleg de ce te afecteaza atat de mult acest lucru...mai bine multumeste lui Dumnezeu pentru numarul mare de slujitori ai Bisericii, care sunt modele de urmat.

Cred ca exemplele negative sunt foarte putine in comparatie cu cele pozitive, insa intens mediatizate...atata tot!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2010, 13:34:07
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Si Iisus a avut un tradator printre ucenici .Mai exista uscaturi si in padurea noastra dar nu noi suntem cei care avem dreptul sa le strangem pt a fi arse .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 13:50:52
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Parintele Arsenie Boca spunea ca daca vrem slujitori ai altarului mai buni atunci sa ii facem, sa fie o preocupare continuua pentru parinti, de la nastere pana la maturitate. Acum mi-e greu sa cred ca un popor evlavios, de crestini practicanti, s-ar plange de preoti! Pentru ca, asa cum s-a zis aici, Dumnezeu ingaduie si in voia lui sunt toate.
In fapt preotii sunt o imagine a poporului: o parte sunt adevarate modele, cuviosi, la fel cum sunt si mireni si cealalta e compusa de oportunisti - iar aici inutil sa zic proportia in care se regasesc in popor.
Sa ii demascam si sa ii aratam cu degetul? Nu cred ca e o solutie, pentru ca Dumnezeu stie mai bine cat si de ce ingaduie un preot sa ii slujeasca si sa pastoreasca turma. Schimbarea noastra si rugaciunile pot elimina preotii cu probleme.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2010, 13:56:38
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

stiti de ce cad unii preoti in greseli mai mari sau mai mici? pentru ca in loc sa ne rugam pentru ei ii judecam; dar cum sa ne rugam pentru ei cand nici macar pentru noi insine nu ne rugam ,de parca noi am fi sfinti . astea 5 minute de judecare a aproapelui (fie preot fie prieten sau ruda) daca le-am folosi pentru o rugaciune am fi castigati toti .dar asa am facut 2 lucruri rele in 5 minute :1. am judecat ->ne-am incarcat noi de mai multe pacate ,2.nu l-am ajutat pe aproapele cazut, cu rugaciunea ci l-am calcat si noi pe cap sa-l afundam mai tare ,nu ne era indeajuns cat era afundat...iubitorii de noi!

asta nu inseamna ca nu trebuie luate masuri prin depunere de reclamatii la episcopul locului daca se observa astfel de evenimente anormale...judecarea cu mandrie si infatuare e una ,discernamantul si actiunea inteleapta e alta.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2011, 20:34:59
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
stiti de ce cad unii preoti in greseli mai mari sau mai mici? pentru ca in loc sa ne rugam pentru ei ii judecam; dar cum sa ne rugam pentru ei cand nici macar pentru noi insine nu ne rugam ,de parca noi am fi sfinti . astea 5 minute de judecare a aproapelui (fie preot fie prieten sau ruda) daca le-am folosi pentru o rugaciune am fi castigati toti .dar asa am facut 2 lucruri rele in 5 minute :1. am judecat ->ne-am incarcat noi de mai multe pacate ,2.nu l-am ajutat pe aproapele cazut, cu rugaciunea ci l-am calcat si noi pe cap sa-l afundam mai tare ,nu ne era indeajuns cat era afundat...iubitorii de noi!

asta nu inseamna ca nu trebuie luate masuri prin depunere de reclamatii la episcopul locului daca se observa astfel de evenimente anormale...judecarea cu mandrie si infatuare e una ,discernamantul si actiunea inteleapta e alta.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++


Bun sa ne rugam dar oare numai noi avem vina sau numa noi suntem culpabili, am mai spuso si repet ceia ce uni dintre noi face este F A T A R N I C I E . ca sa se arate cIt de buni suntem si cum luam apararea M I N T I N D fratilor nostri care Dumnezeu ia pus In slujba Preotiei si care ar trebui sa fie tratata ca atare .
Rugaciune pentru cei pe care tia dat Dumnezeu In pastorie tratarea Duhovniceasca la care au fost chemati Preoti cei Sfintiti de DUMNEZEU.
sa nu ma Intelegeti ca am ceva cu cineva nu am cu nimeni dar dupa cum vad aici se bate prea multa moneda deavoleasca cu aceasta judecata .
ce Judecam noi Preotia , Preotul sau faptele grave si demne de pIns ale unuia si ale altuia care a gresit si poate sa se caiasca si sa nu mai gresasca ???
Daca judecam preotia atunci este de rau ca ne punem sa judecam pe Dumnezeu.
Daca judecam preotul la fel nu este bine pentru ca judecata nu este a noastra pentru ca StapInul care la pus numai EL poate sal judece pentru ca EL plateste fiecaruia dupa fatele lui,
Daca judecam fapta cu durere de inima si cu parere de rau si nu cu mIndrie sau cu falsitate si cautam sa cIstigam pe fratele nostru si el de bunataea noastra si de iubirea cea aratata de noi, dupa cum spune si Hristos : ( CInd pacea veti iubio pururi si va fi dragoste-ntre voi atuncea lumea va cunoaste ca suntei ucenici MEI). acel frate Parinte sau or care persoana vazInd fapta noastra se cutremura si se rusineaza In adincul sau chear daca nul vedem noi pentru ca suntem slabi duhovniceste dar Dumnezeu lucreaza mIntuirea noastra cum El crede decuvinta si dupa a Lui Bunatate si Dragoste, asa ca hadeti sa cautam sa fim placuti Lui Dumnezeu si sa cautam sa nu fim Fatarnici de dragul Unora si al altora sa fim drpti si ne partinitori si cu frica Lui DUMNEZEU SA ne apucam de rugacine mai Inti penru noi ca sa ne Inteleptum Intru lucrarea poruncilor si a voi lui Dumnezeu, si sal Recunoastem numai pe El Domn StapIn si MIntuitor si numai lui sa ne Inchinam ca numai Lui se cuvine toata cinstea salava si Inchinaciunea amin amin amin
Slavit sa fie Domnul In veacul veacului amin

Last edited by ioan_strainul; 15.08.2011 at 12:27:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2010, 21:50:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Avalo9, nu cred ca este o idee buna sa deschizi acest topic (dai apa la moara unora)

1. Nimeni nu este preot fara stirea lui Dumnezeu.. acestea sunt vremurile? acestia sunt preotii
2. trebuie sa luam aminte la noi, in primul rand, nu la ce fac preotii
3. Vai de preotul care face astfel de lucruri. Vai de el! Trebuie sa-i plangem de mila, ca este vrednic de plans!
Mai bine sa ne rugam pt preoti.. sa-i lumineze Dumnezeu.

Pana cand? Pana cand ne vom pocai.

Dar partea importanta cum ai omis-o: stirile de la tv! Cred ca se dau jurnalistii peste cap sa faca rost de astfel de stiri: aur curat pt ei.

Last edited by anna21; 07.04.2010 at 21:52:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2010, 22:02:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

poate un pic off topic, dar nu pot sa nu remarc o tendinta de a da vina pe slujitorii bisericii, a sunt asa, ca sunt pe dincolo ...
Trecand de tendinta evidenta a unora de a-si gasi scuza pentru putina lor credinta in faptele reale sau imaginare ale preotilor, intreb si eu: cei care ridica astfel de probleme au privit si in ograda lor?
Adica: ei au pastrat toti copiii sau au avortat posibili preoti? Ei au crescut copiii in frica de Dumnezeu sau in nepasare fata de credinta?
Eu stiu ca viitorii preoti sunt dintre copiii nostri! Sa nu ne mai plangem atat, ci sa incercam sa ne crestem copiii in frica de Dumnezeu. Macar atat putem face!

(aici nu era vorba de tine, Avalo. dar altii se pot simti, daca este cazul :) )
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00