Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.12.2009, 21:13:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
mersi ca ma sustii, desi oricum ei nu inteleg nimic.
Cu multa placere! Pai nu au cum....ei nu au setarea asta!!!!

Last edited by AndruscaCIM; 03.12.2009 at 21:22:17.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.12.2009, 21:23:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Gabriela, te iubim, dar nu ar strica niste dovezi. Fara ele totul se rezuma la vorbe frumoase. Si nu poti trai cu vorbe.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.12.2009, 21:25:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dincolo de pledoaria asta impresionanta, cu ce imi dovedesti ca istoria crestinismului nu a fost schimbata ca sa slujeasca ambitiilor unor leaderi spirituali?
Schimbata cand si cum?

Ce ii leaga pe sectari de succesiunea apostolica?????
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.12.2009, 21:27:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Gabriela, te iubim, dar nu ar strica niste dovezi. Fara ele totul se rezuma la vorbe frumoase. Si nu poti trai cu vorbe.
Dar chiar, ce dovezi a adus predicatorul Charles? Cum asa deodata l-a plesnit darul????...tremura nu? Dar de ce tremura asa tare, oare nu avea halucinatii???
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.12.2009, 21:29:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu-l cunosc. Sorry.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.12.2009, 21:33:12
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Gabriela, te iubim, dar nu ar strica niste dovezi. Fara ele totul se rezuma la vorbe frumoase. Si nu poti trai cu vorbe.
Dovezi despre ce? eu v-am cerut voua dovezi. citate din scriptura despre cum se savarseste Botezul, pentru ca voi aveti principiul Sola Scriptura nu noi.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.12.2009, 21:41:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu-l cunosc. Sorry.
Cum adica, nu stii biografia lui, cum s-a intamplat fericitul eveniment..tremura rau ( adica voi va numiti tremuratori, nu?), bolborosea, era transpirat, se zbatea tare, avea fata luminoasa, facuse asceza, era un om smerit, era credincios, era galagios sau tacut si isi spunea ca e un pacatos si ca nu se putea invrednici de acel dar?

De ce a fost excomunicat...ce i s-a spus?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.12.2009, 21:45:39
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare, daca da - imi cer scuze; insa mie mi se pare foarte importanta motivatia voastra si mi-as dori sa stiu ce resorturi interioare v-au determinat sa va indreptati spre alte culte si secte, intrucat acesta e un act cat se poate de constient si voluntar.

Va rog.
Am fost interesat de spiritualitatea veritabila. Aveam niste intrebari la care nu am primit raspuns cat am fost ortodox. Am ajuns sa cercetez diferite credinte. Religiile orientale mi-au oferit, cat de cat, un raspuns. Dar, Biblia mi-a raspuns la toate framantarile si intrebarile mele.

Am inteles ce inseamna adevaratul botez si am dorit foarte mult sa inchei un legamant adevarat cu Dumnezeu, prin Iisus Hristos. Dar, nu gaseam nici o biserica adevarata, care sa aiba la baza invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli. Eram tentat sa merg la una din bisericile pe care le cunosteam, sa inchei un legamant cu Dumnezeu prin botez si apoi sa parasesc acea biserica. Legamantul cu Dumnezeu era foarte important pentru mine, nu apartenenta la o biserica.

Am gasit totusi, prin voia Domnului, o biserica pe care eu o consider ca fiind cea mai apropiata de Sfanata Scriptura. Am decis sa inchei legamantul cu Dumnezeu in acea biserica (ceea ce am si facut).

Mentionez ca sunt un cunoscator al ortodoxie (mai bine decat marea majoritate a ortodocsilor). Nu necunoasterea m-a indepartat de biserica ortodoxa. Dimpotriva.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.12.2009, 21:57:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum adica, nu stii biografia lui, cum s-a intamplat fericitul eveniment..tremura rau ( adica voi va numiti tremuratori, nu?), bolborosea, era transpirat, se zbatea tare, avea fata luminoasa, facuse asceza, era un om smerit, era credincios, era galagios sau tacut si isi spunea ca e un pacatos si ca nu se putea invrednici de acel dar?

De ce a fost excomunicat...ce i s-a spus?
Hai ca te-ai incurcat de tot. Mai intereseaza-te si discutam. Dar sa stim despre ce.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.12.2009, 22:11:04
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrusca, mentionai intr-o postare ca esti "ortodoxa pana in maduva oaselor". Este adevarat ce ai spus? Asa arata o ortodoxa pana in maduva oaselor?

P.S. Am vazut si pozele tale. Am vazut ca ai si o pasiune crestina (shoping-ul, in timp ce la fiecare cateva secunde moare un om de foame pe planeta pamant).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05